Jump to content

[Smartphones] Εφαρμογές και παιχνίδια, συμβατά με Windows Mobile 5 + QVGA


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.gosu.ru/Treo650/

 

Χρειάζεσαι τους χάρτες ανατολικής ευρώπης.;)

Τους κατέβασα αλλά έχουν κωδικό. Μήπως ξέρεις ποιός είναι; έβαλα το URL του site (όπως είναι συνήθως), αλλά τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά πήρα GPS bluetooth receiver (65ευρώ) και συνεργάζεται με το laptop και με το Qtek8310 κανονικά. Το δούλεψα με το Vito SmartMap και με το Megalith GPS Tuner (και τα δυο ως shareware). Μου άνοιξε η όρεξη αλλά επειδή το έχω σαν παιχνίδι δεν ειμαι διατεθιμένος να δώσω άλλα 100+ευρώ για αγορά προγράμματος (π.χ destinatorSP). Μήπως γνωρίζει κανείς εφαρμογές για GPS freeware? Όποιος έχει κάτι ας απαντήσει παρακαλώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα GPS bluetooth receiver (65ευρώ)

Απο που το πήρες με 65 Euro; Υπάρχει κανένα link; Τι τσιπάκι είναι ξέρουμε;

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Απο που το πήρες με 65 Euro; Υπάρχει κανένα link; Τι τσιπάκι είναι ξέρουμε;

Από την http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=137577, 64 για την ακρίβεια +ταχυδρομικά. Τη επόμενη εργάσιμη το παρέλαβα και η αποστολή έγινε από τη Γαλλία. Δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα στη συσκευή προς το παρόν, αλλα.....που θα βρούμε προγράμματα free.....?? (όπως επίσης και ελληνικούς χάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική τιμούλα θα έλεγα...

 

Εγώ δυστυχώς δεν τα πάω καλά με τις αγορές από εξωτερικό και θα προτιμήσω κάτι από Ελλάδα...

 

Από software είμαι πλέον καλυμμένος μετά από ξενύχτι 5 ημερών.

 

TomTom 5.2 + Ελληνικό Voice + Χάρτης Ανατολικής Ευρώπης (Eastern Europe) o οποίος περιλαμβάνει και Ελλάδα (192 MB η version 6.08)

 

Είμαι τόσο πολύ ζαλισμένος ακόμα από το ψάξιμο που έχω χάσει λίγο την μπάλα. Μόλις βάλω τα πράγματα σε σειρά θα προσπαθήσω να γράψω κανένα how to…

 

Προς το παρόν ψάχνω να βρω κανένα φίλο με Bluetooth GPS για να το δοκιμάσω πρώτα, μην πάω και πάρω κατευθείαν και κλαίω τα λεφτά μου...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πρόσεξε ότι το site που σου έδωσα καταλήγει σε gr ... και απ'οσο ξέρω ειναι πολύ γνωστό στα forum εδώ μέσα. Τώρα γιατί έφυγε από γαλλία...ίσως μόνο εκεί υπήρχε το τελευταίο κομμάτι...δεν ξέρω πώς δουλεύουν. Πάντως εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος και στο προτείνω. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τις θύρες com στην αρχή θα σου δώσω λύση. Και γώ ξενύχτησα και έφαγα τα μούτρα μου αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι...Το πόσο ζαλίστηκα δεν λέγεται...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει Destinator SP για την έκδοση του κινητού μας.:O

 

:( τοτε για ποια smartphones ειναι αυτη η εκδοση?

 

Τι αλλο καλο υπαρχει για εμας?

Link to comment
Share on other sites

:( τοτε για ποια smartphones ειναι αυτη η εκδοση?

 

Τα κινητά που τρέχουν Symbian S60 λέγονται επίσης Smartphones. Για αυτά είναι το Destinator SP (αν είχες ρίξει μια ματιά στο Site του Destinator θα το είχες δει).

 

Δυστυχώς προς το παρόν σε WM5 και QVGA απο όσο ξέρω και αν θέλει θα το επιβεβαιώσει και ο johner υπάρχει μόνο το TomTom 5.2.

 

Παρεμπιπτόντως το δοκίμασα σε ταξίδι το γύρο της Πελοποννήσου και δούλεψε ικανοποιητικότατα με άριστη απόκριση κατά την πλοήγηση και ταχύτατο επανασχεδιασμό της διαδρομής σε περίπτωση που άλλαζα πορεία.

 

+ περιέχει αρκετά βενζινάδικα της εθνικής (ειδικά για ταξίδι με μηχανή είναι πολύ σημαντικό)

- σε προγραμματισμό διαδρομής με επιλογή fastest με έβγαλε σε χωματόδρομο μη προσβάσιμο σε αυτοκίνητο. Εγώ συνέχισα, αλλά το αναφέρω ενδεικτικά.

 

Γενικά έμεινα με πολύ καλές εντυπώσεις από την χρήση του!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που τρέχουν Symbian S60 λέγονται επίσης Smartphones. Για αυτά είναι το Destinator SP (αν είχες ρίξει μια ματιά στο Site του Destinator θα το είχες δει).

 

Δυστυχώς προς το παρόν σε WM5 και QVGA απο όσο ξέρω και αν θέλει θα το επιβεβαιώσει και ο johner υπάρχει μόνο το TomTom 5.2.

 

Παρεμπιπτόντως το δοκίμασα σε ταξίδι το γύρο της Πελοποννήσου και δούλεψε ικανοποιητικότατα με άριστη απόκριση κατά την πλοήγηση και ταχύτατο επανασχεδιασμό της διαδρομής σε περίπτωση που άλλαζα πορεία.

 

+ περιέχει αρκετά βενζινάδικα της εθνικής (ειδικά για ταξίδι με μηχανή είναι πολύ σημαντικό)

- σε προγραμματισμό διαδρομής με επιλογή fastest με έβγαλε σε χωματόδρομο μη προσβάσιμο σε αυτοκίνητο. Εγώ συνέχισα, αλλά το αναφέρω ενδεικτικά.

 

Γενικά έμεινα με πολύ καλές εντυπώσεις από την χρήση του!

 

δηλαδη παλι καλα που υπαρχει και το τομτομ για εμας...

παντως και γω εντυπωσιάστικα μολις το πρωτοείδα, με οδήγησε μέσα σε προάστιο της θεσσαλονίκης από το σημείο Α στο σημείο Β άψογα (φυσικα δεν γνώριζε τους μονόδρομους, όπως και δεν αναγραφόταν τα ονόματα των οδών), αλλά όταν άλλαζες δρόμο (επειδή ήταν μονόδρομος) σε συνέχιζε με νεα δρομολόγηση. Φωνητικές οδηγίες στα ελληνικά και δεν μου κόλισε ούτε μια φορα. Οι δρόμοι στο κέντρο της πόλης είχαν ονόματα σχεδόν ολοι! Εμένα με κάλυψε πάντως για τη χρήση που θέλω.

 

Πραγματικά πολυ καλο, απλα...

η απορια που εχω ειναι, ένας που έχει δώσει ενα κάρο λεφτά τι παραπάνω έχει από αυτά που προσφέρει το tomtom, δηλαδη μια συγκριση του καλύτερου συστήματος που υπαρχει για την ελλάδα (προγραμμα +χαρτες) με το tomtom (στη συγκιση βεβαια να μη συμετεχει η οθονη). Εγω π.χ. την εβγαλα σχεδον τσαμπα με 64 ευρω και ξέρω οτι μπορει να με πάει και στη Μόσχα. Ένας φίλος έδωσε για το αμάξι κοντά στα 1000αν θυμαμαι καλα και περιμένει την εγκατάσταση. Θα το δω και τότε μαλλον θα καταλάβω.

Ρωταω για συγκριση για να ξερω τι ειναι αυτο που εχουμε εμεις και τι ειναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια απορία που έχω ακόμα είναι η εξής: Πως μπορούμε να πούμε στο tomtom πήγαινε με στο σημείο που έχει συντεταγμένες "τοσο". Δεν το βρήκα κάπου. Επίσης δεν βλέπεις το υψόμετρο που βρίσκεσαι αν θυμάμαι καλα.
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που τρέχουν Symbian S60 λέγονται επίσης Smartphones. Για αυτά είναι το Destinator SP (αν είχες ρίξει μια ματιά στο Site του Destinator θα το είχες δει).

 

Δυστυχώς προς το παρόν σε WM5 και QVGA απο όσο ξέρω και αν θέλει θα το επιβεβαιώσει και ο johner υπάρχει μόνο το TomTom 5.2.

 

 

Το Destinator SP βγήκε αρχικά για WM2003 Smartphones.

Στη συνέχεια θα έβγαινε μια έκδοση για Symbian, την οποία ακόμη την περιμένουμε...

Για WM5 δεν έχει βγεί τίποτα από Destinator.

 

Όπως λέει και ο Innersense για το κινητό μας αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο το Tomtom, το οποίο δεν είναι καθόλου κακό σαν πρόγραμμα, αλλά υστερεί σε χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

η απορια που εχω ειναι, ένας που έχει δώσει ενα κάρο λεφτά τι παραπάνω έχει από αυτά που προσφέρει το tomtom, δηλαδη μια συγκριση του καλύτερου συστήματος που υπαρχει για την ελλάδα (προγραμμα +χαρτες) με το tomtom (στη συγκιση βεβαια να μη συμετεχει η οθονη). Εγω π.χ. την εβγαλα σχεδον τσαμπα με 64 ευρω και ξέρω οτι μπορει να με πάει και στη Μόσχα. Ένας φίλος έδωσε για το αμάξι κοντά στα 1000αν θυμαμαι καλα και περιμένει την εγκατάσταση. Θα το δω και τότε μαλλον θα καταλάβω.

Ρωταω για συγκριση για να ξερω τι ειναι αυτο που εχουμε εμεις και τι ειναι το καλύτερο.

 

Yπάρχουν πολλές λύσεις για το αυτοκίνητο.

Κάποιος βολεύεται με την οθόνη του 8310 και κάποιος άλλος θέλει μια τουλάχιστον 4" για άνετη πλοήγηση.

Επιπλέον υπάρχουν διάφορα προγράμματα. Το Destinator πο χρησιμοποιεί τους χάρτες της Ngi για Ελλάδα είναι μακράν ο,τι καλύτερο κυκλοφορεί από άποψη πλοήγησης. Ωστόσο σαν πρόγραμμα το tomtom είναι σίγουρα καλύτερο.

Στην πλοήγηση μετράει μόνο το πρόγραμμα και το GPS.

Aν θέλεις άνετη πλοήγηση αυξάνεται και η τιμή.

 

Ρώτησε τον φίλο σου τι πρόγραμμα βάζει στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια απορία που έχω ακόμα είναι η εξής: Πως μπορούμε να πούμε στο tomtom πήγαινε με στο σημείο που έχει συντεταγμένες "τοσο". Δεν το βρήκα κάπου. Επίσης δεν βλέπεις το υψόμετρο που βρίσκεσαι αν θυμάμαι καλα.

 

Κάποιος που να ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

Anyway, αν το βρούμε πουθενά καλό θα είναι.:)
Δυστυχώς δεν έχει ¨κυκλοφορήσει¨ ακόμα.

 

Το δεδομένο πάντως είναι ότι τυπικά υπάρχει και κάτι άλλο εκτός από το TomTom.

 

Πάντως σε κάποια forum του εξωτερικού οι χρήστες της Symbian έκδοσης του Route 66 για Nokia Smartphones δεν δηλώνουν και πολύ ευχαριστημένοι.

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί από τα screenshots που βλέπω στην σελίδα, αν και το περιβάλλον του TomTom μου φαίνεται πιο όμορφο το Route 66 δείχνει να διαθέτει περισσότερες επιλογές και να δίνει περισσότερες πληροφορίες στον χρήστη.

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντάξει το τομτομ ωραιο ειναι και προς το παρον δεν εχουμε και αλλη επιλογη νομιζω. Καλο το route66 αλλα με 300 ευρώ λέω να το πάρω και να τα βγάλω τα λεφτα ως άσχετος ταξιτζής στην αθηνα :wacko: αφου μονο για εκει ειναι (καλη ιδεα? :p )

Περα απο αυτο όμως μηπως έχετε καμια καλη συλλογη απο GPS software για άλλες χρήσεις. Π.χ μου λέει ο φίλος οτι ειμαι στο ταδε καφε αλλα δεν μπορω να το βρω , ή ειμαι στην τάδε παραλια που ειναι πισω από εκείνο το λόφο κλπ, αλλά μου δείνει τις συντεταγμένες. Εδω το τομτομ δεν βοηθάει. Καμια συλλογή η προγραμματάκι που απλά να σου δείχνει προς τα που να πας, ποση αποσταση έχεις ακομα απο το σημείο που έγραψες με το χέρι τις συντεταγμένες του? Κάπου είδα ενα GPS pack με τέσσερα applications. Ξέρετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα πρόγραμμα για τη δουλειά που θέλω. Είναι το Megalith GPS Tuner. Μπορείς να ορίσεις σημείο στο χάρτη και να δεις προς τα που θα πας και σε πόση απόσταση βρίσκεσαι απο αυτό. Κάποιος που να το ξέρει; Καμια "βοήθεια" ;
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα πρόγραμμα για τη δουλειά που θέλω. Είναι το Megalith GPS Tuner. Μπορείς να ορίσεις σημείο στο χάρτη και να δεις προς τα που θα πας και σε πόση απόσταση βρίσκεσαι απο αυτό. Κάποιος που να το ξέρει; Καμια "βοήθεια" ;

 

 

To έχω full νομίζω, αλλά δεν είχα καταφέρει να το συνδέσω με το GPS. Θα ψάξω και θα το ανεβάσω. Stay tuned.

Link to comment
Share on other sites

To έχω full νομίζω, αλλά δεν είχα καταφέρει να το συνδέσω με το GPS. Θα ψάξω και θα το ανεβάσω. Stay tuned.

 

Ευχαριστώ , θα περιμένω, οταν το ανεβασεις πες

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε ψαξε,βρηκα κατι ακομα...SmartGPS Pro, φαινεται πολυ καλο και το μόνο που έχω δει ως τώρα να γραφεις συντεταγμένες με το χέρι (σε αντίθεση με το GpsTuner που πας με το δρομεα). Το έχει κανείς?

http://smartphone.maxrom.com/images/stories/smartgpspro_screens.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...