Jump to content

Μνήμη!!


fanish1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά που μπορώ να δώ τι μνήμη έχω στον υπολογιστή μου??

Ενοοώ αν είναι DDR ή SDR. Aν δεν τα λέω λάθος!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

ti cpu exis...??

 

Pentium® 4 CPU 2.40GHz

2.30GHz,512 MB RAM

 

Αυτά γράφει στίς πληροφορίες συστήματος αυτά σου λέω!!

Link to comment
Share on other sites

Pentium® 4 CPU 2.40GHz

2.30GHz,512 MB RAM

 

Αυτά γράφει στίς πληροφορίες συστήματος αυτά σου λέω!!

 

Re c dn nomizw na yparxei soft pou na leei to eidos ths RAM.

Apla prepei na 3ereis th pairneis mallon ddr exeis man.

Kai koita ti pairnei h mobo!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που μπορώ να δώ τι μνήμη έχω στον υπολογιστή μου??

Ενοοώ αν είναι DDR ή SDR. Aν δεν τα λέω λάθος!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Κατεβασε αυτο το προγραματακι (δεν θελει install). Εχει πολλες πληροφοριες για το συστημα σου και τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Pentium® 4 CPU 2.40GHz

2.30GHz,512 MB RAM

 

Αυτά γράφει στίς πληροφορίες συστήματος αυτά σου λέω!!

 

ok opos lei kai to pedi pio pano.. exis ( DDR ) se kamia periptosi (DDR2)

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας!!

Κατέβασα το προγραμματάκι του φίλου και μου λέει DDR-SDRAM 512 MB!!

Αν θέλω να πάρω άλλη πρέπει να την ζητήσω έτσι??

Link to comment
Share on other sites

Ενα stick 512MB DDR 400αρα θα ζητησεις.Ειναι οι μνημες που κυκλοφορουν περισσοτερο αυτη την περιοδο.Εγω θα προτεινα κατι σε twinmos.Λογικα θα τη βρεις κατω απο 50€.Και η kingston ειναι καλη προταση απλα εχει αρχισει να εχει αρκετα rma τα τελευταια δυο χρονια ειδικα σε value ram...
Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Δες πρωτα και στα ποσα Mhz τρεχει η μνημη σου με το cpuz που σου προτειναν!!Απ'οσο γραφει το διπλασιαζεις και βρισκεις στα ποσα!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο μαγαζί μου έχω ένα άλλο μηχανάκι και είναι Ρ4 1.30ΜΗΖ και η μνήμη είναι SDRAM και μόλις 256. Εχω βρεί Εχω βρεί αυτή εδώ και θέλω να μάθω απο εσάς άν κάνει?? . Αν αφήσω και αυτή που έχει πάνω θα πάω στα 512??

Ενοοώ θα τρέξει πιό γρήγορα το μηχανάκι γιατί τώρα πάει με ρυθμούς χελώνας??

Πολλές ερωτήσεις και συγνώμη γι'αυτό αλλά είμαι λίγο ψιλοάσχετος!! :worry:

Link to comment
Share on other sites

paidia pws ginete na balw eikoniki mnimi?kapws xwrizeis ton skliro alla den kserw pws.Kserei kaneis??

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

paidia pws ginete na balw eikoniki mnimi?kapws xwrizeis ton skliro alla den kserw pws.Kserei kaneis??

Δεξί κλικ στο My Computer, Properties, Advanced, Performance, Settings, Advanced, Change.

 

Υ.Γ.: Περισσότερη δε σημαίνει απαραίτητα και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ok thanks!Tha diksei:D

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα SDRAM 256 και έβαλα ακόμα μία 256 και μία 128 αλλά δεν είδα και μεγάλη διαφορά!! Πάει λίγο πιο γρήγορα!! Εχω Intel Pentium 4 CPU 1.70 GHz.

Motherboard ASUS P4S133!!

Ζητάω πολλά ε??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
paidia exw 3 ram panw 2-256 kai 1-512 opou kai oi 3 exoun diaforetiko mhz,8a exw tipota epiptwseis?

kai an nai ti?

Αν το μηχάνημα τις βλέπει όλες, η επίπτωση θα είναι ότι όλες οι μνήμες θα παίζουν στη χαμηλότερη κοινά υποστηριζόμενη συχνότητα.

Γενικά όμως δεν είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιείς διαφορετικές μνήμες, μπορούν να προκύψουν διάφορα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

afta ta provlimata pou les ti enoeis?

vasika ekana thn erwtisi afti giati ka8ws eimouna sto pc kai piga na anoiksw ena fakelo olo me mias epanekinisi...to pc mou einai p4 3,2-1gb ram-475 trofodotiko-dvd rom-dvd recorder-flopy-kai 3 sklirous 2 ide kai 1 sata,oi ide einai 80gb(exw ta xp mesa)o defteros(ide) 250gb kai o tritos(sata) 400gb

protou kanw anava8misi itan mia xara(2,4),kanena provlima alla eixa 2 sklirous 80 kai 250 kai trofodotiko 400

kai exw alla dio provlimata pou den ta eixa ston 2,4...opote kanw epanekinisi kai paw enarksi sunexeia mou leei oti exoun egkatasta8ei nea programmata,enw ta exw valei edw kai ena mina...kai to allo einai oti otan fortwsei ta xp meta apo ligo mou vgazei sfalma to modem tou adsl kai klhnei,gia na sou dwsw na katalaveis katw deksia stin mpara exei ena ikonidio pou sou dhxnei se ti katastasi vriskete,poses wres/meres einai anixto,posa kb exei kanei send kai posa received...elpzw na katalaves :worry:

kai mou vgazei afto to minima...

http://img478.imageshack.us/img478/9494/adsl8gq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω να βγάλεις τις 2 μνήμες από αυτές που έχεις και μετά να δεις αν συνεχίζουν τα προβλήματα...;

 

Αν ναί, τότε φταίει κάτι από τα Windows. Αν όχι, τότε φταίει ο συνδιασμός από τις μνήμες.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Schetika me tis TWIN MOS mnimes axizoun kapoios na echi analogi empiria?Gia laptop mia ton 1024 i 2 ton 512,gia dell inspiron 1100?

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν μπορει καποιος να μου απαντησει:

εχω 2 μνημες 512ΜΒ/533ΜΗΖ

Ετσι τουλαχιστον γραφουν οι κωδικοι που αντιστοιχουν στις συσκευασιες & ετικετες της καθε μιας.

Τρεχοντας ομως το "pc wizard" μου δειχνει αναλυτικοτατα πολλα πραγματα, αλλα οτι οι μνημες που εχω ειναι 266 ΜΗΖ !!!

Τις δοκιμασα μια μια χωριστα (σε περιπτωση που δε συνεργαζονται samsung-Kingston και πεφτει η ταχυτητα) , αλλα παλι σε καθε μια δειχνει 266 ΜΗΖ.

Υπαρχει εξηγηση, η καποιο προγραμμα αλλο για να τεσταρω;

(CPU = Intel p4 HT 3,6)

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να μου απαντησει:

εχω 2 μνημες 512ΜΒ/533ΜΗΖ

Ετσι τουλαχιστον γραφουν οι κωδικοι που αντιστοιχουν στις συσκευασιες & ετικετες της καθε μιας.

Τρεχοντας ομως το "pc wizard" μου δειχνει αναλυτικοτατα πολλα πραγματα, αλλα οτι οι μνημες που εχω ειναι 266 ΜΗΖ !!!

Τις δοκιμασα μια μια χωριστα (σε περιπτωση που δε συνεργαζονται samsung-Kingston και πεφτει η ταχυτητα) , αλλα παλι σε καθε μια δειχνει 266 ΜΗΖ.

Υπαρχει εξηγηση, η καποιο προγραμμα αλλο για να τεσταρω;

(CPU = Intel p4 HT 3,6)

...

Δες πρωτα και στα ποσα Mhz τρεχει η μνημη σου με το cpuz που σου προτειναν!!Απ'οσο γραφει το διπλασιαζεις και βρισκεις στα ποσα!!
;)
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να μου απαντησει:

εχω 2 μνημες 512ΜΒ/533ΜΗΖ

Ετσι τουλαχιστον γραφουν οι κωδικοι που αντιστοιχουν στις συσκευασιες & ετικετες της καθε μιας.

Τρεχοντας ομως το "pc wizard" μου δειχνει αναλυτικοτατα πολλα πραγματα, αλλα οτι οι μνημες που εχω ειναι 266 ΜΗΖ !!!

Τις δοκιμασα μια μια χωριστα (σε περιπτωση που δε συνεργαζονται samsung-Kingston και πεφτει η ταχυτητα) , αλλα παλι σε καθε μια δειχνει 266 ΜΗΖ.

Υπαρχει εξηγηση, η καποιο προγραμμα αλλο για να τεσταρω;

(CPU = Intel p4 HT 3,6)

Αν και το έχουμε ξαναγράψει στο computing: DDR = Double Data Rate. Οι μνήμες αυτές δηλαδή μεταφέρουν τα διπλάσια δεδομένα στον ίδιο κύκλο ρολογιού. Η συχνότητα που αναφέρεται συνήθως δεν είναι η πραγματική, αλλά η διπλάσια της επειδή οι επιδόσεις που έχουν είναι πιο κοντά σε αυτήν. Επομένως όταν λέμε DDR400 εννοούμε ότι λειτουργεί στα 200MHz.
Link to comment
Share on other sites

Chips

 

  • DDR2-400: DDR-SDRAM memory chips specified to run at 100 MHz, I/O clock at 200 MHz
  • DDR2-533: DDR-SDRAM memory chips specified to run at 133 MHz, I/O clock at 266 MHz
  • DDR2-667: DDR-SDRAM memory chips specified to run at 166 MHz, I/O clock at 333 MHz
  • DDR2-800: DDR-SDRAM memory chips specified to run at 200 MHz, I/O clock at 400 MHz

Διαβασα τα παραπανω και λυθηκε η απορια μου.

ευχαριστω

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Θα ηθελα να αγορασω 1 mobo socket 939 που να υποστηριζει 2 μνημες DDR2-800Μhz του 1gb,δηλαδη να εχω συνολο 2gb.

Υπαρχει mobo socket 939 που να υποστηριζει μνημη τετοιων συχνοτητων?Αν δεν υπαρχει πρεπει να παρω αναγκαστικα mobo για pentium?

please help.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...