Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5140 & Νεο 5140i


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tα 6270,6280,611 ομως δεν ειναι "ανθεκτικα" οπως το 5140 και 5140ι

Σε τετοιο στυλ εχει ανακοινωσει καποιο καινουργιο?

 

Oχι,δεν εχει ανακοινωσει ,θα δουμε ... :worry:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην ιστοσελίδα της Nokia Ελλάδος για το 5140i http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,73818,00.html γράφει μεταξύ άλλων:

Αθλητικά θέματα – βελτιστοποιημένα screensaver και wallpaper για οθόνη 65.536 χρωμάτων και ήχοι κλήσης MP3 για σύνδεση με τα αγαπημένα σας αθλήματα

Αλλά στο manual που κατέβασα δεν υπάρχει ούτε λέξη για mp3. Ξέρει κανείς αν τελικά μπορεί να δεχτεί mp3 για ringtones;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόκειται να αγοράσω το 5140i, μπορεί κάποιος φίλος από την παρέα μας να μου πει, αν η μνήμη του τηλεφωνικού καταλόγου του 5140i είναι συνεχής ή με θέσεις ;

Κάποιος (από τη Nokia) μου είπε ότι έχει 500 θέσεις των τεσσάρων πεδίων τηλεφωνικής καταχώρησης, αλλά μου πέταξε και ένα ''νομίζω'', που με χάλασε.

Πήρα άλλον (Nokia Shop), μπας και διασταυρώσω την πληροφορία, αλλά σώθηκα !!!

Και αυτός ήταν διακοσμητικό στοιχείο στο μαγαζί !!!

Συνοπτικά ρωτάω :

Μπορώ να έχω 500 ονόματα καταχωρήσεων με 4 τηλέφωνα ανά καταχώρηση, δηλαδή 500 Χ 4 = 2000 συνολικά τηλεφωνικούς αριθμούς ;

Αν υπάρχει εξάρτηση της μνήμης του τηλεφωνικού καταλόγου, από τυχόν αποθηκευμένο υλικό στη μνήμη (SMS, ringtones κλπ), ποιά είναι αυτά που μειώνουν τελικά τη χωρητικότητα του τηλεφωνικού καταλόγου ;

Τέλος, τα Ελληνικά δουλεύουν κανονικά ;

Κάπου διάβασα στο forum ότι τα φόρτωνε η Nokia έναντι 15 €. Συνεχίζει να ισχύει αυτό ;

 

Ευχαριστώ

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μας έδωσαν από την εταιρία μου το 5140i, μετά από δική μου παρότρυνση, αφού πρόκειται κατά τη γνώμη μου για μια value for money συσκευή.

 

Προσπαθώ να περάσω τις επαφές μου από το PDA στο Nokia μέσω IR, αλλά αντί για ονόματα βγάζει ερωτηματικά, τα τηλέφωνα όμως εμφανίζονται κανονικά. Οι επαφές στο PDA είναι συγχρονισμένες από το Outlook.

Yπάρχει καμμιά γιατρειά; :(

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα το 5140i. Το πρώτο μου το άλλαξαν γιατί έκλεινε από μόνο του συνέχεια. Αλλά και το δέυτερο τα ίδια. Σβήνει κυρίως όταν δουλεύω το ράδιο. Η μπαταρία ΄κρατάει 1½ μέρα. Με το σέρβις της νόκια έχω κουραστεί τόσο πολύ πια. Δουλεύουν τον κόσμο ψιλό γαζί. Δεν αλλάζουν σχεδόν ποτέ συσκευή ενώ τα προβλήματα δεν εξαλείφονται σχεδόν ποτέ. Έχω δε ακούσει την πιο απίστευτη ιστορία: "φταίει η κάρτα σας sim"!!! Ό,τι και να κάνει το τηλέφωνο, η sim φταίει. Έχω αλλάξει πολλές συσκευές nokia και δεν μπορώ άλλο πια να ασχολούμαι με μια εταιρεία που δεν σέβεται τους πελάτες της. Τυχαίνει να έχω το siemens m65 το οποίο είναι μια χαρά. Για αυτό και αποτρέπω τον οποιοδήποτε να το αγοράσει. Η οθόνη είναι χάλια.

Κοινώς, μακριά...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kalhmera se olous!exw to 5140 apo to febrouario kai edw kai ena mhna otan paw na kanw pros8hkh fwtogafias se mia epafh,kleinei to kinhto sunexeia.exei sumbei se kanenan allo?mhpws exei sxesh me mnhmh kai ta sunafh?ka8e boh8eia dekth.thanx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Software update γίνεται μόνο στη Nokia ή σε Nokia shops.

Θα μπορούσες βέβαια να το κάνεις και μόνος σου, αλλά ο σχετικός εξοπλισμός κοστίζει τόσο πολύ που δε σε συμφέρει σε καμμία περίπτωση.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

geia xara! prosfata phra to 5140i (V 03.70 25-08-05 RM-104)

prospa8ousa na to syndesw sto laptop me infrared ma ayto arnountan na synergastei.

 

"IrDA Fast Infrared Port" einai h syskeyh

 

meta apo anazhthsh drivers apo dw ki apo kei dn vrhka akrh kai arxisa na peiramatizomai...

telika mou doulepse apsoga molis xamhlwsa to Connect Rate sta 115,200 bps

(Properties -> Advanced sto Device Manager)

 

elpizw na voh8hsa kapoion me paromoio provlhma.... :P

http://xs12.xs.to/pics/05036/hwoarang.jpg

I'LL GUIDE YOU TO AGONY

I'LL MAKE YOU DETEST

I'LL BRING YOU DEPRAVITY

THIS IS MY QUEST

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω την εξής απορία,αφού το Nokia 5140 που έχω υποτίθεται πως δέχεται ως ήχους κλήσης midi και amr,το δικό μού γιατί δεν αναγνωρίζει τα amr;Επίσης υπάρχει περίπτωση να το flashareis και να το κάνεις 5140i ώστε να παίζει και mp3;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Hello!Μιας και παίζει χοντρή αναβάθμιση, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το εν λόγω κινητό ως δεύτερη συσκευή και περισσότερο για "άγρια" χρήση σε εκδρομές με προσκόπους κτλ.

 

1) Πόσο διαρκεί η μπαταρία του; :confused:

2) Μπορώ να στείλω μέσω υπερύθρων mp3 ήχους; :worry:

3) Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή μέσω καλωδίου USB DKU-5? :O (Υπήρχε στο πακέτο του 6670)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

h mpataria me normal xrhsh krataei kana 4-5 meres...

mp3 emena mou paizei "out of the box" (ver 3.70) alla ta 3.5mb mnhmhs se periorizoun etsi k alliws :P

den 3erw to kalwdio pou les alla an psa3eis styh nokia 8a vreis akrh pisteyw...

http://xs12.xs.to/pics/05036/hwoarang.jpg

I'LL GUIDE YOU TO AGONY

I'LL MAKE YOU DETEST

I'LL BRING YOU DEPRAVITY

THIS IS MY QUEST

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά πολύ καλό κινητό, πολύ όμορφο, καλό μενού αν και θα μπορούσε να είναι καλύτερη η οθόνη. Μπορεί να το χρησιμοποιήσω και σαν πρώτη συσκευή...! Βέβαια δεν δοκιμασα ακόμα να το συνδέσω με το καλώδιο στο pc... :confused:
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω ενα 5140 και προχτες αγορασα ενα καλωδιο ca-42 απο ενα nokia shop..κατεβασα και την τελευταια version του pc-suite..και οταν πηγα να κανω την συνδεση δεν το βλεπει...τι μπορει..να φταιει...???..Στις ρυθμισεις για το καλωδιο στο pc suite το εχει σαν σειριακο..αυτο ομως ειναι usb!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια να σας ρωτισω γιατι με τετιο καψιμο που εχει φαΐ ο εγκεφαλος μου δεν καταφερνω να βρω τπτ πια... Λοιπον, ο πατερας μου πειρε το 5140i και εχω τις εξης ερωτισεις:

Μπορω να του φτιαξω ηχους amr η wav για να εχει σαν ηχους κλησης;

Μπορω να του βαλω εφαρμογες; (βασικα το fullscreen caller και το black list θελω να του βαλω)

Υπαρχει καπιος τροπος να μεγαλωσει λιγο η μνημη του κινιτου; Νομιζω πως για τα symbian υπαρχει ενα τρικ που την μεγαλωνει κατα μερικα mb, σε αυτο παιζει κατι αντιστιχο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πολύ ωραια και ανθεκτικα και τα δυο!Και το 5140 αλλά και το 5140i .Και οι δυο γονεις μου τα εχουν και ειναι φανταστικα.Το μονο προβλημα ειναι η κακη ποιοτητα φωτογραφιας και η λιγη μνημη.

 

Dcmaniac

Link to comment
Share on other sites

Ένα τέτοιο κινητό καλύπτει χρήστες που το κινητό τους πέφτει συνέχεια :cry: και γενικά χρησιμοποιήται σε αντίξοες συνθήκες... :(
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδια το 5140i ειναι καλο η εχει παρουσιασει bugs? δουλευει μια χαρα?

 

Επειδη σκεφτομαι να το παρω εχει πεσει η τιμη του πολυ,οποιος το χει ας μου πει τη γνωμη του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και το topic φαίνεται πεθαμένο, εγώ το γράφω κι αν θέλει κανείς ας απαντήσει! :p

 

Η θερμοκρασία που εμφανίζει το κινητό είναι ότι να'ναι... Γιατί?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν και το topic φαίνεται πεθαμένο, εγώ το γράφω κι αν θέλει κανείς ας απαντήσει! :p

 

Η θερμοκρασία που εμφανίζει το κινητό είναι ότι να'ναι... Γιατί?

 

Εμ, ρωτάς και εσύ κάτι πράγματα βρε φίλε... ε τι περιμένεις από ένα κινητό πια; Να στα κάνει όλα τέλεια; Ούτε οι προκάτοχοι του ήταν ακριβείς στις ενδείξεις της θερμοκρασίας... :!:

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Απλά το θερμόμετρο δεν είναι τόσο περίπλοκη υπόθεση και αφού το έβαλαν, περίμενα να δουλεύει τουλάχιστον αξιοπρεπώς!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ! Απλά το θερμόμετρο δεν είναι τόσο περίπλοκη υπόθεση και αφού το έβαλαν, περίμενα να δουλεύει τουλάχιστον αξιοπρεπώς!

το κινητο είναι ότι πρεπει για ανθεκτική χρήση ( και να προσπαθήσεις δηλαδή)

εγω το έχω 2 χρόνια με απροβλημάτιστη χρήση .

όσο για το θερμόμετρο η πιο αξιόπιστη ένδειξη είναι αυτή που αναγράφει όταν το ανοίγεις γιατί μετά επηρεάζεται από τη θερμοκρασία του κινητού που ανεβαίνει αισθητά με το πατημα και λιγων πλήκτρων.

παντως θα ευχόμουνα να βγάλει ξανα η νόκια ενα κινητό με αποσπώμενα καλύμματα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...