Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mitsos (24 Ιαν. 2004 , 18:57)

 

Παιδια το 8210 πόσο εκπέμπει;;;;;

 

 

1

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μήπως είναι κι άλλα πράγματα -ή κυρίως άλλα πραγματα- εκτός από το SAR που παίζουν ρόλο; :worry: Ξέρει κανείς καμιά σελίδα με πληροφορίες σχετικά;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι? Αυτο δεν κανει και το σημα δυνατοτερο αν εχει μεγαλυτερο SAR. Δηλαδη καποιες συσκευες φυμιζονται για το σημα τους λογικα δεν θα πρεπει να εχουν και μεγαλυτερο SAR? Ενω καποια αλλα που με το ζορι να πιανουν 4/7 γραμμες να εχουν και λιγοτερο? Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω...
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Thelw na rwtisw kati kai sorry an einai vlakeia.Otan paizeis me to GPRS tou kinitou,ekpempei poly SAR?Dld,ekpempei san na milas se GSM,h poly ligotero?Plz apantiste kapoios,kai sorry an einai vlakeia,alla rwtaw gia na mathainw:D;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (26 Ιαν. 2004 , 11:46)

 

Το 7600 ξερει κανείς τι SΑR έχει ?Το 7600 ξερει κανείς τι SΑR έχει ?

 

Το 7600 έχει 0,71W/kg... Το 7600 έχει 0,71W/kg... :)

 

(δεν το λέω μόνο για 'σένα φίλε Exposed_Bone, αλλά -ειδικά για Nokia- με μια αναζήτηση στο δίκτυο βρίσκετε πιο γρήγορα το SAR απ'ότι μέσω myphone...)

Link to comment
Share on other sites

Η αναλογια πως ειναι??? Βαρος ανα κιλο? Πως γινεται αυτο? Μπορει καποιος να μου εξηγησει?
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα όλα τα παραπάνω αποφάσισα και εγώ να πάρω ένα handsfree για να γλιτώσω από την ακτινοβολία του Μ50 μου. Παρατήρησα όμως ότι όταν μιλούσα μου πιανόταν το κεφάλι γύρω από το αυτί!

 

Αποφάσισα λοιπόν να το σπάσω και να δω τι έχει μέσα. Είχε ένα μόνο ηχιάκη το οποίο όπως όλα τα ηχεία λειτουργεί με μαγνήτη.

 

Ως γνωστόν ο μαγνήτης δημιουργεί μαγνητικό πεδίο όμοιο με τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Μήπως το πεδίο αυτό είναι ισχυρότερο από το πεδίο των κινητών;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (26 Ιαν. 2004 , 17:38)

 

Ειναι watt ανά κιλό μάζας ιστού!

 

Οk, ειδα το w και νομιζα πως ειναι απο το weight και λεω τι γινεται εδω??
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Woca (26 Ιαν. 2004 , 19:45)

 

Ωχχ τι γινεται εδω? Μηπως την παταμε που εχουμε το hansfree??? :(

 

Δεν νομίζω το handsfree σου επιτρέπει να έχεις την συσκευή απομακρυσμένη από το κεφάλι σου γλιτώνοντας την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που εκπέμπει το τηλέφωνό σου. Τώρα αν μιλάς έστω και με handsfree 1 ώρα ολόκληρη λογικό δεν είναι να πονέσει το κεφάλι σου; ;)
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την mitsos

Wirelessly posted (Nokia 3650: NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Thelw na rwtisw kati kai sorry an einai vlakeia.Otan paizeis me to GPRS tou kinitou,ekpempei poly SAR?Dld,ekpempei san na milas se GSM,h poly ligotero?Plz apantiste kapoios,kai sorry an einai vlakeia,alla rwtaw gia na mathainw:D;)

 

Anyone???H eipa m*****a???:confused: :D

Link to comment
Share on other sites

Κατι ήξερα που έδωσα το Τ630 και πήρα το Ζ600. Σίγουρα δεν είναι ιδέα μου,το 630 με ψιλοπείραζε,με το Ζ600 δεν παίρνω χαμπάρι !!

Πάντως μπορώ να πω με σιγουριά επειδή έχω μια ευαισθησία και μιλάω αρκετή ώρα στο κινητό,όποια συσκευή έχει χαμηλό sar, χωρίς πρίν να έχω ελεγξει τις τιμές ακτινοβολίας,όπως Τ68, Ρ800,Ζ600,δεν με ενοχλούσε καθόλου,αλλες,όπως Τ630,ΜΕ45,6310 κλπ,με ενοχλούσαν αισθητά. Δεν ξέρω αλλα αυτό που μου προξενούσε την μεγαλύτερη ενόχληση ήταν το ΜΕ45 και πιο παλιά το κλασσικό 8110.

Αυτα!!!!

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jor1ge (28 Ιαν. 2004 , 23:48)

 

Κατι ήξερα που έδωσα το Τ630 και πήρα το Ζ600. Σίγουρα δεν είναι ιδέα μου,το 630 με ψιλοπείραζε,με το Ζ600 δεν παίρνω χαμπάρι !!

Πάντως μπορώ να πω με σιγουριά επειδή έχω μια ευαισθησία και μιλάω αρκετή ώρα στο κινητό,όποια συσκευή έχει χαμηλό sar, χωρίς πρίν να έχω ελεγξει τις τιμές ακτινοβολίας,όπως Τ68, Ρ800,Ζ600,δεν με ενοχλούσε καθόλου,αλλες,όπως Τ630,ΜΕ45,6310 κλπ,με ενοχλούσαν αισθητά. Δεν ξέρω αλλα αυτό που μου προξενούσε την μεγαλύτερη ενόχληση ήταν το ΜΕ45 και πιο παλιά το κλασσικό 8110.

Αυτα!!!!

 

 

Ωχ!!! Το Me45 το είχα 1 χρόνο και 8 μήνες. Και ακόμα βέβαια το χρησιμοποιώ καμιά φορά. Αλλά ρε παίδες έβλεπα στο net monitor και δεν είχε υπερβολικό SAR. :o

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα ακούσει ότι οι παλιές συσκευές ήταν αναλογικές και πιο επικίνδυνες από τις ψηφιακές τωρινές. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...