Jump to content

Νεα σύνδεση adsl βοήθεια..


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σκέφτομαι να βάλω adsl αλλα θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για τις εξής κινήσεις:

 

1.Τώρα έχω isdn 64 αλλα απο ότι έμαθα γιατι δέν το γνωριζα πιστέψτε με οτι η isdn ειναι πλέον αχρηστη στην περίπτωση που βάλεις adsl γιατι πλέον δεν νεκρώνετε η γραμή οταν είσαι στο internet αρα η ύπαρξει δυο επιπλέων γραμμών <<isdn>> είναι άχρηστη και κατα συναίπεια άχρηστο και το επιπέον φόρτωμα στο πάγιο του τηλεφώνου...σωστα;

 

 

Πόσσο είναι το πάγιο της pstn γραμμης ανα δύο μήνες με φ.π.α για θυμήστε μου;

 

 

 

2.Oταν πλέον με το καλο ενεργοποιηθεί η γραμμη << adsl>> σκέφτομαι να πάρω το της forthnet adsl 512 3 μήνες + 3 μήνες δώρο 99,25 euro νομίζω

η να προτιμίσω μια χαμηλοτερη ταχύτητα.....τι μου προτίνετε;

 

Να ζητήσω σύγνωμη απο τους modelators εαν το θέμα εχει ξαναειπωθεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Πόσσο είναι το πάγιο της pstn γραμμης ανα δύο μήνες με φ.π.α για θυμήστε μου;

 

Τιμές διμήνου και χωρίς ΦΠΑ:

ISDN 30,80 (δωρεάν αναγνώριση που κοστίζει 2 ευρώ το δίμηνο)

PSTN 23,80

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

2.Oταν πλέον με το καλο ενεργοποιηθεί η γραμμη << adsl>> σκέφτομαι να πάρω το της forthnet adsl 512 3 μήνες + 3 μήνες δώρο 99,25 euro νομίζω

η να προτιμίσω μια χαμηλοτερη ταχύτητα.....τι μου προτίνετε;

 

Να ζητήσω σύγνωμη απο τους modelators εαν το θέμα εχει ξαναειπωθεί ;)

 

Για αρχή, πήγαινε στο http://www.adslgr.com και ανάλογα με την περιοχή που μένεις δες αν υπάρχουν προβλήματα ταχύτητας. Αν δεις κάτι για γεμάτα dslam κτλ, θα έλεγα να πάρεις γραμμή 512 από τον ΟΤΕ, ώστε να έχεις λογικές ταχύτητες. Μετά πάρε και μια συνδρομή 384 από την forthnet. Θα μπορείς να την αξιοποιήσεις περισσότερο, λόγω 512 παροχής από ΟΤΕ.

Επίσης, η Forthnet και κάποιες άλλες εταιρίες δεν έχουν καλό κόφτη, δηλ. μπορεί με την παροχή 512 του ΟΤΕ και με συνδρομή 384 να έχεις ταχύτητες ~430. Αν πάρεις 512 ΟΤΕ+ISP θα έχεις μικρή βελτίωση ταχύτητας, ίσως δεις και 470, αλλά η διαφορά των 30 ευρώ στην συνδρομή είναι σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Stin oysia o perisoteros kosmos eixe ISDN gia na einai sto net kai na mpori na exei eiserxomenes kai ekserxomenes klisis.

opote sto adsl den iparxi logos na ine energi i isdn.

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ καθόλου με την αλλαγή από ISDN σε PSTN...

Είναι πολύ χρήσιμο όταν θέλουν να μιλήσουν 2 άτομα ταυτόχρονα...

 

Ξέρετε τη μάχη γίνετε στο σπίτι όταν μιλάω στο σταθερό και θέλει να πάρει η μάνα μου (και το αντίστροφο) επειδή έχω PSTN???

Δεν αξίζει η παραπάνω αλλαγή... Πιστέψτε με ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ καθόλου με την αλλαγή από ISDN σε PSTN...

Είναι πολύ χρήσιμο όταν θέλουν να μιλήσουν 2 άτομα ταυτόχρονα...

 

Ξέρετε τη μάχη γίνετε στο σπίτι όταν μιλάω στο σταθερό και θέλει να πάρει η μάνα μου (και το αντίστροφο) επειδή έχω PSTN???

Δεν αξίζει η παραπάνω αλλαγή... Πιστέψτε με ;)

 

Έχω βρεί λύση βασικά για την μάχη στην οποία αναφέρεσαι. Τις δίνεις το σταθερό και παίρνεις μέσω voipbuster .

 

Go go pstn! :D

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί λύση βασικά για την μάχη στην οποία αναφέρεσαι. Τις δίνεις το σταθερό και παίρνεις μέσω voipbuster .

 

Go go pstn! :D

Με 12πακέτα/δευτερόλεπτο?????

Μάλλον με κοροϊδεύεις... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ καθόλου με την αλλαγή από ISDN σε PSTN...

Είναι πολύ χρήσιμο όταν θέλουν να μιλήσουν 2 άτομα ταυτόχρονα...

 

Ξέρετε τη μάχη γίνετε στο σπίτι όταν μιλάω στο σταθερό και θέλει να πάρει η μάνα μου (και το αντίστροφο) επειδή έχω PSTN???

Δεν αξίζει η παραπάνω αλλαγή... Πιστέψτε με ;)[/quote

ΣΟΡΡΥ ΡΕ ΚΩΣΤΑ ΑΦΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ DSL

ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ 2 ΓΡΑΜΜΕΣ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ISDN ΑΛΛΑ ΤΟ

ΕΚΟΨΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ DSL(ΟΟΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Κ ΘΥΜΗΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ Ο ΟΤΕ!!!):zzz: :zzz:

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΡΡΥ ΡΕ ΚΩΣΤΑ ΑΦΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ DSL

ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ 2 ΓΡΑΜΜΕΣ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ISDN ΑΛΛΑ ΤΟ

ΕΚΟΨΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ DSL(ΟΟΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Κ ΘΥΜΗΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ Ο ΟΤΕ!!!):zzz: :zzz:

 

Αν αλλάξει απο isdn>pstn θα έχει μια γραμμή και όταν θα μιλάει κάποιος δεν θα έχει καμμία γραμμή.Γι' αυτό λέμε συμφέρει να κρατήσει την isdn.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που αν αλλάξει απο Isdn σε pstn θα πληρώσει την αλλαγή και θα αλλάξει και αριθμό τηλεφώνου(αν θυμάμαι σωστά)!

Pigs have flown!

http://olivia.canal13.cl/medios/data/entretencion/musica/0703_live8_m_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αλλάζει αριθμό τηλεφώνου. Αφού από PSTΝ σε ISDN δεν αλλάζει ο αριθμός. Αφού λέει ότι δε χρειάζεται ISDN καλύτερα να την αλλάξει.

2.Oταν πλέον με το καλο ενεργοποιηθεί η γραμμη << adsl>> σκέφτομαι να πάρω το της forthnet adsl 512 3 μήνες + 3 μήνες δώρο 99,25 euro νομίζω

η να προτιμίσω μια χαμηλοτερη ταχύτητα.....τι μου προτίνετε;

Τα 99,25 που λες είναι μόνο για παροχή, όχι για γραμμή ADSL. Αν θέλεις μπορείς από Forthnet να πάρεις το 1bill και να έχεις και τη γραμμή 3+3 δώρο με 170€ περίπου σύνολο (γραμμή+ISP 512/128). Σκέψου το καλά όμως γιατί αν αποφασίσεις μετά να αλλάξεις ISP, η Forthnet θα σου κόψει και τη γραμμή και θα πρέπει να κάνεις ξανά ενεργοποίηση. Σαν κόστος σε συμφέρει το 1bill, αλλά μπορεί να μη θες μετά να ξαναενεργοποιείς γραμμή. Απ' ότι διαβάζω τα προβλήματα της Forthnet έχουν σταματήσει. Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Με 1bill 512/128 που είμαι τώρα έχω ταχύτητες:

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.43Kb/s (14,43kB/s)

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 445.70kb/s (55,71kB/s)

Link to comment
Share on other sites

Για 5-6 € (θεωρώ οτι στην PSTN έχεις ενεργοποιημένη αναγνώριση κλήσης)διαφορά το μήνα δεν αξίζει να κόψεις την ISDN.

Τώρα για dsl οπωσδήποτε γραμμή 512 απο τον ΟΤΕ.

Provider θα σου έλεγα να έχεις σε 384 ,τώρα για ποιόν.....

παρε demo απο όλους και διάλεξε αυτόν που πάει καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΔΗΛΑΔΗ???

ΤΟ DSL ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΑΖΙ?????

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ISDN ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΜΟΝΟ 3-4 ΕΥΡΩ.

ΕΓΩ ΕΚΟΨΑ ΤΟ ISDN ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 3-4 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΩ ΤΣΑΜΠΑ ΣΤΟΝ πΟΤΕ.Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ISDN ΣΕ PSTN ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 30Ε

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.ΤΑ 30Ε ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΕ

ΞΑΝΑ Η ΓΡΑΜΜΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΔΗΛΑΔΗ???

ΤΟ DSL ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΑΖΙ?????

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ISDN ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΜΟΝΟ 3-4 ΕΥΡΩ.

ΕΓΩ ΕΚΟΨΑ ΤΟ ISDN ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 3-4 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΩ ΤΣΑΜΠΑ ΣΤΟΝ πΟΤΕ.Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ISDN ΣΕ PSTN ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 30Ε

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.ΤΑ 30Ε ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΕ

ΞΑΝΑ Η ΓΡΑΜΜΗ.

 

George το πρόβλημα είναι , πως θα μιλάνε 2 άτομα ταυτόχρονα στο τηλέφωνο και 1 στο ίντερνετ.

Αυτό με pstn + adsl δεν γίνεται. Η pstn+adsl σου επιτρέπει να μιλάς ταυτόχρονα και να σερφάρεις αλλά δεν σου δίνει 2 γραμμές.H isdn+adsl σου δίνει 2 γραμμές και ταυτόχρονα επιτρέπει το surf.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

George το πρόβλημα είναι , πως θα μιλάνε 2 άτομα ταυτόχρονα στο τηλέφωνο και 1 στο ίντερνετ.

Αυτό με pstn + adsl δεν γίνεται. Η pstn+adsl σου επιτρέπει να μιλάς ταυτόχρονα και να σερφάρεις αλλά δεν σου δίνει 2 γραμμές.H isdn+adsl σου δίνει 2 γραμμές και ταυτόχρονα επιτρέπει το surf.

ΑΑΑ,ΕΤΣΙ?:O ΑΝ ΘΕΛΕΙ 2 ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΑΖΙ ΤΟΤΕ ΝΑΙ.ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΑΘΟΣ,ΕΓΩ ΝΟΜΙΣΑ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ,ΕΤΣΙ?:O ΑΝ ΘΕΛΕΙ 2 ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΑΖΙ ΤΟΤΕ ΝΑΙ.ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΑΘΟΣ,ΕΓΩ ΝΟΜΙΣΑ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

 

Και κάνε ένα καλό , πάτα το κουμπάκι πάνω από το "shift". Γράφει επάνω "Caps Lock" και απενεργοποιεί ή ενεργοποιεί τα Κεφαλαία γράμματα

Πιο ξεκούραστα για όλους:)

 

Εγώ πάντως το ξαναλέω, με Pstn + adsl 512 μπορεί να λυθεί το πρόβλημα μέσω voip:rolleyes:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται τις 2 γραμμές για ομιλία, τότε καλύτερα να μείνει με ISDN. Δεν θα είχα τόση εμπιστοσύνη στο VoIP. Αλλιώς έστω και για 4-5-6 ευρώ (πόσα είναι τέλος πάντων) γιατί να την κρατήσει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...