Jump to content

Αγγλία: Τι δίκτυο να διαλέξω;


PaRisC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σε ολους, φευγω για αγγλια σπουδες και θα κατσω εκει για 6 χρονια περιπου. θελω να μου πειτε, τι συμφερει? συνδεση η καρτοκινητο? ποια εταιρια και γιατι? t-mobile ή orange? η t-mobile εχει ενα κινητο που μου αρεσει και δεν κυκλοφορει ελλαδα, το sidekick 2 αρα να διαλεξω αυτη την εταιρια? με το ιντερνετ τι γινεται? αγορασα καινουργιο λαπτοπ που υποστιριζει wi-fi. πειτε μου, πρεπει απο διαφορετικη εταιρια. η χρεωσεις?, τα εχω χαμενα, ΛΟΛ thanks!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σε θέση να σε συμβουλέυσω διότι δεν ζω στην Αγγλία, αλλά από γνωστούς που έχουν σπουδάσει εκεί, μπορώ να σε συμβουλεύσω για ορισμένα πράγματα. Όταν θα επιλέξει το πρόγραμμα/δίκτυο στο οποίο θα συνδεθείς κοίταξε ποιό δίκτυο εχεί τις φτηνότερες κλήσεις προς Ελλάδα και τα φτηνότερα μηνύματα. Επίσης μη θαμπωθείς από τις συσκευές που προσφέρονται ή από τον δωρεάν χρόνο ομιλίας, καθώς αυτός υπόκειται σε αρκετούς περιορισμούς (κλήση σε σταθερό -landline-, συκεκριμένες ώρες, στο ίδιο δίκτυο κλπ). Διάβασε μέχρι και τα μικρά γράμματα του συμβολαίου που θα υπογράψεις, καθώς αυτά -ως συνήθως- κρύβουν παγίδες. Ελπίζω να βοήθησα...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σου πω, οτι κατα 99% δε θα μπορεσεις να κανεις συμβολαιο. Πρεπει να εισαι UK resident οπως το αποκαλουν, που σημαινει οτι πρεπει να μενεις στην Αγγλια για 3 η περισσοτερα χρονια.

 

Οποτε για τα καρτοκινητα, ειναι μεγαλη ιστορια. Εαν εχεις υπομονη, διαβασε το thread που μιλαει για Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι θα μπορεσει να κανει συμβολαιο, ειδικα εαν δωσει καποιες εγγυησεις, πχ πιστωτικη καρτα ή πληρωμη με direct debit.

 

Αν κανεις κλησεις προς Ελλαδα τις φθηνοτερες χρεωσεις συμβολαιου τις εχει η Orange (0.30 ευρω/λεπτο),και τα μηνυματα στοιχιζουν το ιδιο! Γενικα στις περισσοτερες εταιριες τα μηνυματα προς εξωτερικο ειναι φωτια.

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα φιλοι μου και οντως ειδα πως η Orange αλλα και η Virgin ειναι απο τις καλυτερες. Οσο για το συμβολαιο δεν ξερω τι να πω. Αγγλια θα μεινω για 6 χρονια περιπου και θα πληρωνω τον λογαριασμο μου με πιστωτικη. Το 0,30ανα λεπτο ισχυει και για το συμβολαιο της Orange η μονο καρτοκινητη?
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις. Οταν πας στην Αγγλια, θα χρειαστει να ανοιξεις λογαριασμο. Η μοναδικη τραπεζα που θα δεχθει να σου ανοιξει λογαριασμο χωρις ορους ειναι η HSBC (λεω χωρις ορους γιατι και η Barclays ανοιγει λογαριασμο σε ξενους φοιτητες με τον ορο να εχεις £2000 συνεχεια στο λογαριασμο σου, αλλιως σε χρεωνουν £5 το μηνα).

 

Και συνεχιζω. Η HSBC σου δινει χρεωστικη καρτα η οποια ειναι SOLO. Ισως η μοναδικη καρτα που ειναι το λιγοτερο δεκτη στα καταστηματα. Για να πληρωνεις τους λογαριασμους μεσω direct debit (στην Orange για παραδειγμα), πρεπει να αγορασεις το κινητο σου χρεωνοντας τον ιδιο λογαριασμο, και η Orange δε δεχεται SOLO. Εγω αυτο το προβλημα ειχα. Προσπαθησα να αγορασω το κινητο μου με αλλη πιστωτικη και να πληρωνω με direct debit αλλα δε γινοταν, γιατι οπως ειπα, πρεπει να χρεωθει ο ιδιος λογαριασμος. Τωρα τι γινεται στην περιπτωση που το κινητο που θελεις ειναι δωρεαν η πληρωσεις μετρητοις, δε ξερω.

 

Και κατι ακομη. Οταν αγορασεις ενα κινητο, σου ζητανε να αποδειξεις την διευθυνση σου και κατα 99.9% δε σου εγκρινουν την συνδεση εαν μενεις σε εστια.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στην ιστοσελιδα της τραπεζας HSBC και ειδα πως οντως προσφερει πολλα πραγματα για φοιτητες που θελουν να σπουδασουν στην Μ.Βρετανια. Αν και δεν αναφερει πουθενα την καρτα ΣΟΛΟ. Λεει:

 

Την κάρτα αυτόματης εξυπηρέτησης μπορείτε να τη χρησιμοποιείτε σε όλα τα ATM και να απολαμβάνετε τα πραγματικά μοναδικά προνόμια που σας προσφέρει. Δωρεάν συναλλαγές εύκολα και γρήγορα, 24 ώρες το 24ώρο, στα περίπου 3.000 ATM της HSBC στη Μ. Βρετανία, καθώς και σε όλα τα ΑΤΜ του δικτύου της στην Ελλάδα ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου. Δωρεάν αναλήψεις μετρητών, ερωτήσεις υπολοίπου και απεριόριστο αριθμό συναλλαγών. Επιπλέον, στην Ελλάδα στα ATM του δικτύου HSBC μπορείτε να πραγματοποιείτε δωρεάν μεταφορές και καταθέσεις στον λογαριασμό σας U Start!.

Παράλληλα έχετε πρόσβαση για αναλήψεις μετρητών, ερωτήσεις υπολοίπου και άλλες υπηρεσίες μέσω των δικτύων Alphanet και ΔΙΑΣ, άλλα και στα ATM με το σήμα VISA PLUS σε όλες τις χώρες του κόσμου.

 

Θέλετε να κάνετε αγορές, αλλά δεν θέλετε να έχετε μετρητά μαζί σας; Η HSBC έχει φροντίσει και γι' αυτό. Με την προεγκεκριμένη πιστωτική κάρτα της υπηρεσίας U Start! μπορείτε να ικανοποιήσετε όλες σας τις ανάγκες.

 

Αποκτήστε την με 50% έκπτωση στην ετήσια συνδρομή, ανταγωνιστικό επιτόκιο και χρησιμοποιήστε την παντού. Χαρείτε την ευελιξία, την ευκολία και την ασφάλεια που σας προσφέρει 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες τον χρόνο. Χρησιμοποιήστε την για τις αγορές σας στα καταστήματα και μέσω Ιnternet, αλλά και για αναλήψεις μετρητών στα δίκτυα ATM της HSBC στη Μ. Βρετανία, στην Ελλάδα, καθώς και στα ATM με το σήμα VISA σε όλες τις άλλες χώρες του κόσμου. Επωφεληθείτε από το πρόγραμμα home & Away και απολαύστε αποκλειστικά προνόμια σε προϊόντα και υπηρεσίες στην Ελλάδα και σε άλλες 18 χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μπηκες στην ελληνικη hsbc.

ναι, και απ οτι φαινεται μπορω να δημιουργησω τον λογαριασμο που, απ εδω απο το να μπλεκω εκει. και τα 2 αναφερονται σε φοιτητες που θελουν να πανε μ. βρετανια για σπουδες :)

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις και στην Αγγλια αγγλικο τραπεζικο λογαριασμο για πολλους και διαφορους λογους.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ανοιξω ενα θεμα για τις τραπεζες στην Αγγλια. Που;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα φιλοι μου και οντως ειδα πως η Orange αλλα και η Virgin ειναι απο τις καλυτερες. Οσο για το συμβολαιο δεν ξερω τι να πω. Αγγλια θα μεινω για 6 χρονια περιπου και θα πληρωνω τον λογαριασμο μου με πιστωτικη. Το 0,30ανα λεπτο ισχυει και για το συμβολαιο της Orange η μονο καρτοκινητη?

Φίλε μου ΙΣΩΣ να υπάρξει κάποια λύση για συμβόλαιο. Γιατί δεν δοκιμάζεις όταν έρθεις να κάνεις ένα online συμβόλαιο με την Ο2 το οποίο θα σου δώσει μόνο την SIM και όχι και την συσκευή; Η όλη η μανούρα με τα συμβόλαια γίνεται εν πρώτοις γιατί θέλουν να βεβαιωθούν πως δεν θα τους φάς τα λεφτά (και γι'αυτό τον λόγο ζητούν προκαταβολή ως εγγύηση) και εν δευτέροις λόγω επιδότησης γιατί φοβούνται μην το σκάσεις και χάσουν τα λεφτά από το τηλέφωνο. Εδώ οι επιδοτήσεις είναι πολύ καλές, φοβερές (εννοώ μη ληστρικές όπως στην Ελλάδα :X ). Δηλ. κάποιο συμβόλαιο με 200 λεπτά χρόνο σου δίνει συσκευή τελευταίας τεχνολογίας δωρεάν (αν και ουσιαστικά τα λεφτά θα τα βγάλουν απ' το πάγιο).

 

Προσωπικά, προτίμησα να κρατήσω την συσκευή μου και να κάνω online συμβόλαιο με την Ο2 (δεν μπλέκεται κάποιο μαγαζί) και τα πλεονεκτήματα είναι τα εξής:

1) Το συμβόλαιο διαρκεί μόλις 1 ΜΗΝΑ!! (Ναι, ακούσατε καλά)

2) Έχω πάγιο £30 το μήνα που μου δίνει 200 λεπτά + 200 πραγματικά δωρεάν λεπτά, 500 μηνύματα προς Ην. Βασίλειο + 500 πραγματικά δωρεάν (όχι "δωρεάν' όπως στην Ελλάδα). Το καλύτερο ξέρεις ποιο είναι; Ότι πρώτα καταναλώνεις τα πραγματικά δωρεάν λεπτά και μετά αυτά που πληρώνεις (τα οποία προστίθενται στον χρόνο ομιλίας σου τον επόμενο μήνα αν δεν τα χρησιμοποιήσεις)

3) Στο πάγιο των £30 συμπεριλαμβάνεται το International Traveller Service, η υπηρεσία που για μικρότερα πάγια στοιχίζει επιπλέον £2.99/μήνα για να έχεις έκπτωση για τις διεθνείς κλήσεις. Με αυτήν την υπηρεσία το μήνυμα προς Ελλάδα θα σου κοστίσει 12p, ενώ το τηλεφώνημα 17p. Αναλυτικές χρεώσεις θα βρείς εδώ.

4) Υπάρχει ένα μεγάλο μειονέκτημα κατ'εμέ: αν τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, θα το πληρώσεις κανονικά το τηλεφώνημα και δεν θα αφαιρεθεί από τον χρόνο ομιλίας σου.

 

Αν ακόμα σε ενδιαφέρει, μπορείς να το ψάξεις εδώ (εκεί που λέει SIM Only). Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο, οντως. Δε το ειχα σκεφτει. Προς το παρων εγω προσωπικα, θα κρατησω το καρτοκινητο Orange που εχω, και απο Σεπτεμβριο που μετακομιζω στο Λονδινο, θα κανω συνδεση ενα πανευκολο νουμερακι που εχω. Και ενδεχομενως να κανω κατι τετοιο που εκανες και εσυ.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δηλ αν ανοιξω λογαριασμο ALPHA BANK και οχι HSBC, και μου δωσουν την VISA ELECTRON, δεν θα μπορω να κανω τις συναλαγες μου στην Αγγλια? πρεπει να ειμαι οποσδηποτε HSBC?
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς κανονικά να αγοράζεις αγαθά από καταστήματα, αλλά θα έχεις πρόβλημα αν για οποιονδήποτε λόγο σου ζητούν η κάρτα σου να έχει διεύθυνση χρέωσης στην Αγγλία. Για παράδειγμα δεν θα μπορέσεις να κάνεις συμβόλαιο με εταιρεία κινητής χρησιμοποιώντας αυτήν την κάρτα.

 

Επίσης ο λογαριασμός (και άρα και η κάρτα) στην Alpha θα είναι σε ευρώ και όχι σε λίρες. Δεδομένου ότι οι ελληνικές κάρτες δεν υποστηρίζουν multi-currency, θα χρεώνεσαι επιπλέον χρήματα για τη μετατροπή της χρέωσης από λίρες σε ευρώ.

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Η ελληνική HSBC μπορεί και να σου ανοίξει λογαριασμό σε λίρες, αλλά αν σου δώσει κάρτα, η διεύθυνση χρέωσης θα είναι και πάλι στην Ελλάδα, δημιουργώντας το γνωστό πρόβλημα.
http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Φίλε,

 

εάν κάνεις συμβόλαιο στην Ο2 θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα δωρεάν λεπτά ομιλίας σου ΚΑΙ για κλήσεις προς Ελλάδα, σε σταθερά τηλέφωνα 24/7/365 και σε κινητά 24/7 Δευτέρα-Παρασκευή ΧΩΡΙΣ επιπλέον κόστος.

 

Το έχω κάνει τόσο εγώ (με πιστωτική) όσο και 5 φίλοι μου (με Solo μόνο για την σύνδεση, και με πληρωμή μέσω Direct Debit μετά), και κανείς δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Λεπτομέρειες και στο thread μου Κλήσεις απο κινητά Ο2 προς Ελληνικά σταθερά? Δωρεάν!

 

Δες και το τελευταίο reply εκεί για να δεις και τον τρόπο να καλείς σε κινητά ελλάδας, χωρίς χρέωση, από τα δωρεάν λεπτά σου!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευλογημένη Ο2 :lol: !

I'm a satisfied customer και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε - ειδικά με το online πλάνο μου τα έχω όλα διπλά για όσο καιρό κρατήσω το συμβόλαιο (το οποίο μπορώ να διώξω ότι ώρα θέλω*).

*Αν θελήσω να διακόψω πρέπει να τους ειδοποιήσω ένα μήνα πρίν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν...

Για να βοηθήσω και εγώ θα σου πω τι έκανα όταν ανέβηκα τον Σεπτέμβρη για μεταπτυχιακό πάνω και στην αρχή τα είχα χαμένα με τις τράπεζες και την κινητή τηλεφωνία και γενικά όλη τη γραφειοκρατία...

 

Οι παρακάτω οδηγίες αφορούν στην τράπεζα Natwest και στο δίκτυο O2

 

Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στην Αγγλία

Αν ανεβαίνεις για σπουδές τότε το πρώτο πράγμα που έχεις να κάνεις είναι να πας στο πανεπιστήμιο και να ζητήσεις μια βεβαίωση σπουδών, η οποία βγαίνει μέσα σε δύο μέρες.

Αν μένεις στην εστία, ζήτα (αν δεν έχεις ήδη) ένα αντίγραφο του συμβολαίου.

Αν δε μένεις στην εστία ή δεν έχεις ανέβει για σπουδές τότε πήγαινε στη Natwest και ρώτα με τι χαρτιά μπορείς να αποδείξεις ότί είσαι κάτοικος Αγγλίας. Συνήθως, όπως και στην Ελλάδα, θα σου ζητήσουν έναν λογαριασμό σπιτιού ο οποίος θα είναι στο όνομά σου.

Πάρε αυτά τα χαρτιά και μαζί με το διαβατήριό σου, πήγαινε σε κάποιο υποκατάστημα της Natwest και ζήτα να ανοίξεις ένα λογαριασμό. Θα συμπληρώσεις μια αίτηση και μέσα σε περίπου 12 εργάσιμες θα έρθει στο σπίτι σου το πρώτο Bank Statement. Δεν θα σου έρθουν ακόμα οι κάρτες, αλλά αυτό δε σε απασχολεί για το κινητό.

Το Bank Statement είναι ένα απαραίτητο χαρτί για να πας και να κάνεις συμβόλαιο με αγγλική εταιρία (μερικές μπορεί να δέχονται λογαριασμό σπιτιού αλλά μην το ρισκάρεις).

 

Επιλογή Εταιρίας

Το τι θα διαλέξεις εξαρτάται από τι ανάγκη έχεις. Δικιά μου άποψη: Απόφυγε το καρτοκινήτό (εξάλλου και για το καρτοκινητό δε χρειάζονται όλα αυτά) γιατί οι χρεώσεις είναι τεράστιες.

Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο διάλεξα την O2. Και έχω το παρακάτω πρόγραμμα:

  • Παγιο 25 λίρες (29,84 με το ΦΠΑ)
  • 200 λεπτά χρόνο ομιλίας προς όλα τα αγγλικά κινητά, όλες τις ώρες και προς όλα τα αγγλικά σταθερά για τους πρώτους 6 μήνες.. τους υπόλοιπους 6 μήνες γίνονται 100 τα λεπτά.
  • 200 δωρεάν μηνύματα προς όλα τα αγγλικά κινητά ανεξαρτήτου δικτύου, ό,τι ώρα και να είναι (κάποιες εταιρίες έχουν δωρεάν μόνο σε ώρες μη αιχμής) για τους πρώτους 6 μήνες του συμβολαίου.. τους υπόλοιπους 6 γίνονται 100 τα sms.
  • Επίσης, στο πρόγραμμά μου έχω προσθέσει και την επιλογή για Reduced Rate International Calls, το οποίο έχει πάγιο 3,44 λίρες το μήνα (μαζί με το ΦΠΑ). Με αυτό το πρόγραμμα παίρνω Ελλάδα με περίπου 12p (0,12 λίρες = 20 λεπτά του ευρώ) το λεπτό. Επίσης το sms προς Ελλάδα κοστίζει 10p. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, στον τελευταίο μου λογαριασμό οι κλήσεις προς Ελλάδα ήταν συνολικής δάρκειας 23:30 λεπτά και το κόστος ήταν 3,44 λίρες, δηλαδή λιγότερο από 6 ευρώ. Οι χρεώσεις αυτές ισχύουν για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου.
  • Με την υπογραφή του συγκεκριμένου συμβολαίου πήρα δωρεάν το Motorola V3.

 

Πληρωμή λογαριασμού

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να πληρώσεις το λογαριασμό σου.

Direct Debit = Με αυτόν τον τρόπο όταν σου έρχεται ο λογαριασμός του κινητού φροντίζεις μέχρι την ημερομηνία λήξης του να έχεις στον αγγλικό τραπεζικό λογαριασμό σου το εκάστοτε ποσό και η εταιρία τραβάει από το λογαριασμό σου το ποσό την ημέρα πληρωμής

Οι άλλοι τρόποι είναι οι γνωστοί.. Σου έρχεται ο λογαριασμός και πας και πληρώνεις είτε με μετρητά, είτε με επιταγή σε κάποια τράπεζα.

Εγώ κάνω κάτι άλλο. Όταν πήγα και υπέγραψα το συμβόλαιο τους είπα ότι δε θέλω direct debit ή επιταγές. Οπότε μου έρχεται ο λογαριασμός κάθε μήνα και πληρώνω μέσω Internet στο site της εταιρίας με τη χρεωστική μου κάρτα.

 

Επιπλέον πληροφορίες

Η O2 σου δίνει τη δυνατότητα (δωρεάν) για e-billing, δηλαδή, ανά πάσα στιγμή να βλέπεις τι χρεώσεις έχεις κάνει στο λογαριασμό σου μέσω διαδικτύου, να πληρώνεις το λογαριασμό σου μέσω ιντερνετ, και να τροποποιείς τα προσωπικά σου στοιχεία αν τυχόν μετακομίσεις και θες να πηγαίνει ο λογαριασμός αλλού.

 

Natwest: Από όσα έχω ακούσει από άλλους εδώ, η Natwest έχει τον πιο απλό τρόπο για να βγάλεις λογαριασμό. Αφού σου έρθει το bank statement, 12 περίπου εργάσιμες μετά αφού υπογράψεις για το άνοιγμα, λίγες μέρες μετά θα σου έρθουν και τα χαρτιά και μετά θα πας να παραλάβεις τις κάρτες και 2-3 μέρες μετά θα ξαναπάς για να πάρεις τα Pins. Είναι και οι 2 τύπου Solo. Είναι δηλαδή χρεωστικές (όχι πιστωτικές) του λογαριασμού σου. Γιατί 2? Γιατί ανοίγουν 2 λογαριασμοί, ο ένας κανονικός και ο άλλος για αποταμιεύσεις με υψηλότερο επιτόκιο αν καταθέτεις μεγαλύτερα ποσά και τα αφήνεις καιρό μέσα. Τον δεύτερο εγώ δεν τον χρησιμοποιώ.

 

Κλείνοντας, θα σου πώ ότι εγώ περίπου πληρώνω 35-45 λίρες το μήνα για το κινητό, και είδες παραπάνω πόσο καλώ στην Ελλάδα (έχω Voipbuster για τα σταθερά). Δε θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα ακριβά για τα αγγλικά δεδομένα. Επίσης μπορείς να διαλέξεις κάποιο πρόγραμμα με φθηνότερο πάγιο το οποίο θα έχει όμως λιγότερες δωρεάν παροχές. Να προσέξεις καλά το συμβόλαιο που θα υπογράψεις και να δεις αν τα δωρεάν που θα παρέχονται είναι για όλες τις ώρες (αιχμής και μη), αν είναι για όλα τα δίκτυα κλπ.

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο οδηγος σου! Στο παγιο μη προσθετεις το ΦΠΑ, ειναι ηδη μεσα. Για να κανεις κλησεις προς ελληνικα σταθερα/κινητα χρησιμοποιωντας τα δωρεαν λεπτα σου, δες στο http://www.yourcallworld.com
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το πάγιο. Είναι 25 λίρες μαζί με το ΦΠΑ. Όσο για τις δωρεάν κλήσεις σε σταθερά στην Ελλάδα από το κινητό δε με πολυαπασχολεί, γιατί τον περισσότερο χρόνο διαβάζω στο δωμάτιό μου στην εστία, οπότε έχω και το Voipbuster μπροστά μου. Θα το κοιτάξω όμως για τις δωρεάν προς τα ελληνικά κινητά, μιας και δεν ξοδεύω και τα 200 λεπτά που έχω προς τα αγγλικά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καταρχας να σου πω, οτι κατα 99% δε θα μπορεσεις να κανεις συμβολαιο. Πρεπει να εισαι UK resident οπως το αποκαλουν, που σημαινει οτι πρεπει να μενεις στην Αγγλια για 3 η περισσοτερα χρονια.

 

Οποτε για τα καρτοκινητα, ειναι μεγαλη ιστορια. Εαν εχεις υπομονη, διαβασε το thread που μιλαει για Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία

Εγώ έχω σύνδεση Vodafone δίνοντας 150 λίρες deposit με καινούρια συσκευή και είμαι εδώ 1,5 χρόνια. Δεν χρειάζεται να είσαι καιρό για να έχεις συνδέσει. πηγαίνεις στην Vodafone και καθάρισες. Το deposit όταν είναι να φύγεις για Ελλάδα στο δίνουν πίσω!:)

opios kataferei kai nikisi tin dunami tis sunithias, exei kataferei ta panta.
Link to comment
Share on other sites

Deposit ΠΟΣΟ??? Και στο δίνουν ΠΟΤΕ πίσω?

 

Τι λέτε ρε...Ο2 και άγιος ο θεός... (Hint: Deposit 0-100 λίρες, ανάλογα την περίπτωση, κάνεις σύνδεση όποτε θες, το deposit επιστρέφεται σε 3 μήνες σε κάθε περίπτωση)...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...