Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! :)

Αυτό που ρωτώ αφορά όλα τα Motorola, αλλά επί του προκειμένου ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο.

Έχουν τα Motorola σφραγίδα στο κουτί τους? (Επιτρέψτε μου το off topic, πρώην καμένος. )

Don't think you are, know you are...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! :)

Αυτό που ρωτώ αφορά όλα τα Motorola, αλλά επί του προκειμένου ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο.

Έχουν τα Motorola σφραγίδα στο κουτί τους? (Επιτρέψτε μου το off topic, πρώην καμένος. )

 

Μία αυτοκόλητη ταινιούλα με το λογοτυπο της μοτορολα ειχε το δικό μου. Απο ότι βλέπω δεν ξεκολάει χωρίς ζημιά. Οπότε χρησιμεύει σαν ένδειξη μη ανοιγμένου προιόντος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα, αυτό που θα ήθελα εγώ να μάθω, είναι ποια εταιρεία μου προτίνετε για φθηνό ίνετερνετ μέσω κινητού..

ousiastika den exeis epilogh.mono wind plus non stop axizei, 3,5 €/mhna kai exeis aperioristo interner(monos periorismos to 1 mb megisto download).

(nomizo to "filarakia kalhspera" einai off topic.prosexe giati pernoun kefalia,mh se xasoume kai sena...)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κάποιες ιδιοτροπίες του a1200e. Τις κατατάσσω στα λιγοστά αρνητικά σημεία, ενώ αποτελούν τα μοναδικά σημεία προχειρότητας που έχω εντοπίσει στην κατασκευή του μενου.

Πρώτα θα αναφερθώ στο ξυπνητήρι. Όταν έχω επιλέξει το σιωπηλό προφίλ, το ξυπνητήρι δεν πρόκειται να ακουστεί. Θέλει προσοχή λοιπόν, όταν βάζω ξυπνητήρι, να σιγουρευτω παράλληλα οτι δεν έχω επιλέξει 'Σιωπηλό' προφίλ. Δυστυχώς, το συγκεκριμένο προφίλ δεν παρέχει δυνατότητα επεξεργασίας. Ειρωνία αποτελεί ο ήχος κλικ της κάμερας, ο οποίος δεν σωπάζει με κανένα προφιλ.

Επόμενο μελανό σημείο, είναι οι αριθμοί ταχείας κλήσεως. Τη γνωστή μέθοδο ταύτισης των πλήκτρων, με δέκα συνήθεις αριθμούς που καλούμε χρησιμοποιεί το a1200e. Προς απογοήτευση μου όμως, δεν παρέχει την δυνατότητα επιλογής αυτών των αριθμών απευθείας απο τον κατάλογο επαφών! Το βρήκα ενοχλητικό να πρέπει να γραψω δέκα τηλεφωνικά νούμερα εξαρχής. Μοναδική βοήθεια σε αυτό το θέμα προσφέρει η δυνατότητα της συσκευής, να πραγματοποιεί πράξεις 'Αντιγραφής/Επικόλησης' κειμένου, ενώ το παράπτωμα αυτό θα απασχολήσει τον χρήστη μία φορά και μόνο υποθέτοντας οτι σπανίως αλλάζουν οι αριθμοί ταχειας κλήσης.

Η τρίτη παραξενιά του a1200e έχει να κάνει με την κατηγοριοποίηση των τηλεφωνικών επαφών. Πραγματικά ενθουσιώδης η μεταχείριση των επαφών μου μέσα απο τα πλούσια μενού του Ming, την προσοχή όμως τραβάει η δυνατότητα τοποθέτησης κάποιων επαφών μου σε ξεχωριστές κατηγορίες για γρήγορη εύρεση. Μόλις σήμερα όμως διαπίστωσα κάτι που δεν αναφέρεται στις οδηγίες χρήσεως. Μπορούμε να έχουμε μόνο έξι κατηγορίες επαφων! Αδίκως προσπαθούσα να προσθέσω μία ακόμα. Μόνο όταν έσβησα κάποια προηγούμενη, ενεργοποιήθηκε η επιλογή 'Δημιουργία' στο μενού 'Κατηγορίες'. Το βρήκα μεγάλο κρίμα, στο συγκεκριμένο κινητό με τις τόσες άλλες επιλογές και ευκολίες, να μην έχει ελευθερία στην δημιουργία αρκετών κατηγοριών επαφών. Το όριο των έξι ειναι πολύ λίγο.

 

Αυτα τα ολίγα αρνητικά έχω συναντήσει στο a1200e μου και παραδέχομαι οτι δεν καθορίζουν την συνολική λειτουργικότητα των μενού του. Υπάρχουν όμως εκεί για να θυμίζουν οτι παντού μπορεις να συναντήσεις μια-δυό απερίσκεψίες στον προγραμματισμό! Άλλωστε λατρεύω το a1200e και δεν ειναι λίγες οι φορές που χρησιμοποιώντας άλλο κινητό, πίεσα ασυναίσθητα στην οθόνη του περιμένοντας να 'πράξει' κάτι. Του κάκου. Μόνο το Ming μου...

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση? το κινητό γενικά σαν συσκευή είναι εύχρηστο?

για παράδειγμα οδηγάς και θες επειγόντως να κάνεις κλήση είναι εύκολο η θα σου φύγει το τιμόνι προσπαθώντας...

και γενικά να γράψεις ένα sms γρήγορα σε κάποιο μέρος που δεν έχεις ευκολία και τον χρόνο.

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

ousiastika den exeis epilogh.mono wind plus non stop axizei, 3,5 €/mhna kai exeis aperioristo interner(monos periorismos to 1 mb megisto download).

(nomizo to "filarakia kalhspera" einai off topic.prosexe giati pernoun kefalia,mh se xasoume kai sena...)

 

Kαραlol :p

Ρε φιλαράκι, να σε ρώτησω κάτι ακόμα, αυτό γίνεται μόνο με σύνδεση ή και αν έχεις καρτοκινητό;

Link to comment
Share on other sites

και γενικά να γράψεις ένα sms γρήγορα σε κάποιο μέρος που δεν έχεις ευκολία και τον χρόνο.

 

Κλήσεις κάνει όπως όλα τα κινητά. Αυτο με το sms δεν το κατάλαβα. Μηνύματα γράφεις μονο μεσω του qwerty πληκτρολογίου και χρειάζεσαι την γραφίδα, οπότε δεν ειναι και ότι πιό εύκολο. Ειναι ομως πιό γρήγορο εαν έχεις την ευκολία...

Μπορείς να συνηθίσεις να γράφεις δίχως γραφίδα κάποτε, αλλά αποκλείεται να πληκτρολογήσεις με τυφλό σύστημα και να έχεις την ευκολία που προσφέρει ο συμβατικός τρόπος των δέκα πλήκτρων.

Link to comment
Share on other sites

Kαραlol :p

Ρε φιλαράκι, να σε ρώτησω κάτι ακόμα, αυτό γίνεται μόνο με σύνδεση ή και αν έχεις καρτοκινητό;

po m'ayto to filaraki, apo thassaloniki eisai?

ginetai kai me karta.apla vale non stop alliws 0,40 se kathe eisodo.

re pedia as me boithisi kapoios symbian i linux imoun 100% na pare to a1200 ala me ayta pou akousa den kserw skeutome kai to e65.file macnick boris na mou pis tin gnwmi sou!thanx!!:)

to dhlima den einai symbian h linux.

an den kanw lathos to e65 einai poly mprosta, exei wi-fi(me dunatothta polaplwn syndesewn) 3g kalhterh othonh...

omws den exei touch screen.epipleon poso kanei to e65?

epipleon otan les "me auta poy exw akoysei" ti enoeis?pes mou auta na soy pw kata poson isxuoun.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

file macnick ine telio to motorola aplos me ayta pou akousa gia to litourgiko alaksa gmwni enw maresi toso poli to motorola den kserw ti na kanw i diafora stin timi ine peripou 10eyro 317 to motorola kai 330 to nokia ola kala me to motorola aplos i blakies pou exoun kani me to litourgiko stin elada den maresi katholou!den boris na balis tpt oute kan to zmplayer.boris file mou na mou pis tin gnwmi sou se parakalw...euxaristo:)
Link to comment
Share on other sites

@ macknick:

Xεχεχεχεχεχεχχε, γιατί, είναι αποκλειστικά ιδιωματισμός της Θεσ/νίκης; :p

Πάντως έπεσες μέσα ;)

Και ευχαριστώ για τις πληροφορίες, γιατί έχω συγχιστεί με cosmote! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα αναφερθώ στο ξυπνητήρι. Όταν έχω επιλέξει το σιωπηλό προφίλ, το ξυπνητήρι δεν πρόκειται να ακουστεί. Θέλει προσοχή λοιπόν, όταν βάζω ξυπνητήρι, να σιγουρευτω παράλληλα οτι δεν έχω επιλέξει 'Σιωπηλό' προφίλ. Δυστυχώς, το συγκεκριμένο προφίλ δεν παρέχει δυνατότητα επεξεργασίας.

 

Δεν μπορείς να φτιάξεις άλλο δικό σου "σιωπηλό" προφίλ και να έχεις ταυτόχρονα και ξυπνητήρι?

 

Επίσης, πότε το βλέπω γραμμένο Motorola A1200 και πότε Motorola A1200e. Ποια η διαφορά???

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να φτιάξεις άλλο δικό σου "σιωπηλό" προφίλ και να έχεις ταυτόχρονα και ξυπνητήρι?

 

Μπορείς να αλλάξεις ενα απο τα προφίλ που έχει, αφαιρώντας όλους τους ήχους. Ομως δεν μπορεις να δημιουργήσεις ένα νέο προφίλ. Θα πρέπει να 'χαλάσεις' τις ιδιότητες κάποιου απο τα υπάρχοντα προφίλ. Το a1200e ειναι η έκδοση που έχει κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα. Απο όσο γνωρίζω, είναι η πιό τελευταία έκδοση του Motoming με αρκετά σημαντικές διαφορές απο τις παλιότερες.

Link to comment
Share on other sites

file macnick ine telio to motorola aplos me ayta pou akousa gia to litourgiko alaksa gmwni enw maresi toso poli to motorola den kserw ti na kanw i diafora stin timi ine peripou 10eyro 317 to motorola kai 330 to nokia ola kala me to motorola aplos i blakies pou exoun kani me to litourgiko stin elada den maresi katholou!den boris na balis tpt oute kan to zmplayer.boris file mou na mou pis tin gnwmi sou se parakalw...euxaristo:)

genika ta neotera firmware ths seiras e nomizw oti den yposthrizoyn efarmoges.

omws poso se enoxlei ayto-metetrepse ta se 3gp.alloste o zmplayer den einai kai toso praktikos sto xeirismo(den yposthrizei touch screen).vevaia exei polu kalh poiothta anaparagwghs.

telos pantwn an thes toso polu efarmoges, se ligo kairo tha exw ftiaxei ekdosh pou tha exei oti h ellhnikh-ektos apo ellhnika menu(sth parousa fash yparxei plhktrologio) h mporeis na valeis ayth poy exw hdh etoimh.

allwste kai oi efarmoges pou yparxoun einai metrhmenes

genika apo mono toy kanei sxedon ta panta, opote...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

sorry που ξαναρωτάω flash έχει; μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν φακός;

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

sorry που ξαναρωτάω flash έχει; μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν φακός;

 

Δυστυχώς φλας δεν έχει και προσωπικά θεωρώ την κάμερα του κάτω του μέτριου

Link to comment
Share on other sites

Στο youtube υπάρχουν βίντεο του α1200e με λειτουργικό openmoko

και με δυνατότητα πολλαπλών λειτουργικών

,

ωστόσο από ότι είδα είναι σε πρώιμο στάδιο και ίσως είναι νωρίς για τέτοιους πειραματισμούς

Link to comment
Share on other sites

Στο youtube υπάρχουν βίντεο του α1200e με λειτουργικό openmoko

και με δυνατότητα πολλαπλών λειτουργικών

,

ωστόσο από ότι είδα είναι σε πρώιμο στάδιο και ίσως είναι νωρίς για τέτοιους πειραματισμούς

 

prospathw na to perasw.otan to valw tha sas pw sxolia

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.ειμαι χρηστης ενος q-tec 8500:O και σκεφτομαι σοβαρα να το αλλαξω με το α1200:worry:.ηθελα να ρωτησω αν αξιζει η αλλαγη:( η θα απογοητευτω.:(ευχαριστω πολλη για το χρονο σας.:)
Link to comment
Share on other sites

ti enoeis na to allaxeis;

an enoeis antallagh to suzhtame.an enoeis na agoraseis to a1200 den nomizw oti axizei-den tha deis kati kainoyrgio.to 8500 mia xara kinhto einai.to a1200 pleonektei sth touch screen kai sto oti einai pio grhgoro(kalyteros epexergasths+pio elafru leitourgiko.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να το ανταλλαξω :cry:ελεγα να το αγοραζα για δευτερο κινητο:O.επειδη με εχει εντυπωσιαση η οθονη αφης και ο σχεδιασμος του.:worry:
Link to comment
Share on other sites

koita an thes ena akomh kinhto,nomizw oti sta lefta tou einai oti kallitero.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Κανενα site με προγραμματα και παιχνιδια αποκλειστικα για Motorola Που να λειτουργουν και στο A1200, υπαρχει;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...