Jump to content

Αγορά μεγάλου scooter


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομαι να αγορασω ενα μεγαλο scooter που να κινειται αξιοπρεπεστατα.

λοιπον ειμαι αναμεσα στο piaggio beverly-500 που μπορω να πω οτι μου αρεσει παρα πολυ και στο piaggio x-8 250.ξερω ειναι αντιθετα αυτα τα 2 μηχανακια αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας ειδικα αν καποιος απο εσας ειναι και κατοχος καποιου απο αυτα τα 2.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.επειδη ειμαι γνωστης των scooter τα τελευταια 10 χρονια,εχω οδηγησει πολλα μηχανακια.θα σου προτεινα να μην αποκτησεις τοσο μεγαλο scooter,και τα 250 κυβικα ειναι αρκετα.το piaggio beverly ειναι ενα πολυ αξιολογο μηχανακι οπως και το piaggio x-8 250.η διαφορα τους ειναι στο καλουπι.παντως εαν θελεις να αποκτησεις 500αρι καλυτερα να στραφεις σε gilera nexus.απιστευτο scooter και πολυ δυνατο,και πολυ καλα φρενα.

αλλα καλυτερα ειναι να πας να τα τεσταρεις και οποιο σου καθησει καλυτερα να το επιλεξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τζονι κ εγω θα σου προτεινα το Nexus φιλε!αλλα μεταξυ των δυο που λες σιγουρα το beverly γιατι εχει παρα πολυ καλη οδηγικη συμπεριφορα!τα μεγαλα ζαντολαστιχα βλεπεις... καλο το X8 αλλα σαν το παλιο Hexagon... τελειως αντιεμπορικο σε περιπτωση μεταπωλησης!λογω καλουπιου... ενω το Beverly αν πεις να το πουλησεις θα το δωσεις αμεσως!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το nexus παιδια αλλα δεν με τραβαει και τοσο πολυ σαν στυλ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το nexus παιδια αλλα δεν με τραβαει και τοσο πολυ σαν στυλ.

θα σε τραβηξει το πολυ ισχυρο μοτερ του και τα πολυ καλα φρενα του.επισης ριξε και μια :confused: εδω,ισως να βρεις κατι;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τελικα κατεληξα στο beverly-500,εκανα και μια βολτα με ενα κι εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς λίγο καλύτερα αν όντως σου χρειάζεται ενα scooter με τόσα πολλά κυβικά. Αν το θέλεις για μέσα στην πόλη πιστεύω οτι και με ενα 200cc θα κάνεις άψογα τη δουλειά σου. Αν πάλι το θέλεις για εκτός πόλης, θα καταλάβεις και μόνος σου στην πορεία οτι τα scooter δεν είναι και ο,τι καλύτερο για ταξίδια, όσον αφορά κυρίως ασφάλεια αλλά και άνεση. Οπως και να έχει πάντως, αν έχεις αποφασίσει να πας σε scooter, πιστεύω οτι το beverly είναι όντως πολύ καλή επιλογή, απο τις καλύτερες της κατηγορίας.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

ναι το scooter θελω για εκτος πολης διαδρομη,ενταξει μη φανταστεις και για πολυ μεγαλη αποσταση,περιπου 30 χλμ ας πουμε και βλεπω οτι το beverly ειναι αρκετα ανετο και πρεπει να ειναι Ok και για μεγαλη καπως αποσταση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ναι το scooter θελω για εκτος πολης διαδρομη,ενταξει μη φανταστεις και για πολυ μεγαλη αποσταση,περιπου 30 χλμ ας πουμε και βλεπω οτι το beverly ειναι αρκετα ανετο και πρεπει να ειναι Ok και για μεγαλη καπως αποσταση.

ειναι πολυ ανετο και μαλιστα τα 30 km τα εχει ψωμοτυρι που λεμε,εδω εχω ταξιδεψει με scooter 200 κυβικα πατρα αθηνα και το μηχανακι ουτε ειχε αναψει που και με ταχυτητες σταθερα 100!

καλη επιλογη εκανες;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τ-ΜΑΧ 500!!! Μακράν το καλύτερο από τα μεγάλα που κυκλοφορούν στην αγορά. Εξαιρετικός σκελετός, πολύ καλά φρένα, μοτέρ που ξυρίζει, άνετο για ταξίδι με δύο άτομα ( όχι για 30 αλλά για 330 km), αξιόπιστο (Ιαπωνία!!!). Από την άλλη, έχει τσιμπημένη τιμή. Αλλά είναι το πιο κοντινό σε μοτοσυκλέτα σκούτερ αυτή τη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχεις οδηγησει τα μεγαλα scooter της piaggio & gilera.

καμια σχεση στα αυτοματα Ιαπωνια με Ιταλια.

το 90% στα scooter που κυκλοφορουν στην χωρα μας ειναι Ιταλικα.αυτο τα λεει ολα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχεις οδηγησει τα μεγαλα scooter της piaggio & gilera.

καμια σχεση στα αυτοματα Ιαπωνια με Ιταλια.

το 90% στα scooter που κυκλοφορουν στην χωρα μας ειναι Ιταλικα.αυτο τα λεει ολα!

 

Με επιφύλαξη γιατί δεν έχω πράγματι οδηγήσει τα ιταλικά, αλλά την πρώτη φορά που οδήγησα το T-Max έπαθα πολιτισμικό σοκ. Ο όρος σκούτερ το αδικεί παράφορα. Έχω οδηγήσει/ταξιδέψει με πολλές μηχανές (από TDR 250 έως R1) και η αίσθηση του Τ-Max ήταν πράγματι αίσθηση μοτοσυκλέτας.

 

Οι πωλήσεις δεν ξέρω αν τα λένε όλα, γιατί πάντα τα ιαπωνικά (αν δεν απατώμαι) είναι ακριβότερα, οπότε ο αγοραστής διστάζει. Όταν πήρα πριν χρόνια το δικό μου σκουτεράκι (elyseo 125) 1.000.000 δραχμές, τα αντίστοιχα ιαπωνικά έπαιζαν στο 1.200.000 και πάνω.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

το T-max το 500αρι ειναι πολυ καλο scooter αλλα δεν αγγιζει το πολυ καλο.απο προσωπικη μου αποψη και εμπειρια τα καλυτερα ειναι τα piaggio-gilera! το μηχανακι...500αρι μοτερ και βγαζει 41 αλογα,καμια σχεση να οτι οδηγεις αυτοματο.εξαιρετικη ροπη και το μηχανακι μαματο αγγιζει 160 km.αλλα ο φιλος παραπανω τελικα κατεληξε στο beverly-500.

και οι τιμες δεν ειναι φθηνες για τα piaggio-gilera.αντιθετως θα ελεγα οτι "τσιμπανε"!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το t-max το ειδα κι αυτο αλλα δε μπορω να πω οτι με ενθουσιασε κιολας.

το nexus και το beverly οπου και κατεληξα τα οδηγησα και τα 2 και μπορω να πω οτι με αφησαν απολυτα ικανοποιημενο και με τις επιδοσεις τους αλλα και με την ανεση που προσφερουν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το t-max το ειδα κι αυτο αλλα δε μπορω να πω οτι με ενθουσιασε κιολας.

το nexus και το beverly οπου και κατεληξα τα οδηγησα και τα 2 και μπορω να πω οτι με αφησαν απολυτα ικανοποιημενο και με τις επιδοσεις τους αλλα και με την ανεση που προσφερουν.

καμια σχεση σου λεω στα scooter οι δυο εταιριες!

τελικα κατεληξες τι θα αποκτησεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καταρχάς καλησπέρα ,νέος μέλος στο φόρουμ. Ονομάζομαι Μπαμπούρης Αποστόλης και είμαι μέλος του Scooterclub Hellas (forum.piaggio.gr ). Είμαι κάτοχος του Suzuki Burgman 650 k5 Yoshimura. Tα megascooter είναι η αδυναμία μου αν και πλέον είναι καθαρά αυτόματες μηχανές.Υπήρξα κάτοχος 3 χ9 (1 χ9 180, 1 χ9 500 evo ,1 χ9 500 παλιό) και ενός Yamaha Tmax 500 2004 και τώρα πλέον το Suzuki το οποίο αν δεν βγει κάτι μεγαλύτερο σε κυβικά ή κάτι πιο δυνατό από αυτό δεν το αλλάζω.Επίσης έχω καβαλήσει και έχω ταξιδέψει με σχεδόν όλα τα megascooter από 500 και πάνω. Είδα τις απόψεις σχετικά με τα μηχανάκια. Καταρχάς μην συγκρίνουμε Ιταλικό με Ιαπωνικό. Η ποιότητα είναι μέρα με την νύχτα. Καμμία σχέση. Απλά ο Ιταλός είναι καλός στο design.Επίσης όσον αφορά τις πωλήσεις στην Ελλάδα παίζουμε με άλλα χρήματα.Άλλο 10 800 που έχει ένα Burgman ή 9 800 που έχει ένα Tmax κι άλλο 6000 που έχει ένα χ9 .Κι όπως όλοι μας γνωρίζουμε καλά ότι πληρώνεις παίρνεις.Η μισή Ελλάδα έχει Χιουνται Atos.Τι σημαίνει αυτό?ότι είναι το καλύτερο αυτοκίνητο?Λογικό είναι οι πωλήσεις να είναι έτσι! Ότι ιταλικό πήρα το πούλησα μέσα στην 2ετία το πολύ γιατί είχα τρελαθεί στα προβλήματα.. Πότε δεν δούλευε το ένα πότε το άλλο.Έχω γνωστό μου που έχει σε Burgman 75 000χλμ κι ένα με ένα TMAX με 60000χλμ και δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα. Από τα Ιταλικά ξεχωρίζω περισσότερο το Nexus οδηγικά αλλά δεν με τραβάει σαν μηχανάκι. Προτίμησα το ΤΜΑΧ γιατί είναι 2κύλινδρο γιατί έχει 4 άλογα παραπάνω κι αν θελήσεις να το φτιάξεις υπάρχουν πάρα πολλοί οίκοι που αναλαμβάνουν να το κάνουν τέρας όπως και το Suzuki που έχω τώρα. Κάτι που ανέφερε ο DrGus για τα κρατήματα. Τα ζαντολάστιχα παίζουν ρόλο αλλά παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα. Σε σύγκριση με το Nexus μεγάλη διαφορά. Το προτέρημα του Beverly είναι μόνο ο 16άρης τροχός.Το Nexus όμως έχει κατανομή 49-51 και στις στροφές πάει αέρα-πατέρα..Τρελά κρατήματα.Πίστεψέ με έχει μεγάλη σχέση.Το burgman που έχω τώρα έχει VBOX τύπου πλαίσιο και κατανομή βάρους 48,6-51,4 περίπου.όσοι φίλοι μου μηχανόβιοι με gsxr,varadero στην κατοχή τους έχουν πάθει πλάκα με τα κρατήματα του.Το Beverly κάνει και ταξίδια αλλά είναι τρομερά βολικό στην πόλη.Χωράει παντού.Eλπίζω να βοήθησα..Οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε το Scooterclub Hellas σας περιμένει.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλησπέρα ,νέος μέλος στο φόρουμ. Ονομάζομαι Μπαμπούρης Αποστόλης και είμαι μέλος του Scooterclub Hellas (forum.piaggio.gr ). Είμαι κάτοχος του Suzuki Burgman 650 k5 Yoshimura. Tα megascooter είναι η αδυναμία μου αν και πλέον είναι καθαρά αυτόματες μηχανές.Υπήρξα κάτοχος 3 χ9 (1 χ9 180, 1 χ9 500 evo ,1 χ9 500 παλιό) και ενός Yamaha Tmax 500 2004 και τώρα πλέον το Suzuki το οποίο αν δεν βγει κάτι μεγαλύτερο σε κυβικά ή κάτι πιο δυνατό από αυτό δεν το αλλάζω.Επίσης έχω καβαλήσει και έχω ταξιδέψει με σχεδόν όλα τα megascooter από 500 και πάνω. Είδα τις απόψεις σχετικά με τα μηχανάκια. Καταρχάς μην συγκρίνουμε Ιταλικό με Ιαπωνικό. Η ποιότητα είναι μέρα με την νύχτα. Καμμία σχέση. Απλά ο Ιταλός είναι καλός στο design.Επίσης όσον αφορά τις πωλήσεις στην Ελλάδα παίζουμε με άλλα χρήματα.Άλλο 10 800 που έχει ένα Burgman ή 9 800 που έχει ένα Tmax κι άλλο 6000 που έχει ένα χ9 .Κι όπως όλοι μας γνωρίζουμε καλά ότι πληρώνεις παίρνεις.Η μισή Ελλάδα έχει Χιουνται Atos.Τι σημαίνει αυτό?ότι είναι το καλύτερο αυτοκίνητο?Λογικό είναι οι πωλήσεις να είναι έτσι! Ότι ιταλικό πήρα το πούλησα μέσα στην 2ετία το πολύ γιατί είχα τρελαθεί στα προβλήματα.. Πότε δεν δούλευε το ένα πότε το άλλο.Έχω γνωστό μου που έχει σε Burgman 75 000χλμ κι ένα με ένα TMAX με 60000χλμ και δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα. Από τα Ιταλικά ξεχωρίζω περισσότερο το Nexus οδηγικά αλλά δεν με τραβάει σαν μηχανάκι. Προτίμησα το ΤΜΑΧ γιατί είναι 2κύλινδρο γιατί έχει 4 άλογα παραπάνω κι αν θελήσεις να το φτιάξεις υπάρχουν πάρα πολλοί οίκοι που αναλαμβάνουν να το κάνουν τέρας όπως και το Suzuki που έχω τώρα. Κάτι που ανέφερε ο DrGus για τα κρατήματα. Τα ζαντολάστιχα παίζουν ρόλο αλλά παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα. Σε σύγκριση με το Nexus μεγάλη διαφορά. Το προτέρημα του Beverly είναι μόνο ο 16άρης τροχός.Το Nexus όμως έχει κατανομή 49-51 και στις στροφές πάει αέρα-πατέρα..Τρελά κρατήματα.Πίστεψέ με έχει μεγάλη σχέση.Το burgman που έχω τώρα έχει VBOX τύπου πλαίσιο και κατανομή βάρους 48,6-51,4 περίπου.όσοι φίλοι μου μηχανόβιοι με gsxr,varadero στην κατοχή τους έχουν πάθει πλάκα με τα κρατήματα του.Το Beverly κάνει και ταξίδια αλλά είναι τρομερά βολικό στην πόλη.Χωράει παντού.Eλπίζω να βοήθησα..Οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε το Scooterclub Hellas σας περιμένει.

φιλε τα λες πολυ σωστα,επισης εχω διαβασει και σε αλλο forum τις αποψεις,συμφωνω απολυτα μαζι σου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενδιαφέροντα όλα όσα αναφέρθηκαν... να σημειώσω και γώ μόνον την εμπειρία μου...

Με Τ-max 500 τον περασμένο Μάιο 2005, έκανα το Μόναχο (αναχώρηση 18:00)- Γενεύη-Γκρενόμπλ (Γαλλία) (άφιξη 13:00 την επόμενη μέρα με στάση για ύπνο σε ξενοδοχείο...)

10 μέρες μετά: Γκρενόμπλ (αναχώρηση 05:00) - Βενετία (άφιξη 12 το μεσημέρι) καράβι για Ηγουμενίτσα και την επομένη Θεσσαλονίκη...

 

Το σύνολο ήταν 2000 Km και κάτι πάνω στο Τ-max με ταχύτητες συνεχόμενα κοντά στην τελική. Οδηγική συμπεριφορά και άνεση απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

 

Το μόνο μειονέκτημα που του βρίσκω είναι ότι η ανάγκη για πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά σε μεγάλες ταχύτητες, αναγκάζει τα scooter γενικά να υπολείπονται σε άνεση ανάρτησης από τις μηχανές, γεγονός ιδιαίτερα αισθητό στους δρόμους των ελληνικών πόλεων, όπου ο οδηγός θα νοιώσει τη μέση του να καταπονείται στις λακούβες... αυτός ήταν και ο μοναδικός λόγος που αποχωρήστηκα το T-max.

Link to comment
Share on other sites

BURGMAN 650 OR

Honda silverwing εγω θα διαλεγα

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Παιδιά για το καινούργιο Nexus 250 τι έχετε να πείτε? Επαναφέρω το θέμα, καθώς ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο mega scooter και έχω φάει τρελό κόλλημα! Το έχει κανείς για να μας πει εντυπώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να πάρω. Ψάχτηκα και μάλλον καταλήγω στο σκούτερ της YAMAHA. Εξαιρετικό. 250 κυβικά.
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίζει :) Τyphoon καινούργιο (2t rulez) :) ...και έχει αυτόν το μαραφέτι το βεντιλατερ μπορείτε να μ πείτε τί :mad: σκ@τ@:mad: είναι αυτό???

μάλλον παγώνει τόν κινητήρα??????:(

μπορω μονο 50αρι λογο καταλαβένετε.....κ0λ0διπλ0ματ0ς.........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά αν και έχω οδηγήσει και είχα και σκουτερ και μηχανές εδω και 26 χρόνια που οδηγώ, αν εξαιρέσω την άνεση απο την βροχή, δεν συγκρίνω με τίποτα μια μηχανή μεγάλου κυβισμού με ένα σκούτερ.

Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνίσετε, αλλα όσες φορές είπα να αφήσω τη μηχανή και να πάρω σκούτερ μετα απο το πολύ 3 μήνες το έδωσα.

Για τα χαμηλά κυβικα θα συμφωνήσω 100%, αλλά από κάποιο σημείο και πάνω νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση.

Έκει που νομίζω ότι πλέον οι μηχανες φεύγουν μπροστά είναι στον τομέα της συντηρησης. Έχω δει Honda να βγάζει 50 και 100 χιλιάδες χιλιόμετρα σε 10 ετια η 20 ετία και να χρειάζεται μονο μπουζι και λάδια αντε και καμια αλυσίδα. Άντε τώρα να έχεις σκουτερ και να σκέφτεσαι, ωχ φτανει η ωρα για ιμάντα φτάνει η ώρα για καρούλια και πόσο έχουν τα μαμίσια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το καινούργιο Nexus 250 τι έχετε να πείτε? Επαναφέρω το θέμα, καθώς ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο mega scooter και έχω φάει τρελό κόλλημα! Το έχει κανείς για να μας πει εντυπώσεις?

 

καλημερα.:worry: nexus 250/πρωτες εντυπωσεις!.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...