Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

 

χθες άνοιξα το κινητό, είμαι εντυπωσιασμένος...Μερικές ερώτησεις,

 

1. την γραφίδα πως τη βγάζετε ακριβώς από πίσω? σπρώχνωντας την προς τα έξω παρατήρησα ότι μαγκώνει λίγο, είναι φυσιολογικό αυτό? Την βγάζετε με κάποια άλλη κίνηση ή απλά τραβώντας προς τα πάνω?

 

2. Έχω wind, το κινητό στα χαρακτηριστικά του δεν έχει wind plus, δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ μέσω wind plus?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

yparxei wind plus kai oi rutmhseis einai hdh apothkeumenes.sto browser menu>setup>profiles>wind plus.vale non stop

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Kαλά αυτό με τη γραφίδα και σε 'μένα γίνεται και είναι πολύ σπαστικό.. 10 ώρες μετα βίας.. Φοβάμαι και να βάλω δύναμη, γιατί ξεφεύγει το χέρι μου και πάει πιο κάτω, ε μην το κάνω και καμιά γρατζουνιά ακόμα δεν το πήρα :wacko:
Link to comment
Share on other sites

se ola magwnei i grafida...na pw tin allithia protimw na magwnei ligaki para na einai xalari kai na feugei me to paramikro...

ps:allwste einai kai oi prwtes meres pou exete to kinito kai sas fainetai ypervoliko na travate me dynamh gia na min kanete kamia gratzounia...perimenete na perasei ligos kairos kai tha deite poso asynesthita tha tin vgazete..;)

Link to comment
Share on other sites

se ola magwnei i grafida...na pw tin allithia protimw na magwnei ligaki para na einai xalari kai na feugei me to paramikro...

ps:allwste einai kai oi prwtes meres pou exete to kinito kai sas fainetai ypervoliko na travate me dynamh gia na min kanete kamia gratzounia...perimenete na perasei ligos kairos kai tha deite poso asynesthita tha tin vgazete..;)

+1..............

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να επιχειρήσω να καθαρίσω την οθόνη του moto με πανάκια κρεμώδεις.. Τα πήρα, και γράφουν ότι είναι για οθόνες lcd, tft, και δείχνει στις εικόνες και φορητούς και pdas, απ' την άλλη φοβάμαι να το κάνω, μήπως και τυχόν γίνει καμιά ζημιά..

Παίδες τι γίνεται με αυτή την οθόνη; Όλο λερώνεται πια! Προς το παρόν βολεύομαι με μαντήλι που καθαρίζεις τα γυαλιά (στην ανάγκη) αλλά τι, δε λέει, αν είναι δυναμόν! Εσείς τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι φιλοι και φιλες.http://home.no.net/birgif/glis/imback.png

Ημουν Μακρόνησο και δε μπορουσα να επικοινωνησω :)

 

καλημέρα και σε σενα φιλτατε mod http://www.dexpot.de/forum/images/smiles/wave.gif

 

οσο και να την καθαρισεις εκεινη θα λερωνεται, δεν υπαρχει γιατρεια, καλυτερα να το παρεις αποφαση οτι θα ζησεις με αυτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε, εσύ έρχεσαι εγώ φεύγω, γι αυτό ετοιμαστείτε να μου λύσετε όλες τις απορίες!

Βασικά για το κινητό πήρα μια θήκη (15 ευρώ, άκουσον άκουσον) και την έχω βολέψει κάπως γιατί δεν μπορώ να το βλέπω από 'δω κι από 'κει..

Λοιπόν, αξίζει να εγκαταστήσω ξένο firmware? Ποια θα είναι τ' αρνητικά; Eπιπλέον κάποιος από εδώ, δε θυμάμαι ποιός, είχε γράψει ότι βρήκε όχι ποσοτικά αλλά ποιοτικά προγράμματα και είναι ευχαριστημένος (νομίζω εσύ ghostdoc) εγώ γιατί δεν μπορώ να βρω application της προκοπής; Όλα θέλουν πρόσβαση στο ίντερνετ, δηλαδή έλεος.. Και μάλιστα όταν εγκαταστώ ένα πρόγραμμα, μου την σπάει που εμφανίζεται στο μενού, αλλά μόλις επιλέγω να φύγει από εκεί, φεύγει τελείως, ούτε καν αποθηκεύεται στο φάκελο της κάρτας μνήμης!

Όπως και για παιχνίδια, κάτι τελείως αρχαϊκά, μόνο με αθλήματα!

Το φόντο επίσης, έτσι φαίνεται πάντα; Είναι πολύ άτονο και τα χρώματα δεν φαίνονται καλά, εκτός και αν μόνο το πιέσεις με την γραφίδα. Δεν υπάρχει τρόπος να είναι πάντα έτσι;

Και τέλος άκουσα για ένα πρόγραμμα που έχει το κινητό, που μπορείς να κόβεις κάποια στιγμιότυπα από τραγούδια, αυτά τα κάνεις μέσω υπολογιστή ή μέσα απ' το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

prospathw na to perasw.otan to valw tha sas pw sxolia

 

Το βρηκες? Που??

 

και φανταζομαι οτι θα πρεπει να εχεις καποια διανομη linux για να το περασεις.... ε??? ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκες? Που??

 

και φανταζομαι οτι θα πρεπει να εχεις καποια διανομη linux για να το περασεις.... ε??? ή οχι

καταρχην μου πηρε κανα 2λεπτο για να βρω που εγραψα αυτη την απαντηση και γιατι.Αναφεροταν στο openmoko.

Ακομα δεν το εχω κανει αλλα ειμαι σε καλο δρομο.Βασικα δεν εχω χρονο και pc οποτε προσπαθω με live cd του ubuntu σε net cafe.Ωστοσω παλιοτερα ειχα περασει linux σε ενα siemens sx1 που ειχα οποτε δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτω.

Καταρχην χρειαζεσαι καρτα μνημης.εκει δημιουργεις 2 κατατμησεις η πρωτη FAT16 και η δευτερη ext2(απ' οσο ξερω απαιτειται pc με linux-το ext2 χρησιμοποιειται απο τα linux και τα windows δεν το βλεπουν καν(αυτο λεγεται μονοπολιακη τακτικη))

στο ext2 κανεις αποσυμπιεση ενα συμπιεσμενο αρχειο που περιεχει ολα τα αρχεια του openmoko.

μετα βαζεις το κινητο σε bootloader menu(κουμπι ηχογραφησης+joystick προς τα κατω+κοκκινο(με σβηστο το κινητο) και το συνδεεις με τη usb

μετα τρεχεις ενα αρχειο απο το pc το οποιο φορτωνει ενα αλλο αρχειο (δηλαδη το πυρηνα του linux στη ram)

Αυτο ηταν!!!

Το καλο ειναι οτι δεν πηραζεις καθολου τη μνημη του κινητου,ολα γινονται στη RAM και στη καρτα μνημης.Οποτε αν βγαλεις τη μπαταρια ολα χανονται και μετα ανοιγεις κανονικα το κινητο σου.Το κακο ειναι οτι καθε φορα που θες να ξεκινησει πρεπει να κανεις ολη αυτη τη δουλεια.

Ετσι κι αλλιως ομως το openmoko δεν ειναι ετοιμο-οποτε μονο πηραματικα.Επιπλεον δεν υπαρχουν drivers για ολες τις συσκευες που εχει A1200-προς το παρον.

 

 

Λοιπόν, αξίζει να εγκαταστήσω ξένο firmware? Ποια θα είναι τ' αρνητικά;

τα αρνητικα ειναι οτι δεν θα εχεις ελληνικα μενου.

Πλεον εχω φτιαξει και μια εφαρμογη η οποια οταν πατας το εικονιδιο της ενεργοποιει το πληρες κανονικο ελληνικο πληκτρολογιο(σαν αυτο που εχετε ολοι) και οταν το ξαναπατας ξαναενεργοποιει το αγγλικο.Μ' αυτο το πληκτρολογιο μπορεις να γραψεις και sms 160 κεφαλαιων ελληνικων χαρακτηρων.

Καποια στιγμη θα προσπαθησω να ενσωματωσω το πληκτρολογιο μεσα στο firmware,αλλα δεν ξερω ποτε...

Και μάλιστα όταν εγκαταστώ ένα πρόγραμμα, μου την σπάει που εμφανίζεται στο μενού, αλλά μόλις επιλέγω να φύγει από εκεί, φεύγει τελείως, ούτε καν αποθηκεύεται στο φάκελο της κάρτας μνήμης!

αυτο λυνεται ευκολα.πριν κανεις install αντεγραψε το σε ενα φακελο.

Όπως και για παιχνίδια, κάτι τελείως αρχαϊκά, μόνο με αθλήματα!

Το φόντο επίσης, έτσι φαίνεται πάντα; Είναι πολύ άτονο και τα χρώματα δεν φαίνονται καλά, εκτός και αν μόνο το πιέσεις με την γραφίδα. Δεν υπάρχει τρόπος να είναι πάντα έτσι;

γενικα δεν υπαρχει κατι αξιολογο απο παιχνιδια-μερικα καλα java που ειναι ομορφα επειδη εχουν 3d γραφικα.

Για το φοντο ισως αν αλλαζες θεμα.

Και τέλος άκουσα για ένα πρόγραμμα που έχει το κινητό, που μπορείς να κόβεις κάποια στιγμιότυπα από τραγούδια, αυτά τα κάνεις μέσω υπολογιστή ή μέσα απ' το κινητό;

υπαρχει μια εφαρμογη(.pkg) που το κανει.για 30 sec στιγμιοτηπο θελει γυρω στο 5λεπτο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

τα αρνητικα ειναι οτι δεν θα εχεις ελληνικα μενου.

Πλεον εχω φτιαξει και μια εφαρμογη η οποια οταν πατας το εικονιδιο της ενεργοποιει το πληρες κανονικο ελληνικο πληκτρολογιο(σαν αυτο που εχετε ολοι) και οταν το ξαναπατας ξαναενεργοποιει το αγγλικο.Μ' αυτο το πληκτρολογιο μπορεις να γραψεις και sms 160 κεφαλαιων ελληνικων χαρακτηρων.

Καποια στιγμη θα προσπαθησω να ενσωματωσω το πληκτρολογιο μεσα στο firmware,αλλα δεν ξερω ποτε.

 

Καλά αυτό που έχεις κάνει είναι εκπληκτικό αν μας το έδινες μα κάποιο τρόπο θα σου ήμουνα ευγνώμον μια και χρησιμοποιώ το firmware που μας έδωσες

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε είσαι επιστήμονας, κάν' το και θα μας σώσεις :happy:

Αυτό με το πρόγραμμα που γίνεται 30 δευτερόλεπτα το στιγμιότυπο, δεν μου είπες όμως, από κινητό ή από υπολογιστή η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό που έχεις κάνει είναι εκπληκτικό αν μας το έδινες μα κάποιο τρόπο θα σου ήμουνα ευγνώμον μια και χρησιμοποιώ το firmware που μας έδωσες

 

είναι λίγες σελίδες πίσω , εκεί που είναι και το λειτουργικό. θα διαβάσεις και για την εγκατάσταση. είναι 2 αρχειάκεια που τα πετάς χύμα στο ροοτ της καρτας μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε είσαι επιστήμονας, κάν' το και θα μας σώσεις :happy:

Αυτό με το πρόγραμμα που γίνεται 30 δευτερόλεπτα το στιγμιότυπο, δεν μου είπες όμως, από κινητό ή από υπολογιστή η διαδικασία;

episthmonas den eimai tha ginw an stamathsv na asxoloyme me blakies kai arxhsw na diabazw anatomia gia na parw ptyxio...

Apo to kinhto enoeitai.An ekane o ypologisths 5' gia na kopsei ena tragoydi...

είναι λίγες σελίδες πίσω , εκεί που είναι και το λειτουργικό. θα διαβάσεις και για την εγκατάσταση. είναι 2 αρχειάκεια που τα πετάς χύμα στο ροοτ της καρτας μνήμης.

oxi o filos enoei thn efarmogoyla poy perigrafw 3-4 post pio pano.

koita h efarmogh yparxei alla den einai plhrws etoimh.thelw na thn paketarw wste na mporei na ginei install.pantws an thes soy dinw tis entoles wste na tis pernas mesa apo ekonsole.pantos gia osous exete xrhsimopoihsei to swapmem, o mhxanismos leitoyrgias ths efarmoghs tha einai paromoios ua patas to koympaki kai tha akoygete ena ding kai taytoxrona tha ginetai antigrafh ena arxeio-ta ellhnika mas.Otan to xanapatas tha sbinetai-epanafora sta agglika.oysiastika dhladh den eftiaxa kai kati kainoyrgio-egrapsa 4 grammes kwdika poy tis pernaw se programma poy eftiaxe allos.

moy yposxethike ena palikari apo to motorolafans oti tha moy thn ftiaxei.

epipleon twra exw valei th 12r russian version firmware (idia akribws me th dikh mas apla anti gia ellhnika exei rwsika) s' aythn ofeilontai ta sms 160 xarakthrwn

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

^ Καλό αλλά μόνο για να το βλέπεις.. Αμφιβάλλω αν θα δούμε στα δικά μας κινητά τέτοια θέματα :(

 

@ macknick :

Πηγαίνω στο realplayer και σαν επιλογές έχει άνοιγμα, αποθήκευση ως λίστα, τυχαία σειρά, επανάληψη κλπ, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι αυτή η ρύθμιση.. help? :O

Link to comment
Share on other sites

oxi o filos enoei thn efarmogoyla poy perigrafw 3-4 post pio pano.

koita h efarmogh yparxei alla den einai plhrws etoimh.thelw na thn paketarw wste na mporei na ginei install.pantws an thes soy dinw tis entoles wste na tis pernas mesa apo ekonsole.pantos gia osous exete xrhsimopoihsei to swapmem, o mhxanismos leitoyrgias ths efarmoghs tha einai paromoios ua patas to koympaki kai tha akoygete ena ding kai taytoxrona tha ginetai antigrafh ena arxeio-ta ellhnika mas.Otan to xanapatas tha sbinetai-epanafora sta agglika.oysiastika dhladh den eftiaxa kai kati kainoyrgio-egrapsa 4 grammes kwdika poy tis pernaw se programma poy eftiaxe allos.

moy yposxethike ena palikari apo to motorolafans oti tha moy thn ftiaxei.

epipleon twra exw valei th 12r russian version firmware (idia akribws me th dikh mas apla anti gia ellhnika exei rwsika) s' aythn ofeilontai ta sms 160 xarakthrwn

 

Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα της εντολές και κάποιες οδηγίες για το πληκτρολόγιο.

Στο Ρωσικo 12R μπορούν να εγκατασταθούν εφαρμογές εκτός των Java;

Link to comment
Share on other sites

^ Καλό αλλά μόνο για να το βλέπεις.. Αμφιβάλλω αν θα δούμε στα δικά μας κινητά τέτοια θέματα :(

 

@ macknick :

Πηγαίνω στο realplayer και σαν επιλογές έχει άνοιγμα, αποθήκευση ως λίστα, τυχαία σειρά, επανάληψη κλπ, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι αυτή η ρύθμιση.. help? :O

 

 

Όταν ανοίγεις τον Real player και σου βγάζει το μενού για να επιλέξεις τα αρχεία τα επιλογείς και από το κουμπάκι που εμφανίζει το μενού κάτω αριστερά επιλεγεις τι δευτερη επιλογη, όταν θέλεις να ανοιξεις τι λιστα πατας το ίδιο κουμπί και επιλεγείς το άνοιγμα και στο υπομένουν την τελευταία επιλογή.

Και γενικά όλες η επιλογές που βρίσκονται στο μενού που εμφανίζετε στο κουμπί κάτω αριστερά

Link to comment
Share on other sites

^ Καλό αλλά μόνο για να το βλέπεις.. Αμφιβάλλω αν θα δούμε στα δικά μας κινητά τέτοια θέματα :(

 

Γιατι? την 12R εχεις?

Ενα θεμα "iPhone" που περασα δεν ειχε καμμια σχεση με αυτο στο video

αλλα ειχε και ενα προβλημα, τα εικονιδια οταν ηταν επιλεγμενα ή οταν

τα επελεγα αλλαζαν και εμφανιζονταν του κινητου και οχι του θεματος.

 

Δεν νομιζω να ειναι θεμα, μοιαζει περισσοτερο με γραφικο περιβαλον...

Link to comment
Share on other sites

enD, εμένα δεν παίρνει καθόλου θέματα γενικότερα :(:(:(:(

 

Φίλε mg_444 μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει ότι μπορούν να υπάρξουν επιπλέον χρεώσεις κλήσεις.. Νόμιζα ότι ήταν δωρεάν :blink:

Link to comment
Share on other sites

^ Καλό αλλά μόνο για να το βλέπεις.. Αμφιβάλλω αν θα δούμε στα δικά μας κινητά τέτοια θέματα :(

 

@ macknick :

Πηγαίνω στο realplayer και σαν επιλογές έχει άνοιγμα, αποθήκευση ως λίστα, τυχαία σειρά, επανάληψη κλπ, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι αυτή η ρύθμιση.. help? :O

επειδη εχω γραψει αρκετα πραγματα να λετε σε ποιο αναφερεστε.

Μαλλον ενωεις αυτο που εχω πει οτι μπορεις να αλλαξεις το μεγιστο αριθμο τραγουδιων.Γι αυτο πρεπει να αλλαξεις το /ezx_user/download/appwrite/setup/ezx-realplayer.cfg .Για να το κανεις πρεπει να εχεις προσβαση στα αρχεια του κινητου-αδυνατο για το δικο σου fw.Αν το αλλαξεις φτανει εως 999 τραγουδια απο 50 που ειναι

Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα της εντολές και κάποιες οδηγίες για το πληκτρολόγιο.

Στο Ρωσικo 12R μπορούν να εγκατασταθούν εφαρμογές εκτός των Java;

cp /mmc/mmca1/greek.kbd /tmp

mount --bind /tmp/greek.kbd /usr/language/inputmethods/english_emea.kbd

 

 

umount /usr/language/inputmethods/english_emea.kbd

αυτες οι εντολες δινονται απο το ekonsole(εγω τις εχω προαποθηκευμενες και τις δινω απευθειας) και ισχυουν στη 12R-στη 34P αλλαξτε το english_emea.kbd με english_cn.kbd

 

τη πειραγμενη ρωσικη(για να τρεχει εφαρμογες πλην java) εδω http://rapidshare.com/files/72477447/11.52.12R_F4.rar.html

 

παρτε και το νεο πληρες ελληνικο πληκτρολογιο(εχει μονο ελληνικα)

http://briefcase.pathfinder.gr/file/macnick/51266/589310

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ.

 

Έχω βάλει και γω την 34P για να δουλευω αρχεια pkg. Εχω την εντυπωση πως το αρχικο Ελληνικο firmware είχε πιο ομορφα εικονιδια και πολυ πιο ομορφη γραμματοσειρα. Μηπως ξερει κανεις ποια γραμματοσειρα ειχε το ελληνικο firmware?

 

Επίσης αν το παω στην Motorola και μου βαλουν το Ελληνικο firmware θα ισχύει η εγγύηση που εχω? Το κινητό αγοράστηκε πριν ένα μήνα περιπου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

enD, εμένα δεν παίρνει καθόλου θέματα γενικότερα :(:(:(:(

 

Φίλε mg_444 μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει ότι μπορούν να υπάρξουν επιπλέον χρεώσεις κλήσεις.. Νόμιζα ότι ήταν δωρεάν :blink:

 

Τι γραφεί η επιλογή που πατάς κανονικά πρέπει να λέει αποθήκευση ως λίστα (save list) (141σελ στο manual) αν έχεις το manual κάνε έναν κόπο και κοίταξε της σελίδες 141-145 θα βρεις ότι θέλεις και σίγουρα τα εξηγεί καλύτερα από εμένα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...