Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ παιδιά έκανα το οικονομικότερο όσον αφορά τη μεταφορά αρχείων από το κινητό στον Η/Υ και τούμπαλιν: πήρα από το ΠΛΑΙΣΙΟ ένα card reader 10 € περίπου και είναο ο ουσιαστικός -και πολύ γρήγορος- δίαυλος επικοινωνίας κινητού - Η/Υ.

 

Σωστό αλλά έχεις πρόσβαση ΜΟΝΟ στην κάρτα μνήμης. Δεν έχεις πρόσβαση στο τηλέφωνο άρα κάνεις τα μισά από όσα κάνεις με το καλώδιο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σωστό αλλά έχεις πρόσβαση ΜΟΝΟ στην κάρτα μνήμης. Δεν έχεις πρόσβαση στο τηλέφωνο άρα κάνεις τα μισά από όσα κάνεις με το καλώδιο ;)

 

Ναι, δε λέω το αντίθετο. Πάντως μεταφορά ήχων και θεμάτων γίνεται άνετα και ταχύτατα.

Α, επί τη ευκαιρία να πώ για όσους ενδιαφέρονται ότι επικοινώνησα σήμερα με το ΝΟΚΙΑ της Κατεχάκη και μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμα νεότερη έκδοση λογισμικού. Πιθανόν στα τέλη του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε λέω το αντίθετο. Πάντως ματαφορά ήχων και θεμάτων γίνεται άνετα και ταχύτατα.

Α, επί τη ευκαιρία να πώ για όσους ενδιαφέρονται ότι επικοινώνησα σήμερα με το ΝΟΚΙΑ της Κατεχάκη και μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμα νεότερη έκδοση λογισμικού. Πιθανόν στα τέλη του μήνα.

 

Τώρα που είπες για firmware, αυτό το over the air update το έχει κάνει κανείς από σας ρε παιδιά; Γιατί το έκαναν έτσι για 6131; Γιατί όχι κανονικά με το καλώδιο όπως τα υπόλοιπα μοντέλα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το προσπάθισα αλλά δεν μπόρεσα να το κάνω.Πάντως υπάρχει αυτή η επιλογή στο http://europe.nokia.com/A4176089?6131

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

My wii number 4822 3681 2073 0582

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το προσπάθισα αλλά δεν μπόρεσα να το κάνω.Πάντως υπάρχει αυτή η επιλογή στο http://europe.nokia.com/A4176089?6131
Κι εγώ προσπάθησα αλλά τίποτα.:blink:
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπες για firmware, αυτό το over the air update το έχει κάνει κανείς από σας ρε παιδιά; Γιατί το έκαναν έτσι για 6131; Γιατί όχι κανονικά με το καλώδιο όπως τα υπόλοιπα μοντέλα;

 

Γίνεται κανονικά με το καλώδιο. Το over-the-air είναι extra. Ίσως πρέπει να το υποστηρίζει και το δίκτυο. Πάντως δεν έχει και πολλή σημασία, 2 χρόνια εγγύηση έχει (νομίζω δηλαδή) και τα updates είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κανονικά με το καλώδιο. Το over-the-air είναι extra. Ίσως πρέπει να το υποστηρίζει και το δίκτυο. Πάντως δεν έχει και πολλή σημασία, 2 χρόνια εγγύηση έχει (νομίζω δηλαδή) και τα updates είναι δωρεάν.

 

Πες μας λοιπόν τότε περισσότερες οδηγίες γιατί αν ανοίξεις τη σελίδα που αναφέρουν οι προηγούμενοι σου βγάζει μόνο ΟΤΑ διαθέσιμη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι οδηγίες να σου πω ρε φίλε, η Nokia είμαι;

 

Αν πας εδώ λέει "Update your phone software (firmware) quickly and easily via PC or over-the-air."

http://europe.nokia.com/P158585;JSESSIONID_NCOM=PJjdFhjJB5vpbDnkXygBTG26CXCVK1np3jZN1YwKzgl2jnqDyNFG!-1418253969

 

Ίσως να μην έχουν προσθέσει ακόμα το "via PC", γιατί πριν λίγο καιρό δεν είχαν καθόλου το 6131 στη σελίδα με τα updates. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες:

Γίνεται κανονικά με το καλώδιο. ...

 

εσύ όμως εννοούσες ότι κάπου διάβασες ότι γίνεται, όχι ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προσπάθησα αλλά τίποτα.:blink:

 

+1 τίποτα από εμένα! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες:

εσύ όμως εννοούσες ότι κάπου διάβασες ότι γίνεται, όχι ότι γίνεται.

 

Δεν είναι κάπου γενικά και αόριστα, είναι στην επίσημη σελίδα του κινητού στο site της nokia. Τώρα αν και αυτή δεν είναι εγγύρη τότε τι να πώ... :wacko:

 

Γενικά η nokia καθυστερεί να βάλει τα κινητά της στη σελίδα αυτή. Το 6280 δεν υπάρχει ακόμα. Ίσως λοιπόν σκοπεύει να προσθέσει αργότερα την αναβαθμιση μέσω pc για το 6131. Ίσως πάλι και όχι. Ξέρω μόνο τι γράφουν στο site και όχι τι έχουν μέσα στο μυαλό τους...

Link to comment
Share on other sites

se merikes meres tha mou erthei to nokia 6131 kai tha ithela an exete thn efxaristisi klp na m dwsete kanena link programmata paixnidia themata hxous klp klp h an mporeite na ta anevasete kapou na mporesw na ta parw gia to 6131 :) an de varieste :P . thnx :)
Link to comment
Share on other sites

se merikes meres tha mou erthei to nokia 6131 kai tha ithela an exete thn efxaristisi klp na m dwsete kanena link programmata paixnidia themata hxous klp klp h an mporeite na ta anevasete kapou na mporesw na ta parw gia to 6131 :) an de varieste :P . thnx :)

 

Kανε Search!!! Ολα εδω μεσα βρισκονται...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατα τύχη έπεσα σε ένα αλλοδαπό forum για το 6131 και διαβάζοντας το ανέφερε οτι εάν στις ρυθμίσεις του κινητού αλλάξουμε την αναζήτηση δικτύου από αυτόματη σε χειροκίνητη τότε βλέπουμε δραματική βελτίωση της μπαταρίας. Το έκανα και βλέπω σημαντική διαφορά. Κάντε το και εσείς να δούμε αν όντως θα δείτε την ίδια βελτίωση....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!Ειμαι σε αναζητηση νεας συσκευης κ σκεφτομουν κ το Nokia 6131 αφου καλυπτει σχεδον ολες τις αναγκες μου(εκτος του να ειναι SonyEriccson!).Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις απο την καμερα,ουτε χρησιμοποιω ιδιαιτερα το κινητο οποτε δεν πιστευω να εχω μεγαλο προβλημα με τη διαρκεια της μπαταριας.Επειδη ομως συνεχεια διαβαζω για προβληματα γι'αυτο το κινητο(περισσοτερα ισως απο καθε αλλο)εχω καποιες αμφιβολιες!Πιστευα οτι αφου κυκλοφορει αρκετο καιρο στην αγορα θα εχουν λυθει τα οποια μικροπροβληματα αλλα απ'οτι διαβαζω ακομα κ τωρα συνεχιζουν να βγαζουν προβληματα!Εσεις τι θα μου προτεινατε;;;Να το παρω ή καλυτερα να στραφω σε κατι αλλο;;;
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!Ειμαι σε αναζητηση νεας συσκευης κ σκεφτομουν κ το Nokia 6131 αφου καλυπτει σχεδον ολες τις αναγκες μου(εκτος του να ειναι SonyEriccson!).Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις απο την καμερα,ουτε χρησιμοποιω ιδιαιτερα το κινητο οποτε δεν πιστευω να εχω μεγαλο προβλημα με τη διαρκεια της μπαταριας.Επειδη ομως συνεχεια διαβαζω για προβληματα γι'αυτο το κινητο(περισσοτερα ισως απο καθε αλλο)εχω καποιες αμφιβολιες!Πιστευα οτι αφου κυκλοφορει αρκετο καιρο στην αγορα θα εχουν λυθει τα οποια μικροπροβληματα αλλα απ'οτι διαβαζω ακομα κ τωρα συνεχιζουν να βγαζουν προβληματα!Εσεις τι θα μου προτεινατε;;;Να το παρω ή καλυτερα να στραφω σε κατι αλλο;;;
Φίλε adi_nrg δεν νομίζω να υπάρχει εταιρεία που τα τηλεφωνα της να μην έχουν προβλήματα.Με την τεχνολογία των κινητών σήμερα και με τον εξωφρενικό ρυθμό που ρίχνονται νέα μοντέλα στην αγορα,λόγω ανταγωνισμού είναι φυσικό.;) Όσον αφορά για περισσότερα προβλήματα απο κάθε άλλο,δεν νομίζω.Ρίξε μια ματιά σε beng Q Siemens, Samsung, Motorola, Sonyericsson κ.α και θα διαπιστώσεις το τι τραβάνε οι χρήστες.Στο λέω αυτό εγώ που ήμουν φανατικός sonyericssonάκιας.Αφού δεν σε νοιάζει τόσο για τη μπαταρία και την κάμερα,νομίζω ότι θα σε καλύψει στα πάντα.. Μην έχεις ενδοιασμούς.;)
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Αν πάλει δεν βιάζεσαι σε λίγο θα έρθουν και τα 6290, Ν76

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

http://www.mobile-review.com

I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πιάνει αυτό το "κόλπο" με το δίκτυο.Γιατί δεν μπορώ άλλο να το φορτίζω κάθε μέρα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

My wii number 4822 3681 2073 0582

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω και εγώ με την σειρά μου μία <<χαζή>> ερώτηση; Για την αναβάθμιση πληρώνουμε;Πόσο περίπου διαρκεί από την εμπειρία σας αν το κινητό δεν έχει κάποιο πρόβλημα; Προτείνετε να κάνω αναβάθμιση; Αξίζει τελικά;
Link to comment
Share on other sites

H αναβάθμιση είναι δωρεάν εκτός κ αν έχει λήξει η εγγύηση(πράγμα αδύνατον)!

Συνήθως κρατά κανά μισάωρο.Εγώ σου προτείνω να την κάνεις, η μπαταρία θα κρατά περισσότερο

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

My wii number 4822 3681 2073 0582

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πιάνει αυτό το "κόλπο" με το δίκτυο.Γιατί δεν μπορώ άλλο να το φορτίζω κάθε μέρα....

 

Δεν είναι κόλπο! Είναι κάτι πολύ λογικό το οποίο ισχύει για όλα τα τηλέφωνα. Λογικό δεν είναι το τηλέφωνο να κάνει οικονομία στη μπαταρία όταν δεν είναι συνεχώς στο ψάξιμο για καλύτερο δίκτυο; Πόσο μάλλον όταν αυτό είναι ανώφελο γιατί θα φάει "χυλόπιτα" από τα άλλα δίκτυα πλήν του δικού σου!! Κάτι τέτοιο (αυτόματη αναζήτηση) είναι χρήσιμο μόνο στην περιαγωγή όπου έχεις πρόσβαση σε όλα τα δίκτυα της ξένης χώρας και αφήνεις το τηλέφωνο να βρίσκει πάντα αυτό με το πιο δυνατό σήμα από περιοχή σε περιοχή.

 

Παίδες, Sonny Erricson K750i ή Nokia 6131? Δίνεται μια επιδότηση και είμαι fan της Nokia, αλλά με φοβίζει το πορτάκι του και γενικώς τα κινούμενα μέρη. Στα χρήματα αυτά, είδα και το K750 που συγκριτικά το βρήκα πολύ καλύτερο, πληρέστερο και με μεγαλύτερη αυτονομία. Διάβασα για μερικά προβλήματα στο joystick του SE... Το μενού τους είναι πλέον εύχρηστο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... ;)

 

Τώρα τι συγκρίνεις; Πλάκα μας κάνεις; Το Κ750i έχει κλάσεις ανώτερη κάμερα και η μπαταρία του κρατάει 5-6 μέρες! Κορυφαίο τηλέφωνο! Το είχα παλιά και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο του μειονέκτημα είναι οτι έχει ψιλοπαλιώσει. Αυτό με το joystick είναι λίγο υποκειμενικό γιατί το δικό μου σε 1 χρόνο δεν είχε πάθει τίποτα. Εξαρτάται από το πως του συμπεριφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

H αναβάθμιση είναι δωρεάν εκτός κ αν έχει λήξει η εγγύηση(πράγμα αδύνατον)!

Συνήθως κρατά κανά μισάωρο.Εγώ σου προτείνω να την κάνεις, η μπαταρία θα κρατά περισσότερο

Δηλαδή παιδιά εγώ που το πήρα 10 Δεκεμβρίου, να το πάω για αναβάθμιση στη NOKIA ? Πως να δω ποιό είναι το τελευταίο software που έχω,και ποιο είναι το νέο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά εγώ που το πήρα 10 Δεκεμβρίου, να το πάω για αναβάθμιση στη NOKIA ? Πως να δω ποιό είναι το τελευταίο software που έχω,και ποιο είναι το νέο?

 

Θα το δουν τα παιδιά εκεί που θα το πας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...