Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με πολλούς που πάνε στα Γραφεία Διαβατηρίων και δεν δέχονται την ταυτότητα τους είναι υποχρεωμενοι να δεχτούν την ταυτότητα η καινούργιες ταυτότητες μετα το 2005 ισχύουν μόνο για 10 χρόνια.

 

Τυπικά η ταυτότητα πρέπει να αλλάζει αν έχει αλλάξει κάποιο από τα στοιχεία που αναγράφει ή τα χαρακτηριστικά του κατόχου, το 10 χρόνια είναι λίγο "στο περίπου".

 

Καί μια σχετική ερώτηση ο αριθμός που αναφερει το διαβατήριο είναι ίδιος με της ταυτότητας??????

 

Είναι διαφορετικό πράγμα ο αριθμός διαβατηρίου από τον αριθμό ταυτότητας.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τυπικά η ταυτότητα πρέπει να αλλάζει αν έχει αλλάξει κάποιο από τα στοιχεία που αναγράφει ή τα χαρακτηριστικά του κατόχου, το 10 χρόνια είναι λίγο "στο περίπου".

 

Στο παρακάτω link

 

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang=

 

λέει ότι στα 15 χρόνια από την έκδοση της ταυτότητας πρέπει να την αλλάξεις.

 

Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

 

 

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας

2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες

3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί

4. Σε περίπτωση απώλειας

5. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του6. Σε περίπτωση κλοπής

Link to comment
Share on other sites

Και αν την αλλάξεις θα αλλάξεις και αριθμό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στη λίστα που παρέθεσα προηγουμένως είναι το (2). Δηλαδή με λίγα λόγια είναι υποχρεωτική η αλλαγή των παλαιού τύπου ταυτοτήτων.

 

Μπορεί και να το έχουμε συζητήσει στο θέμα με τις ταυτότητες, δε θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω link

 

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang=

 

λέει ότι στα 15 χρόνια από την έκδοση της ταυτότητας πρέπει να την αλλάξεις.

 

Μιλαέι για τις καινούργιες ταυτότητες.

VODAFONE THE LIVE NETWORK
Link to comment
Share on other sites

Μιλαέι για τις καινούργιες ταυτότητες.

 

Είσαι σίγουρος; Αφενός στο site δε λέει κάτι τέτοιο, αφετέρου στο ίδιο κομμάτι λέει ότι πρέπει να την αλλάξεις αν τα στοιχεία δεν αναγράφονται με λατινικούς χαρακτήρες. Αν αφορούσε μόνο τις καινούριες ταυτότητες για ποιο λόγο να γράφει κάτι τέτοιο, αφού όλες οι καινούριες ταυτότητες έχουν τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες ούτως ή άλλως;;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει διαβατήριο(το δικό μου δεν είναι έτοιμο ακόμα) μετά τις σελίδες που έχει χώρο για την visa τι λέει
VODAFONE THE LIVE NETWORK
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δεν υποχρεώνει όμως την αλλαγή.

 

Διάβασα μόλις το ΦΕΚ (http://www.astynomia.gr/images/stories/DOCS3/photo15969_FEK%201440.pdf) και λέει καθαρά ότι:

 

1. Το δελτίο ταυτότητας ακυρώνεται και αντικαθίσταται:

...

δ. Λόγω παρέλευσης δεκαετίας από την έκδοσή

του.

 

Υπάρχει μια μικρή ασυμβατοτητα με το site της αστυνομίας για το αν είναι 10 χρόνια ή 15. Αλλά δε λέει κάπου ότι αυτό ισχύει μόνο για τις καινούριες ταυτότητες ή ότι οι παλιές εξαιρούνται.

 

Οπότε δεν είμαι σίγουρος από που προέρχεται η πληροφόρησή σου.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ φεκ αυτό ισχύει απο το 2005 δλδ για τις νεες ταυτοτητες π.χ. ο παππύς μου έβγαλε διαβατήριο με ταυτότητα που έλεγε επάνω Βασίλειον της Ελλάδος
VODAFONE THE LIVE NETWORK
Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμαστε στα ίδια. Αφού αφορά τις καινούριες ταυτότητες και μόνο, γιατί αναφέρει ότι πρέπει να γίνει αλλαγή ταυτότητας αν δεν αναφέρονται τα στοιχεία στα λατινικά - πράγμα το οποίο στις καινουριες ταυτότητες είναι άτοπο αφού όλες γράφουν τα στοιχεία και στα λατινικά; Το μόνο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι αναφέρεται και στις παλιές ταυτότητες.

 

Το ότι το ΦΕΚ βγήκε όταν βγήκε δε σημαίνει ότι δεν επηρεάζει και τις παλιές ταυτότητες.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΚ αναφέρει για τα δελτία ταυτότητας μετά το 05΄ ότι πρέπει να αλλαχτούν άμα δεν γράφουν τους λατινικούς όπως λέει το αρθρο 1 παράγραφος α δηλαδή με το προτώτυπο ελοτ η με άλλο έγραφφο ημεδαπής η αλλοδαπής αρχής(δλδ άμα έκανε μακακία οα στυνομικός και δεν μετέγραψε σωστά το όνομα και το επώνυμο όπως λέει παραπάνω.

 

Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβάινω αλλα΄θέλω να μην συνεχίσουμε γιατί βγαίνουμε off-topic.

VODAFONE THE LIVE NETWORK
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΚ αναφέρει για τα δελτία ταυτότητας μετά το 05΄ ότι πρέπει να αλλαχτούν άμα δεν γράφουν τους λατινικούς όπως λέει το αρθρο 1 παράγραφος α δηλαδή με το προτώτυπο ελοτ η με άλλο έγραφφο ημεδαπής η αλλοδαπής αρχής(δλδ άμα έκανε μακακία οα στυνομικός και δεν μετέγραψε σωστά το όνομα και το επώνυμο όπως λέει παραπάνω.

 

Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβάινω αλλα΄θέλω να μην συνεχίσουμε γιατί βγαίνουμε off-topic.

 

 

Auto pou les den einai idietera logiko..afou apo to 2005 oi tautotites vgenoun upoxrewtika me latinikous xaraktires pws to fek na anaferete se tautotites pou den vghkan etsi? Mallon prepei na to ksanadiavaseis..

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ φεκ αυτό ισχύει απο το 2005 δλδ για τις νεες ταυτοτητες π.χ. ο παππύς μου έβγαλε διαβατήριο με ταυτότητα που έλεγε επάνω Βασίλειον της Ελλάδος

 

χαχαχα

και μένα και η γιαγιά κι ο παππούς τέτοιες ταυτότητες έχουν.. Αλλά νομίζω ότι πριν λίγους μήνες χρειάστηκε να αλλάξει η γιαγιά ταυτότητα γιατί δεν την δέχονταν σε κάποια δημόσια υπηρεσία που έκανε κάποια χαρτιά (νομίζω σε ΔΟΥ, αλλά δεν είμαι και τελείως σίγουρη)..

Εγώ πάντως τη νέα ταυτότητα την έβγαλα φέτος.. ενώ η παλιά μου είχε έκδοση 1999. απλά ήταν ακριβότερο να βγάλω διαβατήριο και έπαιρνε περισσότερο καιρό κι επειδή ήθελα να πάω εξωτερικό και φοβόμουν μην γίνει καμιά στραβή (έχω και τον γκαντεμομαγνήτη). Μόνο όταν θέλησα να πάω Ρωσία αναγκάστηκα να βγάλω ελληνικό διαβατήριο, μιας και έπρεπε να πάρω βίζα, μιας και με το καναδικό μου δεν μπορούσα να πάω, γιατί μου είπανε ότι κάτι παίζει με την συμφωνία μεταξύ Καναδά - Ρωσίας... btw στο ίδιο ταξίδι επρόκειτο να έρθουν 2 παιδιά από Ευρωπαϊκές χώρες (δεν θυμάμαι από που ήταν ο ένας) και το ένα παιδί από Belfast ενώ πλήρωσε χαρτιά κτλ για βίζα, τελικά από την Αγγλία δεν του τη δώσανε γιατί δεν έχει αντίστοιχη συμφωνία.. ήταν από τα αξιοπερίεργα της υπόθεσης.. και έκανε το τουρ της Βαλτικής (ευρωπαϊκές χώρες) ενώ κανονικά έπρεπε να ήταν στο συνέδριο στη Ρωσία!!!

Πάντως γενικότερα πριν ταξιδέψετε τσεκάρετε ημερομηνίες λήξης, λατινικούς χαρακτήρες, τα πάντα γιατί πολλά συμβαίνουν .. μια φίλη μου την είχαν γράψει male μέσα στο διαβατήριο.. δλδ... άλλα αντ' άλλα!

Επίσης, ξέρω ότι ότι τα παλιά διαβατήρια ακόμα κι αν δεν έχουν λήξει δεν ισχύουν. Οπότε πρέπει να εκδόσετε καινούργια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.. !

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εβγαλα εισητηρια για Qatar στις 10 απριλιου και σημερα μολις μαζεψα τα χαρτια για να φτιαξω διαβατηριο, αυριο πρωι τα παω στην αστυνομια για να ξεκινησει η διαδικασια..

τι λετε προλαβαινω να πεταξω? στο ιντερνετ λεει 3 εργασιμες ημερες αλλα δεν το πολυπιστευω, εσας ποσο καιρο εκαναν να σας το βγαλουν?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

εβγαλα εισητηρια για Qatar στις 10 απριλιου και σημερα μολις μαζεψα τα χαρτια για να φτιαξω διαβατηριο, αυριο πρωι τα παω στην αστυνομια για να ξεκινησει η διαδικασια..

τι λετε προλαβαινω να πεταξω? στο ιντερνετ λεει 3 εργασιμες ημερες αλλα δεν το πολυπιστευω, εσας ποσο καιρο εκαναν να σας το βγαλουν?

Εγώ αυθημερόν το χα βγάλει και είμουν και φαντάρος...

Link to comment
Share on other sites

soublaki-3 ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. εκλεισα με Gulf air και φοβαμαι τα αεροπλανα ειναι γνωστη εταιρια? γιατι εγω πρωτη φορα την ειδα!!
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

soublaki-3 ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. εκλεισα με Gulf air και φοβαμαι τα αεροπλανα ειναι γνωστη εταιρια? γιατι εγω πρωτη φορα την ειδα!!

Μην αγχώνεσαι...το πολύ-πολύ να πέσει, αλλά ακόμα και να συμβεί αυτό είσαι ασφαλισμένος και θα τα πάρεις από τις ασφαλιστικές. :p

Link to comment
Share on other sites

τι λετε προλαβαινω να πεταξω? στο ιντερνετ λεει 3 εργασιμες ημερες αλλα δεν το πολυπιστευω, εσας ποσο καιρο εκαναν να σας το βγαλουν?

 

Τι σου φαίνεται απίστευτο; Προλαβαίνεις και πολύ άνετα μάλιστα. Αρκεί να είσαι οκ με τα χαρτιά, τις φωτογραφίες κλπ.

 

========================

 

@blade_ http://www.passport.gov.gr Όλα εδώ περιγράφονται. Και κόστος και διαδικασία και δικαιολογητικά κ.ο.κ.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

εβγαλα εισητηρια για Qatar στις 10 απριλιου και σημερα μολις μαζεψα τα χαρτια για να φτιαξω διαβατηριο, αυριο πρωι τα παω στην αστυνομια για να ξεκινησει η διαδικασια..

τι λετε προλαβαινω να πεταξω? στο ιντερνετ λεει 3 εργασιμες ημερες αλλα δεν το πολυπιστευω, εσας ποσο καιρο εκαναν να σας το βγαλουν?

μια εβδομαδα εν μεσω τουριστικης σεζον(μεσα ιουλιου)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...