Jump to content

Κλοπη κωδικων!!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ιστορια ξεκιναει στις 16/2 βραδυ, οταν και εκλεισα το ρουτερ.

την επομενη το μεσιμερι( 17/2 ειχε μπλακ αουτ στην β.ελλαδα) παω να μπω ιντερνετ αλλα τιποτα.

παιρνω στην οτενετ και μου λενε οτι ειναι γενικο προβλημα.

στην ερωτηση μου γιατι δεν μου δινει το συστημα ΙΡ ...:X μουγγα.

16.00 ολοι πια εχουν ιντερνετ... εγω οχι.

τοτε μαθαινω απο οτενετ οτι ... ειμαι μεσα.

κλειστο ρουτερ, υπολογιστη και εγω ειμαι μεσα.

συμπερασμα, καποιος δουλευει με τους κωδικους μου.

ζηταω λυση και τι μου λενε? να στειλω φαξ ταυτοτητα και δεν ξερω τι αλλο για αλλαξουν το κωδικο και το username... μ@μ@κιες.

αφου μαλωσα με 2-3 και λυση δεν βρηκα ο τελευταιος μου λεει οτι θα με καλεσουν απο το τμημα υψηλης εμπειριας γυρω στις 22.00.

εγω εχω αγανακτησηγιατι παιδευωμαι απο τις 14.00.

με παιρνει στις 22.50 και αφου μου λεει τα ιδια με τους αλλους τα ακουει χοντρα.

αποτελεσμα σε 2 λεπτα εκανε αποσυνδεση την γραμμη μου και με τον νεο κωδικο που αλλαξα νωριτερα συνδεθηκα:mad: .

ο τυπος που δουλευε τους κωδικους μου σε 32 ωρες εκανε κινηση 2.8 Gb!

τα συμπερασματα δικα σας.

αυτα ολα απο οτενετ.

το θεμα ειναι πως μου πηραν τους κωδικους αφου ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν τους εχω δωσει σε κανεναν.

ειχε κανεις αλλος τετοιο προβλημα?

μπορω να βρω ποιος ειναι ο τσογλ@νος?

απο οτενετ μου ειπαν οτι καποιος τους πηρε απο τον υπολογιστη μου οπωσ παιρνουν πιστωτικες καρτες!!!:!:

για οποια ιδεα τι συνεβη θα χαρω να ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ακούω fax και ταυτότητες μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

Πρέπει κάποτε να αλλάξει αυτό το σύστημα ωστε να μπορεί να γίνεται τηλεφωνικώς η όποια εξυπηρέτηση.

 

Οσο για την υπόθεση σου φίλε μου... πολυ μυστήριο. Τι να πω... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις ποιος ήταν θα πρέπει να κάνεις μήνυση, να παρέμβει εισαγγελέας για να δώσει εντολή ώστε να κάνει ο ISP την αντιστοίχηση και να βρεις σε ποιο τηλέφωνο ανήκει η ADSL γραμμή μέσω της οποίας συνδέθηκε ο 'δράστης'.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε μου κατι που δε καταλαβα: Ποιο ειναι το προβλημα στο να στειλεις ενα ΦΑΞ με τη τατοτητα σου?

 

Καλως ή κακώς στην Ελλαδα ολα ετσι δουλευουν, αυτο ειναι το συτημα. Η Οτενετ θα το αλλαξει? Και μενα μου αρεσε που στην Αγγλια τα παντα γινοντουσαν με ενα τηλεφωνικο password, αλλα εδω ειναι αλλιως.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε μου κατι που δε καταλαβα: Ποιο ειναι το προβλημα στο να στειλεις ενα ΦΑΞ με τη τατοτητα σου?

 

Καλως ή κακώς στην Ελλαδα ολα ετσι δουλευουν, αυτο ειναι το συτημα. Η Οτενετ θα το αλλαξει? Και μενα μου αρεσε που στην Αγγλια τα παντα γινοντουσαν με ενα τηλεφωνικο password, αλλα εδω ειναι αλλιως.

1) δεν εχω φαξ

2) με την καθυστερηση εκανε ο αλλος 2.9 γιγα και εχω την 512/128 5000μεγαμπαιτ

3)για να γινει η συνδεση δεν μου ζητησαν κανενα φαξ αρα δεν ηταν απαραιτητο για την ΚΛΟΠΗ εναντιον μου τι το θελουν αφου η ταυτοποιηση γινετε και τηλεφωνικα.

4)αν δηλαδη καποιος εκανε κλησεις και με χρεωνε θα θελαν φαξ? ειναι το λιγοτερο παραλογο.

α, 5) πληρωνω σα μ@λ@κας τα παγια και αλλος δουλευει την συνδεση μου και πρεπει εγω να στειλω φαξ?

αλλα αν αναρωτιωμαστε τι μας πειραζει οταν μας ζητανε παραλογα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

 

και το βασικοτερο... αφου θελαν το φαξ και ηταν υποχρεωτικο γιατι μετα απο 9 ωρες εγινε χωρις φαξ? μηπως,λεω, θελανε να κουκουλωσουν κατι?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορείς όπως είπε ένας φίλος παραπάνω, να κάνεις μήνυση και μέσω εισαγγελικής παρέμβασης, να αρθεί το απόρρητο και να δώσει ο ISP στοιχεία για το ποιός χρησιμοποιούσε τους λογαριασμούς και άρα να βρείς τον ένοχο!

 

Βέβαια και πάλι θα είναι κάπως δύσκολο να αποδειχθεί, μιας και ο "δράστης" μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν ήταν αυτός, αλλά κάποιος άγνωστος που "έκλεψε" την γραμμή του και χρησιμοποίησε τους κωδικούς... και μετά άντε να βρείς αν λέει η όχι αλήθεια!

 

Οπότε προτείνω να το ξεχάσεις και σίγουρα να αλλάξεις τον κωδικό που σου δώσανε από τον ISP, γιατί ποτέ δεν ξέρεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έκανα εγώ πρωτίστως είναι να "ψαχτώ" για το πως έγινε αυτό απο τον υπολογιστή μου ώστε να θωρακιστώ για μελλοντικές ανάλογες περιπτώσεις.Τα άλλα έπονται..

Link to comment
Share on other sites

pantos afou allakses kodikous kai ola einai mia xara tora pio to nohma na breis kapoion pou apla xrhsimopoihse tous kodikous sou!

den einai toso tromero.......den sou eklepse kati uliko apla xrhsimopoihse kati diko sou xoris kanena kostos gia sena (ektos apo mia talaiporia gia na pareis neous kodikous)

uparxoun polu sumantikotera pragmata gia na asxolh8eis........

Link to comment
Share on other sites

1) δεν εχω φαξ

2) με την καθυστερηση εκανε ο αλλος 2.9 γιγα και εχω την 512/128 5000μεγαμπαιτ

3)για να γινει η συνδεση δεν μου ζητησαν κανενα φαξ αρα δεν ηταν απαραιτητο για την ΚΛΟΠΗ εναντιον μου τι το θελουν αφου η ταυτοποιηση γινετε και τηλεφωνικα.

4)αν δηλαδη καποιος εκανε κλησεις και με χρεωνε θα θελαν φαξ? ειναι το λιγοτερο παραλογο.

α, 5) πληρωνω σα μ@λ@κας τα παγια και αλλος δουλευει την συνδεση μου και πρεπει εγω να στειλω φαξ?

αλλα αν αναρωτιωμαστε τι μας πειραζει οταν μας ζητανε παραλογα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

 

και το βασικοτερο... αφου θελαν το φαξ και ηταν υποχρεωτικο γιατι μετα απο 9 ωρες εγινε χωρις φαξ? μηπως,λεω, θελανε να κουκουλωσουν κατι?

 

δηλαδη τι ακριβωψς θελουν να κουκουλωσουν???????

 

Οτι σε καθυστερησαν επιτηδες, οτι ολη η Οτενετ συνομωτησε για να κατεβασει καποιος δικος τους 2,9 GB, αξιας 3-4 ευρω?

 

Οσο για το ΦΑΞ, ναι ειν αι ενα προβλημα το να μην εχεις στο σπιτι σου, αλλα στις 9 ωρες που περιμενες βριζοντας, ειμαι σιγουρος οτι μπορουσες να πας μεχρι ενα μαγαζακι να στειλεις...

 

Οταν αγοραζεις συνδεση και δινεις χρηματα δεν εχουν κανα ιδιαιτερο λογο να ζητησουν πολλα πραγματα. Αν θελεις να πληρωσεις για καποιον αλλο, προβλημα σου. Οταν ομως παιρνεις τηλεφωνο και ζητας ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ τη προσβαση απο ενα χρηστη και να ΑΛΛΑΞΟΥΝ τους κωδικους του, ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ οτι πρεπει να ειναι βεβαιοι πως δε κανεις πλακα σε καποιο συνδρομητη τους που θα επαιρνε μετα τηλεφωνο και θα εριχνε τρελλα καντηλια.

 

5) Γινεσαι πραγματικα υπερβολικος. Αντριδρας λες και καποιος πηρε χρηματα απο το τραπεζικο σου λογαριασμο. Οπως εγραψε και ο Βασίλης θωρακισε τον υπολογιστη σου ωστε να εισαι βεβαιοσ οτι δε θα ξαναχασεις τους κωδικους σου:)

 

Παντα φιλικα!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο φίλος έχει συγκεκριμένο όγκο τον μήνα 5 GB για αυτό και τά "πήρε" αφου ο άλλος χρησιμοποίησε τα 3 ήδη....

Άλλαξε κωδικό στο ρούτερ και πρόσεχε το firewall σου

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι ακριβωψς θελουν να κουκουλωσουν???????

 

Οτι σε καθυστερησαν επιτηδες, οτι ολη η Οτενετ συνομωτησε για να κατεβασει καποιος δικος τους 2,9 GB, αξιας 3-4 ευρω?

 

Οσο για το ΦΑΞ, ναι ειν αι ενα προβλημα το να μην εχεις στο σπιτι σου, αλλα στις 9 ωρες που περιμενες βριζοντας, ειμαι σιγουρος οτι μπορουσες να πας μεχρι ενα μαγαζακι να στειλεις...

 

Οταν αγοραζεις συνδεση και δινεις χρηματα δεν εχουν κανα ιδιαιτερο λογο να ζητησουν πολλα πραγματα. Αν θελεις να πληρωσεις για καποιον αλλο, προβλημα σου. Οταν ομως παιρνεις τηλεφωνο και ζητας ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ τη προσβαση απο ενα χρηστη και να ΑΛΛΑΞΟΥΝ τους κωδικους του, ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ οτι πρεπει να ειναι βεβαιοι πως δε κανεις πλακα σε καποιο συνδρομητη τους που θα επαιρνε μετα τηλεφωνο και θα εριχνε τρελλα καντηλια.

 

5) Γινεσαι πραγματικα υπερβολικος. Αντριδρας λες και καποιος πηρε χρηματα απο το τραπεζικο σου λογαριασμο. Οπως εγραψε και ο Βασίλης θωρακισε τον υπολογιστη σου ωστε να εισαι βεβαιοσ οτι δε θα ξαναχασεις τους κωδικους σου:)

 

Παντα φιλικα!

 

Εχω τα εξης

Symantec antivirus

microsoft antispyware

xoftspy

zone alarm, τι αλλο να βαλω?

οταν θα πληρωνεις και δεν θα μπορεις να χρησημοποιησεις αυτο πυ πληρωνεις τα ξαναλεμε.

οσο για το οτι τα πηρα αν καταλαβες ειναι πιο πολυ το ηθικο θεμα ( αν καταλαβες!)

αν θελω να πληρωνω για καποιον αλλον? εγω θα ελεγα οτι εκει θα επρεπε να ηταν πιο προσεκτικοι γιατι μπορει να μην πληρωνω αλλα να χρεωνω.

και μονο που με θεωρεις υπερβολικο μου δινει να καταλαβω οτι πρεπει να μην σκεφτεσε σε βαθος αλλα πολυ επιφανειακα.

τεσπα αλλη αντιπαραθεση δεν θα κανω μαζι σου γιατι δεν θα συννενοηθουμε ποτε. αποψη σου και αποψη μου, απλα ασε να κρινω εγω το ποσο υπερβολικος θα γινωμαι, εσυ αν σου συμβει κατι τετοιο λειτουργησε οπως θελεις.

Link to comment
Share on other sites

θελουν να κουκουλωσουν οτι καποιος απο μεσα εκανε login με username/pass πελατη!!!! γιατι μονο αυτοι μπορουν να το δουν!!!!
Link to comment
Share on other sites

θελουν να κουκουλωσουν οτι καποιος απο μεσα εκανε login με username/pass πελατη!!!! γιατι μονο αυτοι μπορουν να το δουν!!!!
Και διάλεξαν κάποιον με ογκοχρέωση; Κάποιον δηλαδή που κοιτάει συνέχεια τι γίνεται; :blink: :wacko:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Και διάλεξαν κάποιον με ογκοχρέωση; Κάποιον δηλαδή που κοιτάει συνέχεια τι γίνεται; :blink: :wacko:

Το θεμα εγινε μολις ζητησα να αλλαξω σε 512 χωρις ογκοχρεωση.

εγω αυτο που θελω να μαθω εινα αν μπορει καποιος απο το ιντερνετ να μου παρει τους κωδικους, γιατι τον κωδικο μου τον ηξερα μονο εγω( και κοντευα να τον ξεχασω) και απο οτενετ που καποιες φορες μου τον ζητησαν για προβληματα που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εγινε μολις ζητησα να αλλαξω σε 512 χωρις ογκοχρεωση.

εγω αυτο που θελω να μαθω εινα αν μπορει καποιος απο το ιντερνετ να μου παρει τους κωδικους, γιατι τον κωδικο μου τον ηξερα μονο εγω( και κοντευα να τον ξεχασω) και απο οτενετ που καποιες φορες μου τον ζητησαν για προβληματα που ειχα.

 

Ζητησαν κωδικο και τους τον εδωσες? Απο οσα ξερω μονο το username ζητανε και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εγινε μολις ζητησα να αλλαξω σε 512 χωρις ογκοχρεωση.

εγω αυτο που θελω να μαθω εινα αν μπορει καποιος απο το ιντερνετ να μου παρει τους κωδικους, γιατι τον κωδικο μου τον ηξερα μονο εγω( και κοντευα να τον ξεχασω) και απο οτενετ που καποιες φορες μου τον ζητησαν για προβληματα που ειχα.

 

Τι ;

Εδωσες τον κωδικό σου σε υπάλληλο της OTENET ; Δεν νομίζω οτί χρειάζεται να δίνεις τον κωδικό σου για κανέναν λόγο και σε κανέναν ...:blink: Μάλλον στη φέρανε ...:worry:

Χειρότερος από έναν κακό άνθρωπο είναι ένας βλάκας κακός άνθρωπος ...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Τι ;

Εδωσες τον κωδικό σου σε υπάλληλο της OTENET ; Δεν νομίζω οτί χρειάζεται να δίνεις τον κωδικό σου για κανέναν λόγο και σε κανέναν ...:blink: Μάλλον στη φέρανε ...:worry:

Υπηρχε προβλημα με το συστημα και την ΙΡ μου και μου τον ζητησαν.

ξερω οτι εκανα μ@λ@κια που τον εδωσα και για αυτο τα πηρα με την ολη φαση.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εγινε μολις ζητησα να αλλαξω σε 512 χωρις ογκοχρεωση.

εγω αυτο που θελω να μαθω εινα αν μπορει καποιος απο το ιντερνετ να μου παρει τους κωδικους

 

Στα DSL ομολογω οτι δε ξερω τι γινεται, δε ξερω που φυλασεται ο κωδικος. Στις παλιες καλες συνδεσεις μας με το απλο μοντεμακι μας δεν υπηρχε τιποτα πιο απλο απο το να μαζεψεις κωδικους.

 

Η Φορθνετ ειχε μαλιστα μια υπηρεσια, οπου αν εμπενες στο δικτυο απο αλλο κομβο απο αυτον που μπαινεις συνηθως, σου εστελνε ενα mail και σε ενημερωνε σχετικα, για να ξερεις αν καποιος χρησιμοποιει το κωδικο σου...

 

Αχχχ παλιες εποχες :) :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Loipon:Me ena aplo port scanner kapoios mporei na mpei se polla router kanwntas scan mia ip -pou mporei na brei me dns sto irc- sto port 80 kai kanwtas sth sunexeia log in me user admin kai pass admin.Apo ekei mpainoun sto router sou kai blepoun to username sou.To pass omws einai pisw apo ******** swsta? :) Etsi pairnei ena password unmasker kai emfanizei ta ******* meta se kanei dissconect kai mpainei autos i perimenei na bgeis ;)

An i ip lew ena paradeigma einai 82.23.43.23 kanei scan range 82.23.43.1 mexri 82.23.43.255 kai blepei poia apo tis 255 ip einai energi gia na parei pass epidi sunithws oloi oi mpoufoi* exoun user admin kai pass admin.Ektos an einai lemargos kai thelei na kanei pio polla opote apo 82.23.43.23 kanei scan kai tin triti stili oli diladi 82.23.1.1 82.23.255.255..kathiste upologiste posa mporei na brei kai na pernaei tzampa ton kairo tou.Me 400 kwdikous kobei enan kathe mera kai oute gata oute zimia :)

 

*to mpoufos den apeuthinete se kamia periptwsi se sena!

 

bye

 

PS I otenet polu enhmerwmeni fainete ;) marese kai to tmhma ipsilis empeirias...fantasou tis xamilis pws einai ;)

 

απο οτενετ μου ειπαν οτι καποιος τους πηρε απο τον υπολογιστη μου οπωσ παιρνουν πιστωτικες καρτες!!!

oi malakies pane sunefoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo.as me rwtisoun

emena apo otenet pws ginontai auta na tous pw.mhn lene blakeies kai ektithente tzampa kai berese...!!!!!

gauromaniakos89
Link to comment
Share on other sites

Loipon:Me ena aplo port scanner kapoios mporei na mpei se polla router kanwntas scan mia ip -pou mporei na brei me dns sto irc- sto port 80 kai kanwtas sth sunexeia log in me user admin kai pass admin.Apo ekei mpainoun sto router sou kai blepoun to username sou.To pass omws einai pisw apo ******** swsta? :) Etsi pairnei ena password unmasker kai emfanizei ta ******* meta se kanei dissconect kai mpainei autos i perimenei na bgeis ;)

An i ip lew ena paradeigma einai 82.23.43.23 kanei scan range 82.23.43.1 mexri 82.23.43.255 kai blepei poia apo tis 255 ip einai energi gia na parei pass epidi sunithws oloi oi mpoufoi* exoun user admin kai pass admin.Ektos an einai lemargos kai thelei na kanei pio polla opote apo 82.23.43.23 kanei scan kai tin triti stili oli diladi 82.23.1.1 82.23.255.255..kathiste upologiste posa mporei na brei kai na pernaei tzampa ton kairo tou.Me 400 kwdikous kobei enan kathe mera kai oute gata oute zimia :)

 

*to mpoufos den apeuthinete se kamia periptwsi se sena!

 

bye

 

PS I otenet polu enhmerwmeni fainete ;) marese kai to tmhma ipsilis empeirias...fantasou tis xamilis pws einai ;)

 

απο οτενετ μου ειπαν οτι καποιος τους πηρε απο τον υπολογιστη μου οπωσ παιρνουν πιστωτικες καρτες!!!

oi malakies pane sunefoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo.as me rwtisoun

emena apo otenet pws ginontai auta na tous pw.mhn lene blakeies kai ektithente tzampa kai berese...!!!!!

Και αν εχω αλλαξει τους κωδικους του ρουτερ? τοτε πως μπορει καποιος να μπει και να δει τους κωδικους της συνδεσης?

Link to comment
Share on other sites

an allakseis tous kwdikous tha prepei na kanei epitheseis gia na mpei sto router kai trexa gureue....kai katarxhn den tha se kserei pleon epidi kathe fora pou kleineis kai anoigeis to router allazei i ip..ektos an pefteis oli tin wra se tetoious :) .Loipon oi h4ck3r psxnoun(psaxnoume :) ) adunamies...diladi blakes*...den xanei kaneis to xrono tou gia enan aplo xristi ;)

 

*eite blakes eite oxi toso ponhreumenous xrhstes eite neous eite asxetous :)

 

thnx

chris 17

gauromaniakos89
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ολα αυτα τελικα πιστευω πως κατι θελανε να καλυψουν απο οτενετ... το θεμα ειναι οτι οπως παντα δεν υπαρχουν ουτε αποδειξεις ουτε στοιχεια.

τεσπα, ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν με το θεμα και... να προσεχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...