Jump to content

Προβλήματα στο Windows Update...


stpantazis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα και χρόνια πολλα. :)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το firewall του dsl wireless router (linksys 354G) που έχω μπορεί να δημιουργεί προβλήματα στο windows update.

 

Μπαινω στο MS Update και όταν επιλέγω να γίνουν οι τελευταίες ενημερώσεις μου γράφει:

 

 

Τα αρχεία που απαιτούνται για χρήση του Windows Update δεν είναι πια καταχωρημένα ή εγκατεστημένα στον υπολογιστή σας. Για να συνεχίσετε:

 

 

Άμεση αυτόματη καταχώρηση ή επανεγκατάσταση των αρχείων (Προτείνεται)

 

Επιλέγω το προτεινομενο και μετά απο λίγο (και αφού ο δείκτης λήψης και εγκατάστασης φτάσει στο 100%) με γυρίζει στην αρχική σελίδα του Windows Update. Ξαναεπίλεγω να γίνει το update και γίνεται ο ίδιος κύκλος...

 

Καμια ιδέα;

 

ΥΓ: Το τελευταίο update το έκανα στις 11 Νοεμβρίου με επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να το αναφέρω αν και θα έπρεπε. Τα Windows ειναι αυθεντικά αγορασμένα με το laptop. Είναι τα Windows XP Home SP2

 

Πάντως έχω την εντύπωση πως ο Windows Media Player για να δουλέψει σωστά και να μου δείχνει πληροφορίες για τα τραγούδια που παίζουν έπρεπε να ανοίξω κάποια πόρτα στο firewall του router...

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις ενεργοποιημενο το firewall μπορει να κανει corrupt τα αρχεια που κατεβαινουν και χρειαζονται απο το windows update.

Μπες στο config του , σβησε το firewall και ξαναδοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα άλλα τίποτα. Δεν έχω κάποιο άλλο firewall (π.χ. Norton) ούτε Antivirus software ενεργοποιημένα. Βέβαια είχα παλιά άλλα τα έβγαλα...

 

:(

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα άλλα τίποτα. Δεν έχω κάποιο άλλο firewall (π.χ. Norton) ούτε Antivirus software ενεργοποιημένα. Βέβαια είχα παλιά άλλα τα έβγαλα...

 

:(

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Η λύση είναι εδώ:

 

http://www.mcse.ms/message1746296.html

Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...