Jump to content

[PC] Microsoft Flight Simulator X


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το DirectX 10 δεν έχει ακόμα κυκλοφορήσει, οπότε όπως καταλαβαίνεις και να το υποστήριζε η κάρτα σου δεν θα μπορούσες να το βρεις! Με άλλα λόγια, από άποψη κάρτας είσαι αρκετά καλά! Τώρα για τα υπόλοιπα (επεξεργαστή, μνήμη) εσύ ξέρεις...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παντα ήθελα να παίξω τη σειρά flight simulation, αλλα το φοβόμουν!!! 1 φορα προσπάθησα, και δεν καταφερα να βαλω μπρός ούτε τον κινητήρα. είναι πολύ δύσκολο να το παίξεις? Εχει tutorial? Πόσο γρήγορα το μάθατε εσείς?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι δύσκολο. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι ο κινητήρας σου δεν ήταν ήδη αναμμένος. Αυτό σημαίνει ότι είχες βάλει στις ρυθμίσεις να είναι ρεαλιστικές (το άναμμα του κινητήρα είναι μια διαδικασία), καθώς το default είναι να είναι έτοιμες οι μηχανές (αν δεν είναι ξεκινάνε και αυτόματα με το Ctrl + E αν θυμάμαι καλά). Όσο για tutorial, δεν νομίζω ότι είναι τόσο αναλυτικό ώστε να εξηγεί όλα τα βασικά. Εγώ έμαθα διαβάζοντας από το internet πάντως. Και δεν θυμάμαι πόσο μου πήρε να κάνω μια προσγείωση της προκοπής (εντάξει, απογείωση είναι σχετικά εύκολη).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ctrl+e ξεκινάει αυτόματα τους κινητήρες όπως και να έχει το πράγμα, τουλάχιστον στο 2004.Επίσης μην ξεχνάτε και το σάιτ http://library.avsim.net το οποίο περιέχει πολλά πράγματα scenes,avions με απλή εγγραφή μόνο.Έχω κατεβάσει περίπου 2 gb απο αυτά
Link to comment
Share on other sites

Παντα ήθελα να παίξω τη σειρά flight simulation, αλλα το φοβόμουν!!! 1 φορα προσπάθησα, και δεν καταφερα να βαλω μπρός ούτε τον κινητήρα. είναι πολύ δύσκολο να το παίξεις? Εχει tutorial? Πόσο γρήγορα το μάθατε εσείς?

Εχει tutorials and missions, που θα σε βοηθήσουν λιγακι. Το ποσο χρονο παντως θα σου παρει, εξαρταται και από το αν εισαι παθιασμενος με τα αεροπλανα. Δεν είναι παιχνιδι, είναι simulator!!!. Εγω παντως το ξεκινησα το 84-85 σε Commodore 64:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Υπάρχει κάποιος που να ασχολείται σοβαρά και σε τι υπολογιστή ?

Εγώ ασχολούμαι με το flight simulator 2004.Σκέφτομαι να πάρω το X αλλά δεν ξέρω αν οι διαφορές είναι μεγάλες μιας και ότι καινούργιο αεροπλάνο ή οτιδήποτε add on βγαίνει για το X βγαίνει και για το 2004.

Link to comment
Share on other sites

Το Χ έχει άλλη αίσθηση, αλλά σίγουρα σκετο δεν είναι καλύτερο απο το 2004 με πολλά add on στα γραφικά, αεροδρόμια, αεροσκάφη. Πάντως το Χ στο hp dv5 1030ev που χρησιμοποιώ τρέχει αξιοπρεπώς. Πιστεύω οτι αυτό το hardware είναι η "βάση" για το Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει και έξτρα εξοπλισμό(throttle,joystick κλπ)?Εγώ επειδή δεν έχω πολύ καιρό που έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το σπορ:p ακόμα δεν έχω πάρει αλλά το σκέφτομαι κάποια στιγμή.Και να σε ρωτήσω και κάτι:Όταν άρχισες να ασχολείσαι χρησιμοποίησες κάποιο manual για να μάθεις σωστά να πετάς ή την έβγαλες απλά με τα αρχικά μαθήματα που έχει μέσα το παιχνίδι?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει και έξτρα εξοπλισμό(throttle,joystick κλπ)?Εγώ επειδή δεν έχω πολύ καιρό που έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το σπορ:p ακόμα δεν έχω πάρει αλλά το σκέφτομαι κάποια στιγμή.Και να σε ρωτήσω και κάτι:Όταν άρχισες να ασχολείσαι χρησιμοποίησες κάποιο manual για να μάθεις σωστά να πετάς ή την έβγαλες απλά με τα αρχικά μαθήματα που έχει μέσα το παιχνίδι?

 

Αρχισα με τα μαθήματα της εκδοσης 2002. Έχω ένα χειρηστήριο logitech, αλλα σκέφτομαι να αναβαθμιστώ. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στο amazon.uk.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παίδες ασχολήτε κανείς με αυτό?

Θέλω να μου πεί κάποιος σοβαρά μια υπέρτατη σύνθεση έτσι ώστε το παιχνίδι να εκτελείτε στο καλύτερο των δυνατοτήτων του....???

 

Thx για όποιον ασχολήθεί με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Hardware επενδύσεις έχετε κάνει?Εγώ τώρα αρχίζω να σκέφτομαι για μερικά πράγματα.Έχει κανείς γνώμη για κάτι τέτοιο ?
Link to comment
Share on other sites

Παλιά ήμουν κι εγώ πολύ φανατικός με τα FS αλλά με αυτό, ενώ το έχω, δεν ασχολήθηκα καθόλου γιατί ήθελε πολύ καλό hardware. Είχα αγοράσει ένα μοχλό της Microsoft τον ForceFeedback2. Το συγκεκριμένο game νομίζω τρέχει πολύ καλα σε Vista και θέλει οποσδήποτε 2-3 GB RAM και δυπήρινο επεξεργαστή το λιγότερο. Κάρτα γραφικών θέλει μία καλή αλλά και με μία 512 MB που είχα παλιά έτρεχε.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εχω το set Saitex x52 μαζί με το πηδάλιο ταχύτητας τα είχα πάρει από το πλαίσιο πριν απο ένα χρόνο 100 ευρώ τα σπάει απλά!!! Μιλάμε άψογος χειρισμός αν και εμένα προσωπικά δεν με τρέλανε και τόσο πολύ το Flight simulator.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

Αφού αγόρασα καινούριο υπολογιστή (με πάρα πολύ καλό hardware) αποφάσισα να το εγκαταστήσω για να το παίξω μια φορά χωρίς κολλήματα πια. Ευτυχώς τα αποτελέσματα ήταν φοβερά, αφού έβαλα από τις ρυθμίσεις όλα τα γραφικά στο Ultra High και το παιχνίδι έπαιζε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν κόλλησε καθόλου.

Αυτό όμως που με στεναχώρησε ήταν ο σχεδιασμός που έκαναν στα ελληνικά αεροδρόμια. Ακόμα και με όλα τα γραφικά στο φουλ, το μόνο που έδειχνε ήταν ο διάδρομος και ένα ξερό χτίριο. Αν θυμάμε καλά, πολύ παλιά στο FS 2004, υπήρχαν κάποια site (πχ. avsim) που μπορούσες να κατεβάσεις κάτι πραγματάκια που τα έβαζες και έφτιαχναν οι περιοχές και τα αεροδρόμια. Δυστηχώς όμως δεν βρήκα κάτι τέτοιο (για Ελλάδα) για το X, μόνο για το 2004. Μήπως μπορεί κανείς να προτείνει 2-3 site αν έχετε βρει??

 

ΥΣ Η σύνθεση του υπολογιστή είναι στην υπογραφή εκεί που λέει Desktop PC. Δεν υπάρχει κάπου έτοιμος, τον συνέθεσα από μόνος μου. Απλά αν θέλετε να δείτε πάνω κάτω πως είναι γιατί όπως έγραψα παίζει τέλεια, χωρίς κολλήματα και όλα στο Ultra High ;). Το λειτουργικό (επειδή δεν το γράφω) είναι Windows 7 Professional.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ξερετε που μπορω να βρω ενα τετοιο παιχνιδι για να παιζω στο pc?

 

http://www.skroutz.gr/c/93/pc_games.html?keyphrase=flight+simulator

http://www.x-plane.com/pg_store.html

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχεις παιξει κανενα απο αυτα?

 

υπαρχουν και αλλα παιχνιδια τετοιου ειδους που να πιλοταρεις αεροπλανα?

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αλλα παιχνιδια τετοιου ειδους που να πιλοταρεις αεροπλανα?

 

απο αυτα που σου εδειξα τα εχω παιξει σχεδον ολα

τι ακριβως σε ενδιαφερει εσενα?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...