Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω το παραμύθιασμα με την δέσμευση τιμής της wind. Γιατί κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι εκεί είσαι καλυμμένος πλήρως?

 

Εγώ που επιλέγω A La carte το κάνω γιατί επιλέγω δύο αριθμούς voda και μιλάω σχεδόν τζάμπα. Στο μαϊμού a la carte μπορώ να επιλέξω δύο αριθμούς vodafone που έχουν οι κολλητοί μου?

 

Αντίστοιχα στο μαιμού What' up δεν έχω 600 λεπτά προς όλα τα What's Up ούτε 100 sms με κάθε κάρτα και στο CU δεν έχω τα 500άρια προς CU και με videocalls.

 

Πού παραμύθιασμα??Σου λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως είναι ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ σε βασικές χρεώσεις των άλλων πακέτων καρτοκινητής. Το ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ σημαίνει πως έχεις ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ χρεώσεις προς τα κινητά του ΙΔΙΟΥ δικτύου που βρίσκεσαι. Μην λέμε ότι θέλουμε για να υποστηρίξουμε άλλα πράγματα. Αν δεν έχουν οι φίλοι σου WIND αλλά VODA παραμένεις εκεί που βρίσκεσαι. Σαφέστατα σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το παραμύθιασμα με την δέσμευση τιμής της wind. Γιατί κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι εκεί είσαι καλυμμένος πλήρως?

 

Εγώ που επιλέγω A La carte το κάνω γιατί επιλέγω δύο αριθμούς voda και μιλάω σχεδόν τζάμπα. Στο μαϊμού a la carte μπορώ να επιλέξω δύο αριθμούς vodafone που έχουν οι κολλητοί μου?

 

Αντίστοιχα στο μαιμού What' up δεν έχω 600 λεπτά προς όλα τα What's Up ούτε 100 sms με κάθε κάρτα και στο CU δεν έχω τα 500άρια προς CU και με videocalls.

Koίτα φίλε μου. Εγώ δεν θα έπειθα ποτέ κάποιον να πάει ή να παραμείνει στη Wind. Δεν είμαι κανένας πορωμένος Windaκιας,ένα χρόνο ήμουν συνδρομητής της και είχα πολλά προβλήματα (κυρίως κάλυψης αλλά και με υπηρεσίες) και από τότε μακριά. Είμαι χρόνια συνδρομητής συμβολαίου της Vodafone και είμαι πολύ ευχαριστημένος, πραγματικά θεωρώ ότι είναι η πιο αξιόπιστη εταιρεία στο χώρο. Επίσης δεν υποστηρίζω σε καμία περίπτωση τη πολιτική αυτή της

Wind να αντιγράφει και επισήμως τα προγράμματα των άλλων εταιρειών, σαν η ίδια να μν μπορεί από μόνη της να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο.

Απλώς στη περίπτωση του φίλου fonzi, του οποίου η οικογένεια έχει ήδη Wind, νόμιζα πως αυτό που τον ενδιέφερε είναι μεταξύ τους τα μέλη της οικογένειας να μιλάνε φθηνά, όχι και με άλλα νούμερα, συνεπώς δεν υπήρχε λόγος να ταλαιπωρείται με φορητότητες. Και σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω πως συμφέρει η "Δέσμευση τιμής". Αφού όμως τον ενδιαφέρει να επικοινωνεί και με άλλα Vodafone νούμερα, o.k. Δεν καταλαβαίνω γιατι επιτίθεσαι.

Πού παραμύθιασμα??Σου λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως είναι ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ σε βασικές χρεώσεις των άλλων πακέτων καρτοκινητής. Το ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ σημαίνει πως έχεις ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ χρεώσεις προς τα κινητά του ΙΔΙΟΥ δικτύου που βρίσκεσαι. Μην λέμε ότι θέλουμε για να υποστηρίξουμε άλλα πράγματα. Αν δεν έχουν οι φίλοι σου WIND αλλά VODA παραμένεις εκεί που βρίσκεσαι. Σαφέστατα σε συμφέρει.

Και βέβαια δεν υπάρχει παραμύθιασμα. Και βέβαια συμφέρει, και μάλιστα στο να μη ταλαιπωρήσαι με φορητότητες αφού έχεις τις ίδιες χρεώσεις με την άλλη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την φορητότητα αντιμετώπισα πρόβλημα:

1) Ζητάει η vodafone στοιχεία ενώ το καρτοκινητό της τιμ ήταν ανώνυμο. Τεσπα τα έδωσα

2) Ζητάει επίσης "Κωδικό Χρήστη". Πήρα στην τιμ και λένε ότι δεν υπάρχει τέτοιος αριθμός στα καρτοκινητά τιμ

3) Ο ένας υπάλληλος της τιμ μου λέει ότι πρέπει πρωτα να δηλώσω τα στοιχεία μου στην τιμ για να γίνει η φορητότητα προς βοντα. Ο άλλος μου λέει (της τιμ πάλι) ότι δεν χρειάζονται στοιχεία!!

Φέξε μου και γλύστρισα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την φορητότητα αντιμετώπισα πρόβλημα:

1) Ζητάει η vodafone στοιχεία ενώ το καρτοκινητό της τιμ ήταν ανώνυμο. Τεσπα τα έδωσα

2) Ζητάει επίσης "Κωδικό Χρήστη". Πήρα στην τιμ και λένε ότι δεν υπάρχει τέτοιος αριθμός στα καρτοκινητά τιμ

3) Ο ένας υπάλληλος της τιμ μου λέει ότι πρέπει πρωτα να δηλώσω τα στοιχεία μου στην τιμ για να γίνει η φορητότητα προς βοντα. Ο άλλος μου λέει (της τιμ πάλι) ότι δεν χρειάζονται στοιχεία!!

Φέξε μου και γλύστρισα...

 

Μάλλον το κατάστημα που πήγες είναι λίγο gtp... Δεν χρειάζονται στοιχεία αλλά μόνο τα serial numbers των sim της WIND. Τέλος πάντων. Επίσης για πληροφορίες μπορείς να καλείς από κινητά άλλων εταιρειών δωρεάν τη γραμμή εξυπηρέτησης φορητότητας της Vodafone στο 13894.

Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001020400&vars=0000000000

 

Αλλαγή σε CU Δωρεάν

 

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001030200&vars=0000000000

 

 

Αλλαγή σε Vodafone a la Carte Δωρεάν

 

 

Μπορείς να καλέσεις κ από άλλο κινητό για να το ενεργοποιήσεις σε άλλον;;

Θέλει μια φίλη μου να το κάνει αυτό,κ ρωτάει!:happy:

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καλέσεις κ από άλλο κινητό για να το ενεργοποιήσεις σε άλλον;;

Θέλει μια φίλη μου να το κάνει αυτό,κ ρωτάει!:happy:

 

Μόνο από το ίδιο το κινητό.............

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

παιδια η vodafone εχει κανενα πακετο αποκλειστικα για δυο αριθμους να μιλανε και να στελνουν sms αμέτρητα? ευχαριστώ
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Mε τη φορητότητα δεν παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα.

 

Αλλά στη περίπτωση σου δεν χρειάζεται να κάνεις. Η Wind με τη "Δέσμευση τιμής" (ή αλλιώς δέσμευση αντιγραφής...) σου δίνει όλα τα διαθέσιμα πακέτα της αγοράς ώστε να μην αλλάξεις εταιρεία. Αν δηλαδή εσύ θέλεις το ala carte δεν χρειάζεται να κάνεις φορητότητα στη Vodafone. Απλώς καλείς το 1342 και επιλέγεις να μεταφερθείς στο F2G 5 το οποίο έχει ακριβώς τις ίδιες χρεώσεις με το ala carte (και αφού κάνεις την αλλαγή, καλείς 1267 για να βάλεις το 1 λεπτό το λεπτό). Το ίδιο θα έκανες και αν ήθελες οποιοδήποτε άλλο πακέτο (υπάρχουν συνολικά 8 πακέτα F2G τα οποία και επίσημα αντιστοιχούν στα Q card, Cosmokarta, Frog, Cu, ala carte,mo mad,what's up, carrefour). ;) Eκτός αν έχεις κάποιο άλλο λόγο να θέλεις να αλλάξεις εταιρεία.:O

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Νόμιζα ότι δεν υπήρχε τρόπος στη WIND για 1 λεπτό / λεπτό...

Μου άνοιξες τα μάτια...

BTW βάλτο και στο topic για τα καρτοκινητά της WIND αν δεν υπάρχουν εκεί οι πληροφορίες αυτές...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

παιδια η vodafone εχει κανενα πακετο αποκλειστικα για δυο αριθμους να μιλανε και να στελνουν sms αμέτρητα? ευχαριστώ

Μόνο ομιλία με 0,01€ / λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Na rwtisw kati? Prin apo liges meres evala to paketo CU sms no limit me apeira minimata pros CU kai 50 sms pros olous me 2,5 eurw.. to paketo diarkei 1 evdomada... Prin perasei 1 vdomada x8es evala kai to paketo CU a lot to evdomadiaio me 2,5 pou exeis 250 lepta omilias pros CU.. to prwto paketo CU sms no limit xa8hke h mporoun na sindiastoun kai ta dio?? Ginetai na ma8w posa sms m emeinan apo to CU sms no limit?
Link to comment
Share on other sites

Na rwtisw kati? Prin apo liges meres evala to paketo CU sms no limit me apeira minimata pros CU kai 50 sms pros olous me 2,5 eurw.. to paketo diarkei 1 evdomada... Prin perasei 1 vdomada x8es evala kai to paketo CU a lot to evdomadiaio me 2,5 pou exeis 250 lepta omilias pros CU.. to prwto paketo CU sms no limit xa8hke h mporoun na sindiastoun kai ta dio?? Ginetai na ma8w posa sms m emeinan apo to CU sms no limit?

 

Μπορούν να συνδιαστούν τα δύο πακετα.. δεν χάνετε κανενα... Μπορεις να δεις πόσα sms εχεις ακόμα αν στειλεις κενο μηνυμα στο 1286...

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Το πακετο χρονου ομιλιας 30 λεπτων και 30 sms αξιας 5 ευρο εχει χρονικη διαρκεια 1 εβδομαδα.Εαν το καταναλωσουμε μεσα σε 4 μερες μπορουμε να ζητησουμε καινουργιο εντος της εβδομαδας η πρεπει να περιμενουμε νε τελειωσει αυτη?

Μου έχει τύχει να ανανεώσω το πακέτο την έβδομη μέρα αλλά πριν λήξει το προηγούμενο (Παρασκεύη απόγευμα πρώτη ανανέωση - Παρασκεύη πρωί επόμενη ανανέωση) και να μου πρσθέσει τα 30 καινούργια λεπτά στο προηγούμενο υπόλοιπο λεπτών που είχα.Το ίδιο όμως δεν συνέβει με τα μηνύματα όπου τα παλιά χάθηκαν.

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο επίσημα ή αν οφείλεται σε bug της υπηρεσίας τησ Vodafone;

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Εχω ζητήσει φορητότητα από ΤΙΜ σε βοντα πριν μιά εβδομάδα. Καρτοκινητά.

Ρωτάω στη βοντα στο κατάστημα που την έκανα και μου λένε ότι το σύστημα γράφει "σε εργασία" για την αίτησή μου.

 

Λογικό; Ή τα έχουν κάνει μπάχαλο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ζητήσει φορητότητα από ΤΙΜ σε βοντα πριν μιά εβδομάδα. Καρτοκινητά.

Ρωτάω στη βοντα στο κατάστημα που την έκανα και μου λένε ότι το σύστημα γράφει "σε εργασία" για την αίτησή μου.

 

Λογικό; Ή τα έχουν κάνει μπάχαλο;

 

Συνήθως 2 εβδομάδες παίρνει η φορητότητα. Πάντως μπορείς δωρεάν από το κινητό σου ΤΙΜ να καλείς το 13894 (γραμμή εξυπηρέτησης φορητότητας Vodafone) και να εξυπηρετήσαι από εκεί (που λογικά είναι κάπως πιο σχετικοί).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει καταλάβει κανείς κάθε πότε επιτρέπεται η αλλαγή των αριθμών στην υπηρεσία 1λεπτό το λεπτό; Στους όρους της υπηρεσίας αναφέρεται ότι επιτρέπεται η αλλαγή ενός αριθμού μία φορά το μήνα, ενώ οι άλλες εταιρείες επιτρέπουν την αλλαγή και των δύο αριθμών μία φορά το μήνα. Μήπως στην πράξη επιτρέπεται συχνότερα;

Έχω παρατηρήσει όταν μου έρχεται το μήνυμα "Εξακολουθείτε να μιλάτε με 1 λεπτό το λεπτό..." από εκείνη τη στιγμή μπορώ να αλλάξω τον ένα επιλεγμένο αριθμό μου. Είναι συμπτωματικό αυτό ή το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ζητήσει φορητότητα από ΤΙΜ σε βοντα πριν μιά εβδομάδα. Καρτοκινητά.

Ρωτάω στη βοντα στο κατάστημα που την έκανα και μου λένε ότι το σύστημα γράφει "σε εργασία" για την αίτησή μου.

 

Λογικό; Ή τα έχουν κάνει μπάχαλο;

 

Πήρα μήνυμα και τις νέες sim σήμερα! 1 εβδομάδα έκανε τελικά για την έγκριση.

Από τις 22/8 θα είμαι στη βοντα.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει να ανανεώσω το πακέτο την έβδομη μέρα αλλά πριν λήξει το προηγούμενο (Παρασκεύη απόγευμα πρώτη ανανέωση - Παρασκεύη πρωί επόμενη ανανέωση) και να μου πρσθέσει τα 30 καινούργια λεπτά στο προηγούμενο υπόλοιπο λεπτών που είχα.Το ίδιο όμως δεν συνέβει με τα μηνύματα όπου τα παλιά χάθηκαν.

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο επίσημα ή αν οφείλεται σε bug της υπηρεσίας τησ Vodafone;

 

Σήμερα ανανέωσα πάλι το πακέτο (5 ευρώ- 30 λεπτά + 30 μηνύματα/εβδομάδα) πριν λήξει το προηγούμενο (έληγε το απόγευμα) και έχω υπόλοιπο χρόνο ομιλίας 36 λεπτά.Μετέφερε δηλαδή τα 6 λεπτά που είχα υπόλοιπο στην νέα εβδομάδα :).

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.Έχει βγάλει η Vodafone καμια προσφορά με απεριόριστα sms και απεριόριστη ομίλια? :confused: Κάτι τέτοιο μου έιπε ένας φίλος μου αλλα δεν το έχω διασταυρώσει :p Ξέρετε κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.Έχει βγάλει η Vodafone καμια προσφορά με απεριόριστα sms και απεριόριστη ομίλια? :confused: Κάτι τέτοιο μου έιπε ένας φίλος μου αλλα δεν το έχω διασταυρώσει :p Ξέρετε κάτι?

 

Και εγω για κατι τετοιο ενδιαφερομαι,υπαρχει καποια προσοφορα αναλογη της wind non stop for all?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

SOS!

έγινε η φορητοτητα από τιμ σε βοντα και η παλιά κάρτα απενεργοποιήθηκε.

Υπάρχει τώρα τρόπος να πάρω 1-2 τηλέφωνα που είχαν "ξεχαστει" στην παλιά κάρτα;;

Link to comment
Share on other sites

SOS!

έγινε η φορητοτητα από τιμ σε βοντα και η παλιά κάρτα απενεργοποιήθηκε.

Υπάρχει τώρα τρόπος να πάρω 1-2 τηλέφωνα που είχαν "ξεχαστει" στην παλιά κάρτα;;

 

Eννοείς 1-2 τηλέφωνα που ήταν αποθηκευμένα στη παλιά κάρτα? Αν τη βάλεις μπορεί να μη συνδέεται στο δίκτυο αλλά στο ευρετήριο θα μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...