Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Όταν κλείνουμε τη συσκευή με το συρόμενο κουμπάκι από κάτω, παύει και η τροφοδοσία στο κύκλωμα (αλλά φορτίζει αν το βάλουμε στην πρίζα) και επειδή δεν έχει άλλη μπαταρία (όπως τα BIOS του PC) ΧΑΝΟΥΜΕ την ώρα και ημερομηνία. Τι χαζομάρα, Θεέ μου...

 

Το περίεργο που είναι? Είναι σαν να βγάζεις τη μπαταρία από τη συσκευή. Για δες και στα άλλα PDA τι γίνεται άμα βγάλεις τη μπαταρία, ή άμα κλείσεις το δικό τους αντίστοιχο on/off κουμπί (όσα έχουν)... Μη βγάζουμε μια συσκευή άχρηστη επειδή μας ξενίζει ο τρόπος λειτουργίας.

Και στο κάτω κάτω, γιατί να την σβήσεις με τον on/off. Υπάρχει το κόκκινο κουμπί στη μπροστινή όψη για να μην καταναλώνεις μπαταρία... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες... την πατήσαμε! Αρχίζω και πιστεύω πως ναι, καλή φτηνή λύση, αλλά με προβλήματα το Mio P550!

 

1. Όταν κλείνουμε τη συσκευή με το συρόμενο κουμπάκι από κάτω, παύει και η τροφοδοσία στο κύκλωμα (αλλά φορτίζει αν το βάλουμε στην πρίζα) και επειδή δεν έχει άλλη μπαταρία (όπως τα BIOS του PC) ΧΑΝΟΥΜΕ την ώρα και ημερομηνία. Τι χαζομάρα, Θεέ μου...

 

2. Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με το κουμπί stand-by. Το κλείνω, και κάποιες φορές που το πατάω να ανοίξει, δεν κάνει τίποτα. Πατάω πιο πολλή ώρα το stand-by και ώρες-ώρες, ανοίγει. Συνήθως κάνω reset. Απαράδεχτο.

 

Άλλες φορές βλέπω πως η μπαταρία έχει τελειώσει... από την αχρηστία! Δηλαδή το φορτίζω, το αφήνω stand-by για 24+ ώρες, και μετά όταν πάω να το ανοίξω, τέζα.

 

Το κακό είναι πως (α) το σέρβις του επίσημου εισαγωγέα ΔΕΝ επιτρέπει σε τεχνικούς να μιλήσουν στο τηλέφωνο και (β) το site στο Βέλγιο δεν έχει χώρα υποστήριξης (για e-mail) με την Ελλαδίτσα μας καταχωρημένη:

 

http://www.mio-tech.be/en/support/contact-support.php

 

Είμαι δυσαρεστημένος...

 

αυτά είναι πταίσματα και όχι προβλήματα....

1. το κουμπάκι δεν είναι σαν το on-off της τηλεόρασης, και γι αυτό χάνει ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας.Με λίγα λόγια το βάζεις στο on και το αφήνεις εκεί

2.Γι αυτό δοκίμασε να βάλεις το power patch που έχει βγάλει η mio

3.Απενεργοποίησε το active sync για να μη σου αδειάζει την μπαταρία....

 

το 2 και το 3 το είχα και εγώ στο Ρ350 στην αρχή, αλλά με τις παραπάνω αλλαγές, κοντέυω χρόνο σιγά σιγά και δεν έχω προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανω οτι ακριβος λεει ο φιλος για να απενεργοποιησω το active sync αλλα τπτ εκει αυτο επιμενει παω στη memory sta running progs κ ειναι παλι ανοιχτο το active

 

Λοιπον έχουμε και λέμε...

Ανοίγουμε το Active Sync από την συσκευή χωρίς όμως να συνδέσουμε το καλώδιο στον υπολογιστή.

Επιλέγουμε το menu του προγράμματος (κάτω δεξιά) και στην συνέχεια ( Add Server Source).

Εκεί που λέει ( Server Address) γράφουμε κάτι (ότι μας έρ8ει εκείνη την ώρα) και πατάμε Next (κάτω δεξιά).

Στην επόμενη καρτέλα μας ζητάει (User Name, Password, Domain) και γράφουμε πάλι (ότι μας έρ8ει εκείνη την ώρα).

Φυσικά πατάμε πάλι Next (κάτω δεξιά).

Στην επόμενη καρτέλα έχει 4 επιλογές (contacts, Calendar, Email, Tasks) τις οποίες τις απενεργοποιούμε όλες, και πατάμε Finish (κάτω δεξιά).

Αφού γίνουν όλα αυτά ξαναπατάμε Menu (κάτω δεξιά) και επιλέγουμε (Schedule).

Στην επόμενη καρτέλα αλλάζουμε τι επιλογές (As items arrive) σε (Manually) και αποθηκεύουμε πατώντας το κουμπί (OK) που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Τέλος επιλέγουμε πάλι Menu και Options.Εδώ κάνουμε διαγραφή του (Exchange Server) και αποθηκεύουμε πατώντας το κουμπί (OK) που βρίσκεται πάνω δεξιά.ΤΕΛΟΣ

Με αυτό τον τρόπο δεν θα ξανανοίξει το Active Sync από μόνο του να δουλεύει στο Background και η μπαταρία θα καταναλώνεται μόνο με ανοιχτή πλέον τη συσκευή.

 

 

αυτη ειναι η διαδικασια???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια ναι....και εγώ το έκανα και τώρα το active sync δουλεύει μόνο όταν συνδέσω το ppc με το pc
Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια ναι....και εγώ το έκανα και τώρα το active sync δουλεύει μόνο όταν συνδέσω το ppc με το pc

 

exeis kamia idea gia to ti mporei na fteei h an yparxei kapios allos tropos??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Θα δοκιμάσω το κόλπο με το ActiveSync, να δούμε αν η μπαταρία θα "σωθεί" πιο αργά!

 

1. Το Skype 2.1 παίζει μεν, με το P550, αλλά όταν πάω να κάνω κλήση σε κάποιον, κρασάρει και κλείνει--είναι λογικό; Απλώς ρωτάω.

 

2. Προφανώς όταν σκοτώνω το task του ActiveSync, όπως προαναφέρθηκε (μέσω Settings > Memory) αυτό δεν παύει να λειτουργεί;

 

To power patch το έβαλα, αλλά δεν θυμάμαι να άλλαξε το revision στην boot screen του Mio...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το ΜΙΟ 550 και επειδή πρόκειται να δουλέψει σε μοτοσυκλέτα στην οποία έχει τοποθετηθεί πριζάκι στο ταμπλό μήπως ξέρει κανείς κάποιον άλλο πιο κομψό (μικρό) φορτιστή συμβατό με το ΜΙΟ 550 και να μη φαίνεται σαν κάποιος να τον κάρφωσε στο ταμπλό της μηχανής??
Link to comment
Share on other sites

exeis kamia idea gia to ti mporei na fteei h an yparxei kapios allos tropos??

 

άλλο τρόπο δεν ξέρω...και εγώ έτσι το είχα κάνει...

αφού προσθέσεις 2ο σέρβερ συγχρονισμού, τότε σου ενεργοποιούνται οι έξτρα επιλογές (schedule κτλ). Από κει επιλέγεις ότι θα συγχρονίζεται χειροκίνητα και μετά σβήνεις τον σέρβερ που πρόσθεσες και τέλειωσε η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το ΜΙΟ 550 και επειδή πρόκειται να δουλέψει σε μοτοσυκλέτα στην οποία έχει τοποθετηθεί πριζάκι στο ταμπλό μήπως ξέρει κανείς κάποιον άλλο πιο κομψό (μικρό) φορτιστή συμβατό με το ΜΙΟ 550 και να μη φαίνεται σαν κάποιος να τον κάρφωσε στο ταμπλό της μηχανής??

 

λογικά , το mio φορτίζει με 5Vdc από το φισάκι USB, οπότε θα μπορούσε να γίνει κάποια πατέντα, και πάνω στη μηχανή να φαίνεται μόνο η άκρη του καλωδίου με το φισάκι να κουμπώνει στο mio. Και το καλώδιο να το μαζεύεις όταν δε χρησιμοποιείς το mio και να μη φαίνεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/psu_5v.html

 

http://pinouts.ru/Slots/USB_pinout.shtml

 

τα συνδυάζεις αυτά τα 2 και έλυσες το πρόβλημά σου εύκολα και απλά.

 

Χρειάζεσαι μόνο κάποιον να στο φτιάξει...

 

έχω σκεφτεί το ίδιο για το αυτοκίνητο, για να μην έχω συνεχώς το βάλε βγάλε με τον φορτιστή....

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο που είναι? Είναι σαν να βγάζεις τη μπαταρία από τη συσκευή. Για δες και στα άλλα PDA τι γίνεται άμα βγάλεις τη μπαταρία, ή άμα κλείσεις το δικό τους αντίστοιχο on/off κουμπί (όσα έχουν)... Μη βγάζουμε μια συσκευή άχρηστη επειδή μας ξενίζει ο τρόπος λειτουργίας.

Και στο κάτω κάτω, γιατί να την σβήσεις με τον on/off. Υπάρχει το κόκκινο κουμπί στη μπροστινή όψη για να μην καταναλώνεις μπαταρία... ;)

 

Tha simfwnisw mazi sou Mercyful_Fate..Isws tha eprepe na koitame kai ligo to manual an den 3eroume ti kanei to kathe koumpi panw stin siskevi...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες... την πατήσαμε! Αρχίζω και πιστεύω πως ναι, καλή φτηνή λύση, αλλά με προβλήματα το Mio P550!

 

1. Όταν κλείνουμε τη συσκευή με το συρόμενο κουμπάκι από κάτω, παύει και η τροφοδοσία στο κύκλωμα (αλλά φορτίζει αν το βάλουμε στην πρίζα) και επειδή δεν έχει άλλη μπαταρία (όπως τα BIOS του PC) ΧΑΝΟΥΜΕ την ώρα και ημερομηνία. Τι χαζομάρα, Θεέ μου...

 

2. Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με το κουμπί stand-by. Το κλείνω, και κάποιες φορές που το πατάω να ανοίξει, δεν κάνει τίποτα. Πατάω πιο πολλή ώρα το stand-by και ώρες-ώρες, ανοίγει. Συνήθως κάνω reset. Απαράδεχτο.

 

Άλλες φορές βλέπω πως η μπαταρία έχει τελειώσει... από την αχρηστία! Δηλαδή το φορτίζω, το αφήνω stand-by για 24+ ώρες, και μετά όταν πάω να το ανοίξω, τέζα.

 

Το κακό είναι πως (α) το σέρβις του επίσημου εισαγωγέα ΔΕΝ επιτρέπει σε τεχνικούς να μιλήσουν στο τηλέφωνο και (β) το site στο Βέλγιο δεν έχει χώρα υποστήριξης (για e-mail) με την Ελλαδίτσα μας καταχωρημένη:

 

http://www.mio-tech.be/en/support/contact-support.php

 

Είμαι δυσαρεστημένος...

 

 

1. Den xreiazetai alli mpataria,apla min to kleineis apo katw..Na to kleineis apo to koumpi stin prosopsi..

 

2. Opws sou eipan kai poio panw prepei na apenergopoiiseis to activesynch giati anoigei mono tou kai sou trwei mpataria sinexeia xwris logo..An kai pali katanalwnetai i mpataria sou tote prepei na egkatastiseis to powerpatch pou exei anevasei i mio sto site tis..

 

3.Gia to service den exeis adiko kai giafto prepei na katafigeis sto service mono se periptwsi anagkis..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Θα δοκιμάσω το κόλπο με το ActiveSync, να δούμε αν η μπαταρία θα "σωθεί" πιο αργά!

 

1. Το Skype 2.1 παίζει μεν, με το P550, αλλά όταν πάω να κάνω κλήση σε κάποιον, κρασάρει και κλείνει--είναι λογικό; Απλώς ρωτάω.

 

2. Προφανώς όταν σκοτώνω το task του ActiveSync, όπως προαναφέρθηκε (μέσω Settings > Memory) αυτό δεν παύει να λειτουργεί;

 

To power patch το έβαλα, αλλά δεν θυμάμαι να άλλαξε το revision στην boot screen του Mio...

 

1. To skype paizei mia xara sto diko mou kai exw kanei polles kliseis xwris provlima..Dokimase na to kaneis apegkatastasi kai 3ana egkatastasi mipws kai ftia3ei..To mono provlima pou exw egw einai oti den mporw na sindesw to bluetooth headset mou panw sto pda gia na to xrisimopoiisw gia handsfree..

 

 

2. Prepei na akolouthiseis mia alli diadikasia pou anaferetai pio panw gia na min anoigei mono tou to activesynch,alliws anoigei mono tou se takta xronika diastimata akoma kai an to exeis apenergopoiisei apo ta settings..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, με παρεξηγήσατε. Απλώς το παράπονό μου είναι πως η αντοχή της μπαταρίας είναι χαμηλή, στο stand-by. Τίποτα άλλο. Το γεγονός ότι χάνει ώρα/ημερομηνία στο διακόπτη on-off ίσως, ηλεκτρονικώς, να δικαιολογείται. Αλλά αυτό όπως αναφέρθηκε είναι το λιγότερο...

 

Έκανα το hack (!) με το ActiveSync, να δούμε τώρα, πόσο παραπάνω θα αντέξει η μπαταρία...

 

Να ρωτήσω κάτι: όταν λειτουργείτε το WiFi, πόσο δραστικά πέφτει η μπαταρία; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/psu_5v.html

 

http://pinouts.ru/Slots/USB_pinout.shtml

 

τα συνδυάζεις αυτά τα 2 και έλυσες το πρόβλημά σου εύκολα και απλά.

 

Χρειάζεσαι μόνο κάποιον να στο φτιάξει...

 

έχω σκεφτεί το ίδιο για το αυτοκίνητο, για να μην έχω συνεχώς το βάλε βγάλε με τον φορτιστή....

 

Wraia to exeis skeftei file mou alla prepei na vreis kalo ilektroniko gia na sto ftia3ei..Enas filos mou tin patise asxima me ton ilektroniko pou pige na tou to ftia3ei kai etsi exase ena Mio A701..Pantws an vreis kalo texniti den tha exeis provlima..

Link to comment
Share on other sites

paidia mia erwthsoula akoma :)

 

me to skype mporoume na mhlame dwrean apo kapio wifi hot spot??

xreiazete h-free??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Wraia to exeis skeftei file mou alla prepei na vreis kalo ilektroniko gia na sto ftia3ei..Enas filos mou tin patise asxima me ton ilektroniko pou pige na tou to ftia3ei kai etsi exase ena Mio A701..Pantws an vreis kalo texniti den tha exeis provlima..

 

 

τεχνίτης είμαι:cool: :cool: :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω syncronisation χωρίς το καλώδιο usb αλλα ασύρματα απο το wifi? Δοκίμασα κάποια πράγματα για exchange server αλλα δε καταλαβαίνω τι είναι αυτό και επίσης τι πρέπει να καταχωρήσω για τις σωστές ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο thread.

 

Ενδιαφερομαι για ενα Ρ550 για χρηση στο αυτοκινητο σε συνδυασμο με destinator. Στη συσκευασια του περιλαμβανει τη βαση για το παρμπριζ, φορτιστη αυτοκινητου και τα λοιπα αξεσουαρ?

 

Εκτος απο το destinator 6 υπαρχει κατι αντιστοιχο και καλυτερο που μπορει να μου προτεινει καποιος?;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ που δεν είμαι τεχνίτης τι κάνω??? Μήπως υπάρχει καμιά πιο εύκολη λύση?? τίποτα σε έτοιμο μήπως???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο thread.

 

Ενδιαφερομαι για ενα Ρ550 για χρηση στο αυτοκινητο σε συνδυασμο με destinator. Στη συσκευασια του περιλαμβανει τη βαση για το παρμπριζ, φορτιστη αυτοκινητου και τα λοιπα αξεσουαρ?

 

Εκτος απο το destinator 6 υπαρχει κατι αντιστοιχο και καλυτερο που μπορει να μου προτεινει καποιος?;)

 

file mou perilambanei ka bash k fortisth autokinhtou.oso gia to programa kykloforoun arketa analoga me to ti psaxnei o kathenas

egw exw to dest 7 k 6.1

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

file mou perilambanei ka bash k fortisth autokinhtou.oso gia to programa kykloforoun arketa analoga me to ti psaxnei o kathenas

egw exw to dest 7 k 6.1

 

destinator 7?

 

Ο χαρτης της Ελλαδας ποσα GB ειναι?

Link to comment
Share on other sites

paidia mia erwthsoula akoma :)

 

me to skype mporoume na mhlame dwrean apo kapio wifi hot spot h apo to spiti mou??

xreiazete h-free??

 

kanenas???:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

paidia mia erwthsoula akoma :)

 

me to skype mporoume na mhlame dwrean apo kapio wifi hot spot??

xreiazete h-free??

 

 

Me to skype mporeis na kaneis klisi pros allous ipologistes pou exoun skype dwrean apo opoiodipote simeio pou diathetei wifi..An theleis na pairneis kai pros stathera tilefwna tote prepei na energopoiiseis mia ipiresia xrewsis..

Handsfree den xreiazetai aparaitita giati to mio exei akoustiko kai mic alla den volevoun kai polu..Egw to doulevw me ena handsfree pou eixa apo ena palio nokia mias kai den mporw na sindesw panw to bluetooth headset mou..

Elpizw na sou elusa tin aporia..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...