Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφου δεν παιρνεις απαντηση, γιατι δεν φλασαρεις?

90% να μην γινεται!! Χρειαζεταα οπωςσδηποτε να περασεις καποιο αλλο πατσαρισμενο firmware!!

Μου ξαναλες τον λογο γιατι δεν προχωρας στο mod-αρισμα?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

(Ανόητος ισως) φόβος οτι κάτι θα πάει τελείως στραβα!!Και σόρρυ αν έγινα κουραστικός...
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

macnick@ Σε εχουμε ψιλοχασει

1. βασικα..:worry: κανεις αλλη δουλεια γενικοτερα? απλα γιατι εχουν ρωτηθει πολλα που κανεις δεν απαντουσε.. και ευελπιστουσα πως θα ηξερες...και υπεθεσα πως θα ασχολεισαι με κατι αλλο!

2.Ακομαι ειπες πως <<απλα εχω επιλεξει να απαντω μονο σε ερωτησεις που κρινω οτι δυσκολα μπορει να απαντησει καποιος αλλος>>, δεν ειναι μονο αυτο.Υπαρχουν και ερωτηματα που δεν απαντηθηκαν ποτε, κι εχουν μεινει πισω.Σε αυτα δεν απαντας γιατι τα θεωρεις τι?Ευκολα/λιτα/απλα?

3.Δεν θελω να φερθω ειρωνικα, απλα μπαλωνεις κατι το οποιο εχεις κανει.... μας εχεις γραμμενους πολυ καιρο τωρα, και τα καλυπτεις με αυτην την φραση!

 

Sorry ρε συ για την ολη μου συμπεριφορα, απλα ετσι φαινεται οπως το λες!!;)

 

4.να ρωτησω: υπαρχει καποια εφαρμογη η οποια να μπορει να κοψει τραγουδι στην μεση ή εστω να κρατας το κομματι που επιλεγεις εσυ?μεσα απο το κινητο, κατι σαν το wavepad!:)

1.κοιτα, ποτε δουλεια μου δεν ηταν να ασχολoυμε με το Α1200

αλλωστε εδω και 4 μηνες δεν χρησιμοποιω αυτο το κινητο.

2.φιλε μου αν διαβαζες λιγο προσεκτικοτερα εβλεπες οτι θεωρω πως πρεπει να απαντουν και οι υπολοιποι του φορουμ σε τυχον αποριες και οχι μονο εγω.

3.τι να πω σε συγχωρω για το νεαρο της ηλικιας σου.

4.και αυτο ακομα εχει απαντηθει.

οστοσω δες εδω: http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=10012

1.Ένας αντιπρόσωπος τησ motorola μου είπε οτι υπάρχουν πολλές εφαρμογές linux για το κινητό χωρις να το πειράξουμε,αλλά δεν εχω βρεί καμία.

2.Επίσης μου ειπε οτι αν το φλασάρισμα πάει στραβά υπάρχει μια μικρή πιθανότητα το κινητό να μην επανέρθει,αλλά σε περίπτωση που αυτό είναι εφικτό θα κοστισει το πολύ 20 ευρώ.Αν δεν επανέρθει ομως;

1.δεν ξερω καμια

2.δεν εχει υπαρξει κανενας εδω μεσα που να εχει παθει ζημια, εφοσον εχει ακολουθησει τις οδηγιες

1.Φιλε ventouzas τη δουλεια του φιλου macnick την εχω κανει!! Σε αρκετα thread και με κυριο το v3x (το παλιο μου κινητο), ειχα ασχοληθει πολυ!! με βοηθησε και ο φιλος drillgr και ο bomber,!!

Δεν περιμενα συνεχως απαντησεις... εψαχνα πολλες ωρες για να βρω κατι!! και αμεσως το παρουσιαζα!! Διαβασα πολλα κατεβατα κειμενα, κι εφταξα κι εγω guides!!Εχω απαντησει σε 100δες φιλους ιδια ερωτηματα τα οποια ειτε ευκολα ειτε δυσκολα, τα απαντουσα!! Προσθετα οποιαδηποτε γνωση ειχα πανω σε ενα αντικειμενο για να βοηθησω οσο καλυτερα τον φιλο που εξυπηρετουσα!!Και αυτο το κανω ακομα!! σε παλια threads παλιων motorola!! αν ψαξεις στο ιστορικο τους , θα βρεις πολλες ιδιες απαντησεις μου!!

2.Αλλα τον φιλο τον συγχωρω, δεν του εχω προηγουμενα και ουτε γνωριζομαστε με το παιδι,απλα η απαντηση του ηταν σαν να καλυπτει την απωλεια του!!

1.επειδη το τοποθετεις σε προσοπικο επιπεδο, αν διαβασεις λιγο τις προηγουμενες σελιδες θα δεις οτι αυτο που εχω κανει ειναι λιγακι πιο συνθετο

2.δεν εχω την αναγκη να καλυψω τιποτα, απλα δεν μου αρεσει το γεγονος οτι καποιοι ενω βοηθιουνται δεν εχουν την διαθεση μετα να βοηθησουν κανεναν

1. Μετά πάντα από το γνωστό upgrade, με τα ελληνικά έχουμε κάποια εξέλιξη? Δηλαδή 160 χαρακτήρες ελληνικοί σε ένα sms ?

2. Το handwriting μπορεί να "μάθει" τα ελληνικά ?

1.αν γραφεις κεφαλαια ελληνικα μονο γραφει 160, ειτε το πειραξεις ειτε οχι

2.οχι

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.Μάλλον θα φλασάρω και εγώ.Είναι ο μόνος τρόπος όπως φαίνεται να αξιοποιηθούν πλήρως οι δυνατότητες του MING.
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρώτο αρχείο που δίνει ο Macnick στον οδηγό του μήπως ξέρει κανείς ποιό είναι το fw που θα έχει το κινητό μετά το φλασάρισμα; Επίσης αυτό το αρχείο είναι πολύ μεγαλύτερο απο το original fw; Ξέρει κανείς κατα πόσο είναι εφικτό να πάρω ενα backup του μαμίσιου fw;Και τέλος εχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα μπαταρία μεγαλύτερης αντοχής; Συγγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα άκρη.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Έγινε φιλε tsoump! Α! και κάτι άλλο: αν βάλω το fw του macnick απ'ότι κατάλαβα απο τα διάφορα ποστ υπάρχει περίπτωση να ''πέσει'' ο ήχος του τηλεφώνου (του ηχείου). Ισχύει κάτι τέτοιο;
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

όχι, για κανενα λογο!! (αυτο και να γινει μπορει να ρυθμιστει απο αλλα προγραμματα !! εφαρμογες .pkg , οι οποιες δεν δουλευουν στο original fw!!)

Προχωρα αφοβα στο modding!!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρώτο αρχείο που δίνει ο Macnick στον οδηγό του μήπως ξέρει κανείς ποιό είναι το fw που θα έχει το κινητό μετά το φλασάρισμα; Επίσης αυτό το αρχείο είναι πολύ μεγαλύτερο απο το original fw; Ξέρει κανείς κατα πόσο είναι εφικτό να πάρω ενα backup του μαμίσιου fw;Και τέλος εχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα μπαταρία μεγαλύτερης αντοχής; Συγγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα άκρη.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

1.το ιδιο fw

2.ολα τα firrmware-fw- εχουν το ιδιο μεγεθος

3.ουσιαστικα ολη η φασαρια ηταν να καταφερουμε να παρουμε το αρχικο fw(ωστε να μπορεσουμε να παρουμε και τα ελληνικα)

Για να γινει αυτο ομως επρεπε να αντιγραψουμε το μνημη του κινητου(μεσα απο το κινητο-απο το pc δεν γινεται.)

Ομως για να γινει αυτο πρεπει να υπαρχει η δυνατοτητα να τοποθετηθουν εφαρμογες pkg-αρα θα πρεπει πρωτα να φλασαριστει το κινητο για να φυγει το κλειδωμα για τις pkg εφαρμογες.ομως ετσι θα χανοταν το ελληνικο fw

Ομως η μνημη του κινητου ειναι χωρισμενη σε κομματια -code groups-.και υπαρχει η δυνατοτητα να φλασαριστει με καποιες τροποποιησεις ενα μονο code group καθε φορα(απο τα περιπου 20 που υπαρχουν).

Συγκρινοντας σε 16δικο (με καταλληλο hex editor)τα code groups μεταξυ ενος original και ενος πειραγμενου firmware βλεπουμε οτι το μονο που ειναι αλλαγμενο ειναι το code group 43

Αυτο και μονο το code group αλλαζουμε-γι' αυτο και ειναι μικροτερο το αρχειο.Επειδη φλασαρεις μονο ενα code group

Τωρα αν θες να κανεις backup απο το code group 43, οχι δεν γινεται-ομως επειδη το firmware που εχουμε υπαρχει και για τα ρωσικα(και επειδη οι ρωσοι εχουν καταφερει να παρουν το αρχικο firmware), μπορουμε να το βρουμε και αυτο.

Το code group 43 ειναι ιδιο και στο ρωσικο και στο ελληνικο, επειδη το μερος της μνημης που αφορα τη γλωσσα βρισκεται σε αλλο code group (το 34 αν θυμαμε καλα)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν μ@@@@@ μου ο φόβος για το φλασάρισμα. PASS με την πρώτη και ήδη έχω αρχίσει να φορτώνω εφαρμογές! Ευχαριστώ όλους όσους γράψανε στο φόρουμ και ειδικά το macnick χωρίς τον οδηγό του οποίου ακόμα θα έψαχνα. Μακάρι να ανταποδώσω κάπως τη βοήθεια. Το μόνο ''αρνητικό'' είναι οτι δεν βλέπω τα εικονίδια των εφαρμογών αλλά ένα μεγάλο θαυμαστικό που απ'ότι διάβασα κάπου θα το ξεφορτωθώ μόνο αν απεγκαταστήσω το Smartass...
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν μ@@@@@ μου ο φόβος για το φλασάρισμα. PASS με την πρώτη και ήδη έχω αρχίσει να φορτώνω εφαρμογές! Ευχαριστώ όλους όσους γράψανε στο φόρουμ και ειδικά το macnick χωρίς τον οδηγό του οποίου ακόμα θα έψαχνα. Μακάρι να ανταποδώσω κάπως τη βοήθεια. Το μόνο ''αρνητικό'' είναι οτι δεν βλέπω τα εικονίδια των εφαρμογών αλλά ένα μεγάλο θαυμαστικό που απ'ότι διάβασα κάπου θα το ξεφορτωθώ μόνο αν απεγκαταστήσω το Smartass...

οχι, απλα θα ανοιξεις το smart asst, θα πατησεις appman και μετα uninstall

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

thanx:up:

 

Κοιτάχτε τι βρήκα:

http://www.phonemag.com/spectec-microsd-wlan-card-shipping-in-july-042440.php

 

και

 

http://www.spectec.com.tw/products_detal.asp?dptype=w1sdw823

 

Λέτε το Ming να έχει καμιά ελπίδα;

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

μακαρι!

θα ειναι πραγματικα πολυ καλο smartophone πλεον το Ming

 

btw,ξερει κανεις που μπορω να παρω πενακια?εχασα αυτο το ενα που εδιναν με το κηνιτο και δεν βρησκω πουθενα :X

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ειχα δει στο e-shop, αλλα υπάρχουν και στο e-bay.δες!

 

edit: και στον γερμανο να πας, μπορεις να παραγγειλεις και να σου το φερουν στο μαγαζι!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

thanx:up:

 

Κοιτάχτε τι βρήκα:

http://www.phonemag.com/spectec-microsd-wlan-card-shipping-in-july-042440.php

 

και

 

http://www.spectec.com.tw/products_detal.asp?dptype=w1sdw823

 

Λέτε το Ming να έχει καμιά ελπίδα;

 

μακαρι!

θα ειναι πραγματικα πολυ καλο smartophone πλεον το Ming

 

btw,ξερει κανεις που μπορω να παρω πενακια?εχασα αυτο το ενα που εδιναν με το κηνιτο και δεν βρησκω πουθενα :X

 

 

τι λετε ρε παιδια που εχει ελπιδες? παμε καλά? το κινητακι ειναι φτιαγμενο να αντεχει καρτες εως 2gb το πολυ!! υστερα , θα υπαρχουν προβληματα δυσλειτουργειας κλπ!!

Ειναι αδυνατον να αντεξει μια τετοια καρτα!! οποιο θυμα την δοκιμασει και δουλευει (πανω απο 2 ming, τεσταρισμενο) τοτε πειτε μας....

αλλα το βλεπω να ειναι αδυνατον!!!

~~~~~~~~~~

 

Να, εγω βρηκα κατι.... πιο λογικο!! http://cgi.ebay.ph/ORIG-NEW-SANDISK-Micro-sd-4gb-p310-a1200-v3x-5310_W0QQitemZ300226186539QQihZ020QQcategoryZ118260QQcmdZViewItem for a1200.... ;)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

οχι. κατι τετοιο δεν εχει βγει σε ελληνικα. αν ξερεις κινεζικα ή αγγλικα... τότε νταξ'!!:lol:

 

επιπλεον στα αγγλικα και στα κινεζικα:

 

21.Αναγνωση επαγγελματικων καρτων,και απευθειας δημιουργια επαφης(δηλαδη φωτογραφιζοντας τη καρτα εισαγωνται τα στοιχεια απευθειας σε επαφη)

22.Ομιλον τηλεφονο.διαβαζει τα μενου,sms, email και γενικα οποιοδηποτε κειμενο

23.Φωνητικες εντολες χωρις να υπαρχει προαποθηκευμενη ηχογραφηση

24.Αναγνωση barcode

25.Αναγνωριση γραφης

 

αα!!ηθελα να σχολιασω κατι πανω σε αυτο. στο fw που κατεχουμε ολοι μας στο thread, (το fw του macnick) μπορει για π.χ. να γραψω εγω κατι στα αγγλικα και να το αναγνωρισει ή πρεπει να έχει μεσα LP ιαπωνικό ή ολο το fw να ειναι αγγλικο/κινεζικο. τα ειπα λιγο... σκ@τ@ αλλα, νομιζω να καταλαβατε!! :O

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε τι βρήκα:

http://www.phonemag.com/spectec-micr...uly-042440.php

 

και

 

http://www.spectec.com.tw/products_d...ptype=w1sdw823

 

Λέτε το Ming να έχει καμιά ελπίδα;

 

Άκυρο μάγκες!Αναφέρεται μόνο σε WM κινητά και επίσης η microSD είναι μεγαλύτερη απο τις κανονικές. (προεξέχει από το κινητό και χρησιμεύει σαν κεραία μάλλον). Άρα δεν χωράει στο MING άρα οχι WiFi...:(

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη σε κινητα τα οποια εχουν υποδοχη , που η καρτα μνημης τους μπαινοβγαινει ευκολα κανει? για π.χ. σε ενα v3x ή σε ενα v360. ε?

http://www.kingmobilephone.com/media/images/Motorola/v3x_3a.jpg http://www.mobiledia.com/reviews/motorola/v360/images/back.jpg

 

βεβαια, και τα 2 χωρις καπακι... αλλιως η καρτα "βρισκει"!!!

παιζει να κανει?:confused:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

οχι. κατι τετοιο δεν εχει βγει σε ελληνικα. αν ξερεις κινεζικα ή αγγλικα... τότε νταξ'!!:lol:

 

euxaristo

me ta aglika kati borii na kanoume

[einai polu xrisimo krima]

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ένα email από τους motorola fans με τις 10 καλύτερες εφαρμογές για Ε6/Α1200.

 

There are many great applications around in MotorolaFans although some are useless, and these are g4m3rz's (moderator) favourites.

Following is a list of top 10 must have applications for MOTOMING(A1200)/MOTOROKR(E6). (The applications are not ranked in any order)

SYSTEM APPS - Performance enhancement

SWAP MANAGER(MPKG)

We all can do with some more RAM.

No more worries about system running out of memory

A1200/E6 : [APP] Swap Manager 1 - creates Swap file on SD card

OVERCLOCK (MPKG)

Get the extra juice out of the Ming Engine

A1200/E6: [APP] OverClock - increases clock frequency (makes A1200 faster)

MULTIMEDIA - Audio visual tools for the complete entertainment

Exmms (MPKG)

Great interface (win amp style), amazing sound quality. (a working equalizer)

a. Donga version

A1200/E6: xmms-embedded

b. Xihuan666 Version (this one supports video playback and can play almost all video formats including avi ,mpeg , flv)

A1200/E6: [APP] EXMMS 3.3 for E6/A1200 (xihuan666 release)

RockBox (MPKG)

Rockbox is an open source firmware for mp3 players, made to replace the firmwares of i pods,

It has been ported by Blackhawk. It has loads of features. a must have for all audiophiles

A1200/E6: [APP] ROCKBOX - music player (touch screen)

FBREADER (MPKG)

Travel a lot and read on the move? This should be for you!

FBREADER supports chm, docbook, fb2, html, oeb, openreader, pdb, rtf, tcr, txt and has touchscreen scroll support function!

A1200/E6: FBReader

UTILITIES - Program to help routine jobs

MCLEANER (MPKG)

PHONE :E6, A1200 (2 versions- one for H2 firmware ,2nd for C2 ,A1200e)

Finally A SPAM filter for the cell phone no more irritating calls and SMS.

Lots of features : Black list, white list, scheduler

A1200/E6: UPDATE MCLEANER V1.4 - black list with schedule

Fingerpad (MPKG)

Ever miss the standard keypad with your fat fingers?

Try this finger pad. It replaces the standard keyboard with a bigger keypad.

A1200/E6 FingerPad

SMART ASSISTANT (MPKG)

Can do everything (maybe except make you a toast)

Install / backup / Run Scripts / Unzip stuff /Install themes /Edit files / Cleanup.

A1200/E6: Smart Assistant - super utility

GAMES - Unleash the gaming power

PSX GPSP EZXEMU SCUMMVM AIO (MPKG)

This would have been a long list but joaorodrigo has made an AIO. It supports PSX GPSP EZXEMU SCUMMVM roms.

Game on!

A1200/E6: PSX, GBA, EzxEMU, ScummVM in one app

EZXFBA (MPKG)

FBA emulator, has a huge number of working games are available for it and its fully touch screen!

A1200/E6: Ezxfba Emulator + Roms Pack

Note : This is just a compilation of useful applications for A1200/E6. The list is not exhaustive. Credit goes to developers for the applications.

In order not to get mails from MotorolaFans.com anymore, please log in and change your subscription options.

 

Link to comment
Share on other sites

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματι πολυ κουραστικο να γραφεις με touch και ειδικα αυτα τα γραμματακια που ειναι σαν σκατακια!!! ουτε καν μπορεις να τα πληκτρολογισεις!!πρεπει να καθεσαι και να στεκεται το χερι σου καπου αλλιως, θα πατας αλλα νταλα κουτρουβαλα και της παρασκευης το κατσικογαλα!!:lol:

 

Παντως αν βρεθει κατι τετοιο που αναζητας, θα ηθελα κι εγω να το αγορασω!!

 

Βρηκα ενα τροπο ο οποιος ειναι πιο απλος! Αλλαζει ολο το συστημα στο κινητο (την ωρα που γραφεις μηνυμα) και γινεται λες κει εχεις μπροστα σου ενα κινητο με πληκτρα!! και εχει 12 κουτακια σαν κινητο , και πατας 2 φορες το No1 και βγαινει το B!! πατας το 5 και βγαινει το Κ!! Δλδ εμφανιζεται το πληκτρολογιο ενος κινητου με κουμπια!!

Αλλα το κακο ειναι οτι το βρηκα μονο με αγγλικους χαρακτηρες!!

 

Να ετσι: http://www.yorku.ca/mack/carroll-f10.gif

 

 

To βρηκα για τους φιλους που θελουν κατι πιο ευκολο..... check it!! (να 'ναι καλα το ποστ του bomber βεβαια!!;))

http://img116.imageshack.us/img116/152/fingerpad1fj0.jpg

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

1.το ιδιο fw

2.ολα τα firrmware-fw- εχουν το ιδιο μεγεθος

3.ουσιαστικα ολη η φασαρια ηταν να καταφερουμε να παρουμε το αρχικο fw(ωστε να μπορεσουμε να παρουμε και τα ελληνικα)

Για να γινει αυτο ομως επρεπε να αντιγραψουμε το μνημη του κινητου(μεσα απο το κινητο-απο το pc δεν γινεται.)

Ομως για να γινει αυτο πρεπει να υπαρχει η δυνατοτητα να τοποθετηθουν εφαρμογες pkg-αρα θα πρεπει πρωτα να φλασαριστει το κινητο για να φυγει το κλειδωμα για τις pkg εφαρμογες.ομως ετσι θα χανοταν το ελληνικο fw

Ομως η μνημη του κινητου ειναι χωρισμενη σε κομματια -code groups-.και υπαρχει η δυνατοτητα να φλασαριστει με καποιες τροποποιησεις ενα μονο code group καθε φορα(απο τα περιπου 20 που υπαρχουν).

Συγκρινοντας σε 16δικο (με καταλληλο hex editor)τα code groups μεταξυ ενος original και ενος πειραγμενου firmware βλεπουμε οτι το μονο που ειναι αλλαγμενο ειναι το code group 43

Αυτο και μονο το code group αλλαζουμε-γι' αυτο και ειναι μικροτερο το αρχειο.Επειδη φλασαρεις μονο ενα code group

Τωρα αν θες να κανεις backup απο το code group 43, οχι δεν γινεται-ομως επειδη το firmware που εχουμε υπαρχει και για τα ρωσικα(και επειδη οι ρωσοι εχουν καταφερει να παρουν το αρχικο firmware), μπορουμε να το βρουμε και αυτο.

Το code group 43 ειναι ιδιο και στο ρωσικο και στο ελληνικο, επειδη το μερος της μνημης που αφορα τη γλωσσα βρισκεται σε αλλο code group (το 34 αν θυμαμε καλα)

 

Το CG41 είναι η γλώσσα. Και μπορείς να βάλεις και το τελευταίο firmware για το A1200e το R14 δηλαδή. Το firmware αυτό βρίσκετε στο ρώσικο forum. http://motofan.ru η και το Gizmoto Laverne απο αυτο το site http://gizmoto.in.

Απλά και μόνο αντικαταστοντας το CG41 για τα Ελληνικά.

 

Το έχω κάνει επιτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά,κάποιο πατσαρισμένο fw έχει βγεί για a1200 με μπόλικες -περισσότερες- δυνατότητες? Άν έχει βγεί,ας αλλάξουμε το LP του και ύστερα να χρησιμοποιήσουμε αυτό.

 

Προσωπικά, να ξεγελάσω την Motorola για εγγύηση με αυτο το πατσαρισμένο fw, δεν έχω πρόβλημα διότι μου έχει τελειώσει!!

Μου προτείνεται κανένα,με κάποιες παραπάνω λειτουργίες?

 

ευχαριστώ!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...