Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχας λιγο ηρεμια.Οσοι μιλανε για την Αστυνομια η για την αστυφυλακων κτλ κτλ το κανουν εκ του ασφαλους ΔΙΧΩΣ να ειναι ενταγμενοι στο σωμα της ΕΛ.ΑΣ η στην σχολη αστυφυλακων.Λοιπον , ας τα παρουμε απο την αρχη.

 

Καταρχας αυτο που θα γινει με τους Ε.Φ και τους Σ.Φ ειναι το εξης : θα ενταχθουν στο αστυνομικο προσωπικο ως ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΕΣ ΜΗ ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΟΙ.Αυτο εμεσως πλην σαφως σημαινει οτι δεν θα εχουν ανακριτικα καθηκοντα και δεν θα εχουν καποια εξελιξη.

 

Δευτερον , καποιος που ειπε οτι η αστυφυλακων αποτελει το πρωτο σκαλι εχει απολυτο δικαιο.Πολλοι αξιωματικοι ακομα και σχετικα νεαρης ηλικιας προερχονται απο την σχολη αστυφυλακων.Και πιστεψτε με ειναι 10000 φορεσ καλυτερα καποιος να εχει παει πρωτα αστυφυλακων , να εχει υπηρετησει 2-3 χρονια εξω για να ΔΕΙ πως ειναι και μετα να παει αξιωματικος παρα να παει αξιωματικος και 22 ετων να βγει με βαθμο Υ/Β και να μην ξερει την τυφλα του απο θεματα ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωη παρα μονο θεωριες βιβλιων.Οποτε ναι η σχολη αστυφυλακων ειναι η καλυτερη πραξη ενταξης στην ΕΛ.ΑΣ και στην συνεχεια υπαρχει μελλον.

 

Τριτον , καλο ειναι καποιος να πηγαινει στην ΕΛ.ΑΣ γιατι το ΑΓΑΠΑΕΙ και επειδη του αρεσει οχι επειδη θα παιρνει εναν σταθερο μισθο και θα εχει ασφαλεια δικη του απο τα 18.Δεν λεω , ναι ειναι μεγαλα πλεονεκτηματα να εχεις δικη σου ασφαλεια , και σταθερη δουλεια διχως να εχεις πια αγχος για το μελλον , μα η αστυνομια απαιτει σκληρη δουλεια και ας νομιζουνε μερικοι οτι τα ξυνουνε.Πολλοι ειδικα σε υπηρεσιες ασφαλειας για παραδειγμα δυσκολα θα εχουν μια υγιει οικογενειακη ζωη.Παραταυτα , επειδη η εποχη ειναι δυσκολη και επειδη οι δουλειες ακομα και εαν εχεις ενα καλο πτυχιο δεν πληρωνουν πανω απο 700-800 ευρω , τοτε απλα διχνω κατανοηση προς τα ατομα που επιζητουνε επαγγελματικη αποκατασταση μα στα ματια μου δεν εχουν τον ιδιο σεβασμο με αυτους που μπηκαν στο σωμα απο μερακι και αγαπη.Αλλωστε ειναι φυσιολογικο αυτο...Βεβαια κατα πασα πιθανοτητα οι περισσοτεροι θα αγαπησουν την Αστυνομια ετσι και αλλιως....

 

 

Τωρα , απαντηση σε ερωτησεις :

Αστυφυλακων στην Αθηνα ΥΠΗΡΧΕ αλλα ΔΕΝ υπαρχει πια.Υπαρχει μονο η Σχολη Αξιωματικων της ΕΛ.ΑΣ.

 

Με μισο βαθμο ΔΕΝ κοβεσαι , για να κοπεις πρεπει να εχεις πανω απο 4.50 βαθμους σε καθε οφθαλμο.

 

Το προγραμα περιλιπτικα κατα την διαρκεια της βασικης εχει , τρεξιμο , ασκησεις πυκνης ταξεως , βολες , προσαρμογη στις νεες συνθηκες , πορειες , στιβους μαχης , ριψη χειροβομβιδων , καμψεις και γυμναστικη.Διαρκει 40 ημερες στο πρωτο ετος.

Το προγραμα στην συνεχεια εχει μαθηματα νομικης φυσεως , μαθηματα αστυνομικης φυσεως με πρακτικο περιεχομενο (πχ στο μαθημα αυτοαμυνα-αυτοπροστασια κανουμε σεναρια δηλαδη στην ουσια παιζουμε "θεατρο" θαρρεις και αντιμετωπιζουμε καποιο πραγματικο περιστατικο , για εμενα ειναι το καλυτερο μαθημα με την οπλοτεχνικη οπου γινονται βολες.)Το εγερτηριο ειναι 6.30 , απο 8 εως 1:45 μαθηματα , μετα φαγητο , προαιρετικος υπνος το μεσημερι , το απογευμα παλι μαθηματα απο 5 εως ¨8:45 ,11 βραδυνος υπνος.Αυτα εντελως περιληπτικα.Σε γενικες γραμμες ειναι μια επαναλαμβανομενη ρουτινα οχι τοσο ευκολη που προφανως καποια στιγμη θα βαρεθεις.

 

 

Σε κάποια έχεις δίκιο σε καποια εχεις άδικο.Καταρχάς ειμαι Δοκ.Υπαστυνομος εκ του σώματος. Εχω περάσει και απο υπηρεσιες μάχιμες και απο γραφέιου. Το 80% των Αστυνομικων επιλεγει το επαγγελμα κυριως με καθαρα οικονομικα-βιοτικα κριτηρια.Πολλοι και εξαιτιας της οικογενειας τους. Σιγουρα θα "αναγκαστεις" να το αγαπησεις γιατι αλλιως δε θα μπορεσεις να το κανεις.Αν δεν αγαπας αυτο που κανεις τοτε αυτο απλα σε θετει στο περιθώριο. Αυτο δεν σημαινει οτι δε κανεις εξίσου καλά τη δουλειά σου η και καλυτερα απο κάποιον που επέλεξε το επαγγελμα απο αγάπη.Ισα ίσα..Θεωρω πολύ πιο επικίνδυνο ένα άτομο που εχει εξιδανικεύσει το αντικέιμενο του αστυνομικού (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ).Ο σεβασμός ειναι θεμα ανθρώπου και μόνο.

 

Τωρα σχετικά με την Αστυφυλάκων.Θεωρω οτι στα περισσότερα τμηματα γίνεται εξαιρετική δουλειά , το αντικέιμενο δεν ειναι καθόλου βαρετο μιας και επι τροχάδην οι εκπαιδευόμενοι μεσα σε 2 χρόνια πρεπει να μάθουν το αντικείμενο της Αστυνομίας και να ειναι σε θέση να προστατευσουν αποτελεσματικά το "τομάρι" τους τόσο στο πεζοδρόμιο όσο και στο δικαστήριο , κατι που στην Σαξ διαρκει 4 χρόνια.Η σχολή πλέον βγάζει εξαιρετικά στελέχη.Μακάρι όλοι οι Αξιωματικοί να ηταν εκ του σωματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

danichro πες μου σε παρακαλω...Γιατι επελεξες την Υπαστυνομων?

 

Ειλικρινα

 

1ον γιατι ο πατερας μου ειναι αξιωματικος

2ον για καλυτερη οικονομικη αποκατασταση - συνταξιοδότηση

3ον γιατι ενιωθα καταπιεσμενος απο το απαξιωτικό συστημα που εχουν εγκλωβίσει τους αστυφύλακες σε στασιμότητα.Οι περισσότεροι έχουν μπει με πολη υψηλή βαθμολογία..

4ον για να αποφύγω κάποιες συμπεριφορες.και ίσως να καταφέρω να εφαρμόσω κάποια πράγματα που έχω στο μυαλό μου για την αστυνομια

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα

 

1ον γιατι ο πατερας μου ειναι αξιωματικος

2ον για καλυτερη οικονομικη αποκατασταση - συνταξιοδότηση

3ον γιατι ενιωθα καταπιεσμενος απο το απαξιωτικό συστημα που εχουν εγκλωβίσει τους αστυφύλακες σε στασιμότητα.Οι περισσότεροι έχουν μπει με πολη υψηλή βαθμολογία..

4ον για να αποφύγω κάποιες συμπεριφορες.και ίσως να καταφέρω να εφαρμόσω κάποια πράγματα που έχω στο μυαλό μου για την αστυνομια

 

ΟΚ αλλα...

εχεις κανει ποτε σκοπια σε Α.Τ?

εχεις κανει προσαγωγες?

εχεις μπλεχτει σε επεισοδιο με επεισοδια κινδυνευωντας την ζωη σου?

εχεις κανει περιπολιες?

εχεις περασει χειροπεδες?

Πιστευω οτι πρεπει να τα περασεις αυτα και πολλααα αλλα για να εφαρμοσεις καποια πραγματα που εχεις στο μυαλο σου για την αστυνομια...συμφωνω με τον weskers οτι ειναι καλυτερο να περνας απο αστυφυλακων και μετα να δινεις εξετασεις για Αξιωματικων..

Και αν θες την γνωμη μου η Αξιωματικων δεν πρεπει να ειναι στο μηχανογραφικο..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αλλα...

εχεις κανει ποτε σκοπια σε Α.Τ?

εχεις κανει προσαγωγες?

εχεις μπλεχτει σε επεισοδιο με επεισοδια κινδυνευωντας την ζωη σου?

εχεις κανει περιπολιες?

εχεις περασει χειροπεδες?

Πιστευω οτι πρεπει να τα περασεις αυτα και πολλααα αλλα για να εφαρμοσεις καποια πραγματα που εχεις στο μυαλο σου για την αστυνομια...συμφωνω με τον weskers οτι ειναι καλυτερο να περνας απο αστυφυλακων και μετα να δινεις εξετασεις για Αξιωματικων..

Και αν θες την γνωμη μου η Αξιωματικων δεν πρεπει να ειναι στο μηχανογραφικο..

 

 

 

Εκ του σώματος έιμαι.Τρια χρόνια έκανα σκοπιες , περιπολίες εποχούμενες , έχω παει σε ενοπλες ληστειες , εχω κανει έλεγχο σε πρεζονια βραδυ σε δασάκι ,εχει πεθάνει άνθρωπος μπροστά μου, τα έχω ακούσει για άλλους , εχω παει μετρα ,έχω συνοδευσει ψυχοπαθεις στο νοσοκομειο , με εχουν βρισει , εχω φαει αναφορες και όλα αυτά ενω επρεπε να διαβάζω για την αξιωματικων.Βάλε και δυο χρόνια σαν δόκιμος με σκοπιες μεσα στην Ολυμπιάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η προκυρηξη για αστυνομια βγαινει μετα τις πανελληνιες παντα.

 

Συνηθως βγαινει μεσα στον Απριλιο αλλα περυσι την αργησανε λιγο και την βγαλανε 12 Μαϊου

Tωρα για φετος....καμια πληροφορια??

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αλλα...

εχεις κανει ποτε σκοπια σε Α.Τ?

εχεις κανει προσαγωγες?

εχεις μπλεχτει σε επεισοδιο με επεισοδια κινδυνευωντας την ζωη σου?

εχεις κανει περιπολιες?

εχεις περασει χειροπεδες?

Πιστευω οτι πρεπει να τα περασεις αυτα και πολλααα αλλα για να εφαρμοσεις καποια πραγματα που εχεις στο μυαλο σου για την αστυνομια...συμφωνω με τον weskers οτι ειναι καλυτερο να περνας απο αστυφυλακων και μετα να δινεις εξετασεις για Αξιωματικων..

Και αν θες την γνωμη μου η Αξιωματικων δεν πρεπει να ειναι στο μηχανογραφικο..

+1000 κ εγω ειμαι της αποπσης οτι αχιοματικοι 8α επρεπε να γινονται αστυνομικοι κ οχι πολιτες.

Link to comment
Share on other sites

ριψη χειροβομβιδων

 

:wacko:

 

Πλάκα κάνεις?

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Weskers σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι! μπορεις να μου πεις και πως πανε τα πραγματα για το σε ποια σχολη σε στειλουν...εναν φιλο μου τον στειλανε σιτεια και γινεται της ποπης απο οτι μου λεει...ουτε γυμναστηριο δεν εχουνε.( εγω θελω κομμοτηνη )
Link to comment
Share on other sites

Εκ του σώματος έιμαι.Τρια χρόνια έκανα σκοπιες , περιπολίες εποχούμενες , έχω παει σε ενοπλες ληστειες , εχω κανει έλεγχο σε πρεζονια βραδυ σε δασάκι ,εχει πεθάνει άνθρωπος μπροστά μου, τα έχω ακούσει για άλλους , εχω παει μετρα ,έχω συνοδευσει ψυχοπαθεις στο νοσοκομειο , με εχουν βρισει , εχω φαει αναφορες και όλα αυτά ενω επρεπε να διαβάζω για την αξιωματικων.Βάλε και δυο χρόνια σαν δόκιμος με σκοπιες μεσα στην Ολυμπιάδα.

 

ΤΙ ελεγα? Π Ο Ρ Ω Σ Η !!!

 

Μακαρι να ειχα το καταλληλο υψος για αυτη τη δουλεια ****το! για λιγο ακομαααααα ρεεεεε! :cry:

Link to comment
Share on other sites

danichro τα λες ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ τα νιωθω ρε μεγαλε.Για αυτο και εγω θελω να μπω σχολη αξιωματικων.Ειναι οντως αληθεια οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αστυφυλακων εχει βαθμους πανω απο 15 και 16 και δυστηχως η εξελιξη ειναι μικρη εως και ανθυπας η με ΤΕΜΑ εως Αστυνομος Α...Κριμα...

 

Γενικα οπως ειπες και εσυ στην αστυφυλακων γινεται δουλεια δεν ειπα πως δεν γινεται ομως το σημαντικοτερο ολων ειναι καποιος αξιωματικος ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ την αγωνια του ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ και να μην ειναι γραφιας και πολιτικος μεσα στο σωμα.

Οι πιο πολλοι εχουν βγει , ειδικα οι παλιοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

danichro τα λες ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ τα νιωθω ρε μεγαλε.Για αυτο και εγω θελω να μπω σχολη αξιωματικων.Ειναι οντως αληθεια οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αστυφυλακων εχει βαθμους πανω απο 15 και 16 και δυστηχως η εξελιξη ειναι μικρη εως και ανθυπας η με ΤΕΜΑ εως Αστυνομος Α...Κριμα...

 

Εγω ξερω οτι μολις αποφοιτησεις απο την σχολη Αξιωματικων μπαινεις σε γραφειο...η μονη μαχιμη υπηρεσια για τους Αξιωματικους ειναι τα ΜΑΤ που βγαινουν εξω...οσο γι αυτο που λες οτι πολλοι Αξιωματικοι γραφιαδες βγαινουν εξω για ρωτα μολις ερχεται το σημα για να βγουν εξω πως πεφτουν οι αναρωτικες βροχη...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οπως ειπες και εσυ στην αστυφυλακων γινεται δουλεια .

 

 

Το ειδα και ακομα να σταματήσω τα γέλια !

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και ακομα να σταματήσω τα γέλια !

 

γιατι γελας βρε; :lol: εχθες ρωτησα εναν φιλο μου που ηταν σκοπια στα οπλα... κατι τετοιο... του λεω "Τι θα κανεις αν ερθει καποιος να τα παρει;" και μου λεει "Θα τον αφήσω να τα πάρει" :lol::lol:

 

ενταξει το ειπε μεταξυ σοβαρου και αστειου. σε γενικες γραμμες γινεται δουλεια απ οτι μαθαινω... αλλα το ερωτημα μου ειναι με το προγραμμα που εχουν εκει μεσα ΠΟΤΕ προλαβαινουν και διαβαζουν. Τα φιλαρακια μου μου εχουν πει οτι οποιος διαβαζει εκει (απο τους λιγους) ειναι αυτος που διαβαζει και στο brake.

 

btw, το προγραμμα το ειπε kai ο Weeskers ποιο πανω. τσεκαρετε και θα καταλαβετε τι περνανε τα παιδια! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολυ απλα διαφωνω με την αποψη σου

 

Ελαχιστα πραγματα απο αυτα που σε μαθαίνουν στην σχολη ισχύουν εξω

 

Οσοι δεν ενδιαφερονται για την σειρα εξοδου δεν διαβαζουν ,οσοι ενδιαφερονται να περασουν ανετα τα μαθηματα διαβαζουν λιγο τις καθημερινες 2-3 βδομαδες πριν την εξεταστικη και οσοι πανε για την σειρα καθονται μεσα και το πσκ για να διαβασουν

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολυ απλα διαφωνω με την αποψη σου

 

Ελαχιστα πραγματα απο αυτα που σε μαθαίνουν στην σχολη ισχύουν εξω

 

Οσοι δεν ενδιαφερονται για την σειρα εξοδου δεν διαβαζουν ,οσοι ενδιαφερονται να περασουν ανετα τα μαθηματα διαβαζουν λιγο τις καθημερινες 2-3 βδομαδες πριν την εξεταστικη και οσοι πανε για την σειρα καθονται μεσα και το πσκ για να διαβασουν

 

 

Ανεξάρτητα αν ισχύουν αυτά που λες στα περισσότερα τμήματα γινεται καλή δουλεια και τουλάχιστον βγαίνουν παιδιά ικανα να ανταπεξέλθουν στην αστυνομικη καθημερινότητα.Σε όλες τις δουλειες πρεπει να δουλέψεις εσύ ο ίδιος όταν βγεις στην αγορά εργασιας.Ολα τα πανεπιστημια σε γεμιζουν με θεωρητικες γνωσεις.Η πραξη παντα διαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι δύσκολο να περάσεις τα μαθήματα σε μια στρατιωτική σχολή;

Ανάλογα τη σχολή.Η ΣΜΑ πχ είναι όντως δύσκολη.Γνωρίζω ΣΜΑτζή που είχε φοβερό μυαλό(Όταν ήταν μαθητής είχε πάει και στους διαγωνισμούς της μαθηματικής εταιρίας και είχε φτάσει μέχρι Αρχιμήδη αν θυμάμαι καλά) και στη σχολή ήταν ο 4ος καλύτερος στη τάξη του.Συζητούσα μαζί του και για θέματα σχετικά με επιστήμη-τεχνολογία και το παιδί είχε απίστευτες γνώσεις.Μου είχε πει ότι η σχολή έχει πολύ υψηλό ακαδημαϊκό επίπεδο και είχε δυσκολευτεί..Σημειωτέον μετά τη ΣΜΑ μπήκε και στο μαθηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τη σχολή.Η ΣΜΑ πχ είναι όντως δύσκολη.Γνωρίζω ΣΜΑτζή που είχε φοβερό μυαλό(Όταν ήταν μαθητής είχε πάει και στους διαγωνισμούς της μαθηματικής εταιρίας και είχε φτάσει μέχρι Αρχιμήδη αν θυμάμαι καλά) και στη σχολή ήταν ο 4ος καλύτερος στη τάξη του.Συζητούσα μαζί του και για θέματα σχετικά με επιστήμη-τεχνολογία και το παιδί είχε απίστευτες γνώσεις.Μου είχε πει ότι η σχολή έχει πολύ υψηλό ακαδημαϊκό επίπεδο και είχε δυσκολευτεί..Σημειωτέον μετά τη ΣΜΑ μπήκε και στο μαθηματικό.

 

Το μαθηματικο ειναι 5 φορες πιο δυσκολο απο καθε αλλη σχολή.Εγω τα παράτησα στο 1ο ετος!Η ΣΜΑ ειναι οντως πολυ δυσκολη αλλα περνας.Αντιθετα στη ΣΝΔ κοβουν απ'οτι ξερω.Στην Αστυφυλάκων όχι αν και εχει το αρνητικο οτι δινουν πολλά μαθηματα σε λιγο χρονο πχ 10 μαθηματα σε χρονικο διάστημα 7 εργασιμων!!!Και αν κοπει και ενας πχ θα περασει απαρατηρητο μιας και ειναι πολλα ατομα.Πχ εμεις ειμαστα 1250.Στην ΑΞιωματικων δεν κοβουν ευκολα αλλα που και που μενει κανενας.Φετος στο ετος μου εμεινε ενα παιδι και αλλοι 14 ειναι μεταξεταστεοι.Απλα εχουμε περισσοτερο χρόνο στην εξεταστικη (11 μαθηματα σε 15 εργασιμες) και αρα περισσοτερο υλη.Ενδεικτικα αναφερω ορισμενα μαθηματα:Εισαγωγη στο Δίκαιο , Ποινικό Δικαιο , Αστικό Δικ. , Συνταγματικό Δικ. , Διοικητικό Δικ. , Διεθνες Δικαιο , Εμπορικό Δικαιο , Ευρωπαικό-Κοινωτικό Δικ. Εργατικό Δικαιο , Πολιτικη Δικονομία , Ποινικη Δικονομία , Εγληματολογία ,Εμπειρική εγκληματολογία , Ανακριτικη , Σωφρονιστική , Κοινωνικη Ψυχολογία, Ψυχολογία Ατομικων Διαφορών , Στρατιωτική Ψυχ. Δικαστικη Ψυχ. Κοινωνιολογία και Ψυχοδραμα , Πολιτική Κοινωνιολογία , Πολιτικη Ιστορια , Διεθνεις σχεσεις , Ιατροδικαστικη, Πληροφορικη και Μανατζμεντ , Αντεγληματικη πολιτικη και αρκετα αστυνομικα μαθηματα πχ.Αυτοπροστασια , Οπλοτεχνικη , Αυτοαμυνα και αρκετα μαθηματα χωρις βαθμο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...