Jump to content

Πόσο καιρό έχει αντέξει το pc σας χωρίς format;


minovg
 Κοινοποίηση

Κάθε πότε κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή σας;  

370 members have voted

  1. 1. Κάθε πότε κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή σας;

    • Κάθε μήνα. Με τόσα που βάζω κολλάει, δε γίνεται και διαφορετικά...
      15
    • Ανά 2-3 μήνες
      26
    • Ανά 3-6 μήνες
      44
    • Ανά 6-12 μήνες
      84
    • Ανά 1-2 χρόνια
      76
    • Κάθε 2 χρόνια
      67
    • Ποτέ, τι είναι το φορμάτ;
      58


Recommended Posts

Κρατηθείτε....

Ο Υπολογιστάκος μου είναι χωρίς φορμάτ εδώ και περίπου 4 χρόνια...

Πάντως για την ηλικία του δουλεύει πολύ καλύτερα απο κάποιων φίλων μου που είναι πιο καινούριοι...

Το μυστικό μου είναι οτι δεν μπαίνει στο ιντερνετ, δεν έχει παιχνίδια και οτι κάθε τόσο βρίσκω κάποια προγραμματάκια που τον επαναφέρουν....:D

Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω το λαπτοπ μου περιπου 3 με 3μιση χρονια και δεν εχω κανει ποτε φορματ! μια χαρα δουλευει σαν πρωτα και ιντερνετ μπενει καθημερινα και ολα τα κανει :)
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Στο σταθερό υπολογιστή μου (compaq) πέρασαν περί τα 6 χρόνια για να κάνω format. Και τις βλακείες μου τις έκανα, και στο Internet κανονικά και ατελείωτες ώρες δουλειάς. Παραπάνω από καλά τώρα που το σκέφτομαι.

Κάθε βδομάδα βέβαια, updates, scans, εκκαθάριση και ανασυγκρότηση. :)

To laptop δεν το βλέπω να ακολουθεί αυτήν την πορεία πάντως...Θα δείξει...:worry::rolleyes:

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

Κατα μεσο ορο κανω format καθε τρεις μηνες, δλδ οταν ερχομαι στο σπιτι απο την σχολη!! του βαζω τοσα πολλα πραματα, που γινονται conflicts και το laptop τα παιζει! Παλι ηρθα πριν 5 ημερες και παραλιγο να του ξαναεκανα format, αλλα την τελευταια στιγμη το εσωσα!
Link to comment
Share on other sites

Στα mac κάθε φορά που βγαίνει καινούρια έκδοση, περίπου 2 χρόνια. Στο linux το ίδιο, για να δω τι καινούριο έχουμε. Συνήθως έχει έκδοση κάθε έξι μήνες. Σε win έκανα ένα ghost το 2002 και όποτε χρειαστεί, μιας και δεν τα χρησιμοποιώ εγώ αλλά άλλοι, το περνάω από πάνω και μετά κάνω μια ενημέρωση στο αντιβιωτικό. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο σε κάθε pc μου και μετράμε ακόμα. Προσέχουμε για να έχουμε, αν και σφαλματάκια προκύπτουν μια στο τόσο... Καλά πάμε...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Και τα Mac Personal Computers είναι. :)

 

Όταν πέρασα το Leopard πάνω από το Tiger (vista πάνω από xp, για να καταλαβαίνουν και οι φίλοι με windows), δεν χάθηκε απολύτως τίποτα. Ούτε οι φάκελοι μου, οι επαφές μου, οι ρυθμίσεις μου, οι εφαρμογές μου. Με το που τελείωσε η διαδικασία εγκατάστασης ήταν όλα εκεί και λειτουργούσαν τέλεια, στο νέο λειτουργικό. Πιο ανώδυνο format δεν γίνεται! :D

 

 

ΥΓ: Εγώ θα έλεγα ότι πέρασες το Τ34 πάνω απ το Tiger... (Aν με πιάνεις)

 

Eμένα στην εποχή που είχα κάνει το λάθος να αγοράσω PC με Me τότε κάθε εβδομαάδα το πολύ. Μετά με τα 2Κ κάθε εξάμηνα. Με τα xp περίπου κάθε χρόνο. Mε τα vista.. Θα δείξει...

djohn
Link to comment
Share on other sites

Τι διανομή; Δεν μπορείς να κάνεις upgrade;

 

Διάφορες, η κύρια είναι ubuntu. Γίνεται upgrade αλλά προτιμάω καθαρή εγκατάσταση. Δεδομένα, ρυθμίσεις και κατάλογος με τα extra πακέτα είναι σε διαφορετικό partition οπότε εγκατάσταση, σετάρισμα και όσα έξτρα θέλω είναι περίπου μισή ώρα υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

5.5 χρονια και δεν εχει χρειαστει ακομα αν και τελευταια μου αργει λιγο στην εκκινηση λογω φορτωματος αρκετου φανταζομαι.Παντως τον προσεχω αρκετα αφου τον χρειαζομαι λογω δουλειας.Format δεν παιζει πια παρα μονο αντικατασταση λογω ηλικιας.
Link to comment
Share on other sites

Διάφορες, η κύρια είναι ubuntu. Γίνεται upgrade αλλά προτιμάω καθαρή εγκατάσταση. Δεδομένα, ρυθμίσεις και κατάλογος με τα extra πακέτα είναι σε διαφορετικό partition οπότε εγκατάσταση, σετάρισμα και όσα έξτρα θέλω είναι περίπου μισή ώρα υπόθεση.

 

ΟΚ, είναι μια άποψη κι αυτή. Απλώς, imho απ' την στιγμή που δεν χάνεις κάτι αναβαθμίζοντας την υπάρχουσα εγκατάσταση, είναι χάσιμο χρόνου.

 

Offtopic:

Ποιές άλλες διανομές;

Link to comment
Share on other sites

To "Format" είναι "προνόμιο" των Windows. Το macos και τα υπόλοιπα λειτουργικά δεν έχουν ανάγκες συντήρησης με αυτό τον τρόπο. Το να περνάς το Leopard πάνω από το Tiger όπως λες, ή να κάνεις upgrade, δεν έχει καμία σχέση με το να στήσεις ένα μηχάνημα από την αρχή.

 

Επομένως το να αναφέρετε ότι μετά από τέτοια upgrades το macos λειτουργούσε μια χαρά δεν έχει νόημα. Τα windows έχουν τα γνωστά προβλήματα και χρειάζονται τέτοιου είδους ενασχόληση.

σεβαστείτε τον mod.

 

εδώ μιλάμε μόνο για win.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Κατα μεσο ορο κανω format καθε πέντε με έξι μηνες, κάθε τόσο χρονικό διάστημα γεμίζει η registry.
Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα κάνω, μετά από περίπου 4,5 μήνες.

Είναι πλέον επιτακτική ανάγκη.:p

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το laptop περίπου κάθε έξι μήνες,όχι γιατί κολλάει αλλά γιατί δοκιμάζω διάφορα λειτουργικά...

Τώρα του έχω windows 7 32bit & linux ubuntu 10.04 και είμαι μια χαρά...μάλλον θα αργήσω να ξανακάνω μιας και προσέχω τι φορτώνω στο pc...

 

Στο desktop έχω xp και έχω 4 χρόνια να του κάνω βασικά...(είναι 7 χρονών βασικά το pc αλλά με μερικές αναβαθμισούλες που του έχω κάνει είναι μια χαρά για office προγραμματά και απλές δουλειές...τα βαριά τα αναλαμβάνει το λαπτοπ)

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήθελα να περνάω κάθε φορά την νέα έκδοση του Ubuntu δεν θα έκανα ποτέ. Αλλά τώρα κάθε Οκτώβρη και Απρίλη..! Τελευταία φορά ήταν χθες, που πέρασα την 10.10 Maverick Meerkat beta. :D
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Για λογο να το κανω?

Τοσα προγραμματα που συμαζευουν την κατασταση υπαρχουν,ενω ειναι και οι αναβαθμισεις απο την microsoft.....

Αλλωστε οτι προβληματα υπηρξανε τα ελυσε μονο του!!!!!

Μιλαμε για vista home premium.

Νο problem 2 χρονια.

dual core 2.66, 3gb ram,1gb καρτα γραφικων.

Αν και εχω τα παντα περασμενα σε εξωτερικο 1tb,δεν σκεφτικα καν.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κοντεύω να κλείσω το δεύτερο χρόνο μου και στο laptop αλλά και στον σταθερό (τελευταίο ποστ το 2008). Ίσως φταίει που μείωσα τα κατεβάσματα και τα βάλε βγάλε από προγράμματα και κάνω μόνο τη δουλειά που χρειάζομαι και τίποτα παραπάνω. Όπως και να χει είμαι ευχαριστημένος :D:D:D

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Με ένα Macintosh ξεχνάς το φορμάτ... ;-) Το pc αντέχει-δεν αντέχει χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει 9 μήνες πλέον στο desktop και συνεχίζει ακάθεκτο. Βασικά θα το είχα παραπάνω χωρίς format αλλά άλλαξα μητρική οπότε είπα να το στήσω από την αρχή. Με τα 7αρια φυσικά τα οποία δεν μασανε πουθενά μέχρι τώρα. Επιτέλους η MS έβγαλε ένα σοβαρό λειτουργικό!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάποιοι τα παραλένε για το format :p. Του desktop μου το έχω αλλάξει τα μάτια τα τελευταία 3-4 χρόνια και έχω κάνει format μόνο για να περάσω από τα XP στα Vista και από τα Vista στα 7. Κάποια partitions έχω formάρει μόνο, για να βάλω διάφορες Linux distro.

 

Και μιλάμε για χρήση, όχι αστεία...

 

Στο laptop, κοντά 2 χρόνια που το έχω τώρα, έχω κάνει μόνο μια φορά (κι αυτό από δικό μου λάθος που θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

desktop: ποτέ από τον Ιούνιο του 2003, δηλαδή 7+ χρόνια. Τώρα όμως μάλλον δεν θα τη γλυτώσω... κάτι δεν πάει καλά με τα USB και δεν επανέρχεται μόνο του.

laptop: ποτέ από τον Σεπτέμβριο του 2005, δηλαδή 5 χρόνια.

netbook: ε, καλά, ούτε να το ρώτάς, ούτε ένα χρόνο δεν έχω που το πήρα!!! :D

Όλα με XP home από τη μάνα τους. Χωρίς περίεργη χρήση, παιχνίδια, downloads, περίεργα σαιτ, και με κάτι ληγμένα από χρόνια antivirus.

 

Βασικά, άμα ήξερα να το κάνω μόνη μου θα έκανα κάθε χρόνο, υποθέτω, για να "φρεσκάρω" τη λειτουργία του μηχανήματος. Αλλά δεν ξέρω... :O Και έτσι αφού δεν έχω σοβαρά πρόβλήματα δεν θέλω να το ρισκάρω να κάνω κανένα λάθος (χαμένοι drivers). Και δεν θέλω και να πληρώσω χρήματα για να το κάνει κάποιος άλλος. Και δεν έχω και κανένα φίλο που να ξέρει να μου το κάνει τζάμπα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...