Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πω κι εγώ κάτι πάνω σ' αυτό...

Όταν λες αρκετά άντε να εννοείς το πολύ 6-7 (εκτός αν κάνεις συλλογή :p)

Σκέψου ότι όταν είσαι σε ένα γήπεδο υπάρχουν γύρω σου 5.000 άτομα. Εννοείτε ότι δεν δέχεσε την ακτινοβολία του κινητού που έχει ένας που κάθετε στην απέναντι εξέδρα, αλλά υπάρχουν 7-8 άτομα που είναι αρκετά κοντά σου. Οι πιθανότητες να μην έχουν κινητό ή να το έχουν κλειστό είναι μηδαμινές. Με απλά λόγια βρίσκεσαι στο κέντρο ενός τετράγωνο που δημιουργήται από τις ακτινοβολίες που εκπέμπουν τα κινητά του από κάτω, του από πίσω, του διπλανού κ.ο.κ. Αυτό τι σημαίνει, ότι θα σταματήσεις να πηγαίνεις σε χώρους που συγκεντρώνεται πολύς κόσμος μαζί (γιατί αυτό δεν γίνετε μόνο στα γήπεδα...). Αυτό άντε να το κάνεις λόγω της H1N1, αλλά δεν έχω ακούσει κανένα να το κάνει λόγω ακτινοβολίας... ;)

φαντασου τωρα να εισαι στο μετρο και να προσπαθουν ..μερικες εκατονταδες τηλ.να πιασουν σημα...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ρε φίλε :blink:...

Αν μου το έδινες λίγους μήνες πριν τότε που είχα πει ότι έκανα μία εργασία περί ακτινοβολίας για το σχολείο θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμο και η εργασία θα έβγενε πολύ καλύτερη... :worry: Τέλος Πάντων...

 

Όσο για το SAR.

Πήρα στον πατέρα μου όπως είδες από τους Διαξιφισμούς το Ε52 το οποίο λογικά έχεις (για να το έχεις στο avatar). Όπως ξέρεις το SAR του είναι αρκετά μεγάλο (μεγαλύτερο από 1) και ο πατέρας μου μιλάει πολύ ώρα. Το καλό είναι ότι στο γραφείο και στο σπίτι μου (γιατί είναι κοντά) που ο πατέρας μου περνάει πολύ ώρα, υπάρχει αρκετά κοντά μία κεραία της Vodafone και το σήμα εδώ είναι φοβερά καλό. Δηλαδή 5/5 κουκίδες, άντε καμιά φορά 4/5. Κάτι που σημαίνει ότι η ακτινοβολία που εκπέμπετε από το κινητό είναι πολύ μικρή (άσχετα που δεχόμαστε πολύ από την κεραία :D).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Το Ε52 που έχει μεγάλο SAR, σημαίνει ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να εκπέμψει μεγάλη ακτινοβολία. Σημαίνει όμως ότι σε normal συνθήκες (για παράδειγμα με 5/5 κουκίδες σήμα) εκπέμπει μεγαλύτερη ακτινοβολία από ένα άλλο τηλέφωνο με μικρότερο SAR ?? Πιστεύω όχι, αλλά τι ισχύει πραγματικά ??

(Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ ;))

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ρε φίλε :blink:...

Αν μου το έδινες λίγους μήνες πριν τότε που είχα πει ότι έκανα μία εργασία περί ακτινοβολίας για το σχολείο θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμο και η εργασία θα έβγενε πολύ καλύτερη... :worry: Τέλος Πάντων...

 

Όσο για το SAR.

Πήρα στον πατέρα μου όπως είδες από τους Διαξιφισμούς το Ε52 το οποίο λογικά έχεις (για να το έχεις στο avatar). Όπως ξέρεις το SAR του είναι αρκετά μεγάλο (μεγαλύτερο από 1) και ο πατέρας μου μιλάει πολύ ώρα. Το καλό είναι ότι στο γραφείο και στο σπίτι μου (γιατί είναι κοντά) που ο πατέρας μου περνάει πολύ ώρα, υπάρχει αρκετά κοντά μία κεραία της Vodafone και το σήμα εδώ είναι φοβερά καλό. Δηλαδή 5/5 κουκίδες, άντε καμιά φορά 4/5. Κάτι που σημαίνει ότι η ακτινοβολία που εκπέμπετε από το κινητό είναι πολύ μικρή (άσχετα που δεχόμαστε πολύ από την κεραία :D).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Το Ε52 που έχει μεγάλο SAR, σημαίνει ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να εκπέμψει μεγάλη ακτινοβολία. Σημαίνει όμως ότι σε normal συνθήκες (για παράδειγμα με 5/5 κουκίδες σήμα) εκπέμπει μεγαλύτερη ακτινοβολία από ένα άλλο τηλέφωνο με μικρότερο SAR ?? Πιστεύω όχι, αλλά τι ισχύει πραγματικά ??

(Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ ;))

 

Κατάλαβα τι εννοείς και η απάντηση είναι ότι εξαρτάται από την ΜΕΣΗ ακτινοβολία, η οποία δεν είναι γνωστή. Αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές, αφού δημοσιοποιείται μόνο η ΜΕΓΙΣΤΗ που είναι και το γνωστό μας SAR.

 

Για να στο πω και αλλιώς:

 

- Μπορεί ένα κινητό να έχει ΜΕΓΙΣΤΗ ακτινοβολία 1.5, αλλά η ΜΕΣΗ να είναι 0.5.

- Μπορεί ένα κινητό να έχει ΜΕΓΙΣΤΗ ακτινοβολία 1.0, αλλά η ΜΕΣΗ να είναι 0.7.

 

Όπως μπορείς να καταλάβεις λοιπόν, δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά εάν ένα κινητό είναι «ακίνδυνο» ή «επικίνδυνο». Αν οι εταιρείες καταφέρουν να γνωστοποιούν τις ΜΕΣΕΣ τιμές, τότε θα έχουμε κάτι πιο απτό στα χέρια μας, αλλά και πάλι εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε αν το όριο του 2.0 είναι ασφαλές ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς και η απάντηση είναι ότι εξαρτάται από την ΜΕΣΗ ακτινοβολία, η οποία δεν είναι γνωστή. Αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές, αφού δημοσιοποιείται μόνο η ΜΕΓΙΣΤΗ που είναι και το γνωστό μας SAR.

 

Για να στο πω και αλλιώς:

 

- Μπορεί ένα κινητό να έχει ΜΕΓΙΣΤΗ ακτινοβολία 1.5, αλλά η ΜΕΣΗ να είναι 0.5.

- Μπορεί ένα κινητό να έχει ΜΕΓΙΣΤΗ ακτινοβολία 1.0, αλλά η ΜΕΣΗ να είναι 0.7.

 

Όπως μπορείς να καταλάβεις λοιπόν, δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά εάν ένα κινητό είναι «ακίνδυνο» ή «επικίνδυνο». Αν οι εταιρείες καταφέρουν να γνωστοποιούν τις ΜΕΣΕΣ τιμές, τότε θα έχουμε κάτι πιο απτό στα χέρια μας, αλλά και πάλι εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε αν το όριο του 2.0 είναι ασφαλές ή όχι...

Ναι ΟΚ κατάλαβα. Ευχαριστώ για την απάντηση :).

Κι εγώ κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί. Άρα μήπως όπως λες θα ήταν πιο χρήσιμο να ασχολούμαστε με την ΜΕΣΗ ακτινοβολία μιας συσκευής παρά με την ΜΕΓΙΣΤΗ που λέμε τώρα?? Αφού όντως ισχύει το ότι η ΜΕΣΗ ακτινοβολία δεν εξαρτάτε καθόλου από τη ΜΕΓΙΣΤΗ, δεν νομίζω να είναι τόσο σημαντική η δεύτερη... Η ΜΕΓΙΣΤΗ πιθανόν να παίζει μεγάλο ρόλο, σε περιοχές με χαμηλή κάλυψη όπου τα κινητά αναγκάζονται να την εκπέμψουν.

Σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν να αναφέρονται δύο κατηγορίες στα χαρακτηριστικά κάθε συσκευής. Μία που να αναφέρει την ΜΕΓΙΣΤΗ ακτινοβολία που μπορεί να εκπέμψει η συσκευή (το τωρινό SAR δηλαδή) και μία που να λέει το μέσο όρο της ακτινοβολίας που το κινητό εκπέμπει σε normal καταστάσεις, δηλαδή σε περιοχές με καλή κάλυψη. Το δεύτερο όμως να είναι πιθανόν δύσκολο να μετρηθεί με ακρίβεια, αλλά μπορούν τουλάχιστον να βάλουν στο περίπου.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το Nokia 2720 πόσο sar έχει;

 

δεν υπαρχει η συγκεκριμενη συσκευη ακομα στη λιστα

 

δες και εσυ http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!Γι αυτό δεν το έβρισκα.Γιατί αυτό;Σημαίνει κάτι;

 

δεν σημαινει κατι. απλα ακομα δεν το περασαν στην λιστα. παρακολουθησε το και καποια στιγμη θα το δεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά τηλέφωνα «καταπολεμούν τη νόσο του Αλτσχάιμερ»!!!

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1092148&lngDtrID=252

Link to comment
Share on other sites

Χμμ,αρκετά ψηλό!Thanks!!

Υπάρχουν και ψηλότερα. Στο σπίτι σου και γενικά σε περιοχές που πας συχνά (δουλειά, πανεπιστήμιο, σχολείο κτλ.) το σήμα είναι καλό ή χάλια??

Αν είναι καλό, τότε δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με το SAR, γιατί δεν θα το πετυχαίνει σχεδόν ποτέ το κινητό σου. Αν έχεις χάλια σήμα, είναι καλό να ψαχτείς λίγο ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ψηλότερα. Στο σπίτι σου και γενικά σε περιοχές που πας συχνά (δουλειά, πανεπιστήμιο, σχολείο κτλ.) το σήμα είναι καλό ή χάλια??

Αν είναι καλό, τότε δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με το SAR, γιατί δεν θα το πετυχαίνει σχεδόν ποτέ το κινητό σου. Αν έχεις χάλια σήμα, είναι καλό να ψαχτείς λίγο

 

Ναι,το ξέρω πως υπάρχουν και υψηλότερα.Όταν πρωτοπήρα κινητό δεν ήξερα και το πρώτο μου είχε 1,34!Από εκεί και έπειτα κάθε φορά που θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό το πρώτο που κοιτάζω είναι το SAR.Το σήμα εδώ είναι καλό,δεν έχω αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα.Αλλά δεν ήξερα πως παίζει ρόλο το σήμα.Thanks!:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το ξέρω πως υπάρχουν και υψηλότερα.Όταν πρωτοπήρα κινητό δεν ήξερα και το πρώτο μου είχε 1,34!Από εκεί και έπειτα κάθε φορά που θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό το πρώτο που κοιτάζω είναι το SAR.Το σήμα εδώ είναι καλό,δεν έχω αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα.Αλλά δεν ήξερα πως παίζει ρόλο το σήμα.Thanks!:D

 

Αν θες να μάθεις λίγο παραπάνω για το SAR και τις ακτινοβολίες των κινητών, υπάρχει ένα άρθρο περί του θέματος εδώ που λέει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Το είχε αναφέρει ο ΤΝ97 πριν λίγο καιρό στην προηγούμενη σελίδα.

 

Το ποστ του:

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Sorry που κάνω νέο ποστ και όχι τροποποίηση, αλλά έχει περάσει μία μέρα από το προηγούμενο ;).

 

Λίγες ερωτήσεις...

Διάβασα σε κάποια άρθρα, ότι η ακτινοβολία των κινητών (και γενικά όλες οι ακτινοβολίες), προκαλούν μείωση των μαθητικών ικανοτήτων. Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι?? Και αν ισχύει, κάτι τέτοιο, τότε τι παθαίνουν δηλαδή οι μαθητές?? Δυσκολεύονται να καταλάβουν το μάθημα για παράδειγμα??

 

Η δεύτερη και λίγο άσχετη ερώτηση, αλλά δεν ξέρω που αλλού να το βάλω, γιατί εδώ είναι για τις ακτινοβολίες.

Έχω ένα φως νυκτός, που είναι και φακός, αλλά όταν το βάζεις στην πρίζα είναι σαν μικρό φωτάκι για την νύχτα. Έχει αυτό ακτινοβολία που να επηρεάζει τη λειτουργία του εγκεφάλου?? Ρωτάω, γιατί την νύχτα το κεφάλι μου είναι αρκετά κοντά του ;)

 

Επίσης, σε τι απόσταση πρέπει να είναι ένα κινητό από το σώμα και το κεφάλι, για να μην υπάρχουν προβλήματα με την ακτινοβολία?? Εννοώ όταν το κινητό είναι ανοιχτό, αλλά όχι σε κλήση. Σε αναμονή.

 

Και τελευταία ερώτηση.

Το router, όταν έχω ενεργοποιημένο το WiFi εκπέμπει ακτινοβολία, σωστά?? Σε τι απόσταση είναι καλό να είμαι από το router για να μην έχω πρόβλημα?? Είναι πολύ κοντά μου όταν είμαι στο PC, γιατί είναι δίπλα στην οθόνη...

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Sorry που κάνω νέο ποστ και όχι τροποποίηση, αλλά έχει περάσει μία μέρα από το προηγούμενο ;).

 

Λίγες ερωτήσεις...

Διάβασα σε κάποια άρθρα, ότι η ακτινοβολία των κινητών (και γενικά όλες οι ακτινοβολίες), προκαλούν μείωση των μαθητικών ικανοτήτων. Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι?? Και αν ισχύει, κάτι τέτοιο, τότε τι παθαίνουν δηλαδή οι μαθητές?? Δυσκολεύονται να καταλάβουν το μάθημα για παράδειγμα??

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Δυσκολεύονται να συγκεντρωθούν...

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύονται να συγκεντρωθούν...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Βασικά κι εγώ μαθητής είμαι (Γ'Γυμνασίου) και γι'αυτό ρωτάω... Το θέμα είναι, σε πόση ακτινοβολία πρέπει να εκτεθούμε για να έχουμε προβλήματα. Και επίσης αυτό θα πρέπει να είναι καθημερινό?? Προσωπικά δεν κάνω καθόλου χρήση κινητού τηλεφώνου, αλλά υπάρχουν κάποιοι χώροι που θες-δεν θες εκτίθεσαι σε ακτινοβολία, ακόμα κι αν αυτό δεν γίνεται καθημερινά. Δεν θα έχω πρόβλημα έτσι??

Και ακόμα κι αν εκτίθεσαι σε πολύ ακτινοβολία, μετά από πόσο καιρό θα εμφανιστούν τα προβλήματα?? Πχ. την επόμενη μέρα ή μετά από 20 χρόνια??

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Βασικά κι εγώ μαθητής είμαι (Γ'Γυμνασίου) και γι'αυτό ρωτάω... Το θέμα είναι, σε πόση ακτινοβολία πρέπει να εκτεθούμε για να έχουμε προβλήματα. Και επίσης αυτό θα πρέπει να είναι καθημερινό?? Προσωπικά δεν κάνω καθόλου χρήση κινητού τηλεφώνου, αλλά υπάρχουν κάποιοι χώροι που θες-δεν θες εκτίθεσαι σε ακτινοβολία, ακόμα κι αν αυτό δεν γίνεται καθημερινά. Δεν θα έχω πρόβλημα έτσι??

Και ακόμα κι αν εκτίθεσαι σε πολύ ακτινοβολία, μετά από πόσο καιρό θα εμφανιστούν τα προβλήματα?? Πχ. την επόμενη μέρα ή μετά από 20 χρόνια??

 

Τα προβλήματα δεν είναι σε άμεσο χρονικό διάστημα σίγουρα.. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ αρκετά μπορώ να πω δυστηχώς :( το κινητό από 13 χρονών (2ερα γυμνασιου) Τώρα είμαι στο 2ερο έτος πανεπιστήμιο, σχεδόν 20 χρονών και δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα στη συγκέντρωση...

Εξάλλου τι αγχώνεσαι.. όσο μπορείς να το αποφύγεις σίγουρα είναι καλό.. Αλλά πλέον όλοι έχουμε κινητά (πολλοί κουβαλάνε και παραπάνω από 1 μαζί τους).

Μπορείς απλά δηλαδη να κάνεις λογική χρήση... Και για το wi-fi στο σπίτι εγώ προσωπικά το αποφεύγω.. Ενώ έχω σπίτι μου, το ενεργοποιώ μόνο 2-3 μήνες το καλοκαίρι για να είμαι με το laptop στο μπαλκόνι και γενικά ποιο ελεύθερος.. Τώρα το χειμώνα χρησιμοποιώ απλά καλώδιο :)

 

Αλλά και πάλι δεν είναι κανείς ακόμα σίγουρος για τις πιθανές επιπτώσεις που έχουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι γνωμη εχετε για το life maxx το εχει χρησιμοποιησει κανενας;

Για οσους δεν το ξερουν μετατρεπει και μειωνει την ακτινοβολια του κινητου αν θελετε να μαθετε εδω http://www.liife-maxx.info

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε για το life maxx το εχει χρησιμοποιησει κανενας;

Για οσους δεν το ξερουν μετατρεπει και μειωνει την ακτινοβολια του κινητου αν θελετε να μαθετε εδω http://www.liife-maxx.info

 

Kαλο φαινεται αλλα μηπως εμποδιζει τελικα το κινητο να εκπεμψει σωστα με αποτελεσμα να τσιτωσει τερμα στην ισχυ του;);;;;;

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Kαλο φαινεται αλλα μηπως εμποδιζει τελικα το κινητο να εκπεμψει σωστα με αποτελεσμα να τσιτωσει τερμα στην ισχυ του;);;;;;

 

Απ' ότι κατάλαβα δεν λειτουργεί όπως τα παλιότερα "gadgets" που θα μας έσωζαν από τις ακτινοβολίες...

 

Αυτό έχει να κάνει με την θερμότητα. Οι τελευταίες έρευνες πως ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα του κινητού είναι η αύξηση της θερμοκρασίας στο ακουστικό νεύρο και στον εγκέφαλο εν γένει, λόγω της πολύωρης χρήσης του κινητού. Αυτό αν κατάλαβα καλά "μονώνει" το κινητό ώστε να μην διαχέεται προς το κεφάλι μας η θερμοκρασία που παράγει...

 

Μπορεί και να κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα δεν λειτουργεί όπως τα παλιότερα "gadgets" που θα μας έσωζαν από τις ακτινοβολίες...

 

Αυτό έχει να κάνει με την θερμότητα. Οι τελευταίες έρευνες πως ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα του κινητού είναι η αύξηση της θερμοκρασίας στο ακουστικό νεύρο και στον εγκέφαλο εν γένει, λόγω της πολύωρης χρήσης του κινητού. Αυτό αν κατάλαβα καλά "μονώνει" το κινητό ώστε να μην διαχέεται προς το κεφάλι μας η θερμοκρασία που παράγει...

 

Μπορεί και να κάνει δουλειά

 

Ok, αντε και μειωνει την θερμοκρασια... Η θερμοκρασια ειναι ομως επικινδυνη; Οχι.... Η ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια ομως που παραγει το κινητο ειναι. Αυτη την ακτινοβολια μπορει να την σταματησει αυτο το μαραφετι;;;

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χωρίς οριστικά συμπεράσματα έληξε μεγάλη έρευνα για τις επιπτώσεις των κινητών.

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1137369&lngDtrID=252

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ειχαμε μια αντιπαραθεση σε ενα αλλο θρεντ που εκλεισε για το ποσο κινδυνευουμε τελικα? εγω πιστευω οτι σε βαθος χρονου τα κινητα μας, μας καταστρεφουν απο την ενεργεια που μεταδιδουν... με χρηση bluetooth και handsfree δεν γινεται κατι ιδιατερο απλα δεν πανε τα κυματα κατευθειαν στον εγκεφαλο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...