Jump to content

Βοήθεια! Router Linksys WAG354G


RiHos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kalispera

 

Mipos mporei kaneis na mou steilei kainourgio firmware gia WGA354G isdn exo faei ton topo kai den vrisko pouthena jtheogr@otenet.gr tora foraei to 1.01.03

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

"Ναι" δηλαδή παραμένει μετά στο μενού η ρύθμιση που έχεις κάνει για το DC;Φαίνεται δηλαδή;Αυτό θέλω να μάθω.

 

 

nai paramenei sthn 8esh tou kanonika apps and gaming-> port range forwarding

make god laugh...
Link to comment
Share on other sites

sto status/dsl ti taxythta sas bgazei? emena leei 320, giati 3erei kaneis?den 8a eprepe na einai 384?

384 λέει εμένα.

 

@Βασίλης

ναι,μια χαρά τα κρατάει,κανένα πρόβλημα

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βοηθεια......................:cry: :cry:

 

Εχω αγορασει ενα router Linksys (over ISDN). Προσπαθω να το ''κουμπωσω'' εδω και 3 μερες πανω στην ADSL του Otenet αλλα τιποτα..... Εχω ενα Speedtouch πανω σε ISDN και χρησιμοποιω και ενα Splitter (speedtouch) διοτι ετsι και αλλιως θελω τις δυο τηλεφωνικες γραμμες. Το ρημαδι το Linksys δεν λειτουργει με τιποτα. Μεσα στο manual λεει οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιηθει splitter αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο διοτι ετσι θα μου καταργουσε την δευτερη γραμμη.....

 

Βεβαια κατηργησα και το splitter σε μια φαση μονο και μονο για να δω τι θα γινει αλλα και παλι τιποτα..................:( :(

 

Το Linksys δουλευει μια χαρα διοτι το εδωσα σε φιλο που εχει το ιδιο αλλα σε αυτον επαιζε μια χαρα.............

 

Εχει κανεις καποια εμπειρια απο Linksys και ADSL του Otenet over ISDN?

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια......................:cry: :cry:

 

Εχω αγορασει ενα router Linksys (over ISDN). Προσπαθω να το ''κουμπωσω'' εδω και 3 μερες πανω στην ADSL του Otenet αλλα τιποτα..... Εχω ενα Speedtouch πανω σε ISDN και χρησιμοποιω και ενα Splitter (speedtouch) διοτι ετsι και αλλιως θελω τις δυο τηλεφωνικες γραμμες. Το ρημαδι το Linksys δεν λειτουργει με τιποτα. Μεσα στο manual λεει οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιηθει splitter αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο διοτι ετσι θα μου καταργουσε την δευτερη γραμμη.....

 

Βεβαια κατηργησα και το splitter σε μια φαση μονο και μονο για να δω τι θα γινει αλλα και παλι τιποτα..................:( :(

 

Το Linksys δουλευει μια χαρα διοτι το εδωσα σε φιλο που εχει το ιδιο αλλα σε αυτον επαιζε μια χαρα.............

 

Εχει κανεις καποια εμπειρια απο Linksys και ADSL του Otenet over ISDN?

 

ΠΡΩΤΑ ΔΕΣ αν το Linksys WAG354G το εχεις κανει αναβάθμιση τότε ειναι ΚΛΕΙΔΩΜΈΝΟ ΜΕ FORTHNET και δουλευει μονο με την forthnet

και δεν αλλάζει αυτο!:mad:

για να το καταλαβεις δες στης καρτελα ρυθμησεων του Linksys an πανω δεξια λεει: Firmware Version: 1.01.07gr

ΚΑΙ κατω δεξια εχει το λογότυπο της fothneet

o φιλος σου τι εταιρια εχει?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τος γρηγορες απαντησεις.....

 

Ο φιλος μου εχει Forthnet οντως....;) Αλλα το δικο μου δεν ειναι κλειδωμενο. Θα ξανακανω αποπειρα σημερα το βραδυ με την ησυχια μου..... Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω. Ο φιλος μου εκανε update και το καινουργιο firmware αλλα τιποτα...

 

Και μου το ελεγε η γιαγια οτι αυτα τα μηχανηματα ειναι του σατανα! :lol: :lol:

 

Απλα εχω παρατηρησει οτι δεν μενει σταθερο το λαμπακι του DSL απλα αναβοσβηνει....

Link to comment
Share on other sites

de mou lete to linksys to wrt54g5 WRT54GS einai ena apo ta provlimatika router mou exi spasi ta nevra mou edo kai mia ebdomada eimai arxarios kai exo vista kai XP apo wireless DEN Einai kai to kalitero mou alla kamia boithia tha thela bre pedia tha arxiso na ta xano

 

wireless=trela

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το Linksys WAG354G για ISDN...

1.Υπάρχει τρόπος με αλλαγή ρυθμίσεων να δουλέψει με PSTN??

2.Αν αυτό δε γίνεται, υπάρχει τρόπος να συνδεθεί με απλό PSTN adsl modem ώστε να χρησιμοποιώ το wifi?

3. Αν και αυτό δε γίνεται, μπορώ να χρησιμοποιήσω απλό PSTN adsl modem και να συνδέσω με αυτό ένα access point ώστε να έχω wifi?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Linksys WAG354G για ISDN...

1.Υπάρχει τρόπος με αλλαγή ρυθμίσεων να δουλέψει με PSTN??

2.Αν αυτό δε γίνεται, υπάρχει τρόπος να συνδεθεί με απλό PSTN adsl modem ώστε να χρησιμοποιώ το wifi?

3. Αν και αυτό δε γίνεται, μπορώ να χρησιμοποιήσω απλό PSTN adsl modem και να συνδέσω με αυτό ένα access point ώστε να έχω wifi?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Αφήνεις για το ''ασύρματο'' κομμάτι το Linksys WAG354G αποσυνδέσεις το καλωδιο του dsl και

βαζεις ενα απλό RSTN για την dsl σύνδεση!

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις για το ''ασύρματο'' κομμάτι το Linksys WAG354G αποσυνδέσεις το καλωδιο του dsl και

βαζεις ενα απλό RSTN για την dsl σύνδεση!

 

δηλαδή στη γραμμή πρώτα το PSTN-modem

μετά συνδέεται με το linksys με τι καλώδιο? σαν αυτό της ADSL? αντί δηλαδή να συνδέσω το PSTN-modem με το PC, το συνδέω με το Linksys με το ίδιο καλώδιο???

Thanks και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στη γραμμή πρώτα το PSTN-modem

μετά συνδέεται με το linksys με τι καλώδιο? σαν αυτό της ADSL? αντί δηλαδή να συνδέσω το PSTN-modem με το PC, το συνδέω με το Linksys με το ίδιο καλώδιο???

Thanks και πάλι...

Δεν θυμάμαι ακριβώς θα το δοκιμάσω και θα σου πω σίγουρα

αλλα η βασικη δομη ειναι

συνδεης το pstn modem με το dsl και

το linksys το έχεις σαν δυκτιο

....σε λιγο θα σου πω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ LINKSYS WAG354G ΓΙΑ FORTHNET KAI OTENET

 

Για να συνδεθω με το Router της Linksys το μονο που κανω πλεον ειναι να

αλλαζω 2 πραγματα: το username kai pass στο Basic setup μεσω της web

σελιδας του router (γραφωντας στον firefox 192.168.1.1) και επιλεγοντας

το Basic setup. Εκει αλλαζω το username kai pass και εκει που λεει Optional

Settings (required by some ISPs) Host Name: γραφω otenet.

 

Μετα ακομα μια μονο αλλαγη. στα Network Connections παω στα properties

στο εικονιδιο του Local Area Connection 2 και μετα General στο Properties της

επιλογης για Internet Protocol (TCP/IP).

Εκει χαμηλα που λεει Use the following DNS server addresses βαζω για

 

Otenet Preferred DNS server (ή πρωτευων) το νουμερο 195.170.2.2

και Alternate DNS server (ή εφεδρικο) το νούμερο 195.170.0.1

 

για Forthnet βαζω τα εξης:

 

Preferred DNS server (ή πρωτευων) το νουμερο 194.219.227.2

και Alternate DNS server (ή εφεδρικο) το νούμερο 193.92.150.3

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Η πρωτη συνδεση που εκανα ηταν με τις ρυθμισεις της Forthnet και

μετα απλα αλλαξα αυτα τα δυο κομματια που αναφερω.

 

 

Παιδια μονο το firmware του router σας να μην ειναι κλειδωμενο....!

 

Καλη τυχη!

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Δεν θυμάμαι ακριβώς θα το δοκιμάσω και θα σου πω σίγουρα

αλλα η βασικη δομη ειναι

συνδεης το pstn modem με το dsl και

το linksys το έχεις σαν δυκτιο

....σε λιγο θα σου πω....

 

Το πρόβλημα που αναφέρει ο mic_nick45 τελικά μπορεί κάποιος να μας πει αν μπορεί να λυθεί;; Makis_thess έχεις να προτείνεις κάτι; :worry:

 

Έχω μπροστά μου το Linksys WAG200G και συμβαίνει το ίδιο με αυτό που λέει ο mic_nick45. Έχω ένα PSTN modem και θέλω να συνδέσω πάνω του το linksys (over isdn είναι η συσκευή) για να εκμεταλλευτώ το wifi.

 

HELPPPPPPPPPP

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε supernet, ψάχνοντας τότε, είχα βρει ένα thread στο adslgr, που πρότεινε τρόπο με τις ρυθμίσεις για να δουλέψει αυτή η συνδεσμολογία... Έψαξα να το βρω για να σου το πω, αλλά δε το βρίσκω... Αν θέλεις ψάξε, θα το βρεις... USR 9112 + Bridge με το Linksys...

Εγώ τελικά είχα βρει ένα wag354 για pstn και έκανα τη δουλειά μου.. Τρόπος του λέγειν δηλαδή, γιατί μου έσπασε τα νεύρα επί 3 μήνες με το πανάθλιο wireless.. Αλλαγές επί αλλαγών στο firmware, κάπως είχε βελτιωθεί η κατάσταση με ένα homemade firmware που είχα βρει από κάποιον jonathana πάλι στο adslgr... Τελικά το πέταξα, πήρα ένα USRobotics με 80 ευρά και βρήκα την υγειά μου... Θα ακούω Linksys και θα τρέχω...

Αν θέλεις τη γνώμη μου, ή κάνε υπομονή με ethernet, ή αγόρασε ένα Wifi router adsl2+ για pstn... Τζάμπα θα χάσεις χρόνο και θα σου σπάσουν τα νεύρα...

 

Νομίζω ότι το βρήκα.. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=119400

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Έχω αλλάξει τον κωδικό στο LINKSYS WAG354G το admin\admin και δεν ξέρω τη είχα βάλει.

Ερώτηση θα μπορέσω να τον φτιάξω???

M. K.
Link to comment
Share on other sites

@kokkalhs: Μπορείς να κάνεις reset το modem/router σου. Καρφίτσααααα :D:lol:

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου, ή κάνε υπομονή με ethernet, ή αγόρασε ένα Wifi router adsl2+ για pstn... Τζάμπα θα χάσεις χρόνο και θα σου σπάσουν τα νεύρα...

 

Νομίζω ότι το βρήκα.. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=119400

 

Φίλες mic_nick45 ευχαριστώ για την απάντηση κατ' αρχάς. Να σου πω ότι έχω το WAG200G της linksys, και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Έχω αυτό για over isdn μιας και η γραμμή μου είναι τέτοια.

 

Για το ποιο πάνω post μου, να πω ότι την πάτησε ένας φίλος. Ενώ είχε διασυνδεθεί (με pstn φυσικά) στο δίκτυο της Tellas, πήγε και αγόρασε από τον Γερμανό, για over isdn. Από άγνοια έγινε το λάθος, του το πασάρανε;;; Το λύσαμε το πρόβλημα κάνωντας το εξής. Πήγαμε (μετά το post μου) στον Γερμανό και τους το τρίψαμε στη μούρη. Όταν μιλάμε για σύνδεση στο δίκτυο της Tellas, τι μου πασάρεις Over Isdn ?

 

 

Ευχαριστώ.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Εχω το μοντεμ αυτο over PSTN, σύνδεση Forthnet, με firmware 1.01.54.

Εχει κυκλοφορήσει νεότερη version? Και άν ναι, ποιος την εχει, η απο που θα την κατεβασω? Βελτιωνει τα στιγμιαια disconnects της Forthnet? Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει?

Φιλικά

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω το μοντεμ αυτο over PSTN, σύνδεση Forthnet, με firmware 1.01.54.

Εχει κυκλοφορήσει νεότερη version? Και άν ναι, ποιος την εχει, η απο που θα την κατεβασω? Βελτιωνει τα στιγμιαια disconnects της Forthnet? Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει?

Φιλικά

http://www-uk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Download_C2&childpagename=UK%2FLayout&cid=1129319258422&packedargs=sku%3D1123521940633&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=5842214507B01

 

Δοκίμασε αυτην εδώ που είναι αρκετά σταθερή.Ισως όχι νεότερη,αλλά σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

http://www-uk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Download_C2&childpagename=UK%2FLayout&cid=1129319258422&packedargs=sku%3D1123521940633&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=5842214507B01

 

Δοκίμασε αυτην εδώ που είναι αρκετά σταθερή.Ισως όχι νεότερη,αλλά σταθερή.

 

Αν δεν κάνω λάθος, η έκδοση που προτείνεις είναι για v.1 ενώ ο ktsak πρέπει να έχει v.2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας. Έχω το WAG354 και δίπλα μου έχω τον κολλητό μου που έχει και αυτός router με σύνδεση χωρίς ασφάλεια. (γενικά δεν υπάρχουν γείτονες). Θα ήθελα να σας ρωτήσω σε τι Encapsulation: να το βάλω για να συνδέομαι μέσω αυτού????

Σε bridge mode only σε rfc 1483 bridged??? Και γενικά τι άλλο θα χρειαστεί ως ρύθμιση.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...