Jump to content

ΕFR στην cosmote πότε?


man24s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

einai sindedemeno perissoteri wra kai me poli xali sima...alla to thema einai vgazeis klisi? i apla exeis sima kai to xairesai????

 

Ολες το εχουν -111 αυτη τη στιγμη εκτος απο την κιου που το χει -107,μου εχει τυχει να μιλησω κανονικα στο δικτυο της ΤΙΜ με -105

Εχει να κανει με την εμβελεια το RXAM

 

Οντως υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα της κοσμοτε πριν και μετα,εχει βελτιωθει αλλα η ΤΙΜ παραμενει πρωτη σε ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

An kapoios me vodafone milaei me Cosmote, aftos pou exei vodafone ousiastika exei FR sketo?

ε,ναι ουσιαστικά...

Και στο 3g για να καταλάβεις την ποιότητα πρέπει να μιλάς 3g->σταθερά ή προς άλλα 3g(εκτός από vodafone που η ποιότητα με απλή SIM τουλάχιστον είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια με το GSM)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ε,ναι ουσιαστικά...

Και στο 3g για να καταλάβεις την ποιότητα πρέπει να μιλάς 3g->σταθερά ή προς άλλα 3g(εκτός από vodafone που η ποιότητα με απλή SIM τουλάχιστον είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια με το GSM)

me opoion kai na milas ti poiotita tou 3g tin katalavaineis, eidika an kata ti diarkeia ths klisis ''gurisei'' se GSM opou i diafora einai emfanis...

Oso gia ti vodafone me apli sim kai i poiotita sto 3g einai apsogi. Me to gsm exo kapoia mikroprovlimatakia merikes fores an kai tora gia kapoio agnosto logo exei veltiothei kai auto (periergo...)

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα με το 3G είναι σαφώς ανώτερη από 2,5G. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να "ψήνεσαι" με το δίκτυο 3ης γενιάς με αντάλλαγμα καλύτερη ποιότητα ήχου...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Analogos to kinito, merika kinita den exoun tosh megali diafora (0.05) apo GSM se 3G

 

το LG U8210 έχει μικρότερο SAR στο 3g.only 0.24!!! στο gsm έχει περισσότερο γιατί δε ξέρω...ίσως λόγω εξωτερικής κεραίας...

Βασικά στη vodafone με απλή Sim πρέπει να έχετε EFR και όχι AMR όπως η ΤΙΜ και η cosmote.η αλήθεια είναι ότι στις μεταπτώσεις στο gsm σε όλα τα δίκτυα φαίνεται η διαφορά(εξάλλου το 3g έχει λιγότερες παρεμβολές)

Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι η κατανάλωση μπαταρίας σε δίκτυο 3g.Ενώ ο ήχος ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΘΑΡΟΣ,καλύτερος από σταθερά τηλέφωνα,η μπαταρία πέφτει μετά από 1 ώρα συνομιλίας εντελώς...Στην αναμονή ενώ σε gsm ουσιαστικά βγάζω 5-6 μέρες με 3g δύο...Γιατί τόση κατανάλωση;;;:!: :!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω ξαναρωταω.

 

Σε ποια τηλέφωνα ειναι ενεργοποιημενο το ΕFR απο default και σε ποια θελει ενεργοποιηση μεσω κωδικου???

 

Στα ΝΟΚΙΑ πχ νομιζω θελει κωδικό... (δε τον θυμάμαι)

:X
Link to comment
Share on other sites

εγω ξαναρωταω.

 

Σε ποια τηλέφωνα ειναι ενεργοποιημενο το ΕFR απο default και σε ποια θελει ενεργοποιηση μεσω κωδικου???

 

Στα ΝΟΚΙΑ πχ νομιζω θελει κωδικό... (δε τον θυμάμαι)

 

Sta paliaaaaaaaa ta nokia h8ele kwdiko, pleon twra einai hdh energopoihmenos apo default...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι θα γινει με την Cosmote??? οσες φορες με παιρνει καποιος απο cosmote ειναι λες και με μιλανε απο καποιο μεγαφωνο,η επικοινωνια δεν περιγραφεται

 

Οταν με παιρνουν απο κινητα voda η ΤΙΜ χαιρεσαι να τους ακους,οταν σε παιρνει καποιος απο κινητο cosmote βαριεσαι να τον ακους :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει με την Cosmote??? οσες φορες με παιρνει καποιος απο cosmote ειναι λες και με μιλανε απο καποιο μεγαφωνο,η επικοινωνια δεν περιγραφεται

 

Οταν με παιρνουν απο κινητα voda η ΤΙΜ χαιρεσαι να τους ακους,οταν σε παιρνει καποιος απο κινητο cosmote βαριεσαι να τον ακους :mad:

 

 

Και.... να τους κρυφακούς ...:shifty:

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Vodafone ή ΤΙΜ πιστευετε οτι εχει καλυτερο και ποιοτικοτερο ΕFR?Aυτην την απορια την εχω χρονια και δεν μπορω να παρω απο καπου μια εγκυρη και κυριως ειλικρινης απαντηση..
Link to comment
Share on other sites

Vodafone.

Αν μου εξηγήσεις το λόγο θα το αποδεχτώ.όμως για πες μου,τι συμπίεση έχει η vodafone στον ήχο και μετά το συζητάμε...όχι να απαντάμε για να απαντάμε...

Summer,νομίζω έχει αυτιά και ακούς και θα κρίνεις...Πότε ακούς καλύτερα τον συνομιλητή σου,όταν παίρνεις τηλέφωνο σε ΤΙΜ ή σε vodafone;βαρέθηκα να απαντάω σε αυτή την ερώτηση...

 

Ειλικρινά ο ήχος της cosmote πρέπει με κάποιο τρόπο να βελτιωθεί.Μόνο Θεσσαλονίκη έχει καλό ήχο,τώρα πως γίνεται αυτό...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Vodafone ή ΤΙΜ πιστευετε οτι εχει καλυτερο και ποιοτικοτερο ΕFR?Aυτην την απορια την εχω χρονια και δεν μπορω να παρω απο καπου μια εγκυρη και κυριως ειλικρινης απαντηση..

 

 

Sdoing!

 

Μέχρι και ίδιο εξοπλισμό έχουν. Ίδια ποιότητα είναι. Αν σου πει κανείς το ανάποδο είναι φανατισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Sdoing!

 

Μέχρι και ίδιο εξοπλισμό έχουν. Ίδια ποιότητα είναι. Αν σου πει κανείς το ανάποδο είναι φανατισμένος.

η συμπίεση δηλαδή κατά τη γνώμη σου δε παίζει ρόλο;;; Ο εξοπλισμός δε μου λέει τίποτα. Μόνο άμα έχει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις αποδίδει το ίδιο.Στη μεταφορά του ήχου παίζει ρόλο ακόμη και ο τρόπος στησίματος της κεραίας,οι παρεμβολές...

Και δεν έχουν τον ίδιο εξοπλισμό σε όλη την Ελλάδα,τις ίδιες ρυθμίσεις,την ίδια συμπίεση,τις ίδιες παρεμβολές επομένως ο ήχος δεν είναι ίδιος! Το ποιος είναι καλύτερος θα κρίνετε εσείς με βάση αυτό που ακούτε:cool:αν έχετε netmonitor με το bit error rate μπορείτε να βγάλετε ένα σχετικά καλό συμπέρασμα μόνο για τις παρεμβολές...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από τεχνολογίες.... και δεν είμαι τεχνικός. Έχω Cosmote και μου την σπάει οτι όταν παίρνω κάποιον στhν Vodafone χαίρομαι να τον ακούω ενώ στην κοσμοτέ είναι πιο μέτρια η κατάσταση. Μια φορά μίλησα από του φίλου μου που έχει Vodafone σε σταθερό και με ρώτησαν αν έπαιρνα από σταθερό! Με την κοσμοτέ κάτι πρέπει να κάνουν. Ένας άλλος φίλος μου έχει TIM αλλά το βλέπω ως λιγάκι καλύτερο, όχι σαν Vodafone. Δεν ξέρω.... στα Γιάννενα που σπουδάζω και εκεί αναφέρομαι ίσως φταίει οτι η TIM δεν έχει και τόσο καλό σήμα. Γι Αυτό το είπα.
Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

φίλε,το θέμα είναι ότι δε μιλάς πάντοτε με EFR για να συγκρίνεις την ποιότητα ήχου των δύο εταιριών.Μπορεί η vodafone τη στιγμή που μίλησες από Ιωάννινα να είχε EFR ενώ του φίλου σου να ήταν με ΤΙΜ σε HR:worry: Eπιπλέον στην Ήπειρο η vodafone έχει διαφορετικό εξοπλισμό που μπορεί να παίζει ρόλο.Για αυτό και δε μπορείς να πεις ότι μια εταιρία έχει καλύτερο ήχο από μία άλλη,το έχω πει πολλές φορές...! Εγώ έχω πει τη γνώμη μου για την περιοχή μου αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν περιοχές που η ΤΙΜ έχει χειρότερο ήχο από τις άλλες...

Eξάλλου το μεγαλύτερο ρόλο,από ότι έχω καταλάβει,στον ήχο τον παίζει η συσκευή! ακόμη και σε 3g κάποιες συσκευές(πχ motorolla) με κωδικοποίηση AMR-βέλτιστη ποιότητα ήχου- δεν ανταποκρίνονται σε πιστότητα ήχου όπως κάποιες άλλες.Για παράδειγμα το μικρόφωνο/ακουστικό του κινητού μου(LG U8210) έχει τέτοια πιστότητα ώστε να καταλαβαίνεις τη διαφορά EFR-AMR;)

η cosmote πρέπει να γυρίσει κάποια στιγμή σε EFR γιατί είναι τραγική η διαφορά όταν πέφτεις από 3g->gsm...Το καταλαβαίνεις ότι συσκευή και αν έχεις:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φίλε,το θέμα είναι ότι δε μιλάς πάντοτε με EFR για να συγκρίνεις την ποιότητα ήχου των δύο εταιριών.Μπορεί η vodafone τη στιγμή που μίλησες από Ιωάννινα να είχε EFR ενώ του φίλου σου να ήταν με ΤΙΜ σε HR:worry: Eπιπλέον στην Ήπειρο η vodafone έχει διαφορετικό εξοπλισμό που μπορεί να παίζει ρόλο.Για αυτό και δε μπορείς να πεις ότι μια εταιρία έχει καλύτερο ήχο από μία άλλη,το έχω πει πολλές φορές...! Εγώ έχω πει τη γνώμη μου για την περιοχή μου αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν περιοχές που η ΤΙΜ έχει χειρότερο ήχο από τις άλλες...

Eξάλλου το μεγαλύτερο ρόλο,από ότι έχω καταλάβει,στον ήχο τον παίζει η συσκευή! ακόμη και σε 3g κάποιες συσκευές(πχ motorolla) με κωδικοποίηση AMR-βέλτιστη ποιότητα ήχου- δεν ανταποκρίνονται σε πιστότητα ήχου όπως κάποιες άλλες.Για παράδειγμα το μικρόφωνο/ακουστικό του κινητού μου(LG U8210) έχει τέτοια πιστότητα ώστε να καταλαβαίνεις τη διαφορά EFR-AMR;)

η cosmote πρέπει να γυρίσει κάποια στιγμή σε EFR γιατί είναι τραγική η διαφορά όταν πέφτεις από 3g->gsm...Το καταλαβαίνεις ότι συσκευή και αν έχεις:!:

Συμφωνώ πρέπει να κάτι οπωσδήποτε η κοσμοτέ με το efr, ειδικά σε συνομιλία με το car kit του αυτοκινήτου μου η διαφορά με τις άλλες δυο εταιρείες είναι εμφανείς δυστυχώς!!

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, είναι σίγουρα καλύτερη η ποιότητα ήχου με EFR σε σχέση με FR. Το AMR είναι καλύτερο από FR αλλά αφορά μόνο κινητά 3ης γενιάς και, ακόμα και αυτοί που τα έχουν προτιμούν να τα έχουν κλειδωμένα σε 2,5G. Αλλά όσο και αν το θέλουμε, το βλέπω χλωμό να δώσει EFR η κοσμοτέ...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nosferatu, προσωπικά με vodafone 3G και το Nokia N70 έχω το κινητό μου συνεχώς σε 3G/2G αυτόματη λειτουργία και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα τουλάχιστον από τα Χριστούγεννα! Σιγά σιγά ακόμα και φίλοι μου που το είχαν κλειδωμένο στο 2G το γυρνούν στο 3G γιατί βλέπουν ότι πλέον το handover γίνεται τελείως απροβλημάτιστα!

 

ΥΓ: Κατά την άποψή μου καιρός ήταν να λειτουργεί σωστά το handover.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πιστεύω ότι θα :-) μπει το EFR στην cosmote...Απλά είναι θέμα μιας επένδυσης καλής.Βασικά η όλη υπόθεση με το FR είναι ενοχλητική στην περίπτωση του 3g.η μετάπτωση από 3g->2g είναι ΠΟΛΥ ΑΙΣΘΗΤΗ :( :cry: Πέφτει πολύ η ποιότητα του ήχου.Ενώ στο 3g ο ήχος είναι κρυστάλλινος στο 2g είναι μέτριος(όχι κακός απαραίτητα) και η διαφορά είναι ΕΝΤΟΝΗ:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πιστεύω ότι μπει το EFR στην cosmote

Εννοείς ότι πρέπει να μπει ή ότι θα μπει? Το ρωτάω γιατι κάτι λείπει...

Link to comment
Share on other sites

Παντως το θεμα με την μη ενεργοποιηση και λειτουργια του EFR της cosmote εδω και τοσα χρονια το θεωρω απαραδεκτο για την εταιρια που εδω και χρονια ειναι συνεχως 1η απο συνδρομητες,φημιζεται για το σημα της πανελλαδικα,διαθετει τις περισσοτερες κεραιες σε ολοκληρη την Ελλαδα κτλ..Προσωπικη μου αποψη ειναι να μην εχω σημα παντου αλλα να ακουγομαι και να με ακουνε καθαρα και κρυσταλλινα.(ΤΙΜ,vodafone).Ας ελπισουμε οτι και η cosmote θα παρει θεση στο θεμα αυτο. :!:

 

Υ.Γ. Το EFR των ΤΙΜ και vodafone αποδιδει πολυ καλα πραγματικα,αλλα θεωρω λιγο καλυτερο και ποιοτικοτερο αυτο της vodafone.Νομιζω οτι ηταν η πρωτη εταιρια στην Ελλαδα που το ενεργοποιησε...Αν κανω λαθος,διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...