Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχουμε ξανά συζητήσει αυτό το θέμα. Δεν ξέρουμε τι είδους συμφωνία έχουν κάνει οι δυο εταιρείες. Τα πράγματα μπορεί να είναι έτσι όπως τα λες, μπορεί όμως η SE να πουλά το λογισμικό και στη συνέχεια να μην φέρει καμία ευθύνη για αυτό.

Εκ των πραγμάτων φέρει ευθύνη , αφού το "φοράνε" συσκευές με την επωνυμία της και εφόσον το καλύπτει με εγγύηση

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβώς. Άμα ήταν να έιχε πουλήσει το λογισμικό, τότε πολύ απλά θα ήταν Vodafone συσκευή, και όχι Sony Ericsson. Δεν είναι δυνατό η Ericsson να αφήσει την Vodafone να κάνει ότι θέλει.. Αν, λέω αν δηλαδή η Vodafone έχει αγοράσει το λογισμικό και το κάνει ότι θέλει, και στην προκειμένη περίπτωση δεν γνωρίζει πως να διορθώσει το πρόβλημα των dropped calls (το οποίο είναι πολύ σημαντικό, γιατί δεν μπορείς καν να κάνεις τηλέφωνα) οι χρήστες θα μείνουν με το πουλί στο χέρι;

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Εκ των πραγμάτων φέρει ευθύνη , αφού το "φοράνε" συσκευές με την επωνυμία της και εφόσον το καλύπτει με εγγύηση

Μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα: software και hardware. Όταν εγώ σου πουλήσω ένα κινητό το οποίο από θέμα hardware δουλεύει κανονικά και εσύ βάλεις το λογισμικό σου τότε εγώ γιατί να φέρω ευθύνη για τις μελλοντικές αναβαθμίσεις που θα λύσουν προβλήματα; (ελπίζω να καταλαβαίνεις τον τρόπο σκέψης μου).

 

Έπειτα μην ξεχνάς ότι και η συσκευή του YaZiDis φέρει την επωνυμία της Vodafone οπότε με βάση τη λογική σου φέρει εξίσου ευθύνη.

 

Ξανά λεω ωστόσο ότι από τη στιγμή που δεν ξέρουμε πως είναι οι συμφωνίες ότι και να πούμε είναι φιλολογικές συζητήσεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα: software και hardware. Όταν εγώ σου πουλήσω ένα κινητό το οποίο από θέμα hardware δουλεύει κανονικά και εσύ βάλεις το λογισμικό σου τότε εγώ γιατί να φέρω ευθύνη για τις μελλοντικές αναβαθμίσεις που θα λύσουν προβλήματα; (ελπίζω να καταλαβαίνεις τον τρόπο σκέψης μου).

 

Έπειτα μην ξεχνάς ότι και η συσκευή του YaZiDis φέρει την επωνυμία της Vodafone οπότε με βάση τη λογική σου φέρει εξίσου ευθύνη.

 

Ξανά λεω ωστόσο ότι από τη στιγμή που δεν ξέρουμε πως είναι οι συμφωνίες ότι και να πούμε είναι φιλολογικές συζητήσεις.

 

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά σκέψου το άλλο που είπα:

Το λογισμικό καλύπτεται από εγγύηση της se , όχι της vodafone.

Άλλωστε, δεν αγοράζω pc για να διαχωρίσω το hardware από το software.

Αγοράζω μια fixαρισμένη συσκευή και την ευθύνη για την λειτουργία της( ή την δυσλειτουργία της , όποια και αν είναι αυτη και όπου κι αν οφείλεται, hardware/software) έχει ο κατασκευαστής που μου παρέχει και εγγύηση.Αυτός είναι η se , όχι η vodafone.

Anyway...

 

edit:Και το live λογισμικό, πάλι της se είναι, αλλά με αισθητικές παρεμβάσεις που υπαγορεύει η vodafone.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά σκέψου το άλλο που είπα:

Το λογισμικό καλύπτεται από εγγύηση της se , όχι της vodafone.

Άλλωστε, δεν αγοράζω pc για να διαχωρίσω το hardware από το software.

Αγοράζω μια fixαρισμένη συσκευή και την ευθύνη για την λειτουργία της( ή την δυσλειτουργία της , όποια και αν είναι αυτη και όπου κι αν οφείλεται, hardware/software) έχει ο κατασκευαστής που μου παρέχει και εγγύηση.Αυτός είναι η se , όχι η vodafone.

Anyway...

 

edit:Και το live λογισμικό, πάλι της se είναι, αλλά με αισθητικές παρεμβάσεις που υπαγορεύει η vodafone.

Το θέμα είναι ακόμα ότι και στην SE να παει το κινητό μέσα στην εγγύηση η SE θα επισκευάσει το herdware προβλημα που ισως να υπάρχει αλλά την αναβάθμηση θα την κάνει από την vl.

Για να είμαστε σίγουροι όμως θα ρωτήσω ένα φίλο μου που δουλεύε σε service της SE και δουμε τι θα μου πει.

Όταν μάθω θα σας ενημερώσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο αυτό που λες. Θα πάω εγώ το κινητό μου για επισκευή, θα μου επισκευάσει το τυχόν hardware πρόβλημα, και για το software θα το στείλει στην Vodafone;

Η Vodafone παιδιά πληρώνει μόνο για να εμφανίζεται το λογότυπό της πάνω στο κινητό, και να κάνει αισθητικές παρεμβάσεις στο μενού του κάθε κινητού. Δεν είναι δυνατόν να διαχειρίζετε όλα τα λογισμικά των κινητών των οποίων πληρώνει. Πλέον έχει αμέτρητες Vodafone live συσκευές και δεν μιλάω μόνο για τις Sony Ericsson. Είναι φύσην αδύνατον να αλλάζει και να αναβαθμίζει τα λογισμικά.

Επιπλέον ίσα ίσα η Vodafone με το service που έχει, μπορεί να ελέγξει το hardware, και να βλέπει για τοιχόν δυσλειτουργίες που έχει το κινητό.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα τον φίλο μου από την SE και τελικά είχα λάθος.

Το λειτουργικό που έχουν οι vl συσκευές είναι αποκλειστικότητα της SE.Απλά η vodafon και όλες οι άλλες εταιρίες παραγγέλνουν το λειτουργικό που θέλουν, με τις οποιεδίποτε αισθητικές παρεμβάσεις.Η αναβάθμηση είναι και αυτό δουλειά της SE, μιας και ο κώδικας είναι δικός της.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia na rotiso kati?

ta malaka plastika pou efarmozoun sto ayti (gia to hands free leo) pou mporoume na broume?

kserei kanenas?

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

1.Αλαμπουρνέζικα εννοείς ανακατεμένες ή δεν καταλαβαίνεις τι λέει;

2.Την έκδοση του λειτουργικού που έχεις θα την δεις από το μενού Ρυθμίσεις>Γενικές>Update service>Έκδοση λογιμικου.Θα πρέπει να λέει για έκδοση R4DB005.Αυτή είναι η τελευταία.

 

1. εννοω δεν καταλαβαινεις τπτ. απλα βλεπεις το νουμερο της καταχωρησης.

2. η εκδοση μου μαλλον ειναι παλαιοτερη. για να κανω αναβαθμιση χρειαζομαι οπωςδηποτε την βαση η μπορω και με το usb καλωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη παρατήρηση που έχω να κάνω για το κινητό απο τις 2 πρώτες μέρες που το έχω είναι ότι θα ήθελα λίγο δυνατότερο ηχείο :music:
Link to comment
Share on other sites

1. εννοω δεν καταλαβαινεις τπτ. απλα βλεπεις το νουμερο της καταχωρησης.

2. η εκδοση μου μαλλον ειναι παλαιοτερη. για να κανω αναβαθμιση χρειαζομαι οπωςδηποτε την βαση η μπορω και με το usb καλωδιο?

Καλημέρα σε όλους.

Το προϊγούμενο κινητό με το οποίο έγραψες τα τηλέφωνα μήπως έχει πρόβλημα συμβατότητας των καταχωρήσεων με το SE;

Την αναβάθμηση θα την κάνεις με το καλώδιο.Το καλώδιο κάνει το πάντα για το τηλέφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη παρατήρηση που έχω να κάνω για το κινητό απο τις 2 πρώτες μέρες που το έχω είναι ότι θα ήθελα λίγο δυνατότερο ηχείο :music:

Το τηλέφωνο που έχεις δεν έχει περασμένη την τελευταία αναβάθμηση(R4DB005), η οποία κάνει κάποιες διορθώσεις και επιτρέπει στο ηχείο να παίζει πιο δυνατά και καθαρά.Οπότε αν θες πήγαινε στο site της SE και κάνε από εκεί το update.Όλα θα φτιάξουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα τον φίλο μου από την SE και τελικά είχα λάθος.

Το λειτουργικό που έχουν οι vl συσκευές είναι αποκλειστικότητα της SE.Απλά η vodafon και όλες οι άλλες εταιρίες παραγγέλνουν το λειτουργικό που θέλουν, με τις οποιεδίποτε αισθητικές παρεμβάσεις.Η αναβάθμηση είναι και αυτό δουλειά της SE, μιας και ο κώδικας είναι δικός της.

 

Οπότε όπως έλεγα .. Καλά κάνω και τους τα χώνω.. Παραπεταμένους μας έχουν εμάς..

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο που έχεις δεν έχει περασμένη την τελευταία αναβάθμηση(R4DB005), η οποία κάνει κάποιες διορθώσεις και επιτρέπει στο ηχείο να παίζει πιο δυνατά και καθαρά.Οπότε αν θες πήγαινε στο site της SE και κάνε από εκεί το update.Όλα θα φτιάξουν.

 

Αυτήν ακριβώς την έκδοση έχει :)

Εχω παρατηρήσει όμως ότι τα νέας τεχνολογίας τηλέφωνα και ειδικά αυτά που είναι και walkman είναι προσανατολισμένα στην ποιότητα και όχι τόσο στην ένταση και στην τσιρίδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες..

 

Αφού έχω διαβάσει σχεδόν 70 σελίδες σε αυτό το thread έχω κάποια συμπεράσμα και κάποιες απορίες.

 

Καταρχήν σκέφτομαι να πάρω το W810i σε VodaLive έκδοση γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.. (επιδότηση στην Voda)

 

Οπότε τα συμπεράσματα μου και οι ερωτήσεις μου είναι πάνω στο VodaLive έκδοση του κινητού.

 

  1. Το τελευταίο firmware VodaLive έχει προβλήματα ή μόνο σε μερικές παρτίδες εμφανίζονται αυτά?
  2. Αν έχεις VodaLive firmware και κάνεις αναβάθμιση απο το Inet η έκδοση που παίρνεις είναι πάλι VodaLive ή S.E?
  3. Το πρόβλημα με τις γλώσσες στην αναβάθμιση εμφανίζεται σε όλα ή ανάλογα την παρτίδα?
  4. Στο πρόβλημα με τις γλώσσες υπάρχει τελικά λύση? Αυτή με το Full Erase?
  5. Έχει κάνει κανείς Debranding το κινητό? Υπάρχει καμια βελτίωση ή είναι χειρότερα τα πράγματα?
  6. Το αυτοκολλητάκι Vodafone στο κάτω μέρος της συσκευής μπορεί να βγεί ή είναι απο μέσα απο το πλαστικό?
  7. Μπορεί το κινητό να παίξει mp3 για ήχους κλήσης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες..

 

Αφού έχω διαβάσει σχεδόν 70 σελίδες σε αυτό το thread έχω κάποια συμπεράσμα και κάποιες απορίες.

 

Καταρχήν σκέφτομαι να πάρω το W810i σε VodaLive έκδοση γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.. (επιδότηση στην Voda)

 

Οπότε τα συμπεράσματα μου και οι ερωτήσεις μου είναι πάνω στο VodaLive έκδοση του κινητού.

 

  1. Το τελευταίο firmware VodaLive έχει προβλήματα ή μόνο σε μερικές παρτίδες εμφανίζονται αυτά?
  2. Αν έχεις VodaLive firmware και κάνεις αναβάθμιση απο το Inet η έκδοση που παίρνεις είναι πάλι VodaLive ή S.E?
  3. Το πρόβλημα με τις γλώσσες στην αναβάθμιση εμφανίζεται σε όλα ή ανάλογα την παρτίδα?
  4. Στο πρόβλημα με τις γλώσσες υπάρχει τελικά λύση? Αυτή με το Full Erase?
  5. Έχει κάνει κανείς Debranding το κινητό? Υπάρχει καμια βελτίωση ή είναι χειρότερα τα πράγματα?
  6. Το αυτοκολλητάκι Vodafone στο κάτω μέρος της συσκευής μπορεί να βγεί ή είναι απο μέσα απο το πλαστικό?
  7. Μπορεί το κινητό να παίξει mp3 για ήχους κλήσης?

 

1) Έχει το πρώτο firmware που κυκλοφόρησε το κινητό. Το πρόβλημα με τα dropped calls το έχουν στην πλειοψηφία τα περισσότερα κινητά. Υπάρχουν και άλλα τα οποία δεν έχουν βγάλει πρόβλημα

2) Αν κάνεις αναβάθμιση από το internet παίρνεις πάλι Vodafone live firmware

3) Όχι δεν εμφανίζεται σε όλα

4) Αν καταλαβένω εννοείς να βγάλεις το vl λογισμικό. Όσοι το έκαναν από το davinci έχουν μείνει ικανοποιημένοι, και κανείς δεν μας παρουσίασε εδώ πρόβλημα (αν το κάνεις όμως, χάνεις μετά την εγγύηση από την se).

5) Δεν γνωρίζω

6) Ναι μπορεί να παίξει.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

 

4. Στο πρόβλημα με τις γλώσσες υπάρχει τελικά λύση? Αυτή με το Full Erase?

5. Έχει κάνει κανείς Debranding το κινητό? Υπάρχει καμια βελτίωση ή είναι χειρότερα τα πράγματα?

 

Ένα παιδί εδώ μέσα έλυσε το πρόβλημα μετά από δυο τρία reset. Αν ωστόσο αυτό δεν δουλέψει τότε το πας στην SE και σου ξανά περνάνε τα Ελληνικά.

 

5. Όταν λες debranding εννοείς να βγάλεις το VL menu; Αν εννοείς αυτό τότε έχεις ένα κανονικό κινητό πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις αναβάθμιση χωρίς να περιμένεις πότε θα βγει η αναβάθμιση για τα VL κινητά. Για να μην αναφέρω τα γνωστά περί καλύτερης αισθητικής κτλ κτλ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω ενα backup η export τα sms του κινητου μου (w810) σε μορφη .doc η .xlc.

Υπαρχει κανενα αναλογο προγραμματακι οπως στα nokia με το Oxygen Phone Manager ?

----<<<<T H E R I S>>>>----
Link to comment
Share on other sites

1) Έχει το πρώτο firmware που κυκλοφόρησε το κινητό. Το πρόβλημα με τα dropped calls το έχουν στην πλειοψηφία τα περισσότερα κινητά. Υπάρχουν και άλλα τα οποία δεν έχουν βγάλει πρόβλημα

2) Αν κάνεις αναβάθμιση από το internet παίρνεις πάλι Vodafone live firmware

Και έστω λοιπόν οτι μου εμφανίσει το πρόβλημα με τα dropped calls ή με το πρόβλημα με το flash.

Και η vodafone απο ότι έχω καταλάβει δεν έχει βγάλει πιο καινούρια έκδοση απο την πρώτη που έιχε βγει με το κινητό.

Τότε τι κάνεις?

Αφού δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση..

Δεν μπορείς να απαιτήσεις απο το service της SE να σου βάλουν το original firmware και όχι αυτό της vodafone αφου είναι προβληματικό..

Link to comment
Share on other sites

Και έστω λοιπόν οτι μου εμφανίσει το πρόβλημα με τα dropped calls ή με το πρόβλημα με το flash.

Και η vodafone απο ότι έχω καταλάβει δεν έχει βγάλει πιο καινούρια έκδοση απο την πρώτη που έιχε βγει με το κινητό.

Τότε τι κάνεις?

Αφού δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση..

Δεν μπορείς να απαιτήσεις απο το service της SE να σου βάλουν το original firmware και όχι αυτό της vodafone αφου είναι προβληματικό..

 

Αυτό δεν μπορείς να το απαιτήσεις.

Μπορείς όμως οπωσδήποτε να ζητήσεις αντικατάσταση της συσκευής σου με άλλη(δεν θα λύσει το πρόβλημα, αλλά είναι σίγουρα μια ηθική ικανοποίηση:p ) ή ακόμα καλύτερα μπορείς να ζητήσεις, από το μαγαζί από όπου έκανες την αγορά σου, αναστροφή της πώλησης(πάρτε πίσω το κινητό και δώστε μου τα ευράκια μου ;) )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

...πάνω στο VodaLive έκδοση του κινητού.

 

6. Το αυτοκολλητάκι Vodafone στο κάτω μέρος της συσκευής μπορεί να βγεί ή είναι απο μέσα απο το πλαστικό?...

Τελικά δεν απάντησε κανείς σε αυτό..

 

Και μήπως έχει πετύχει κανείς την non vodafone έκδοση του κινητού σε vodafone κατάστημα? Και αν ναι σε ποιό?

 

@ ddr2 Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση:cool:

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα ερώτηση έστω οτι κάνω σωστά την διαδικασία με το davinci και βάζω το τελευταίο firmware της SE. Μπορεί μετά το service να καταλάβει αν ήταν VodaLive και του άλλαξα firmware..???:ninja:

Εννοείται πως δεν έχει κάποιο εξωτερικό χαρακτηριστικό έτσι ώστε να καταλάβει οτι είναι Vodafone το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα ερώτηση έστω οτι κάνω σωστά την διαδικασία με το davinci και βάζω το τελευταίο firmware της SE. Μπορεί μετά το service να καταλάβει αν ήταν VodaLive και του άλλαξα firmware..???:ninja:

Εννοείται πως δεν έχει κάποιο εξωτερικό χαρακτηριστικό έτσι ώστε να καταλάβει οτι είναι Vodafone το κινητό.

 

Το καταλαβαίνει από το serial number.;)

Το αυτοκολλητάκι δεν ξέρω αν βγαίνει.:confused:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω ενα backup η export τα sms του κινητου μου (w810) σε μορφη .doc η .xlc.

Υπαρχει κανενα αναλογο προγραμματακι οπως στα nokia με το Oxygen Phone Manager ?

Καλησπερα.το προγραμμα που χρειαζεσαι ειναι το myphone explorer.με μια γρηγορη αναζητηση θα το βρεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...