Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΛΑΨ :cry: ΚΛΑΨ :cry: ΚΛΑΨ :cry:

 

Όσο έλειπα διακοπές άλλαξε το "1 λεπτό το λεπτό", απ' ότι κατάλαβα?

 

Αχ, ο καλός ο tseapis (δηλαδή τσίπης) που μίλαγε επί ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ με τον κολλητό του με τα ίδια 10€ από πέρσι τον Σεπτέμβρη, τώρα κλαίει με μαύρο δάκρυ μπουχουχου....

 

* το αντίστοιχο της Cosmote ισχύει ακόμα? φοβάμαι.......

 

...πάλι τις αναπάντητες και τα SMS θα αρχίσουμε...

 

Επίσης λίγο

ΚΛΑΨ ΚΛΑΨ ΚΛΑΨ

ακόμα:

Για ανανέωση 50€ με πιστωτική κάρτα μέσω ίντερνετ το bonus έπεσε στο 25%

[από 40% που ήταν μέχρι τον Μάιο που το χρησιμοποίησα].

 

Έχουν πέσει τα κέρδη της Vodafone ή απλώς αποφάσισε να "πατάξει" τους τσίπηδες??? Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μήν κάνεις ανανέωση 50 ευρώ διότι έτσι θα έχεις μόνο για 1 μήνα το 0.01

Καλύτερα να κάνεις 10 ευρώ ή 20 . Έτσι θα κάνεις και τον άλλο μήνα ανανέωση για να έχεις πάλι το 0.01

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το σκέφτομαι τι να κάνω, πρέπει να βάλω κάτω το κομπιουτεράκι.

Το βασικό μου κινητό είναι ένα Vodafone χωρίς πάγιο.

Και είχα και ένα A la carte μόνο και μόνο για το 1 λεπτό το λεπτό όπου έκανα τζίρο 10€ το χρόνο (κάτι τύποι σαν κι εμένα τους τσάντησαν και το άλλαξαν :lol:).

 

Τώρα,

-πιθανόν να μετατρέψω το "V μηδέν" σε a la carte.

[Αφού και στο "V μηδέν" θα γίνει αύξηση στη χρέωση έτσι κι αλλιώς.]

-Αλλά με έχουν τσαντίσει τόσο πολύ που ενώ έχω Vodafone συμβόλαιο από 1998 θα πάω να δω και για φορητότητα!

Και αν βρω κάτι συμφερότερο θα το προτείνω και στην αδερφή μου, σε φίλους, κοκ...

-Και κοιτάζω και το Frog μπας και το ρίξω στα μηνύματα τελικά.

 

Εκτός κι αν ως γνήσιος tseapis-τσίπης το γυρίσω στις... αναπάντητες και τα call me back :p.

 

Πάντως από τότε που συνειδητοποίησα ότι είναι φτηνότερο να πάρεις από το σταθερό του ΟΤΕ προς κινητό

(σε γενικές γραμμές εννοώ, εξαρτάται από το πακέτο που έχεις στο κινητό)

καλώ πάντα από το σταθερό τα κινητά που θέλω.

Και φυσικά πάντα ρωτάω "Μήπως είσαι σε κάποιο σταθερό;" όποιον καλώ.

Γλυτώνω και την ακτινοβολία και έχω και καλύτερη ποιότητα σύνδεσης ;) .

Έχω άδικο; Κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου;

Εννοείται ότι δεν έχω το κινητό μου για επαγγελματική χρήση -είμαι Light χρήστης.

 

Και σε κάθε περίπτωση το Α λα καρτ που είχα το πετάω μόλις μηδενιστεί το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το σκέφτομαι τι να κάνω, πρέπει να βάλω κάτω το κομπιουτεράκι.

Το βασικό μου κινητό είναι ένα Vodafone χωρίς πάγιο.

Και είχα και ένα A la carte μόνο και μόνο για το 1 λεπτό το λεπτό όπου έκανα τζίρο 10€ το χρόνο (κάτι τύποι σαν κι εμένα τους τσάντησαν και το άλλαξαν :lol:).

 

Τώρα,

-πιθανόν να μετατρέψω το "V μηδέν" σε a la carte.

[Αφού και στο "V μηδέν" θα γίνει αύξηση στη χρέωση έτσι κι αλλιώς.]

-Αλλά με έχουν τσαντίσει τόσο πολύ που ενώ έχω Vodafone συμβόλαιο από 1998 θα πάω να δω και για φορητότητα!

Και αν βρω κάτι συμφερότερο θα το προτείνω και στην αδερφή μου, σε φίλους, κοκ...

-Και κοιτάζω και το Frog μπας και το ρίξω στα μηνύματα τελικά.

 

Εκτός κι αν ως γνήσιος tseapis-τσίπης το γυρίσω στις... αναπάντητες και τα call me back :p.

 

Πάντως από τότε που συνειδητοποίησα ότι είναι φτηνότερο να πάρεις από το σταθερό του ΟΤΕ προς κινητό

(σε γενικές γραμμές εννοώ, εξαρτάται από το πακέτο που έχεις στο κινητό)

καλώ πάντα από το σταθερό τα κινητά που θέλω.

Και φυσικά πάντα ρωτάω "Μήπως είσαι σε κάποιο σταθερό;" όποιον καλώ.

Γλυτώνω και την ακτινοβολία και έχω και καλύτερη ποιότητα σύνδεσης ;) .

Έχω άδικο; Κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου;

Εννοείται ότι δεν έχω το κινητό μου για επαγγελματική χρήση -είμαι Light χρήστης.

 

Και σε κάθε περίπτωση το Α λα καρτ που είχα το πετάω μόλις μηδενιστεί το υπόλοιπο.

τι τσιπης θεε μου... χαχα, πλακα κάνω.

Στο συμβόλαιο τι λογαριασμούς κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τότε που συνειδητοποίησα ότι είναι φτηνότερο να πάρεις από το σταθερό του ΟΤΕ προς κινητό

(σε γενικές γραμμές εννοώ, εξαρτάται από το πακέτο που έχεις στο κινητό)

καλώ πάντα από το σταθερό τα κινητά που θέλω.

Και φυσικά πάντα ρωτάω "Μήπως είσαι σε κάποιο σταθερό;" όποιον καλώ.

Γλυτώνω και την ακτινοβολία και έχω και καλύτερη ποιότητα σύνδεσης ;) .

Έχω άδικο; Κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου;

 

Και εγώ αυτό κάνω :rolleyes:

Το κίνημα των tseapis μεγαλώνει!!! :p :lol:

.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω μια ερώτηση... Στο CU, όταν "τελειώνει" το Talk a lot 600 τι γίνεται?

 

Υποερώτημα 1: Όταν έχει μείνει λίγος χρόνος μέσα...

(Έρχεται ενημερωτικό sms ότι τελειώνει ο χρόνος και μπορείς να το επανενεργοποιήσεις?)

 

Υποερώτημα 2: Τελειώνει όταν μιλάς με άλλο αριθμό CU...

(Σε αυτήν την περίπτωση, τι γίνεται? Πέφτει η γραμμή ή σε χρεώνει από την κάρτα?)

 

Ξέρει κανένας να μου απαντήσει στις παραπάνω περιπτώσεις? Για να ξέρω τι μου γίνεται και να μην χρεώνομαι κερατιάτικα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω μια ερώτηση... Στο CU, όταν "τελειώνει" το Talk a lot 600 τι γίνεται?

 

Υποερώτημα 1: Όταν έχει μείνει λίγος χρόνος μέσα...

(Έρχεται ενημερωτικό sms ότι τελειώνει ο χρόνος και μπορείς να το επανενεργοποιήσεις?)

 

Υποερώτημα 2: Τελειώνει όταν μιλάς με άλλο αριθμό CU...

(Σε αυτήν την περίπτωση, τι γίνεται? Πέφτει η γραμμή ή σε χρεώνει από την κάρτα?)

 

Ξέρει κανένας να μου απαντήσει στις παραπάνω περιπτώσεις? Για να ξέρω τι μου γίνεται και να μην χρεώνομαι κερατιάτικα...

 

Δυστυχώς δεν σε ενημερώνουν όταν έχει μείνει λίγος χρόνος απ το πακέτο talk a lot. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καλείς το 1252 και να ακούς το υπόλοιπό σου απο εκεί.

Στην περίπτωση που κατα τη διάρκεια της κλήσης τελειώσει ο χρόνος ομιλίας απο το πακέτο σου, τοτε η κλήση συνεχίζει κανονικά, αλλά χρεώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν σε ενημερώνουν όταν έχει μείνει λίγος χρόνος απ το πακέτο talk a lot. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καλείς το 1252 και να ακούς το υπόλοιπό σου απο εκεί.

Στην περίπτωση που κατα τη διάρκεια της κλήσης τελειώσει ο χρόνος ομιλίας απο το πακέτο σου, τοτε η κλήση συνεχίζει κανονικά, αλλά χρεώνεται.

 

Μάλιστα! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πακετο μπαινει μεχρι 4 φορες σε 30 μερες. Οταν ακους οτι απομενουν λιγα λεπτα, απλα το ξαναπαιρνεις και εισαι ησυχος. Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα μια φορα που μου ετυχε για να μην καθομαι να αγχωνομαι για τα λεπτα.
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone μου έστειλε σήμερα το παρακάτω μήνυμα:

 

Μέχρι σήμερα μιλάγατε πολύ φθηνά με τη CU παρέα. Από σήμερα θα τα λέτε 40% φθηνότερα και με όλους τους άλλους. Μόνο από το CU! Δωρεάν εγγραφή με SMS στο 1288!

 

Όταν λέει "όλους τους άλλους" ποιους εννοεί; Ισχύει δηλαδή για κλήσεις προς σταθερά και κινητά άλλων δικτύων;

 

Γιατί χρειάζεται εγγραφή;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει "όλους τους άλλους" ποιους εννοεί; Ισχύει δηλαδή για κλήσεις προς σταθερά και κινητά άλλων δικτύων;

 

Γιατί χρειάζεται εγγραφή;

 

Ναι και στα 2 ερωτήματά σου. Έχεις στείλει ποτέ κενό μήνυμα στο 1288;

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο θυμάμαι δεν έχω στείλει.

 

Στέλνοντας όμως μήνυμα στο 1288 θα χάσω κάποιο προνόμιο που έχω τώρα; Γιατί δεν καταλαβαίνω τον λόγο της εγγραφής; :confused: Εκτός αν υπάρχουν άτομα που θέλουν τα χρεώνονται 40% περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρε παιδια εχει γινει απο περισυ τετοια εποχη περιπου!Αλλα σιγουρα υπαρχουν αρκετοι ακομη που εχουν τις παλιες χρεωσεις!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μια απορία, που νομίζω ότι εσείς εδώ μπορείτε να μου τη λύσετε...

 

Το πράγμα έχει ως εξής: Η κοπέλα μου έχει κινητό vodafone, δεν ξέρω αν είναι με συμβόλαιο ή καρτοκινητό (αυτό μπορώ να το μάθω), και θέλω να ξέρω αν γίνεται να πάρω ένα καρτοκινητό vodafone (γιατί έχω άλλης εταιρίας με συμβόλαιο), με το οποίο να έχω κάποιο (σημαντικό) χρόνο ομιλίας δωρέαν με τα άλλα vodafone ή έστω μόνο με τον αριθμό της κοπέλας μου, καθώς και κάποια μηνύματα δωρεάν. Αν γίνεται αυτό με όλα τα vodafone ακόμα καλύτερα, αλλά επειδή είμαι άσχετος θέλω τα φώτα σας:

 

α) Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

β) Αν ναι, γίνεται με όλα τα vodafone κινητά, με ορισμένα (π.χ. cu) ή μόνο με έναν άριθμο;

γ) Ποιό είναι το κόστος και για πόσα λεπτά ομιλίας ή/και sms το μήνα;

 

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μια απορία, που νομίζω ότι εσείς εδώ μπορείτε να μου τη λύσετε...

 

Το πράγμα έχει ως εξής: Η κοπέλα μου έχει κινητό vodafone, δεν ξέρω αν είναι με συμβόλαιο ή καρτοκινητό (αυτό μπορώ να το μάθω), και θέλω να ξέρω αν γίνεται να πάρω ένα καρτοκινητό vodafone (γιατί έχω άλλης εταιρίας με συμβόλαιο), με το οποίο να έχω κάποιο (σημαντικό) χρόνο ομιλίας δωρέαν με τα άλλα vodafone ή έστω μόνο με τον αριθμό της κοπέλας μου, καθώς και κάποια μηνύματα δωρεάν. Αν γίνεται αυτό με όλα τα vodafone ακόμα καλύτερα, αλλά επειδή είμαι άσχετος θέλω τα φώτα σας:

 

α) Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

β) Αν ναι, γίνεται με όλα τα vodafone κινητά, με ορισμένα (π.χ. cu) ή μόνο με έναν άριθμο;

γ) Ποιό είναι το κόστος και για πόσα λεπτά ομιλίας ή/και sms το μήνα;

 

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις απαντήσεις σας.

 

 

Θα σου προτεινα το ala carte για να εχεις την υπηρεσια ενα λεπτο το λεπτο προς 2 αριθμους vodafone.Αρκει να κανεις καθε μηνα 10ευρω ανανεωση για να ισχυει αυτη η υπηρεσια.

Aλλιως να παρετε και οι 2 cu που εχει 600λεπτα το μηνα ομιλια με 5ευρω προς cu.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μια απορία, που νομίζω ότι εσείς εδώ μπορείτε να μου τη λύσετε...

 

Το πράγμα έχει ως εξής: Η κοπέλα μου έχει κινητό vodafone, δεν ξέρω αν είναι με συμβόλαιο ή καρτοκινητό (αυτό μπορώ να το μάθω), και θέλω να ξέρω αν γίνεται να πάρω ένα καρτοκινητό vodafone (γιατί έχω άλλης εταιρίας με συμβόλαιο), με το οποίο να έχω κάποιο (σημαντικό) χρόνο ομιλίας δωρέαν με τα άλλα vodafone ή έστω μόνο με τον αριθμό της κοπέλας μου, καθώς και κάποια μηνύματα δωρεάν. Αν γίνεται αυτό με όλα τα vodafone ακόμα καλύτερα, αλλά επειδή είμαι άσχετος θέλω τα φώτα σας:

 

α) Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

β) Αν ναι, γίνεται με όλα τα vodafone κινητά, με ορισμένα (π.χ. cu) ή μόνο με έναν άριθμο;

γ) Ποιό είναι το κόστος και για πόσα λεπτά ομιλίας ή/και sms το μήνα;

 

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις απαντήσεις σας.

 

Καλύτερα να προτιμήσεις το cu

Δεν θα σου πρότεινα a la carte, με το cu τα 600 λεπτά ομιιλίας με 5€/μήνα σου έρχονται πιο φθηνά.

Έχεις τις εξείς επιλογές στο cu...

 

Για ομιλία, προς όλους τους cu αριθμούς:

Εβδομαδιαίο πακέτο με 300' ομιλίας ή βιντεοκλήσεις, 3€

Μηνιαίο πακέτο με 600' ομιλίας ή βιντεοκλήσεις, 5€

 

Για sms προς όλους τους cu αριθμούς:

Εβδομαδιαίο πακέτο με 300 sms ή mms, 3€

Μηνιαίο πακέτο με 600 sms ή mms, 5€

 

Επίσης, με 5€/ μήνα έχεις 130 γραπτά μηνύματα προς όλα τα εθνικά δίκτυα (vodafone, cosmote, wind)

Και τέλος, με 1€/ημέρα έχεις απεριόριστα sms και mms προς όλους τους cu αριθμούς

 

Ελπίζω να σε κάλυψα:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει σύνδεση. Με τη σύνδεση μπορούμε να κάνουμε τίποτα ή πρέπει να είναι cu;

 

Την απαντηση στην εδωσε παραπανω ο skoulikomirmigot.

Παιρνεις ενα Ala Cart και μιλας με 2 οποιαδηποτε vodafone (που θα πρεπει να τα δηλωσεις στην υπηρεσια εξυπηρετησης πελατων της Vodafone) με 1 λεπτο το λεπτο (και με μοναδικη υποχρεωση να κανεις ανανεωση 10 ευρω το μηνα).

Μπες στο http://www.vodafone.gr, διαλεξε στην καρτοκινητη το a la cart, και διαβασε αναλυτικα τα οσα γραφει.

( Παραμανει βεβαια -παντα αν μιλατε πολλες ωρες- η πιο συμφερουσα λυση το CU, οπως πολυ σωστα απαντησε ο φιλος nucleogenesis, αλλα αυτο προυποθετει 2 νουμερα CU )

Pixel 4a (5g) < Nexus 4 < HTC HD2 AmeriCanAndroid AOSP HD2 GB234 CM71
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Άλλες δύο ερωτήσεις όσον αφορά το CU:

α) Αυτό που λέει δυνατότητα ενεργοποίησης έως 4 φορές το μήνα, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, εννοεί ότι αν τυχόν σου τελειώσουν αυτά τα 600 λεπτά ομιλίας, μπορείς να βάλεις ακόμα και πριν τελειώσουν οι 30 μέρες άλλα 600 λεπτά;

β) Μπορείς να βάλεις και 600 λεπτά και 600 sms μέσα σε ένα μήνα; Κι αν ναι, προφανώς πληρώνεις 10 ευρώ γι' αυτά, έτσι;

 

EDIT:

Και κάτι άλλο: Στη WIND βλέπω σε έναν αριθμό της επιλογής σου είτε είναι καρτοκινητό είτε συμβόλαιο σου δίνει και 600 λεπτά ομιλίας και 600 sms με 5 ευρώ το μήνα, υπάρχει κάτι αχτίστοιχο στη vodafone;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Άλλες δύο ερωτήσεις όσον αφορά το CU:

α) Αυτό που λέει δυνατότητα ενεργοποίησης έως 4 φορές το μήνα, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, εννοεί ότι αν τυχόν σου τελειώσουν αυτά τα 600 λεπτά ομιλίας, μπορείς να βάλεις ακόμα και πριν τελειώσουν οι 30 μέρες άλλα 600 λεπτά;

β) Μπορείς να βάλεις και 600 λεπτά και 600 sms μέσα σε ένα μήνα; Κι αν ναι, προφανώς πληρώνεις 10 ευρώ γι' αυτά, έτσι;

 

Και στα δύο που λές η απάντηση είναι αυτή που έδωσες και εσύ.

.
Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Και κάτι άλλο: Στη WIND βλέπω σε έναν αριθμό της επιλογής σου είτε είναι καρτοκινητό είτε συμβόλαιο σου δίνει και 600 λεπτά ομιλίας και 600 sms με 5 ευρώ το μήνα, υπάρχει κάτι αχτίστοιχο στη vodafone;

 

Όχι.. Πακέτο με ομιλία και μηνύματα προς έναν αριθμό δεν υπάρχει στην Vodafone...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο: Στη WIND βλέπω σε έναν αριθμό της επιλογής σου είτε είναι καρτοκινητό είτε συμβόλαιο σου δίνει και 600 λεπτά ομιλίας και 600 sms με 5 ευρώ το μήνα, υπάρχει κάτι αχτίστοιχο στη vodafone;

 

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς γιατι θα με βόλευε και εμένα πάαααρα πολύ.

Πιστεύω οτι ο λόγος που δεν εχει ενα τετοιο πακέτο είναι επειδή το πακέτο με τα λεπτά ομιλίας εχει ΚΑΙ βιντεοκλήσεις, καθώς και το πακέτο γραπτών μηνυμάτων έχει ΚΑΙ mms.

Ουσιαστικά αυτή είναι η διαφοροποίηση απο τον ανταγωνισμό, ότι όχι απλώς μιλάς με τον άλλον 600 λεπτά, αλλά τον "βλέπεις" κιόλας μέσω βιτεοκλήσης..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...