Jump to content

Ενοχλητική συμπεριφορά σε δημόσιους χώρους


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχετε ποτέ συναντήσει διάφορους τύπους με πολύ ενοχλητική συμπεριφορά;;;:mad:

Εάν ΝΑΙ, πείτε την άποψη σας εδώ...

 

 

Χθές γυρνούσα από το The Mall! Μπαίνοντας στον ηλεκτρικό και μετά από κάποιες στάσεις μπήκαν δύο άτομα γύρο στα 15 χρονών ο καθένας, φίλοι κολλητοί (προφανός!).

Ο ένας ήταν ντυμένος με πολύ μοντέρνα ρούχα (μ'άρεσαν πολύ αυτά τα ρούχα:rolleyes: ) και ο άλλος με καλά ρούχα εξόδου (casual).

Ο δεύτερος λοιπόν μιλούσε επιδηκτικά δυνατά και προκλητικά μέσα στο τρένο. Μιλούσε υβριστηκά και έλεγε για την ΑΕΚάρα που τους γ@@^#^ όλους κτλ κτλ! Ρεβόταν όσο πιο δυνατά μπορούσε και έλεγε όλη την ώρα μ@$@#%!!:mad:

 

Εγώ και όλοι οι άλλοι είμαστε υποχρεωμένοι να τον ακούμε;; ΟΚ! Βόλτα βγήκε, ας κάνει ότι θέλει, αλλά όχι και έτσι...

 

Το πανυγήρι συνεχίστηκε στο μετρό... Τα ίδια έκανε... Ο άλλος δεν έκανε το παραμικρό!

 

Δεν τα έχω με κανέναν και ούτε είμαι παράξενος και περίεργος!:O Ούτε τα έχω με άτομα μικρής ηληκίας γιατί και εγώ πέρασα από αυτή την ηλικία. Αλλά πρέπει να σκευτόμαστε και τους διπλανούς... Δεν έχουν όλοι την ίδια όρεξη κάθε στιγμή........:worry: [Όλα αυτά τα άτομα λειτουργούν με την σκέψη του: "Σιγά μωρέ... Δεν θα τους ξαναδώ ΠΟΤΕ!"]

 

Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο; Πείτε το εδώ....:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μου εχει συμβει κατι τετοιο..Αλλα παντοτε και να μου συμβει τους γραφω εκει που δεν πιανει μελανι..Οπως και να 'χει..Αυτοι γινονται ρεζιλι οχι εγω :wink: Εκτος αυτου και εμεις τα καναμε και ισως να τα κανουμε ακομα και τωρα αυτα οταν ειμαστε καλοδιαθετοι..Βεβαια οχι το να κανουμε κατι απλα για να δειξουμε οτι κατι ειμαστε...απλα επειδη περναμε καλα..

Οπως και να χει ομως εχεις δικιο αφου οπως ειπες δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να ακουει τις γκαρισματα του οποιουδηποτε :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το είπες πάλι γυρνώντας από το The Mall παρεπιπτόντως :p, μπήκε ένας τύπος στον ηλεκτρικό καθωσπρέπει φαινόταν και άρχισε να λέει τα δικά του:

Έχω χάσει το πορτοφόλι μου και είμαι από επαρχία και δεν έχω λεφτά να γυρίσω στο χωριό μου στο Βόλο και χρειάζομαι 20 κάτι ευρώ για το εισιτήριο. Κλπ κλπ.

 

Αφού περνάει από όλο το βαγόνι και παίρνει κάποια ψιλά, πετάει το κορυφαίο:

 

Μου λείπουν 5,60 για το εισιτήριο ακόμα, έχετε την καλοσύνη να δώσετε κάτι παραπάνω; :blink: :lol: Πέθανα στα γέλια από μέσα μου! :lol: Ξαναπέρασε και μάλλον έπιασε το κόλπο του αφού μάζεψε περισσότερα. :p

 

Δεν χρησιμοποιώ συχνά ηλεκτρικό, αλλά ήμαρτον ρε παιδιά όποτε μπαίνω όλο και κάτι τέτοιοι μπαίνουν και ζητιανεύουν. Είμαστε αναγκασμένοι να τους ανεχόμαστε; :angry:

Link to comment
Share on other sites

Ουουουουου μια και δυό!!!

Επειδή μάλιστα μένω στο Παγκράτι και τα τελευταία χρόνια όλα τα καφέ βρίσκονται εδώ, μαζεύεται όλη η πιτσιρικαρία από παντου και γίνεται το έλα να δεις!

Στην αρχή θορυβήσαι, μετά συνηθίζεις. Θα μου πεις, εφηβεία είναι θα περάσει, ε, εμείς μόνο εφηβεία έχουμε. Μόλις περνάει, φεύγει αυτή η σειρά κι ερχεται άλλη.

Σκοπος τους είναι να εντυπωσιάσουν μιλώντας δυνατά και λέγοντας μ..... ο ένας τον άλλον, αλλά, αν το δεις απο μια άλλη ματιά, είναι αρκετά αστείοι. Υπομονή. Δεν έχεις και τι αλλο να κάνεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ποτέ συναντήσει διάφορους τύπους με πολύ ενοχλητική συμπεριφορά;;;:mad:

Εάν ΝΑΙ, πείτε την άποψη σας εδώ...

 

 

Χθές γυρνούσα από το The Mall! Μπαίνοντας στον ηλεκτρικό και μετά από κάποιες στάσεις μπήκαν δύο άτομα γύρο στα 15 χρονών ο καθένας, φίλοι κολλητοί (προφανός!).

Ο ένας ήταν ντυμένος με πολύ μοντέρνα ρούχα (μ'άρεσαν πολύ αυτά τα ρούχα:rolleyes: ) και ο άλλος με καλά ρούχα εξόδου (casual).

Ο δεύτερος λοιπόν μιλούσε επιδηκτικά δυνατά και προκλητικά μέσα στο τρένο. Μιλούσε υβριστηκά και έλεγε για την ΑΕΚάρα που τους γ@@^#^ όλους κτλ κτλ! Ρεβόταν όσο πιο δυνατά μπορούσε και έλεγε όλη την ώρα μ@$@#%!!:mad:

E αφου ηταν ΑΕΚαρα συγχωρειται! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω με κανέναν και ούτε είμαι παράξενος και περίεργος! Ούτε τα έχω με άτομα μικρής ηληκίας γιατί και εγώ πέρασα από αυτή την ηληκία.

 

Αυτό ήταν και το κορυφαίο :lol:

 

Αν και είσαι σωστότατος στις απόψεις σου και προφανώς μέρα με τη νύχτα από τον τσιπιρίκο που έβριζε, στην ηλικία δεν διαφέρετε και πολύ ,αν βέβαια έχεις την πραγματική σου στα στοιχεία σου και αν ο πιτσιρικάς ήταν όντως 15:)

 

Φιλικά πάντα έτσι ; Και συνήθως δεν παίζει κανένα ρόλο η ηλικία αλλά ο άνθρωπος. Αν είναι μικρότερος συνήθως συγχωρείται ή τα ακούει από καμία γιαγιά για την ανατροφή του:p

 

Αν είναι μεγαλύτερος, απλώς τον αποφεύγεις αν δεν θέλεις κάποια στιγμή να δείς στην πρώτ σελίδα :

"Νέο μέλος του myphone βρέθηκε νεκρό στον ηλεκτρικό.Δράστης ο 38χρονος Λάμπης Σαλταρισμένος , ο οποίος δραπέτευσε χθες το βράδυ από το Δαφνί! "

 

Γιατί ποτέ δεν ξέρεις..

 

Η ανέχεια είναι ο μόνος τρόπος νομίζω.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Η ανέχεια είναι ο μόνος τρόπος νομίζω.

 

Διαφωνω οριζοντιως και καθετως!Παλια ανεχομουν τα παντα απο τετοιους "εξυπνακηδες",ομως με την παροδο του χρονου διαπιστωσα πως οταν βλεπουν ανοχη οχι μονο δε σταματανε,αλλα συνεχιζουν να προκαλουν ακομη περισσοτερο!!!:mad: Γι'αυτο & οποτε βρεθω σε αναλογη περιπτωση,τους κανω τις παρατηρησεις μου σε εντονο υφος & οι περισσοτεροι το βουλωνουν.

 

Χαρακτηριστικο παραδειγμα τα σινεμα(κι αυτα δημοσιοι χωροι δεν θεωρουνται?),οπου παλια ημουν ανεκτικος,αλλα πλεον οταν ακουσω τα γνωστα κινητα,γελακια,μαλακιουλες κλπ,εχει τελειωσει το θεμα για μενα.Φωτια και τσεκουρι κι οποιον παρει ο χαρος!!!:p :mad:

Link to comment
Share on other sites

...

 

Αν και είσαι σωστότατος στις απόψεις σου και προφανώς μέρα με τη νύχτα από τον τσιπιρίκο που έβριζε, στην ηλικία δεν διαφέρετε και πολύ ,αν βέβαια έχεις την πραγματική σου στα στοιχεία σου και αν ο πιτσιρικάς ήταν όντως 15:)

 

...

 

Δεν έχω λόγο να βάζω ψεύτηκα στοιχεία για τον εαυτό μου! :D

 

Και αυτοί οι δύο δεν μπορούσαν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να ήταν παραπάνω από 15!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω οριζοντιως και καθετως!Παλια ανεχομουν τα παντα απο τετοιους "εξυπνακηδες",ομως με την παροδο του χρονου διαπιστωσα πως οταν βλεπουν ανοχη οχι μονο δε σταματανε,αλλα συνεχιζουν να προκαλουν ακομη περισσοτερο!!!:mad: Γι'αυτο & οποτε βρεθω σε αναλογη περιπτωση,τους κανω τις παρατηρησεις μου σε εντονο υφος & οι περισσοτεροι το βουλωνουν.

 

Χαρακτηριστικο παραδειγμα τα σινεμα(κι αυτα δημοσιοι χωροι δεν θεωρουνται?),οπου παλια ημουν ανεκτικος,αλλα πλεον οταν ακουσω τα γνωστα κινητα,γελακια,μαλακιουλες κλπ,εχει τελειωσει το θεμα για μενα.Φωτια και τσεκουρι κι οποιον παρει ο χαρος!!!:p :mad:

 

Σε βλέπω έτοιμο για φασαρία:p

 

Και αν ο τρόπος σου είναι φωτιά και τσεκούρι, τότε έχεις αυξημένες πιθανότητες να την βρείς μπροστά σου.

 

Εγώ από την άλλη, απλώς θέλω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αν η κατάσταση με ενοχλεί τόσο, τότε θα παρέμβω και πάλι με ευγενικό και διπλωματικό πάντα τρόπο.

 

Αν η κατάσταση με ενοχλεί προσωπικά σε επίπεδο αξιοπρέπειας (πχ Κάποιος σε θίγει ή την κοπέλα που συνοδεύεις) τότε ίσως πάλι, παρέμβω με "φωτιά και τσεκούρι" όπως λές.

 

Αλλά συνήθως όλοι καταλαβαίνουν με τον 1ο τρόπο, τον ευγενικό και διπλωματικό:)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω οριζοντιως και καθετως!Παλια ανεχομουν τα παντα απο τετοιους "εξυπνακηδες",ομως με την παροδο του χρονου διαπιστωσα πως οταν βλεπουν ανοχη οχι μονο δε σταματανε,αλλα συνεχιζουν να προκαλουν ακομη περισσοτερο!!!:mad: Γι'αυτο & οποτε βρεθω σε αναλογη περιπτωση,τους κανω τις παρατηρησεις μου σε εντονο υφος & οι περισσοτεροι το βουλωνουν.

 

Χαρακτηριστικο παραδειγμα τα σινεμα(κι αυτα δημοσιοι χωροι δεν θεωρουνται?),οπου παλια ημουν ανεκτικος,αλλα πλεον οταν ακουσω τα γνωστα κινητα,γελακια,μαλακιουλες κλπ,εχει τελειωσει το θεμα για μενα.Φωτια και τσεκουρι κι οποιον παρει ο χαρος!!!:p :mad:

 

Για το σινεμά έχεις δίκιο...:)

 

Δεν ισχύει όμως το ίδιο σε εξωτερικούς (κυρίος) χώρους. Σήμερα έξω από το φροντιστήριο μου είδα ξαφνικά 2 άτομα να πλακόνονται τόσο άγρια που λέω αυτό ήταν: "Θα σκοτοθούνε!":cry:

 

Είχαν βγεί όλες οι πωλήτριες από τα μαγαζιά και προσπαθούσαν να τους χωρήσουν! Στο τέλος κατάλαβα ότι ο ένας ήταν ο "τάδε" συμαθητής μου (πολύ οξύθημος σε τέτοιες περιπτώσεις) που πλακώθηκαν επειδή ο άλλος του είχε σπάσει τα νεύρα με τα πειράγματα και τις μ#%^&$.:worry:

[Εγώ βέβαια πιστεύω ότι ποτέ δεν πρέπει να "πιάνεσε" στο χέρι για τέτοιους λόγους...;) ]

 

 

Οπότε καλό θα ήταν να το αποφεύγεις σε μερικές περιπτώσεις αυτό που κάνεις....:)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά συνήθως όλοι καταλαβαίνουν με τον 1ο τρόπο, τον ευγενικό και διπλωματικό:)

Μακαρι να συνεβαινε αυτο παντα!Ομως υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που,οπως ειπα,η ανοχη ή ο διπλωματικος τροπος εκλαμβανονται ως αδυναμια.:!:

 

Και φυσικα οταν λεω "φωτια και τσεκουρι" δεν εννοω απαραιτητα βρωμοξυλο...απλα παρατηρησεις σε λιγακι πιο...εντονο υφος απ'το...διπλωματικο...:p ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να συνεβαινε αυτο παντα!Ομως υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που,οπως ειπα,η ανοχη ή ο διπλωματικος τροπος εκλαμβανονται ως αδυναμια.:!:

 

Και φυσικα οταν λεω "φωτια και τσεκουρι" δεν εννοω απαραιτητα βρωμοξυλο...απλα παρατηρησεις σε λιγακι πιο...εντονο υφος απ'το...διπλωματικο...:p ;)

Θα συμφωνησω μαζι σου.Εχω διαπιστωσει οτι δυστυχως αν εισαι ευγενης θεωρειται απο τους υπολοιπους ως αδυναμια οποτε κανενα μπινελικι δεν βλαπτει.

Εξαλλου η υπογραφη μου αυτο λεει

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Ουουουουου!!!Απο τετοιες χαζομαρες αλλο τιποτα!!!

1)Ημουν στο μετρο ενα μεσημερι κ με το που ανοιξαν οι πορτες του μετρο,ακουω ενα πιτσιρικα να τσιριζει.."Εχω AIDS" για να μπει πρωτος στο βαγονι...Μετα ολη την ωρα,μιλαγε,εβριζε,εβριζε κατι γκομενες του(το επαιζε ο μαμαο!!!!)και εκανε ενα σωρο ανοησιες με την παρεα του...Οκ!Θες να κανεις χαβαλε με την παρεα σου???Κανε!Μαζι σου αλλα οχι φωναχτα σε ενα βαγονι και οχι βριζοντας για να μαθουμε ποσο μαγκας εισαι πια!!Ελεος!!!

2)Με εκνευριζουν παρα πολυ οσοι πανε να κανουν καμακι η να πειραξουν μια κοπελα με προστυχα λογια!!!Τι περιμενουν αυτοι εκτος απο βρισιδι???

3)Κατι πιτσιρικες που μιλανε βριζοντας μεσα στα λεωφορεια σαν νταλικεριδες...Και εγω βριζω,δεν λεω αλλα οχι και ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στα λεωφορεία που και καλά επειδή έχει πολύ κόσμο έρχονται διάφοροι και τρίβονται πάνω σου :mad: Και αν πεις και τίποτα σου λένε κατά λάθος, πάτησε απότομα φρένο και διάφορες άλλες @$%^*#!#$ Δεν νομίζω να υπάρχει κοπέλα που να μην της έχει συμβεί κάτι τέτοιο :mad:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στα λεωφορεία που και καλά επειδή έχει πολύ κόσμο έρχονται διάφοροι και τρίβονται πάνω σου :mad: Και αν πεις και τίποτα σου λένε κατά λάθος, πάτησε απότομα φρένο και διάφορες άλλες @$%^*#!#$ Δεν νομίζω να υπάρχει κοπέλα που να μην της έχει συμβεί κάτι τέτοιο :mad:

Αυτό είναι ελεϊνό! Άμα θέλει να στα ρίξει να το κάνει με άλλο τρόπο... :shifty: :p

Link to comment
Share on other sites

Εμενα, όλοι αυτοί που αναφέρετε στο μετρό (όχι οι πιτσιρικάδες) με φοβίζουν. Η κόρη μου με κοροιδεύει και λεει πως είμαι υπερβολική, αλλά μισοπεριμένω να βγάλει κάποιος απ΄αυτούς ένα μαχαίρι και να αρχίσει να κυνηγάει κόσμο :wacko:
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου εχει τυχει στον ηλεκτρικο

να μπουν πιτσιρικια με τετοια συμπεριφορα,τα οποια μαλιστα αφου κανουν οτι κανουν κοιταζουν γυρω τους να δουν αν τους κοιταζουν:lol:

μια φορα ημουν με τον πατερα μου και κοιταζε αφηρημενος στο τρενο εναν πιτσιρικα και ειχε το θρασος να τον ρωτησει"τι κοιτας ρε?"το ειπε αυτο γιατι ηταν καθισμενος (και δεν ειχε δει το υψος του:p )οταν σηκωθηκε ομως ο πατερας μου τοτε κοτεψε!!!

μου ετυχε προχτες το εξης στα Σεπολια κοντα στο σταθμο του μετρο εχει ενα σχολειο στο οποιο ειχαν κρυφτει πιτσιρικαδες που πετουσαν πορτοκαλια στα διερχομενα αυτοκινητα,ευτυχως δεν επαθα τιποτα αλλα τρομαξα πολυ με πηρε στο πισω τζαμι!πολυ επικινδυνο!πηρα την αστυνομια αλλα δεν ξερω τι εγινε!

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου εχει τυχει στον ηλεκτρικο

να μπουν πιτσιρικια με τετοια συμπεριφορα,τα οποια μαλιστα αφου κανουν οτι κανουν κοιταζουν γυρω τους να δουν αν τους κοιταζουν:lol:

μια φορα ημουν με τον πατερα μου και κοιταζε αφηρημενος στο τρενο εναν πιτσιρικα και ειχε το θρασος να τον ρωτησει"τι κοιτας ρε?"το ειπε αυτο γιατι ηταν καθισμενος (και δεν ειχε δει το υψος του:p )οταν σηκωθηκε ομως ο πατερας μου τοτε κοτεψε!!!

μου ετυχε προχτες το εξης στα Σεπολια κοντα στο σταθμο του μετρο εχει ενα σχολειο στο οποιο ειχαν κρυφτει πιτσιρικαδες που πετουσαν πορτοκαλια στα διερχομενα αυτοκινητα,ευτυχως δεν επαθα τιποτα αλλα τρομαξα πολυ με πηρε στο πισω τζαμι!πολυ επικινδυνο!πηρα την αστυνομια αλλα δεν ξερω τι εγινε!

Ε καλά... Είπαμε... Όχι και αστυνομία... Τώρα πετούν και αυγά! :confused:

Link to comment
Share on other sites

τι συμπεριφορα..ημουν στην εγνατια με το αυτοκινητο(σταματημενος) και ειναι ενα μηχανακι που κανει ελιγμους με αποτομους και μου χτυπαει ο βλα..ς τον προφυλαχτηρα! τον κορναρω και μου λεει "τι θες ρε?"

ρε???????? :chair: ε κατεβηκα...αλλα εφυγε τι να το κανεις?

εγω αυτα τα λεω αλητεια και θρασυτητα :whip:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αν ειχα ανοιχτο το παραθυρο και μου ερχοτανε στη μουρη?

αν εκανε ζημια στο αυτοκινητο???

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

αν ειχα ανοιχτο το παραθυρο και μου ερχοτανε στη μουρη?

αν εκανε ζημια στο αυτοκινητο???

 

H zimia einai to teleftaio. Mporei na tromazes, na exanes ton elegxo kai na prokalountan atyxima.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν βοδια και βοδια... χθες βγαινοντας απο το σινεμα και μπαινωντας στο ασανσερ (στα city gate) ηταν ενα βοδι και μια κατσικα που καπνιζαν μεσα στο ασανσερ. Τι να τους κανεις? Να τους σπασεις το κεφαλι? Βοδια θα συνεχισουν να ειναι...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...