Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ρε παιδιά ένα παλιό κινητό νοκια. Το χρησιμοποιώ μόνο σαν ξυπνητήρι και ραδιόφωνο. Είναι χωρίς κάρτα σιμ. Ούτε τηλ ούτε σμσ δηλαδή. Έχει υψηλό σαρ 1.3. Απορία, αυτό επηρεάζει.?? Έχω την εντύπωση ότι χωρίς κάρτα το κύκλωμα δεν ψάχνει σήμα άρα δεν επηρεάζει . Από την άλλη όμως ακόμα και έτσι σου δίνει την επιλογή να καλέσεις 100 κτλ. Άρα τι παίζει,μήπως λειτουργεί ως ένα βαθμό? ψήνομαι λίγο καθόλου η κανονικά?

 

Και δεύτερη απορία στο κανονικό μου σμαρτφον (έχω ένα γκάλαξι σ3) αν το χω κλειστό/απενεργοποιημενο τα βράδια επηρεάζει η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρε παιδιά ένα παλιό κινητό νοκια. Το χρησιμοποιώ μόνο σαν ξυπνητήρι και ραδιόφωνο. Είναι χωρίς κάρτα σιμ. Ούτε τηλ ούτε σμσ δηλαδή. Έχει υψηλό σαρ 1.3. Απορία, αυτό επηρεάζει.?? Έχω την εντύπωση ότι χωρίς κάρτα το κύκλωμα δεν ψάχνει σήμα άρα δεν επηρεάζει . Από την άλλη όμως ακόμα και έτσι σου δίνει την επιλογή να καλέσεις 100 κτλ. Άρα τι παίζει,μήπως λειτουργεί ως ένα βαθμό? ψήνομαι λίγο καθόλου η κανονικά?

 

Και δεύτερη απορία στο κανονικό μου σμαρτφον (έχω ένα γκάλαξι σ3) αν το χω κλειστό/απενεργοποιημενο τα βράδια επηρεάζει η όχι?

 

Το nokia βάλτο σε flight mode και είσαι ok.

 

Αν είναι κλειστό το τηλ. δεν σε επηρεάζει.

 

Πάντως ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία τρώμε από κάθε ηλεκτρονική συσκευή, ακόμα και από το ηλεκτρονικό ξυπνητήρι που συνήθως έχουμε δίπλα στο κεφάλι μας στο κομοδίνο. Το θέμα είναι αν και κατά πόσο είναι βλαβερές τέτοιου είδους ακτινοβολίες. Σε 100-150 χρόνια (αφού έχουμε γίνει εμείς τα πειραματόζωα) η ιατρική επιστήμη θα καταλήξει σε σίγουρα συμπεράσματα).

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα, αλλά και πάρα πολύ παλιό :blink: Άνοιξε πριν 15 ολόκληρα χρόνια και είναι εγκατελειμένο εδώ και 3 χρόνια, ενώ οι συσκευές που εξετάζει στη 1η σελίδα είναι πανάρχαιες! Αν θα μπορούσαμε με κάποιο τρόπο να κάνουμε μια ενημέρωση-επικαιροποίηση θα ήταν τέλεια. Για την υγεία μας πρόκειται στη τελική και για την ποσότητα της ακτινοβολίας που δέχεται ο εγκέφαλος και γενικότερα το σώμα μας.
Link to comment
Share on other sites

Περιττή συζήτηση. Το SAR των συσκευών στις μέρες μας είναι πολυ χαμηλό, ενώ η ακτινοβολία σε καθημερινες συνθήκες είναι κάτω από το 20% της μέγιστης τιμής.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε είναι να φτιαχτεί σωστό πυκνό δίκτυο απ τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας ώστε να εκπέμπουν οι κεραίες στα νόμιμα πλαίσια και να έχουμε σωστό σήμα. Εκεί είναι το πρόβλημα κι όχι στο SAR των κινητών.

Κι αυτά όσον αφορά τη κινητή τηλεφωνία, γιατί τρώμε ακτινοβολίες πολύ σοβαρότερες σε σχέση με της κινητής τηλεφωνίας, αλλά μην ξεφύγουμε απ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Περιττή συζήτηση. Το SAR των συσκευών στις μέρες μας είναι πολυ χαμηλό, ενώ η ακτινοβολία σε καθημερινες συνθήκες είναι κάτω από το 20% της μέγιστης τιμής.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε είναι να φτιαχτεί σωστό πυκνό δίκτυο απ τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας ώστε να εκπέμπουν οι κεραίες στα νόμιμα πλαίσια και να έχουμε σωστό σήμα. Εκεί είναι το πρόβλημα κι όχι στο SAR των κινητών.

Κι αυτά όσον αφορά τη κινητή τηλεφωνία, γιατί τρώμε ακτινοβολίες πολύ σοβαρότερες σε σχέση με της κινητής τηλεφωνίας, αλλά μην ξεφύγουμε απ το θέμα.

Να το πεις στους...επαναστάτες της Κηφισιάς πχ,που κατέβασαν τις κεραίες,ιδίως της Κοσμοτέ,και όταν πηγαινω στον αδελφό μου δεν έχω καθόλου σήμα,αυτός δε,αναγκάστηκε να αλλάξει εταιρία για να μπορεί να έχει τηλέφωνο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Να το πεις στους...επαναστάτες της Κηφισιάς πχ,που κατέβασαν τις κεραίες,ιδίως της Κοσμοτέ,και όταν πηγαινω στον αδελφό μου δεν έχω καθόλου σήμα,αυτός δε,αναγκάστηκε να αλλάξει εταιρία για να μπορεί να έχει τηλέφωνο.

Κλασσικά, όσα χρόνια και να περάσουν αυτοί θα υπάρχουν.

(Ας μην εξισώνουμε τους αμόρφωτους της άγνοιας με επαναστάτες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
Καλησπέρα σας. Αναρωτιέμαι επειδή έχει περάσει καιρός ποια η άποψη σας ακόμα για το sar. Έχω ένα iPhone 11 pro max της δουλειάς και ένα galaxy s10+ και τα 2 βλέπω ότι έχουν υψηλό δείκτη στο σώμα τουλάχιστον. Το βράδυ το βάζω στο flight mode ωστόσο είναι κάτι που με απασχολεί. Διαβάζω για τα iPhone ότι επειδή έχουν μεταλλικά μέρη είναι χειρότερα στην ακτινοβολία. Αλλά και το samsung είναι λογικό να έχει 1,5?
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αναρωτιέμαι επειδή έχει περάσει καιρός ποια η άποψη σας ακόμα για το sar. Έχω ένα iPhone 11 pro max της δουλειάς και ένα galaxy s10+ και τα 2 βλέπω ότι έχουν υψηλό δείκτη στο σώμα τουλάχιστον. Το βράδυ το βάζω στο flight mode ωστόσο είναι κάτι που με απασχολεί. Διαβάζω για τα iPhone ότι επειδή έχουν μεταλλικά μέρη είναι χειρότερα στην ακτινοβολία. Αλλά και το samsung είναι λογικό να έχει 1,5?

 

Την μεγαλύτερη τιμή θα την πιάσει σε μέρος που το σήμα είναι πολύ αδύνατο...

Αν μένεις σε περιοχή που έχει καλό σήμα ο δείκτης Sar αυτόματα είναι μικρότερος...πάντα την μέγιστη τιμή την πιάνει με χαμηλό σήμα...

Link to comment
Share on other sites

άρα πιστεύεις οτι είτε iPhone είτε Samsung είναι το ιδιο ε

 

Πιστεύω ότι αν είσαι σε περιοχή με καλό σήμα δεν σε απασχολεί τόσο πολύ το Sar.Τα iPhone πάντα είχαν μεγαλύτερη τιμή,και η Samsung είχε ιδιαίτερα χαμηλές τιμές,με αυτό να έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια...Άρα ότι και να επιλέξεις πάνω κάτω δεν θα έχουν τρελές διάφορες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τα τηλ με 5g πιο συχνα θα ευρισκονται με χαμηλο σημα λογω της φυσης υου 5g... μικρη εμβελεια και διαπερατοτητα μαζας οποτε το sar στο θεο με οτι σημαινει αυτο για τον καθενα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...