Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα μπορουσε κάποιος να μου πει το SAR του samsung SGH-i600?

Einai 0,78.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψιλοτζαμπα ασχολουμαστε με τα sar.... Ειναι τοσα, μα τοσα πολλα αυτα που τρωμε και αναπνεουμε που το τελευταιο που θα μας απασχολει ειναι το sar.... Και στην τελικη τα παλια κινητα ηταν φορητοι αξονικοι τομογραφοι! Ειδατε να παθαινει κανεις τιποτα (ειναι νωρις το ξερω αλλα λεμε τωρα...) ; Μιλαμε παντα για νορμαλ χρηση....

Οπως και να εχει αν καποιος μιλαει 5 λεπτα την μερα με ενα κινητο που εχει 1.16 sar ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο εναν που μιλαει 1 ωρα με 0.15 sar..........

Επισης εχει ακουστει οτι κινητα με μεγαλο sar εχουν καλυτερο σημα. Δεν ξερω αν ισχυει ομως....

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Aν κρίνω από το samsung E900 που έχει 0,30κάτι και δε μπορώ να πάρω ούτε τηλέφωνο ή πέφτει η σύνδεση μετά από 10-15 sec... ίσως έχεις δίκιο
Link to comment
Share on other sites

αναφέρεται ρητά ότι τα όρια της ελληνικής νομοθεσίας (1,4W/kg) είναι χαμηλότερα από αυτά της ΕΕ (2W/kg), ωστόσο εξακολουθούν να διατίθενται στα καταστήματα νέες συσκευές με απαγορευτικό SAR για τα ελληνικά δεδομένα όπως τα Sony Ericsson W880i (1,45) και T650i (1,80) - βλ. παραπάνω σύνδεσμο.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το σχόλιο μου δεν έχει ως στόχο τη δυσφήμιση της εν λόγω εταιρίας, από τη στιγμή που είμαι κάτοχος του SE K800i (SAR 0,58). Στόχος του άρθρου μου είναι οι νέες κινητές ψησταριές εγκεφάλου που προωθούν - ενδεχομένως παράνομα - πολλές εταιρίες στην ελληνική αγορά. Αλήθεια, η ΕΕΤΤ τι κάνει για αυτό;

 

Το 0,58 SAR του Κ800, καλό δεν είναι??Γιατί το έχω και εγώ και του κάνω τρελή χρήση!!!Από τον σύνδεσμο που βρήκα ποιο πάνω, τα κόκκινα δεν είναι τα επικίνδυνα?

Το Κ850 Ξέρουμε μήπως πόσο SAR έχει?

Το Σαρ παίζει ρόλο στο πόσο δυνατό είναι το σήμα και στο πόσο συχνά πέφτει η γραμμή?

Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson K850i= 1,14 W/kg

 

Motorola E398= 1,01 W/kg

 

Φουρνοι μικροκυματων και τα δυο!!!

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson K850i= 1,14 W/kg

 

Motorola E398= 1,01 W/kg

 

Φουρνοι μικροκυματων και τα δυο!!!

 

:worry:Οπότε μακρυά!!!:O

Και ετοιμάζομαι να πάρω καινούριο...μία σκέψη ήταν το Κ850...δεν σφάξανε, που θα γίνω ψητή!!!:p Μου φαίνεται καλύτερη επιλογή σε αυτόν τον τομέα το Ν95!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth δεν εκπεμπει καποια ακτινοβολια εφοσον επικοινωνει ασυρματα?Ειδικα αυτα τα headset που τα εχουν καποιοι συνεχως στο κεφαλι τους.Σιγουρα δεν θα ειναι σαν του δικτυου του κινητου αλλα καλυτερα δεν θα ηταν να χρησιμοποιουμε hands free?
Link to comment
Share on other sites

http://www.handywerte.de/php/suche.php#tabelle

Τιμες SAR όλων των κατασκευαστών,απλά διαλέξτε :);)

 

Παιδιά, έχω το htc P3300 και στο σάητ που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω δεν το έχει..Ξέρω όμως ότι είναι κοντά στο 1!!!!:wacko: Αντιθέτως, τα branded όμοια κινητά (O2 Xda Orbit και T-Mobile MDA Compact III) έχουν τιμή 0.50 και 0.57 αντίστοιχα; Πως γίνεται αυτό;;; Μήπως τελικά το σάητ δεν είναι και πολύ έγκυρο..;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Εχω μια κορη 3,5 ετων, την εχουμε κρατησει μακρια απο κινητα κλπ (εκτος των demo που πουλαει το Jumbo κλπ :) ) αλλα καποιος μου ειπε οτι και το ασυρματο DECT που εχουμε σπιτι ειναι επισης επικινδυνο και ακτινοβολει το ιδιο! Αναφερομαι σε ασυρματο τηλεφωνο Panasonic με βαση/φορτιστη που εχει μπει στην πριζα στον τοιχο. Κατα ποσο στεκει κατι τετοιο;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολια του ασυμαρτου ειναι αμελητεα, απειροελαχιστη
Link to comment
Share on other sites

Οτιακτνοβολει,ναι αλλα οχι οτι ειναι και επικινδυνο.αν ηταν αλλωστε λες να κυκλοφορουσε στην αγορα χωρις εστω καποια προειδοποιηση;

να σου ζησει η κορουλα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth δεν εκπεμπει καποια ακτινοβολια εφοσον επικοινωνει ασυρματα?Ειδικα αυτα τα headset που τα εχουν καποιοι συνεχως στο κεφαλι τους.Σιγουρα δεν θα ειναι σαν του δικτυου του κινητου αλλα καλυτερα δεν θα ηταν να χρησιμοποιουμε hands free?

 

Eκπεμπει 2.4.Ghz συνεχεια......... Χιλιες φορες καλυτερο το ενσυρματο αρκει να μην ειναι μπλεγμενο.

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Γουαου, αυτη και αν ηταν αμεση απαντηση!

Ευχαριστω πολυ, θα μπορουσαμε να χαρακτηρισουμε την χρηση του ακινδυνη λοιπον;

 

ta panta ekpempoun aktinovolia...akoma kai pragmata pou den fantazese ,sigoura den einai kano na zeis mesa afti...alla min trelenese kai toso....na ksereis pantos kinita asirmata diktia asiramata thlefwna exoun apo tis pio "isxires" aktinovolies mesa sto spiti...

 

kala kaneis kai prosexeis pantos egw simfonw mazi sou an kai exw megalwsei se ena spiti pou petane bytes apo pantou......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να μην ειναι μπλεγμενο?Εφοσον το καλωδιο ειναι μονο κεραια του ραδιοφωνου και δεν εχει καμια σχεση με το σημα του κινητου.

Αρα το bluetooth ειναι χειροτερο απο το να μιλαμε απ'ευθειας με το κινητο στο κεφαλι ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως λέτε έτσι απλά ότι είναι σχεδόν ακίνδυνα τα ασύρματα τηλέφωνα. Εγώ ξέρω ότι τα ασύρματα τηλέφωνα είναι το ίδιο επικύνδυνα με τα κινητά τηλέφωνα. Η επικυδυνότητα του ασυρματου τηλ. αναφέρεται και σε κάποια post στο θέμα με τα bluetooth πιο κάτω. Επίσης το έχω ακούσει και διαβάσει και αλλου. Γι' αυτό τον λόγο έχω καταργήσει και την χρήση του ασύρματου τηλ. στο σπίτι.
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως λέτε έτσι απλά ότι είναι σχεδόν ακίνδυνα τα ασύρματα τηλέφωνα. Εγώ ξέρω ότι τα ασύρματα τηλέφωνα είναι το ίδιο επικύνδυνα με τα κινητά τηλέφωνα. Η επικυδυνότητα του ασυρματου τηλ. αναφέρεται και σε κάποια post στο θέμα με τα bluetooth πιο κάτω. Επίσης το έχω ακούσει και διαβάσει και αλλου. Γι' αυτό τον λόγο έχω καταργήσει και την χρήση του ασύρματου τηλ. στο σπίτι.

 

afou einai TOSO epikindina giati kikloforoun?Giati den petakses to kinito afou petakses to asirmato thl.?:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

afou einai TOSO epikindina giati kikloforoun?Giati den petakses to kinito afou petakses to asirmato thl.?:wacko:

 

Το ασύρματο μπορείς να το αντικαταστήσεις με σταθερό, το κινητό δεν μπορείς. Οπότε γιατί να "τρώω" επιπλέον ακτινοβολία;

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη σελιδα λεει οτι το 8850 εχει SAR 0.22 ενω η ΝΟΚΙΑ λεει για 0.43. Ποιο ειναι το σωστο? Το ιδιο περιπου ειδα για το 8910i που στο sarvalues λεει 0.26 και στη ΝΟΚΙΑ 0.43...Αν εχετε να μου προτεινετε κατι, ψαχνω ενα ΝΟΚΙΑ με SAR <0.4, χωρις καμερες κλπ(αν εχει δεν μας πειραζει κιολας...), και μπαταρια οσο το δυνατον μεγαλυτερη(γυρω στη 1 εμδομαδα). Ο ενδιαφερομενος να φανταστειτε εχει το 1600 της Νοκια, μιλαει γυρω στα 5 με 10 λεπτα την ημερα και η μπαταρια κραταει περιπου 2 εβδομαδες!!! Κατι παρομοιο ψαχνω χωρις να εχει το sar του 1600!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εγκλημα να κυκλοφορουν τα μικρα παιδια με κινιτα τηλ.ελεος βλεπω οκταχρονα-δεκαχρονα με το κινητο στο χερι συνεχεια κριμα.
Link to comment
Share on other sites

Ισως σας ακουστει κουφο αυτο που θα ρωτησω αλλα θελω να ειμαι σιγουρος... :O

 

Οταν ενεργοποιησεις το προφιλ "Εκτος Συνδεσης" (η σε μερικα κινητα το Airplane Mode) τοτε σταματαει η ακτινοβολια ετσι δεν ειναι;

 

Ρωταω γιατι σε μερικες περιπτωσεις οπως .πχ στον στρατο οταν κοιμασαι, για να μην στο κλεψουν, πρεπει να το βαλεις σε σημεια που δεν ειναι και οτι καλυτερο να σου "τα ψηνει" :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...