Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γίνετε αναβάθμιση του κινητού από το ιντερνετ(σπίτι)(από το σάιτ της Sony Ericsson?)ποια είναι η τελευταία έκδοση του λογισμικού???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυο απορίες σχετικά με τλειτουργίες του κινητού..

 

Πόσα sms χωράει στη μνήμη του; Αν και τα sms αποθηκεύονται στη μνήμη του τηλεφώνου η οποία είναι 20+MB παρόλα αυτά ζήτημα να χώρεσαν 100 sms πριν μου βγάλει σχετικό μήνυμα για να σβήσω κάποια λόγω έλλειψης χώρου..Είναι δυνατόν;

 

Επίσης όταν βλέπεις τα μηνύματα δεν σου λέει πχ 1/40, 2/40, 3/40 κλπ..δεν το πρόβλεψαν;

 

Τέλος, όταν είμαι πχ στα εισερχόμενα και διαβάζω ένα sms, πατώντας απλά το δεξιά ή αριστερά στο κεντρικό πλήκτρο, δεν μπορώ να πάω στο προηγούμενο ή επόμενο μήνυμα..Πρέπει να βγω ενα μενού πάνω, να διαλέξω το μήνυμα που θέλω και να ξαναμπώ να το διαβάσω..

 

Κάνω κάτι λάθος; Η είναι θέμα λειτουργικότητας;

 

Αν ισχύει το 2ο, απορώ πώς δε το έχουν σκεφτεί τόσα χρόνια, κινητά φτίαχνουν οι άνθρωποι και υποτίθεται ποιοτικά. Δε τους το είπε κανείς; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αν η μνήμη του κινητού δεν είναι δυναμική τότε μάλλον αυτός είναι ο αριθμός των μηνυμάτων που χωράει το κινητό ανεξάρτητα από το πόσο μεγάλη είναι η εσωτερική του μνήμη.

 

Όσον αφορά τις άλλες δυο λειτουργίες που αναφέρεις κανένα SonyEricsson που πέρασε από τα χέρια μου δεν τις είχε οπότε δεν νομίζω να υπάρχουν στο W810 (παρόλο αυτά όμως τις βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμες)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυο απορίες σχετικά με τλειτουργίες του κινητού..

 

Πόσα sms χωράει στη μνήμη του; Αν και τα sms αποθηκεύονται στη μνήμη του τηλεφώνου η οποία είναι 20+MB παρόλα αυτά ζήτημα να χώρεσαν 100 sms πριν μου βγάλει σχετικό μήνυμα για να σβήσω κάποια λόγω έλλειψης χώρου..Είναι δυνατόν;

Το κινητό μπορεί να αποθηκεύσει χιλιάδες sms, όμως αυτό θα του δημιουργείσει τεράστιο φόρτο και η συσκευή θα καθυστερεί απόστευτα πολύ να ανταπορκηθεί, να μπει στους φακέλους των μηνυμάτων και να τα διαχειριστεί.

Γι' αυτό το λόγω ο κατασκευαστής έχει εικονικά περιορίσει τον αριθμό των μηνυμάτων που μπορεί να "χωρέσει" το κινητό. Αυτό με μια επέμβαση στο λογισμικό του μπορεί να αλλάξει, με συνέπεια όμως, όσο περισσότερα sms έχουμε αποθηκευμένα τόσο περισσότερο να αργεί να ανταποκριθεί η συσκευή και εάν ξεπεράσουμε και κάποιο όριο να κολλήσει και να χρειαστεί άνοιγμα και κλείσιμο...

 

Για περισσότερες πληροφορίες δες το http://www.unlockshop.no/filer/SMS-extend/Unlock.no_English.pdf

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μπορεί να αποθηκεύσει χιλιάδες sms, όμως αυτό θα του δημιουργείσει τεράστιο φόρτο και η συσκευή θα καθυστερεί απόστευτα πολύ να ανταπορκηθεί, να μπει στους φακέλους των μηνυμάτων και να τα διαχειριστεί.

Γι' αυτό το λόγω ο κατασκευαστής έχει εικονικά περιορίσει τον αριθμό των μηνυμάτων που μπορεί να "χωρέσει" το κινητό. Αυτό με μια επέμβαση στο λογισμικό του μπορεί να αλλάξει, με συνέπεια όμως, όσο περισσότερα sms έχουμε αποθηκευμένα τόσο περισσότερο να αργεί να ανταποκριθεί η συσκευή και εάν ξεπεράσουμε και κάποιο όριο να κολλήσει και να χρειαστεί άνοιγμα και κλείσιμο...

 

Για περισσότερες πληροφορίες δες το http://www.unlockshop.no/filer/SMS-extend/Unlock.no_English.pdf

 

Με αυτά τα λεγόμενα νιώθω πως είμαι σε εκείνη την εποχή που μόλις είχαν βγει τα έγχρωμα κινητά, που μόλις βγήκαν οι μνήμες για τα κινητά κτλ κτλ. Δεν είναι δυνατόν να βγάινουν 3ης γενιάς κινητά και μια εταιρεία να σκέφτεται πως "θα καθυστερεί" η λειτουργία του κινητού αν υπάρχουν πολλά μηνύματα. Τι ******** είναι αυτές; Η SE έκανε πολλές κενοτομίες αλλά νιώθω ότι σε πολλά θέματα είναι ακόμα πολύ μωρό..

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα λεγόμενα νιώθω πως είμαι σε εκείνη την εποχή που μόλις είχαν βγει τα έγχρωμα κινητά, που μόλις βγήκαν οι μνήμες για τα κινητά κτλ κτλ. Δεν είναι δυνατόν να βγάινουν 3ης γενιάς κινητά και μια εταιρεία να σκέφτεται πως "θα καθυστερεί" η λειτουργία του κινητού αν υπάρχουν πολλά μηνύματα. Τι ******** είναι αυτές; Η SE έκανε πολλές κενοτομίες αλλά νιώθω ότι σε πολλά θέματα είναι ακόμα πολύ μωρό..

Αν θα μπορούσες να αποθηκεύσεις 1000 μηνύματα στο κινητό μετά θα παραπονιόμασταν γιατί τα κινητά είναι αργά. Τέλος πάντων. Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει η Ericsson είναι να σου δίνει τη δυνατότητα να ορίσεις εσύ πόσα μηνύματα θες να αποθηκεύει το κινητό και μετά να κάνει καθένας ότι θέλει (δυναμική μνήμη).

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άμα αποθήκευα 1000 μηνύματα δε θα παραπονιόμουν. Στην τελική ποια η διαφορά με το να αποθηκεύσω 1000 μηνύματα με το να αποθηκεύσω κάποιες Χ εικόνες ή video; Επιπλέον αυτή τη δυνατότητα την έχω στο Nokia που έχω και τέτοια προβλήματα δεν αντιμετοπίζω.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Άμα αποθήκευα 1000 μηνύματα δε θα παραπονιόμουν. Στην τελική ποια η διαφορά με το να αποθηκεύσω 1000 μηνύματα με το να αποθηκεύσω κάποιες Χ εικόνες ή video; Επιπλέον αυτή τη δυνατότητα την έχω στο Nokia που έχω και τέτοια προβλήματα δεν αντιμετοπίζω.

Καμία διαφορά. Έχεις προσπαθήσει να αποθηκεύσεις καμιά 300αριά φωτογραφίες χωρίς να δημιουργήσεις φακέλους; Κολλάει το σύμπαν! Δυστυχώς όμως στο φάκελο των μηνυμάτων δεν μπορείς να δημιουργήσεις υποφακέλους οπότε υπάρχει περιορισμός χωρητικότητας.

 

Λέγοντας ΝΟΚΙΑ ελπίζω να μην εννοείς το Ν70 που βλέπω στο avatar σου που είναι Symbian και έχει επεξεργαστή 220 MHz, πράγμα που σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνει τίποτα και φυσικά δεν συγκρίνεται με το W810.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλα η ΝΟΚΙΑ είναι έτη φωτός προφανώς μπροστά σε λειτουργικότητα κλπ πχ όσον αφορά αυτό που λέω παραπάνω για τα μηνύματα το είχαν τα πρώτα ασπρόμαυρα νόκια..Τελος πάντων, ήμουν ως τώρα χρήστησ ΝΟΚΙΑ και PDA phones με Windows, γι'αυτό ίσως με ξενίζουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες στο SE.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο με την ευκαιρία...Το τελικό σιγμα ρε παιδιά το "ςςςςςς" δηλαδή, πώς στο καλό βγαίνει όταν γράφω sms? Όσο κι αν το έψαξα, μόνο σσσσσσ βρήκα ςςςςς τίποτα..

 

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

re paidia ta arxeia jad ti einai??

jar θελεις να πεις!.ειναι εφαρμογες και παιχνιδια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα η ΝΟΚΙΑ είναι έτη φωτός προφανώς μπροστά σε λειτουργικότητα κλπ πχ όσον αφορά αυτό που λέω παραπάνω για τα μηνύματα το είχαν τα πρώτα ασπρόμαυρα νόκια..Τελος πάντων, ήμουν ως τώρα χρήστησ ΝΟΚΙΑ και PDA phones με Windows, γι'αυτό ίσως με ξενίζουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες στο SE.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο με την ευκαιρία...Το τελικό σιγμα ρε παιδιά το "ςςςςςς" δηλαδή, πώς στο καλό βγαίνει όταν γράφω sms? Όσο κι αν το έψαξα, μόνο σσσσσσ βρήκα ςςςςς τίποτα..

 

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει;

μονο αν γραφεις με ενεργο t9 υπαρχει.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα η ΝΟΚΙΑ είναι έτη φωτός προφανώς μπροστά σε λειτουργικότητα κλπ πχ όσον αφορά αυτό που λέω παραπάνω για τα μηνύματα το είχαν τα πρώτα ασπρόμαυρα νόκια..Τελος πάντων, ήμουν ως τώρα χρήστησ ΝΟΚΙΑ και PDA phones με Windows, γι'αυτό ίσως με ξενίζουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες στο SE.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο με την ευκαιρία...Το τελικό σιγμα ρε παιδιά το "ςςςςςς" δηλαδή, πώς στο καλό βγαίνει όταν γράφω sms? Όσο κι αν το έψαξα, μόνο σσσσσσ βρήκα ςςςςς τίποτα..

 

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει;

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Έτη φωτός μπροστά, αλλά αυτό που πλέον είναι σπαστικό στην ΝΟΚΙΑ είναι πως δεν βγάζουν (για μένα) εμφανισιακά ωραία κινητά. Έχουν ένα ίδιο καλούπι (βλέπε 6680, Ν70, Ν80) και δεν βγάζουν μερικά "μοντέλα" κινητά να το πω, που να είναι μικρά, εύχρηστα, κουκλίστικα κτλ κτλ. Όλα πλέον είναι πολύ μεγάλα στο μέγεθος, και αυτά που είναι μικρά .. δεν έχουν τίποτα μέσα. :(

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

re paidia ta arxeia jad ti einai??

Τα αρχεία JAD (Java Application Descriptor) είναι αρχεία κειμένου που περιέχουν πληροφορίες για τις εφαρμογές JAR, όπως τίτλο, κατασκευαστή, μέγεθος, έκδοση, απαιτήσεις, τάξη έναρξης, εικονίδιο, ασφάλεια, JAR-URL κλπ.

Οι πληροφορίες αυτές εμπεριέχονται και μέσα στο αρχείο JAR.

Το JAD, λοιπόν είναι ένα βοηθητικό αρχείο, το οποίο χρησιμεύει κυρίως για την εγκατάσταση εφαρμογών από το δίκτυο, αφού έτσι έχουμε πληροφορίες για την εφαρμογή χωρίς να χρειάζεται η λήψη της, καθώς είναι απαραίτητα και για την εγκατάσταση εφαρμογών σε παλαιά κινητά.

Στα SE, τα αρχεία JAD δεν έχουν ουσιαστική σημασία.

 

Για παράδειγμα ένα υποθετικό αρχείο JAD, τυπικά μπορεί να περιέχει τις εξής πληροφορίες:

MIDlet-1: SecMidlet,/icons/csp.png, com.csp.SecureMidlet

MMIDlet-Description: Example Manifest file illustration

MIDlet-Jar-URL: SecureMidlet.jar

MIDlet-Name: Example Secure Midlet

MIDlet-Permissions:

MIDlet-Vendor: Coresecuritypatterns.com

MIDlet-Version: 2.0

MicroEdition-Configuration: CLDC-1.0

MicroEdition-Profile: MIDP-2.0

MIDlet-Jar-Size: 19250

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

SMS σαφώς και στέλνω με κεφαλαία..Όταν ομως θέλω να γράψω πχ μια σημείωση, προτιμώ τα μικρά, αλλά...τότε...ςςςςς γιοκ! Τι να πω :P
Link to comment
Share on other sites

Την εχω βαλει εδω και 3 εβδομαδες και το τηλεφωνο δεν εχει κανενα προβλημα.

 

Πριν βάλεις το εν λόγω firmware είχες πρόβλημα? Δηλαδή με το που έβαλες το firmare σου έλυσε το πρόβλημα με τα dropped calls? Εγώ δεν σκέφτομαι τα 10 ευρώ αλλα ανησυχώ μήπως το κινητό βγεί εκτός εγγύησης με τα flasharisma από davinci

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσον αναφορα τις εκδοσεις firmware να ξερετε οτι δεν ειναι κοινες. Δηλ αλλες βγαινουν στην ευρωπη αλλες για vodafone κλπ. Σε προηγουμενο μου post ανεφερα οτι η τελευταια εκδοση ειναι η R4CM001. Πραγματι αυτη ηταν αλλα ακουγεται???? οτι δεν ηταν για ευρωπη

 

Τωρα

 

 

Just wanted you all to know that i updated my w810i five minutes ago on SEUS. New firmware is R4DB005. I'm in Finland, europe_4, CDA 102555/13

 

Λογικα αυτη ειναι και για μας. Για σιγουρα και τι ακριβως διορθωνει δεν ξερουμε ακομα αλλα σε μια δυο μερες θα μαθουμε :)

Link to comment
Share on other sites

SMS σαφώς και στέλνω με κεφαλαία..Όταν ομως θέλω να γράψω πχ μια σημείωση, προτιμώ τα μικρά, αλλά...τότε...ςςςςς γιοκ! Τι να πω :P

Την λύση θα τη βρεις στο Τ9 αλλά και στα σύμβολλα... :)

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Η οριστική λύση που μου πρότειναν είναι η αντικατάσταση του κινητού :D Τώρα αν και το επόμενο έχει τα ίδια προβλήματα τότε φταίει το λογισικό, αν δεν το έχει...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Η οριστική λύση που μου πρότειναν είναι η αντικατάσταση του κινητού :D Τώρα αν και το επόμενο έχει τα ίδια προβλήματα τότε φταίει το λογισικό, αν δεν το έχει...

Μακάρι να μην σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η οριστική λύση που μου πρότειναν είναι η αντικατάσταση του κινητού :D Τώρα αν και το επόμενο έχει τα ίδια προβλήματα τότε φταίει το λογισικό, αν δεν το έχει...

@leftkal σε παρακαλώ μόλις πάρεις το καινούργιο κινητό πες μας αν τελικά έχει πρόβλημα, και την έκδοση του firmware που έχει. Έσω μπερδευτεί εντελώς με τα firmwares και όλη αυτή την υπόθεση και πλέον πέρνω 3 φορές τηλέφωνο για να μιλήσω ένα λεπτό. :protest: Δεν αντέχω άλλο πια μου φαίνεται θα βγάλω από το συρτάρι το παλιο καλό k700

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή μέχρι Tρίτη - Tετάρτη που θα πάει η νέα συσκευή στο service για να την πάρω :D και τότε θα λυθούν όλες μας οι απορίες πάντως ότι και να γίνει οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι :mad:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Η οριστική λύση που μου πρότειναν είναι η αντικατάσταση του κινητού :D Τώρα αν και το επόμενο έχει τα ίδια προβλήματα τότε φταίει το λογισικό, αν δεν το έχει...

 

Δεν κακό, αν μου το κάνουν και εμένα, το πέρνω όπως είναι (με κλειστή συσκευασία χωρίς να έχει παραβιαστεί η ταινία ασφαλείας) και πάω και το πουλάω.. χεχεχεχ

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...