Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά σήμερα πάω να ανοίξω το κινητό μου αλλά δεν μπορώ στην εξωτερική οθόνη μου βγάζει κατι γραμμές όταν πατάω το κομπί κ μετά σταδιακά χάνονται.Πείτε μ οτι θα γλιτώσω την Alpha Copy.Μήπως είναι πρόβλημα μπαταρίας;

 

Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα ενώ λειτουργεί κανονικά ξαφνικά παρουσιάζει τα πιο πάνω συμπτώματαμήπως κάνεις ξέρει κάτι......

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά και λειτουργικά είναι καλύτερο το 6131. Το υλικό μόνο που έχει στο εξωτερικό του περίβλημα δεν το έχεις ξαναδεί σε άλλο τηλέφωνο. Το 6290, έχει απλά μαύρο πλαστικό. Όσον αφορά τις τεχνικές λεπτομέρειες, ανέτρεξε στις πρώτες σελίδες αυτού του forum. Περίπου 1-2 μέρες, μπορεί και περισσότερο, ανάλογα και με τη χρήση.

 

Το 6290 είναι μακρά καλύτερο από το 6131 .

Βασικά είναι ένα επίπεδο πιο πάνω οπότε δεν μπορούν άμεσα να συγκριθούν .

Κοίτα και στην σελίδα της νόκια για λεπτομέρειες .

Link to comment
Share on other sites

Το 6290 είναι μακρά καλύτερο από το 6131 .

Βασικά είναι ένα επίπεδο πιο πάνω οπότε δεν μπορούν άμεσα να συγκριθούν .

Κοίτα και στην σελίδα της νόκια για λεπτομέρειες .

 

Το 6290 αισθητικά είναι χάλια. Ο σχεδιασμός του είναι 3 χρόνια πίσω τουλάχιστον. Τα υλικά και η οθόνη του 6131 είναι χρόνια μπροστα.. Άλλωστε το παιδί ενδιαφέρονταν για μια σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Το 6290 είναι μακρά καλύτερο από το 6131 .

Βασικά είναι ένα επίπεδο πιο πάνω οπότε δεν μπορούν άμεσα να συγκριθούν .

Κοίτα και στην σελίδα της νόκια για λεπτομέρειες .

 

Το 6290 αισθητικά είναι χάλια. Ο σχεδιασμός του είναι 3 χρόνια πίσω τουλάχιστον. Τα υλικά και η οθόνη του 6131 είναι χρόνια μπροστα.. Άλλωστε το παιδί ενδιαφέρονταν για μια σύγκριση.

 

Καλά ρε παιδιά αυτά τα πράγματα είναι αυτονόητα! Εννοείται οτι το 6290 είναι κλάσεις ανώτερο! Ακριβώς επειδή το παιδί ζήτησε σύγκριση ορίστε μερικά στοιχεία του ενός και του άλλου:

 

6131:

Camera: 1.3 MP

Design: Clamshell

Weight: 112 g

Dimensions: 92 x 48 x 20 mm

Main display: Active TFT QVGA - 16,777,216 colors (320 x 240 pixels, 2.2 inches)

Outer display: Active TFT - 262,144 colors (128 x 160 pixels, 1.36 inches)

 

6290:

Camera: 2.0 MP

Design: Clamshell

Weight: 115 g

Dimensions: 94 x 50 x 20.8 mm

Main display: 2.2 inch TFT - 16 million colors (320 x 240 pixels)

External cover display: 1.36 inch TFT - 262,000 colors (128 x 160 pixels)...

 

Οθόνη σχεδόν ίδια, κάμερα καλύτερη... και το σημαντικότερο: το 6290 είναι S60 (Symbian)!!! Πλάκα μας κάνεις @teitzis που μας βγάζεις καλύτερο το 6131;; :blink: :blink:

 

Υ.Γ.: Για να μη βγούμε off topic όμως, υπάρχει ανάλογο topic για συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε... συγκρίνετε ένα symbian με 2mp και 16εκ οθόνη... με απλό κινητάκι όπου το μόνο αξιόλογό δίπλα του είναι η ίδια οθόνη... :lol:

Απο δυνατότητες λοιπόν δεν υπάρχει σύγκριση. Η σχεδίαση είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό αλλά ... το κινητό σας δεν είναι το καλύτερο και δεν θα κερδίσετε απολύτως τίποτα αν το πάρει και άλλος ένας !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παλιός χρήστης, αλλά το έχω ψιλο-εγκαταλείψει το άθλημα... Έχω ένα 6131 εδώ και περίπου ένα μήνα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ακόμα και με τη μπαταρία που, όπως είχα διαβάσει εδώ, είναι το αδύνατο σημείο του τηλεφώνου.

 

Ωστόσο, στα χέρια μου κρατάει συνήθως πάνω από 2 μέρες. Ερώτηση, μιας και όπως είπα έχω χάσει λίγο τη μπάλα πλέον στο θέμα "κινητό": το 6131 φοράει την BL-4C. Έχω μια σχεδόν ολοκαίνουρια BL-5C από το 6680 μου, σε διαστάσεις φαίνεται ίδια με την 4C. Μπορώ να την βάλω στο 6131; Έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα από την 4C ή διαφέρουν σε κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παλιός χρήστης, αλλά το έχω ψιλο-εγκαταλείψει το άθλημα... Έχω ένα 6131 εδώ και περίπου ένα μήνα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ακόμα και με τη μπαταρία που, όπως είχα διαβάσει εδώ, είναι το αδύνατο σημείο του τηλεφώνου.

 

Ωστόσο, στα χέρια μου κρατάει συνήθως πάνω από 2 μέρες. Ερώτηση, μιας και όπως είπα έχω χάσει λίγο τη μπάλα πλέον στο θέμα "κινητό": το 6131 φοράει την BL-4C. Έχω μια σχεδόν ολοκαίνουρια BL-5C από το 6680 μου, σε διαστάσεις φαίνεται ίδια με την 4C. Μπορώ να την βάλω στο 6131; Έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα από την 4C ή διαφέρουν σε κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Κοίτα, κάτι παρόμοιο προσπάθησα κι εγώ με την μπαταρία ενός 3210 (BL-5C). Επείδή είναι μισό χιλιοστό πιο παχιά από την BL-4C του 6131 δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο τηλέφωνο. Οπότε, μη το προσπαθήσεις, δηλαδή γιατί παίζει να σπάσουν τα ελάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κάτι παρόμοιο προσπάθησα κι εγώ με την μπαταρία ενός 3210 (BL-5C). Επείδή είναι μισό χιλιοστό πιο παχιά από την BL-4C του 6131 δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο τηλέφωνο. Οπότε, μη το προσπαθήσεις, δηλαδή γιατί παίζει να σπάσουν τα ελάσματα.

 

Άν ρίξεις μια ματιά εδώ θα διαπιστώσεις οτι η μπαταρία του 3210 δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη BL-5C. Το 3210 φοράει BML-3 η οποία δεν είναι καν λιθίου!!

Link to comment
Share on other sites

Άν ρίξεις μια ματιά εδώ θα διαπιστώσεις οτι λες πράγματα αναληθή! Η μπαταρία του 3210 δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη BL-5C. Το 3210 φοράει BML-3 η οποία δεν είναι καν λιθίου!!

 

Και πολύ σωστά τα λες, αφού άλλο 3210 και άλλο...3120!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους! θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος που έχει την 6.10 εχει παρατηρήσει επιπλέον διάρκεια μπαταριας, οπως με την 5.50. ευχαριστω προκαταβολικα.
DRIVE LIKE THE WIND
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο κουτί της συσκευής περιλαμβάνεται καλώδιο σύνδεσης usb?

 

Ευχαριστώ.

 

όχι.. δεν έχει..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας,

επειδη πιστευω οτι εδω ειναι το καλυτερο μερος για πληροφοριες, ας ρωτησω

αν κανω backup με το pc suite, κανω αναβαθμιση το firmware κ μετα επαναφερω το backup, δεν θα χασω τιποτα απ' αυτα που ειχα στο κινητο, ε? ουτε επαφες, ουτε μηνυματα, ουτε ρυθμισεις

 

επισης, αν κανεις εχει στα υποψιν του συγκεκριμενα καποιο καλο java προγραμματακι να χρησιμοποιησω για μουσικη η ραδιοφωνο...

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας,

επειδη πιστευω οτι εδω ειναι το καλυτερο μερος για πληροφοριες, ας ρωτησω

αν κανω backup με το pc suite, κανω αναβαθμιση το firmware κ μετα επαναφερω το backup, δεν θα χασω τιποτα απ' αυτα που ειχα στο κινητο, ε? ουτε επαφες, ουτε μηνυματα, ουτε ρυθμισεις

 

επισης, αν κανεις εχει στα υποψιν του συγκεκριμενα καποιο καλο java προγραμματακι να χρησιμοποιησω για μουσικη η ραδιοφωνο...

 

ευχαριστω...

 

Για μουσική και ραδιόφωνο θα πρέπει να αρκεστείς σε αυτά που ήδη έχει το κινητό.

 

Τώρα όσον αφορά το backup είναι λίγο περίεργα και αμφιλεγόμενα τα πράγματα. Σου προτείνω να κάνεις μεν το backup όπως το περιγράφεις αλλά ειδικά για επαφές και μηνύματα, επειδή είναι και τα πιο σημαντικά, μπορείς να κάνεις κι ένα χειροκίνητο backup από τον Nokia Phone Browser με τον κλασσικό τρόπο του copy -> paste απο το κινητό στο pc και μετά την αναβάθμιση, αντίστροφα από το pc στο κινητό (τα βάζεις ακριβώς εκεί που τα βρήκες). Τον Nokia Phone Browser θα τον δείς στο My Computer (Ο υπολογιστής μου) αφού συνδέσεις το κινητό με το pc με καλώδιο ή bluetooth. Όλα τα παραπάνω δεδομένου οτι έχεις την τελευταία έκδοση του PC Suite. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε τι ανάλυση πρέπει να είναι τα βιντεάκια που βάζω στο κιν μου για να τα παίξει σωστά?Σέ ολα σχεδόν τα βιντεάκια,ακούω πολύ νωρίτερα τον ήχο(έστω ότι είναι διάλογοι),ενώ εκείνη την στιγμή εγώ βλέπω μια άσχετη εικόνα.

 

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας,

επειδη πιστευω οτι εδω ειναι το καλυτερο μερος για πληροφοριες, ας ρωτησω

αν κανω backup με το pc suite, κανω αναβαθμιση το firmware κ μετα επαναφερω το backup, δεν θα χασω τιποτα απ' αυτα που ειχα στο κινητο, ε? ουτε επαφες, ουτε μηνυματα, ουτε ρυθμισεις

 

σε δύο 6131 που έκανα αναβάθμιση όλα πήγαν καλά με το πλήρες backup του PCSuite..

 

το μόνο που χάνεις είναι αν έχεις αλλάξει τη θέση των συντομεύσεων ή των επιλογών του μενού και τις ομάδες χρηστών..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει κανει κανεις αναβαθμιση σε 6.10 και αν εχει παρατηρησει επιπλεον διαρκεια μπαταριας οπως με την 5.50. ευχαριστω
DRIVE LIKE THE WIND
Link to comment
Share on other sites

re paidia mou spase i ekswteriki i o8oni sto nokia 6131...vasika ragise to plastiko tzamaki oxi i o8oni kai mou eipan oti allazei olo to portaki olo to fillo me tis dio o8ones kai paei sta 100 eyrw

re paidia exeis kaneis kapia alli lisi giati travaw akoma ta mallia m apotan akousa auto to pragma

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει κανει κανεις αναβαθμιση σε 6.10 και αν εχει παρατηρησει επιπλεον διαρκεια μπαταριας οπως με την 5.50. ευχαριστω

 

δε θα το 'λεγα.. :(

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

re paidia mou spase i ekswteriki i o8oni sto nokia 6131...vasika ragise to plastiko tzamaki oxi i o8oni kai mou eipan oti allazei olo to portaki olo to fillo me tis dio o8ones kai paei sta 100 eyrw

re paidia exeis kaneis kapia alli lisi giati travaw akoma ta mallia m apotan akousa auto to pragma

 

Τς τς τς... Είναι απαράδεκτοι! :lol: :lol:

Ρίξε μια ματιά εδώ και πες μου... :p :p

Link to comment
Share on other sites

re paidia mou spase i ekswteriki i o8oni sto nokia 6131...vasika ragise to plastiko tzamaki oxi i o8oni kai mou eipan oti allazei olo to portaki olo to fillo me tis dio o8ones kai paei sta 100 eyrw

re paidia exeis kaneis kapia alli lisi giati travaw akoma ta mallia m apotan akousa auto to pragma

:lol: :lol: Το άλλαξα πρόσφατα με πέντε ευρώ από νοκια σοπ....Απίστευτοι....:p

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

quick question: ξέρει κανείς αν υπάρχει πουθενά ένας music player της προκοπής που να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στο 6131 -διότι ο προεγκατεστημένος είναι για κλάματα! Αν θέλουν να πλασάρουν ένα music phone, το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να επιτρέψουν τη δημιουργία playlists!!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

quick question: ξέρει κανείς αν υπάρχει πουθενά ένας music player της προκοπής που να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στο 6131 -διότι ο προεγκατεστημένος είναι για κλάματα! Αν θέλουν να πλασάρουν ένα music phone, το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να επιτρέψουν τη δημιουργία playlists!!

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν υπάρχει. Λόγω S40, υποστηρίζει μόνο java. Υπήρχαν κάποιοι mp3 players για motorola (java) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να δουλέψουν σε ΝΟΚΙΑ...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...