Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5140 & Νεο 5140i


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα υπάρχουν δυο εφαρμογές η μια είναι το gps (που είναι χωρίς χρέωση ) η άλλη με συνδρομή δεν την έχω ενεργοποίηση κατεβάζει χάρτες .
Κώστας :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να στείλεις το στίγμα σου με SMS χωρίς να ενεργοποιήσεις τη συνδρομή μέσω της οποίας κατεβάζεις τους χάρτες?

 

Φιλικά Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

OK τότε μάλλον καλό είναι. Εχεις παίξει καθόλου με καμμιά εφαρμογή σε PC; Νομίζω ότι έχει κάποια εφαρμογή σε JAVA η NOKIA όπου άν έχεις συνδεδεμένο ένα 5140 στο PC και κάποιος σου στείλει με SMS το στίγμα του από άλλο 5140 με GPS τότε τον βλέπεις σε κάποιον χάρτη στο PC. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν έχουν χάρτες της Ελλάδας και άν κανείς το έχει δοκιμάσει. Πάντως νομίζω ότι το πρόγραμμα είναι δωρεάν.

 

Εχει παίξει κανείς με αυτό;

 

Φιλικά Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

kalhspera

hmouna fanatikos opados ths panasonic mexri pou eida to 5140.

dedomenou oti asxoloumai me oreibasia nomizw oti einai to idaniko apo apopsh dunatothtwn pou prosferei kai flertarw para polu me thn idea na to apokthsw.

8a h8ela na rwthsw autous pou to exoune a)an ta problhmata me to plhktro 0, h me thn anoixth akroash exoune xeperastei b)an uparxei kati allo arnhtiko pou 8a eprepe na xerw

euxaristw

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου το έχω τρείς βδομάδες ήδη.

Όσον αφορά το πλήκτρο "0" εγώ δεν έχω και κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ίσως επειδή δεν γράφω και τόσο "σφαιράτα" ;) . Με την ανοικτή ακρόαση (που την χρησιμοποιώ αρκετά) επίσης κανένα πρόβλημα.

 

Κατά τα άλλα δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα, παρα μόνο μία φορά που ενώ είχα γράψει ένα μύνημα και πήγα να επιλέξω που θα το στείλω το κινητό έκανε reboot.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου το έχω τρείς βδομάδες ήδη.

Όσον αφορά το πλήκτρο "0" εγώ δεν έχω και κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ίσως επειδή δεν γράφω και τόσο "σφαιράτα" ;) . Με την ανοικτή ακρόαση (που την χρησιμοποιώ αρκετά) επίσης κανένα πρόβλημα.

 

Κατά τα άλλα δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα, παρα μόνο μία φορά που ενώ είχα γράψει ένα μύνημα και πήγα να επιλέξω που θα το στείλω το κινητό έκανε reboot.

h puxida douleuei???skeftesai na pareis to GPS shell??

mallon 8a to parw...

thanx

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, η πυξίδα δουλέυει άψογα. Την δοκίμασα ήδη με μιά κανονική (καλή) πυξίδα και είναι ακριβής. Απλώς πρέπει να την βαθμονομήσεις σωστά (τίποτα το ιδιαίτερο, αν το αγοράσεις θα δεις πόσο εύκολο είναι). Όσον αφορά το GPS Shell το σκεφτόμουν αλλά μάλλον θα περιμένω λίγο να πέσει η τιμή του (αν ποτέ γίνει αυτό). Βέβαια το μόνο που φοβάμαι είναι εάν τελικά θα μπορεί να λειτουργεί και μέσα σε αυτοκίνητο γιατί κάπου διάβασα, δεν θυμάμαι που, ότι πιθανόν να μην λειτουργεί καλά μέσα σε κλειστό χώρο και δή μεταλλικά περικλειόμενο. Πάντως αυτό μάλλον εσένα δεν σε ενδιαφέρει και πολύ γιατί θα το έχεις μαζί σου στο βουνό αν κατάλαβα καλά :)

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, η πυξίδα δουλέυει άψογα. Την δοκίμασα ήδη με μιά κανονική (καλή) πυξίδα και είναι ακριβής. Απλώς πρέπει να την βαθμονομήσεις σωστά (τίποτα το ιδιαίτερο, αν το αγοράσεις θα δεις πόσο εύκολο είναι). Όσον αφορά το GPS Shell το σκεφτόμουν αλλά μάλλον θα περιμένω λίγο να πέσει η τιμή του (αν ποτέ γίνει αυτό). Βέβαια το μόνο που φοβάμαι είναι εάν τελικά θα μπορεί να λειτουργεί και μέσα σε αυτοκίνητο γιατί κάπου διάβασα, δεν θυμάμαι που, ότι πιθανόν να μην λειτουργεί καλά μέσα σε κλειστό χώρο και δή μεταλλικά περικλειόμενο. Πάντως αυτό μάλλον εσένα δεν σε ενδιαφέρει και πολύ γιατί θα το έχεις μαζί σου στο βουνό αν κατάλαβα καλά :)

Ελπίζω να βοήθησα

 

Αγαπητέ φίλε,

 

Συμφωνώ με αυτά που λες. Θέλω όμως να προσθέσω οτι κανένα GPS δεν λειτουργεί σε κλειστό χώρο οπότε και μέσα σε αυτοκίνητο δεν δουλεύει επειδή πρέπει να βλέπει τους δορυφόρους. Η μόνη περίπτωση για να πιάνει σήμα μέσα στο αυτοκίνητο είναι να τοποθετηθεί πολύ μπροστά κοντά στον ανεμοθώρακα ώστε να βλέπει τον ουρανό (φυσικά όχι του αυτοκινήτου). Οπότε πρέπει να το στηρίξεις σε κάποια βάση.

 

Φιλικά Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.Μια ερωτηση σχετικα με το 5140 μπορω να του περασω το Netmonitor η κατι αντοιστοιχο και αν ναι με ποιο προγγραμα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.Μια ερωτηση σχετικα με το 5140 μπορω να του περασω το Netmonitor η κατι αντοιστοιχο και αν ναι με ποιο προγγραμα?

 

Δυστυχως δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο με αυτο που γινοταν σε παλιοτερα τηλεφωνα .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Μηπως ξερει καποιος μεχρι ποιο μοντελο υπηρχε αυτη η δυνατοτητα?
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Μηπως ξερει καποιος μεχρι ποιο μοντελο υπηρχε αυτη η δυνατοτητα?

 

8210 ,8850 αν θυμαμαι καλα :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφιές απο το GPS cover & κάποιες εντυπώσεις ταυτόχρονα :

 

1) αρκετά ενδιαφέρον,αλλά στο πίσω μερος όπως θα παρατηρήσατε το κινητό γίνεται ολιγον τι... έγκυος! αποκτά δηλαδή εξόγκωμα,κατι το οποίο δεν ήταν προφανές κατά την έρευνα μου πριν την αγορά .

 

2) είναι σχετικά αργό στον εντοπισμό των δορυφόρων.χρειάζεται περιπού 3-4 λεπτά τουλάχιστον. Ενα απλό GPS Garmin Legend που χρησιμοποιώ ταυτόχρονα , χρειάζεται το πολύ ενα λεπτό ,ακόμη και μετά απο 2 μήνες κλείστο (σημ. :υποτίθεται οτι αν ενας δέκτης μένει κλειστός παραπάνω απο 14 ημέρες, χανει το 'που περίπου ειναι οι δορυφόροι' και χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να τους εντοπίσει )

 

3) το κινητό βαραίνει . 115 γραμμάρια γίνεται, κατι το οποίο 'φαίνεται΄ στο χέρι .

 

4) σαν εμφάνιση είναι σαφώς πιο όμορφο απο το μπλέ,όχι όμως απο το πλάι πού όλοι νομίζουν οτι έβαλα μεγαλύτερη μπαταρία (όπως γινόταν κατα κόρον,στα παλαιότερα κινητά).

 

5) ἐχει πλήρη χαρτογράφηση της Αθήνας καθώς και πολλών αλλων μεγάλων πόλεων(Λάρισα,Πάτρα κ.α.),ονόματα δρόμων(όλων),πλατείες,κάποια βενζινάδικα , α λ λ α με χρέωση gprs , η οποία για συχνή χρήση 'βαράει' λιγάκι !

 

6) την μπαταρία την τρώει σαν τρελλό ! Μέσα σε 3 ώρες σπατάλησε 4 παύλες απο πλήρη φόρτιση !

 

Συνοψίζοντας αξίζει πιστεύω σαν αγορά ,αλλά με το συμβιβασμό της 'κοιλίτσας' στο πίσω μέρος και του παραπάνω βάρους .

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Sleon,

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με το GPS του 5140. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς, την μπαταρία την έφαγε σχετικά γρήγορα με ταυτόχρονη χρήση του GPS και GPRS για downloading χαρτών ή μόνο με το GPS ενεργοποιημένο;

 

Φιλικά Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με το GPS ενεργοποιημένο ,αλλά και το φωτισμό της οθόνης συνεχώς αναμμένο,το οποίο επιβαρύνει και αυτό την κατανάλωση σίγουρα,αλλά ειδάλλως (ειδικά στο αυτοκίνητο) δεν ειναι τόσο εύχρηστο,αν δεν μπορείς με μια ματιά να παίρνεις τις πληροφορίες που θέλεις.

(Αναφέρομαι κυρίως στον υπολογιστή ταξιδιού)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με το GPS ενεργοποιημένο ,αλλά και το φωτισμό της οθόνης συνεχώς αναμμένο,το οποίο επιβαρύνει και αυτό την κατανάλωση σίγουρα,αλλά ειδάλλως (ειδικά στο αυτοκίνητο) δεν ειναι τόσο εύχρηστο,αν δεν μπορείς με μια ματιά να παίρνεις τις πληροφορίες που θέλεις.

(Αναφέρομαι κυρίως στον υπολογιστή ταξιδιού)

 

ΟΚ Sleon,

 

Ετσι εξηγείται το πόσο γρήγορα τελειώνει η μπαταρία. Στα χαρακτηριστικά του GPS η NOKIA αναφέρει λέει ότι καταναλώνει 30-85mA.

 

Οπότε για περπάτημα στο βουνό είναι ΟΚ και η μπαταρία δεν θα τελειώνει τόσο γρήγορα.

 

Στο αυτοκίνητο μπορούμε να συνδέσουμε τον φορτιστή αν πρέπει να είναι αναμμένο το φως συνεχώς.

 

Τώρα το μόνο που μένει είναι να συνηθίσει κανείς το αυξημένο μέγεθος και βάρος με το GPS shell.

 

Φιλικά Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά εύκολο (εκτός και αν εννοεις κατι διαφορετικό)

 

Ακολούθησε την διαδρομή : μενού , κλήσεις , μετρητής κλήσεων , εξερχόμενες.

 

Αν εισαι σε κοσμοτε η βονταφον μηδενιζεις τον μετρητή καθε 1 του μήνα και περιοδικά τον τσεκάρεις. Για την Τιμ δεν γνωριζω πως μετραει τα δωρεάν λεπτά . ;)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες, πηρα χτες το 5140 και έχω το εξής πρόβλημα: έκανα συγχρονισμό με το Outlook από το PC και μου έβαλε στο τηλέφωνο όλες τις επαφές με το μικρό όνομα πρώτα και μετά το επώνυμο. Αυτό αλλάζει και πως; δηλ. επώνυμο και μετά μικρό όνομα. Ξερετε είναι πολύ ενοχλητικό για μένα να έχει πρώτα το μικρό όνομα και έτσι να τα σορτάρει με αυτό τον τρόπο!

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφιές απο το GPS cover & κάποιες εντυπώσεις ταυτόχρονα :

 

 

5) ἐχει πλήρη χαρτογράφηση της Αθήνας καθώς και πολλών αλλων μεγάλων πόλεων(Λάρισα,Πάτρα κ.α.),ονόματα δρόμων(όλων),πλατείες,κάποια βενζινάδικα , α λ λ α με χρέωση gprs , η οποία για συχνή χρήση 'βαράει' λιγάκι !

 

 

Παίδες γειά σε όλους!

 

sleon, έχεις καταφέρει να καταβάσεις χάρτες της Αθήνας? Ενώ καταφέρνω να συνδέομαι στο MyCosmos, καθώς και να κάνω life-update των εφαρμογών του GPS-Shell, όσες φορές έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω το Travel Guide αποτυγχάνει ο συγχρονισμός με τον server. Μήπως υπάρχει κάποιο "τρικ" που δεν περιγράφεται στα manual?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο.Συνδέεται κανονικά και φέρνει πάντα τους χάρτες.

 

Την πρώτη φορά πού άνοιξες την εφαρμογή,σε "έστειλε" για ενεργοποίηση του κώδικού σου για ενα χρόνο?

 

Εαν ναι,λογικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

 

Εαν όχι ,δες τις ρυθμίσεις σου για το internet.Δεν έχει νόημα να σου πω λεπτομέρειες για τις δικές μου ρυθμίσεις,γιατί έχω vodafone,οπότε δεν θα έχουν σχέση με τις δικές σου.

 

Μια τελευταία λεπτομέρεια: πρώτα πρέπει να συντονιστεί με τους δορυφόρους και μέτα να φέρεις χάρτες( υποθέτω θα το γνώριζες ήδη,απλά το αναφέρω σε περίπτωση που σε κολλάει εκεί ) .

 

Εύχομαι να "ξεκολλήσει" γρήγορα . :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...