Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mην σε απασχολει Spyros86. Εμένα με πείραζε,αυτό δεν σημαίνει οτι η συσκευή δεν πληρεί τις προδιαγραφές ασφαλείας ως αναφορά το επίπεδο ακτινοβολίας. Απ'οτι θυμάμαι γύρω στο 0.90- 1 sar level έχει
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jor1ge (29 Ιαν. 2004 , 17:12)

 

Mην σε απασχολει Spyros86. Εμένα με πείραζε,αυτό δεν σημαίνει οτι η συσκευή δεν πληρεί τις προδιαγραφές ασφαλείας ως αναφορά το επίπεδο ακτινοβολίας. Απ'οτι θυμάμαι γύρω στο 0.90- 1 sar level έχει

 

 

Νομίζω φτάνει και λιγότερο. Τουλάχιστον έτσι βλέπω στον Net Monitor που δεν λέει ψέματα.

 

Παίζει ρόλο και η εταιρεία στο θέμα ακτινοβολίας έτσι? Γιατί βλέπω ότι το sx1 μου έχει περισσότερη όταν βάζω την q-telecom και λιγότερη με cosmoκάρτα. Όχι πολύ μεγάλη διαφορά αλλά έχει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (29 Ιαν. 2004 , 23:10)

 

Τουλάχιστον έτσι βλέπω στον Net Monitor που δεν λέει ψέματα.

 

Παίζει ρόλο και η εταιρεία στο θέμα ακτινοβολίας έτσι?

 

Γιατί βλέπω ότι το sx1 μου έχει περισσότερη όταν βάζω την q-telecom και λιγότερη με cosmoκάρτα. Όχι πολύ μεγάλη διαφορά αλλά έχει.

 

 

Τι ακριβώς βλέπεις στο netmonitor που σε κάνει να βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; :confused:

 

Τα κινητά που χρησιμοποιούνται στις μέρες μας (κατά 99,9%) έχουν μέγιστη ισχύ εξόδου RF 1 Watt (=30 dBm) στο DCS (GSM1800) και 2 Watt (=33 dBm) στο GSM900. Αν τώρα το κινητό βρίσκεται κοντά σε σταθμό βάσης (και το δίκτυο το υποστηρίζει) εκπέμπει ακόμη λιγότερο (Mobile Station power control).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panosFL (29 Ιαν. 2004 , 23:40)

 

Τι ακριβώς βλέπεις στο netmonitor που σε κάνει να βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; :confused:

 

Τα κινητά που χρησιμοποιούνται στις μέρες μας (κατά 99,9%) έχουν μέγιστη ισχύ εξόδου RF 1 Watt (=30 dBm) στο DCS (GSM1800) και 2 Watt (=33 dBm) στο GSM900. Αν τώρα το κινητό βρίσκεται κοντά σε σταθμό βάσης (και το δίκτυο το υποστηρίζει) εκπέμπει ακόμη λιγότερο (Mobile Station power control).

 

 

Με μπέρδεψες με τα δίκτυα. :alien: Με το Net Monitor βλέπω την στιγμιαία ακτινοβολία SAR. Τώρα που γράφω δηλαδή το SX1 με q-telecom και 4 στις 5 μπάρες έχει 0,67. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο post ανέφερα αναλυτικά τον τρόπο που σχετίζεται η εμβέλεια της ακτινοβολίας με την συχνότητα. Σίγουρα υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα 1800 και στα 900 ;)

Επίσης JimBis θα είχε ενδιαφέρον να σπάσεις και το ... κινητό για να δούμε αν έχει κι εκεί μαγνητάκι στο ηχείο :rolleyes: Είμαι σίγουρος ότι θα έχει.

Και, συγχωρείστε με για την άγνοια, αλλά τι είναι το Net Monitor και που το βρίσκουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος scarf (30 Ιαν. 2004 , 21:24)

 

 

Και, συγχωρείστε με για την άγνοια, αλλά τι είναι το Net Monitor και που το βρίσκουμε?

 

 

Στα siemens τουλάχιστον που ξέρω μπορεί να ενεργοποιηθεί σε όλα απ' όσα έχω δοκιμάσει από την σειρά 45 και μετά. Είναι κάτι σαν κρυφό menu που ενεργοποιείτε με κάποια εφαρμογή ώστε να μπορείς να το βλέπεις. Λέει θερμοκρασίες, στιγμιαία κατανάλωση, στιγμιαία ακτινοβολία και την πραγματική εμβέλεια του κινητού. Πόσο πιάνει δηλαδή εκείνη τη στιγμή.

 

Να χρησιμοποιώ καλύτερα cosmote αντί για q-telecom για το θέμα ακτινοβολίας?

 

Τα ασύρματα τι ρόλο βαράνε στο θέμα ακτινοβολίας? Το σήμα τους είναι και εκείνων επικίνδυνο?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος scarf (30 Ιαν. 2004 , 21:24)

 

Σε προηγούμενο post ανέφερα αναλυτικά τον τρόπο που σχετίζεται η εμβέλεια της ακτινοβολίας με την συχνότητα. Σίγουρα υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα 1800 και στα 900 ;)

Επίσης JimBis θα είχε ενδιαφέρον να σπάσεις και το ... κινητό για να δούμε αν έχει κι εκεί μαγνητάκι στο ηχείο :rolleyes: Είμαι σίγουρος ότι θα έχει.

Και, συγχωρείστε με για την άγνοια, αλλά τι είναι το Net Monitor και που το βρίσκουμε?

 

Κανει μονο για Siemens φιλε Scarf.... :(

Ναι τελικα Spyros86 αυτη ειναι η απαντηση σε αυτο που σε ρωταγα ;)

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Woca (31 Ιαν. 2004 , 21:34)

 

Ναι τελικα Spyros86 αυτη ειναι η απαντηση σε αυτο που σε ρωταγα ;)

 

 

?Έ? :alien: Εννοείς για το αν έκανε και στο NOKIA αυτό που σου έστειλα? Έκανε τελικά?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα Cosmote από Q διότι στις λεπτομέρειες κρύβεται ο Διάβολος όπως λένε οι Αγγλοσάξονες. Και τις λεπτομέρειες δεν μας τις λένε. Μπορεί και να μην τις ξέρουν. Για παράδειγμα φαντάζομαι (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι στην Cosmote έχω μεγαλύτερη ακτινοβολία όταν είμαι κολλημένος με την συσκευή αλλά αυτή μειώνεται με πιο γρήγορο ρυθμό όσο απομακρύνομαι.

Ποια είναι όμως η απόσταση κατά την οποία έχουμε ίση ακτινοβολία είτε στην μια εταιρεία είτε στην άλλη, ώστε πέραν αυτής να συμφέρει Cosmote ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (31 Ιαν. 2004 , 01:26)

 

Στα siemens τουλάχιστον που ξέρω μπορεί να ενεργοποιηθεί σε όλα απ' όσα έχω δοκιμάσει από την σειρά 45 και μετά. Είναι κάτι σαν κρυφό menu που ενεργοποιείτε με κάποια εφαρμογή ώστε να μπορείς να το βλέπεις. Λέει θερμοκρασίες, στιγμιαία κατανάλωση, στιγμιαία ακτινοβολία και την πραγματική εμβέλεια του κινητού. Πόσο πιάνει δηλαδή εκείνη τη στιγμή.

 

Να χρησιμοποιώ καλύτερα cosmote αντί για q-telecom για το θέμα ακτινοβολίας?

 

Τα ασύρματα τι ρόλο βαράνε στο θέμα ακτινοβολίας? Το σήμα τους είναι και εκείνων επικίνδυνο?

 

 

Πως μπορώ να ενεργοποιήσω στο δικό μου κινητό το net monitor?Εχω το ME45

my pin 220B8E22
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ThanosM ( 4 Φεβ. 2004 , 14:16)

 

Πως μπορώ να ενεργοποιήσω στο δικό μου κινητό το net monitor?Εχω το ME45

 

 

Πηγαινε εδω και ψαξε λιγακι θα βρεις απαντηση οπως βρηκα κι εγω!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κατι να ενεργοποιησεις. Ειναι προγραμμα για τον υπολογιστη που οταν το συνδεεις σου δειχνει διαφορα στοιχεια ;)
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Woca ( 4 Φεβ. 2004 , 18:37)

 

Δεν ειναι κατι να ενεργοποιησεις. Ειναι προγραμμα για τον υπολογιστη που οταν το συνδεεις σου δειχνει διαφορα στοιχεια ;)

 

 

Kανεις λαθος!

Ειναι ενα κρυφο μενου στα κινητα Siemens που ενεργοποιειται μεσω ενος προγραμματος και σου δινει την δυνατοτητα να δεις απο την ισχυ του σηματος σου εως και την εξωτερικη θερμοκτασια!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενα προγραμμα που μου εστειλε ο Spyros86 ειχε ενα προγραμμα για το pc που το συνδεεις και σου δειχνει. Αν κανω λαθος συγγνωμη!!!
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Απλως εβλαπα τον τροπο γραφης σου που ηταν αποτομος και με θαυμαστικα και πιστευα πως εσυ αρπαχτηκες...
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Woca ( 4 Φεβ. 2004 , 19:13)

 

Εμενα ενα προγραμμα που μου εστειλε ο Spyros86 ειχε ενα προγραμμα για το pc που το συνδεεις και σου δειχνει. Αν κανω λαθος συγγνωμη!!!

 

 

Αυτό το προγραμματάκι είναι για να ενεργοποιεί το net monitor στο κινητό. Το net monitor υπάρχει ήδη αλλά είναι κρυφό. Και με αυτό το προγραμματάκι γίνετε ορατό. Έτσι σε ένα συγκεκριμένο σημείο μέσα σε αυτό το μενού βλέπω την πραγματική εμβέλεια του κινητού και την ακτινοβολία. Και απ' ότι έχω καταλάβει δεν είναι όπως τα βλέπουμε. Μάλλον είναι ο μέσος όρος SAR αυτός που λένε στα site. Λίγο κακό σήμα να έχει και η ακτινοβολία μπορεί να φτάνει και το 1. Καλό είναι όσοι μπορείτε να ενεργοποιήσετε το Net Monitor να το κάνετε για να είστε και ποιο σίγουροι. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως το ασφαλές όριο για το SAR (1,6W/kg), ορίστηκε με βάση την ακτινοβολία που εκπέμπουν τα σημερινά κινητά και όχι με βάση το τι είναι στ'αλήθεια ασφαλές για μας. Δηλαδή πήραν το κινητό με το μεγαλύτερο SAR, προσέθεσαν +1 και το όρισαν (SAR1.0+1=2.0W/kg). Και το πραγματικά ασφαλές να είναι πολύ μικρότερο...

Πάντως όπως και να 'χει καλό θα ήταν να υποχρεωθούν όλες οι εταιρίες να αναφέρουν το επίπεδο SAR στα κύρια χαρακτηριστικά του τηλεφώνου, ακόμη και στα διαφημιστικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να προσθέσω κάτι...Το samsung S300M διάβασα κάπου ότι έχει 0,89 σε αντίθεση με το S300 που έχει 1,14. Ξέρει κανείς αν αληθεύει?? :blink: :wacko: :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brainstorm07 ( 5 Φεβ. 2004 , 01:26)

 

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως το ασφαλές όριο για το SAR (1,6W/kg), ορίστηκε με βάση την ακτινοβολία που εκπέμπουν τα σημερινά κινητά και όχι με βάση το τι είναι στ'αλήθεια ασφαλές για μας. Δηλαδή πήραν το κινητό με το μεγαλύτερο SAR, προσέθεσαν +1 και το όρισαν (SAR1.0+1=2.0W/kg). Και το πραγματικά ασφαλές να είναι πολύ μικρότερο...

Πάντως όπως και να 'χει καλό θα ήταν να υποχρεωθούν όλες οι εταιρίες να αναφέρουν το επίπεδο SAR στα κύρια χαρακτηριστικά του τηλεφώνου, ακόμη και στα διαφημιστικά τους.

 

Μπα δεν νομιζω. Απλως θα ειναι το σημειο που θα ειναι το ακρο. Αμα ειναι κανενα παραπανω απο 1,6 θα το απαγορευουν...
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 ( 4 Φεβ. 2004 , 23:20)

 

Αυτό το προγραμματάκι είναι για να ενεργοποιεί το net monitor στο κινητό. Το net monitor υπάρχει ήδη αλλά είναι κρυφό. Και με αυτό το προγραμματάκι γίνετε ορατό. Έτσι σε ένα συγκεκριμένο σημείο μέσα σε αυτό το μενού βλέπω την πραγματική εμβέλεια του κινητού και την ακτινοβολία. Και απ' ότι έχω καταλάβει δεν είναι όπως τα βλέπουμε. Μάλλον είναι ο μέσος όρος SAR αυτός που λένε στα site. Λίγο κακό σήμα να έχει και η ακτινοβολία μπορεί να φτάνει και το 1. Καλό είναι όσοι μπορείτε να ενεργοποιήσετε το Net Monitor να το κάνετε για να είστε και ποιο σίγουροι. ;)

 

 

Spyro που μπορεις να δεις ποση ακτινοβολια εκπεμπει?

Στην ισχυ του σηματος μου δειχνει για παραδειγμα 060 με ανωτερο το 107 τι σημαινει?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...