Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενταξή δεν είμαι και άχρηστος.

Απλά δεν είμαι και ο ποιο αθλητικός τύπος που υπάρχει και θέλω να μάθω τι με περιμένει.

Πιστεύω πως και τα 2 χιλιόμετρα τα έχω με χαλαρό τρέξιμο.

Όσο για το χιλιόμετρο εντάξη, αυτό το έχω βγάλει ήδη στα αγωνίσματα στο σωστό χρόνο, άλλωστε πιστεύω οτι υπάρχουν αρκετοί χειρότεροι απο εμένα στο τρέξιμο.

 

Εντάξη φυσιολογικά είναι τα πράγματα.

 

Όσο για τις ειδικές δυνάμεις στο τελευτέο εξάμηνο, ο αδελφός μου που το διανύει τώρα και το Νοέμβριο ορκίζεται δεν έχει πάει σε καμία ειδική εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενταξή δεν είμαι και άχρηστος.

Απλά δεν είμαι και ο ποιο αθλητικός τύπος που υπάρχει και θέλω να μάθω τι με περιμένει.

Πιστεύω πως και τα 2 χιλιόμετρα τα έχω με χαλαρό τρέξιμο.

Όσο για το χιλιόμετρο εντάξη, αυτό το έχω βγάλει ήδη στα αγωνίσματα στο σωστό χρόνο, άλλωστε πιστεύω οτι υπάρχουν αρκετοί χειρότεροι απο εμένα στο τρέξιμο.

 

Εντάξη φυσιολογικά είναι τα πράγματα.

 

Όσο για τις ειδικές δυνάμεις στο τελευτέο εξάμηνο, ο αδελφός μου που το διανύει τώρα και το Νοέμβριο ορκίζεται δεν έχει πάει σε καμία ειδική εκπαίδευση.

ποιο τελευταιο εξαμηνο?..... και ποια ειδικη εκπαιδευση?..

Link to comment
Share on other sites

Χμμ παραξενο...Εαν δεις καποια εγκυκλιο που δυστηχως δεν θυμαμε που το διαβασα οι δοκιμοι πανε σε στρατοπεδο ειδικων δυναμεων.Ενας φιλος που ηταν Ρεντινα μαλιστα μου ειπε οτι πηγανε εκει δοκιμοι αστυφυλακες για αρκετο καιρο.Μεχρι και ενα σημα με τον αριθμο "3" μου εφερε που επεσε απο εναν!:lol:

 

Νοεμβριο ορκιζονται αυτοι που τελειωνουνε??Παιδια οποτε παιζει να μπουμε οπως ειπε και ο panagos88 αρχες Νοεμβριου..Νομιζω θα μπουμε κατα εκει , μετα την βασικη θα παρουμε καμια αδεια θα ξαναγυρισουμε για καμια 2 εβδομαδες προφανως και μετα ξανα αδεια Χριστουγενα.Καλο ακουγεται παντως.

 

Φιλε το 1000αρι που το εβγαλες δεν ειναι οτι πιο ευκολο υπαρχει μαλιστα ειναι αρκετα ζορικο.Εγω ευτηχως ειχα κανει καλη προπονηση και οταν το τελειωσα ημουν χαλαρα μπορουσα ανετα να ξεκινησω 100αρι οταν μερικοι αλλοι ΠΕΣΑΝΕ ΚΑΤΩ και περνανε ανασες σαν πεθαμενοι..2 επεσαν κατω και τους πηγανε στο ασθενοφορο που υπηρχε εκει αλλα ηταν οκ.Απλα ειναι θεμα να μην φαινεσε γελοιος..να μην σε κοροιδευουν κτλ..Εξαλου δεν ειναι ολοι οσοι πανε στην σχολη γυμνασμενοι με τρελη αντοχη ,πχ δεν μπορουνε ολοι να κανουν 10-15 καμψεις και 5-6 γυρους στο γηπεδο ακομα κ σε χαλαρο ρυθμο να εισαι σιγουρος.Απλα ειναι για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ παραξενο...Εαν δεις καποια εγκυκλιο που δυστηχως δεν θυμαμε που το διαβασα οι δοκιμοι πανε σε στρατοπεδο ειδικων δυναμεων.Ενας φιλος που ηταν Ρεντινα μαλιστα μου ειπε οτι πηγανε εκει δοκιμοι αστυφυλακες για αρκετο καιρο.Μεχρι και ενα σημα με τον αριθμο "3" μου εφερε που επεσε απο εναν!:lol:

 

Νοεμβριο ορκιζονται αυτοι που τελειωνουνε??Παιδια οποτε παιζει να μπουμε οπως ειπε και ο panagos88 αρχες Νοεμβριου..Νομιζω θα μπουμε κατα εκει , μετα την βασικη θα παρουμε καμια αδεια θα ξαναγυρισουμε για καμια 2 εβδομαδες προφανως και μετα ξανα αδεια Χριστουγενα.Καλο ακουγεται παντως.

 

Φιλε το 1000αρι που το εβγαλες δεν ειναι οτι πιο ευκολο υπαρχει μαλιστα ειναι αρκετα ζορικο.Εγω ευτηχως ειχα κανει καλη προπονηση και οταν το τελειωσα ημουν χαλαρα μπορουσα ανετα να ξεκινησω 100αρι οταν μερικοι αλλοι ΠΕΣΑΝΕ ΚΑΤΩ και περνανε ανασες σαν πεθαμενοι..2 επεσαν κατω και τους πηγανε στο ασθενοφορο που υπηρχε εκει αλλα ηταν οκ.Απλα ειναι θεμα να μην φαινεσε γελοιος..να μην σε κοροιδευουν κτλ..Εξαλου δεν ειναι ολοι οσοι πανε στην σχολη γυμνασμενοι με τρελη αντοχη ,πχ δεν μπορουνε ολοι να κανουν 10-15 καμψεις και 5-6 γυρους στο γηπεδο ακομα κ σε χαλαρο ρυθμο να εισαι σιγουρος.Απλα ειναι για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ καλο.

τα 1000 μετρα δεν ειναι τιποτα ειναι απλως 15 μερες τρεξιμο πρωι βραδυ καθεμα μερα ανα δυο χλμ εστω και σε πολυ χαλαρο ρυθμο αρκει ο γυρος να μην υπερβει τα 1.20 και να μην πατανε βαρια για καλυτερο αποτελεσμα παρτε αρβυλες και τρεχτε ειναι πολυ καλυτερο διοτι μετα με το αθλητικο εκει που βαραγατε 3 με την αρβυλα θα βαρατε 5 με το αθλητικο
Link to comment
Share on other sites

Kαλα τωρα πλακα κανεις φιλε..Αρκει λες ο ρυθμος εως και 1.20.Ξερεις τι ειναι 1.20 ο γυρος?ΤΡΕΞΙΜΟ ΘΕΛΕΙ οπως το ακους και το ακουω..Τι 15 μερες προπονηση..θες μεγαλη προπονηση το λενε και γυμναστες κανεις 1.5 γυρο και ψοφας μετα..Θελει προσπαθεια δεν ειναι ευκολο.
Link to comment
Share on other sites

κοιτα επειδη εχω ενα γηπεδο κοντα μου σου λεω οτι το κανω τοσο χαλαρα που ουτε καν κουραζομαι δεν ειναι καθολου γρηγορο εαν σκεφτεις οτι για εποπ θες 4 λεπτα... οταν ειμουν χοντρος τα ιδια εκανα και παλι δεν εχει να λεει αυτο
Link to comment
Share on other sites

Για ΕΠΟΠ το οριο ειναι 4.20.Ιδιο ειναι το οριο και για την Αστυνομια.Και χοντρος να μην εισαι ειναι δυσκολο οπως και να το κανουμε.Εσυ μπορει να τρεχεις καθημερινα και να σου φαινετε ευκολο αλλοι ομως οταν κανουν το 1000αρι η φτανουν σε κατασταση λιποθυμιας η πεφτουν και κατω αφου το κανουν.Εγω επειδη εκανα καμια 20αρια μερες σκληρη προπονηση οταν πηγα εκει το εκανα και δεν πηρα ουτε 1-2 ανασες οταν το τελειωσα διοτι δεν χρειαστηκε ενιωθα πολυ καλα.Αλλοι ομως πεσανε κατω ζαλισμενοι δεν ηξεραν που βρισκονταν να πουμε..
Link to comment
Share on other sites

το να τρεχεις ειναι θεμα συνηθειας αυτο ξερω εγω απορω πως μπαινουν κατι τυποι μεσα που δεν μπορουν να παρουν τα ποδια τους και η κοιλια κοντευει να ξυρισει το δρομο
Link to comment
Share on other sites

Φιλε και ενας λεπτος να ειναι εαν πχ δεν τρεχει τοτε δεν μπορει να βγαλει το 1000αρι.Ειδα ατομα που ηταν σαν οδοντογλυφιδες και μιλαμε απορω πως αντεξαν..Να τους βλεπεις να εισαι σε κατασταση λιποθυμιας σου λεω.Σε αυτο φταει κυριως οτι στην Γ λυκειου , δηλαδη εναν ολοκληρο χρονο δεν αθλουνται καθολου.Δεν τρεχει κανεις πχ στην γυμναστικη.Γενικα στο λυκειο το μονο που νοιαζει τους νεους ειναι καφεδες και βλακειες σιγα μην παει ο αλλος να τρεχει..Λιγοι ειναι αυτοι.
Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:FFL_grenade.jpg

 

Απ' ότι βλέπω giannhsgar1 είσαι Λεγεωνάριος!

Ξέρω ελάχιστα για αυτή την ιστορία.

Αλήθεια μπορείς να μας πεις περιληπτικά τί είναι αυτό, γιατί εσύ πήγες εκεί (έφυγες απο τον ελληνικό στρατό; ) και τι πιστεύεις ότι κέρδισες απο κεί;:rolleyes:

 

Πιστεύω έχει πολύ ενδιαφέρον να σε ακούσουμε;:cool:

Link to comment
Share on other sites

ε δεν νομιζω οτι μπορω να μιλησω για αυτην την εμπειρια ειναι απο τις λιγες φορες που πραγματικα βλεπεις ποσο πισω ειναι τα πραγματα εδω...

δεν γινεται να μιλησουμε και το ξερεςι πιστευω εαν θες να σου μερικα πραγματα πμ με το msn σου να σου πω λιγα πραγματα για αυτην δημοσια δεν επιτρεπεται να μιλας για το τι και που το εκανες

 

την εκανα απο εδω μετα που ειδα πως ειναι ο εφεδρος εδω και οτι εχασα πολλα λεφτα για πραγματα που θα μου εδιναν τσαμπα κανονικα τεσπα δεν θελω να βρισω και να μειωσω και αλλο τον στρατο εδω γιατι θα με φανε απλα λεω οτι εκει τα πραγματα ειναι τοσο σωστα φτιαγμενα που δεν καταλαβαινεις ποτε περνανε τα 5 χρονια και για το ποτε φτανεις σε επιπεδα που δεν θα φανταζοσουν οτι μπορεις να φτασεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να εξηγησει λιγο παραπανω εδω ή σε πμ το θεμα με τη ρεντινα?δηλ. ποτε μπορεις να πας(ετος) σε τι εκπαιδευεσαι,αν εχει καποιο + ειτε σε μισθο ειτε σε εξελιξη κλπ κλπ.επιτρεπεται μετα να φορας καποιο διακριτικο πχ πουλαδα?
Link to comment
Share on other sites

τι σχολειο περναει ο μπατσος στην ρεντινα δηλαδη?

σχολειο διαφυγης απο πορειες? σαν τι περναει ενας μπατσος εκει δεν εχω καταλαβει δηλαδη

 

πουλαδα λιγακι δυσκολο να παρει μπατσος σε 40 μερες εκει δεν την παλευουν βατραχοι με τον στιβο μαχης θα αντεξει μπατσος?:p

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.Τα ΕΚΑΜ κανουνε ασκησεις με την GIGN που εχει 7 νεκρους απο τους οποιους 6 στην εκπαιδευση ε τι να λεμε τωρα φανταστειτε...

 

Φιλε ο Στιβος Μαχης Ρεντινας ειναι μεγαος δεν λεω ομως τι εννοεις δεν τον καταφερνουνε Βατραχια θα τον καταφερουνε δοκιμοι ?δηλαδη τα βατραχια πριν γινουν βατραχια τι ηταν τιποτα μπρατσαραδες αεκινητοι ?Ανθρωποι σαν εμας ηταν και ειναι.Εαν μας βαλουν να τον περασουμε καποια στιγμη ολοι θα τον περασουν και ας εχουμε αποτυχιες στην αρχη.

 

Εγω δεν θυμαμε δυστηχως αλλα καπου ειχα διαβασει οτι μας στελνουνε σε στρατοπεδο ειδικων δυναμεων αφου μαλιστα σας λεω ενας φιλος με πηρε τηλεφωνω οταν πηγανε εκει δοκιμοι και μου εφερε μαλιστα ενα ραμμενο σημα με τον αριθμο 3 που επεσε απο εναν.

 

Πουλαδες τετοια δεν παιρνεις , και να σου πω την αληθεια δεν νομιζω να περνας κανα σχολειο.Απλα ισως ερχονται καποιοι καταδρομεις και σου κανουν παραπανω εκπαιδευση στα οπλα , στην πειθαρχια , στην αντοχη και ισως κανουνε πραγματα οπως περισσοτερες βολες και αντε να περνανε και κανα στιβο μαχης.

Δεν νομιζω δηλαδη να περνας πχ ΚΕΑΠ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου είπε ότι περνάνε ένα μέρος της εκπαίδευσης και μέτα τους δίνουν κάτι σαν μετάλλιο... (δεν ξέρω τι είναι αυτό; )

Σε ερώτηση τί κερδίζεις αν το κάνεις αυτό μου απάντησε ότι μπορεί να σε πάνε μετά σε μονάδες καταστολής και κατα κποιον τρόπο να έχεις μια μορφή διοίκησης. Τέλος πάντων δεν τα ξέρω καλά και μπορεί να λέω βλακείες κάτι που το απεχθάνομαι.

Όταν μπούμε με το καλό μέσα θα μάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.Τα ΕΚΑΜ κανουνε ασκησεις με την GIGN που εχει 7 νεκρους απο τους οποιους 6 στην εκπαιδευση ε τι να λεμε τωρα φανταστειτε...

 

Φιλε ο Στιβος Μαχης Ρεντινας ειναι μεγαος δεν λεω ομως τι εννοεις δεν τον καταφερνουνε Βατραχια θα τον καταφερουνε δοκιμοι ?δηλαδη τα βατραχια πριν γινουν βατραχια τι ηταν τιποτα μπρατσαραδες αεκινητοι ?Ανθρωποι σαν εμας ηταν και ειναι.Εαν μας βαλουν να τον περασουμε καποια στιγμη ολοι θα τον περασουν και ας εχουμε αποτυχιες στην αρχη.

 

Εγω δεν θυμαμε δυστηχως αλλα καπου ειχα διαβασει οτι μας στελνουνε σε στρατοπεδο ειδικων δυναμεων αφου μαλιστα σας λεω ενας φιλος με πηρε τηλεφωνω οταν πηγανε εκει δοκιμοι και μου εφερε μαλιστα ενα ραμμενο σημα με τον αριθμο 3 που επεσε απο εναν.

 

Πουλαδες τετοια δεν παιρνεις , και να σου πω την αληθεια δεν νομιζω να περνας κανα σχολειο.Απλα ισως ερχονται καποιοι καταδρομεις και σου κανουν παραπανω εκπαιδευση στα οπλα , στην πειθαρχια , στην αντοχη και ισως κανουνε πραγματα οπως περισσοτερες βολες και αντε να περνανε και κανα στιβο μαχης.

Δεν νομιζω δηλαδη να περνας πχ ΚΕΑΠ...

 

στην ρεντινα πας για να γινεις μονιμος στα ουκ εαν δεν περασεις δεν γινεσαι απλα εχει 33 εμποδια με βαθμος δυσκολια τεραστειο για δεδομενα του νατο (απο εκει φευγεις με 90 βυθισεις)

στα ουκ δεν περνας ευκολα εστω και τωρα που εχουν γινει αστα να πανε τα πραγματα

στα οπλα σιγουρα πειθαρχια αντοχη και αυτα λιγακι δυσκολο καθως σε 40 μερες δεν μπορεις να τους μαθεις τιποτα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Koιτα ναι ειναι αληθεια οτι τωρα δεν μπορεις να πας κληρωτος στην ΔΥΚ και κατ' επεκταση να ενταχθεις σε καποια ΟΥΚ.Ομως ,μπορεις να πας ως εθελοντης προφανως.Αυτο ειναι λογικο καθως μονος ειπες φιλε οτι θελει καιρο να μαθεις πραγματα..Διοτι τα ΟΥΚ εχουνε πολλα πραγματα να μαθεις και δεν αρκουνε 12 μηνες.Αντιθετος στις Ειδικες Δυναμεις του Ε.Σ ειναι και καπως αναγκαστικο να το πω ετσι να δεχονται κληρωτους διοτι εαν δεν δεχονταν η επανδρωση θα ηταν πολυ φτωχη.Ουτε εκει προλαβαινεις να μαθεις οσα πρεπει ομως γινεται μια ας το πω απλα ικανοποιητικη δουλεια σε θεμα κληρωτου.Σαν δυσκολια ειναι πολυ πιο ευκολα απο παλια και σε θεματα καψωνιου αφου πλεον δεν υπαρχει , αλλα και σε θεματα εκπαιδευσεως.

 

Ρεντινα ειπα και εγω οτι ο στιβος εκει ειναι δυσκολος και μεγαλος.Τα κριτηρια του ΝΑΤΟ δεν τα ξερω αλλα πολλες φορες στην Ελλαδα λεμε και μεγαλα λογια.Εσυ τον εχεις περασει γιατι απο οτι εχω καταλαβει εισαι κατι με... ΕΑΤ (σκεψου τα αρχικα λιγο απο αλλη οπτικη γωνια......)και πιστευω η συγκεκριμενη μοναδα ειναι μεσα στην τριαδα των καλυτερων με τις αλλες 2 γνωστες.

 

Αλλα ακομα και Ρεντινα να πας που τωρα εχει κεντρο ειδικων δυναμεων η βασικη εκπαιδευση ειναι γυρω στον εναν μηνα..Εδω ο φιλος μου μετα απο 15 μερες πηρε και αδεια για πρωτη φορα εκει.

Βεβαια η δευτερη αδεια αργησε.Αλλα καθαρα ΒΑΣΙΚΗ στρατιωτικη εκπαιδευση μεσα σε 40 ημερες προλαβαινεις να κανεις ΑΝΕΤΑ αφου στην ουσια και εσυ και εγω ξερουμε οτι αυτες οι 40 μερες δεν θεωρουνται εξασκηση η εκμαθηση πραγματων αλλα απλα χρονος εκγυμνασης φυσικης καταστασης και προσαρμογη...κακα τα ψεματα..

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καμια σχεση με ελλαδα πια και καμια σχεση με εατ....(:p)

 

αμα κανεις γυμναστικη στην κεντρο στην μοιρα τι θα κανεις? ειναι βλακωδες το συστημα τεσπα

 

δεν εχω περασει τιποτα το μονο που ξερω ειναι οτι οπως εχω ξαναπει οι μπατσοι επρεπε να εχουν περασει πρωτα στρατο και μονο στρατο ουτε ναυτικο ουτε αεροπορια ωστε να υπαχθουν μετα αλλα δεν ξερω γιατι δεν το εχουν αλλαξει ακομη αυτο..αμα κατσω μια μερα στους καρεκλοκενταυρους του γες και τους πω τι εμαθα στην γαλλια θα πουν το ατομο ειναι τρελο..

(και ξερεις γιατι σταματησαν τις περιπολιες απο την λεσχη στον υμμητο? πριν μερες που δεν ειχαμε καν καμερα τους λεγαμε οτι τα στρατοπεδα δεν εχουν φρουρους δεν εχουν τιποτα ε πριν 3 μερες που εγινε και η τελευταια πηραμε μια καμερα και καναμε μια βολτα

 

βρηκαμε 6 στρατοπεδα και αρχισαμε να χτυπαμε και να φωναζουμε δεν βγηκε ουτε ενας φρουρος ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ και οταν το αναφεραμε στον μεγαλο λεει οχι δεν γινονται αυτα...)οποτε λεω γιατι να σκασω εφοσον δεν σκανε αυτοι για το τι γινεται? να κοψουν τον λαιμο τους να κανουν την χωρα μεγαλυτερο ********* απο οτι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ο αστυνομικος να παει στον στρατο η τις ειδικες δυναμεις διοτι καμια σχεση δεν εχει η αστυνομια με τον στρατο.Εντελως αλλη αποστολη.Ας εχει βγαλει καποιος πχ ειδικη δυναμη και ας γινει αστυνομικος τι σημαινει αυτο οτι θα παρει ενα μπεργκιν και θα κυνηγησει καποιον αφου κανει αναριχηση σε βραχο Β ?

:lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβες καλα τι θελω να πω και δεν μιλησα για ειδ δυναμεις μονο σαν συνολο στρατου ξηρας και μονο να μαθει τα βασικα για τα οπλα οχι σαν μερικους που ρωτας τι δραστικο βεληνεκες εχει το οπλο σου και σου λενε ε εχει καμποσο..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...