Jump to content

Ρούχα: όταν δεν τα θέλετε τι τα κάνετε;


kostakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tα δωριζω στην οργανωση ''HUMANA''(ανθρωπιστικη οργανωση που μαζευει και στελνει διαφορα πραγματα στην Αφρικη).

στειλε μου με pm η δωσε μας καποιο τηλ γι' αυτη την οργανωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χμμμ... Τα μόνα ρούχα που πραγματικά δε μου κάνουν, είναι τα μωρουδιακά μου:lol:

 

Κατά τα άλλα, μπλουζίτσες, φουστίτσες κτλ τα κρατάω καμιά πενταετία:lol: Μόνο κάτι πολύ στενά ρούχα και εννοείται παντελόνια, ακόμα και φαρδιά, αλλάζω κάθε 2 χρόνια γιατί είμαι κοντούλα αλλά παρόλ'αυτά κανένα ποντάκι το παίρνω ακόμα...και μου κονταίνουν τα ρουχαλάκια λίγο:happy:

 

Όταν, λοιπόν, δε μου πολυκάνουν τα ρούχα, παίρνω το ψαλίδι και τα κάνω... έξαλλα. Π.χ. ένα ζιβάγκο που μου ζούλαγε το λαιμό:lol: το ψαλίδισα και το έκανα καλοκαιρινό, αμάνικο και χωρίς ζιβάγκο, εννοείται:) Τώρα μοιάζει με αυτά τα... τρέντι, τα "λιωμένα", ξέρετε, που μοιάζουν χρησιμοποιημένα, λίγο ξεβαμμένα κτλ... :lol:

 

Όλα τα άλλα, που πραγματικά δε μου κάνουν, τα δίνω στη μαμά μου...:lol: Κι εκείνη δεν ξέρω τι τα κάνει...!:p :wacko:

 

Πάντως, κάποια κοντομάνικα μπλουζάκια που ούτε καν επιδέχονται μεταποίηση, τα κάνω... τα γνωστά μας πατσαβούρια (τι εύηχη λέξη) για ξεσκόνισμα κτλ :rolleyes:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Τα ρούχα και τα αντικείμενα που δε χρειάζομαι τα χαρίζω στο παρακάτω site και αν θέλω παίρνω πράγματα που χαρίζουν άλλοι άνθρωποι:

http://dwsepare.ning.com/

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα δίνω στην εκκλησία. ξέρει η μάνα μου ένα παπά που συνεργάζεται με το Χαμόγελο του Παιδιού και έτσι τα δίνει εκεί, αλλά ακόμη και αν κρατάει μερικά για τα παιδιά του, χαλάλι του. σημασία έχει πως χρησιμοποιούνται ακόμη. :happy:
Link to comment
Share on other sites

τα δινω (δινει η mother μου) στην κοπελα που καθαριζει το σπιτι ή στο συνεργειο καθαρισμου της οικοδομης.

γενικως δε τα πεταμε, αλλα τα δινουμε σε οικογενειες που τα εχουν αναγκη (μιλαω παντα για ρουχα που ειναι σε θεση να φορεθουν, οχι σκισμενα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
τα ρουχα των παιδιων σε μια κοπελλα που εχει μικρα παιδια εχει αναγκη και τωρα και στην νυφη μου,και τα δικα μας στην κοπελλα που καθαριζει το σπιτι και την πολυκατοικια. Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

Με την κυρά αφού τα πλήνουμε τα βάζουμε σε σακούλες και τα πάω στην εκκλησία.Καμιά φορά αν κάτι νομίζουμε ότι κάνει τα δίνουμε στην κοπέλα που μας καθαρίζει για την ίδια ή τον άντρα της.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως θα τα δώσω σε άτομα που ξέρω ότι τα χρειάζονται και μερικά θα τα κρατήσω ως πρόχειρα για δουλειές.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλιά τα έδινα στην εκκλησία εδώ κοντά, αλλά τώρα δεν τα παίρνει.

Μια δύο φορές τα έχω πάει στο Δήμο Αθηναίων που τα μαζεύει, ενώ τις υπόλοιπες τα αφήνω δίπλα σε κάδους αποριμάτων και σε 20 λεπτά έχουν εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

απλα τραγικο. χαριζοντας τα και με το καταλληλο επικοινωνιακο παιχνιδι θα εβγαιναν πολυ κερδισμενοι. νροπη τους Edited by pexths
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου τα αχρείαστα ρούχα ή θα αλλάξουν χέρι, να πάνε δηλαδή σε πιο νεαρό συγγενή αν τα ρούχα είναι καλά και άλλα ρούχα καταλήγουν ξεσκονόπανα.
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χιλιάδες ατομα τα δινουν στο XariseTo.Gr

 

Oπως φαίνεται δεν σταματάει η υπερκατανάλωση που έχουμε :D

 

Και το βλεπω οτι υπαρχει κοσμος και χαρίζει και καινουργια αντικειμενα απο μικρής μεχρι και πολυ μεγάλης αξιας !!!!

 

Σήμερα 22.000 μέλη με πανω απο 32.000 αγγελίες με πάνω απο 150.000 αντικειμενα !!

 

Οσο αφορα τις εκκλησιες δεν περνουν ολες , γιατι ειναι διαδικασια και απαιτεί χρονο να το κανουν , γιαυτο θελει προσοχη που τα αφηνετε !

Πολλες φορες πιστεύουμε οτι κανουμε καλο να αφηνουμε σε μια εκκλησια αλλα τελικα πανε χαμενα !

Edited by makis_thess
Link to comment
Share on other sites

απλα τραγικο. χαριζοντας τα και με το καταλληλο επικοινωνιακο παιχνιδι θα εβγαιναν πολυ κερδισμενοι. νροπη τους

 

Θα ακουστώ λίγο κακός αλλά... να πληρώνεις ένα ρούχο 70Ε ξέρω γω, να το φορέσεις, να βγεις έξω και να δεις ότι φοράνε το ίδιο όλοι οι άστεγοι, θα νοιώσεις... κάπως γιατί πολύ απλά το πλήρωσες.

ΥΓ1: Όχι, δε συμφωνώ με αυτό που έκανε η εταιρία, απλά εκθέτω ένα άλλο σκεπτικό.

ΥΓ2: Ακούστηκα κακός ε;

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στον Δήμο των Αθηναίων κάπου υπάρχει μια υπηρεσία που τα παίρνει, ή τουλάχιστον τα έπαιρνε και τα μοίραζε νομίζω σε ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη......αλλά μετά την στροφή του Δήμου Αθηναίων εναντίον των αστέγων, ειλικρινά αποφασίσαμε να μην τα ξαναδώσουμε, γιατί πολύ αμφιβάλλουμε εάν και κατά πόσον θα πάνε πράγματι σε ανθρώπους που μπορεί να έχουν ανάγκη ένα ρούχο ικανό να φορεθεί, και κατά πόσον δεν καταλήγουν στην χωματερή...

Όσο για Εκκλησία, όντως είναι πολύ δύσκολο να βρεις Εκκλησία, η οποία να τα δεχθεί........

Πάντως νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να τα δίνουμε σε κάποιον που τα έχει ανάγκη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα mail πριν μία εβδομάδα στο Δήμο Αθηναίων πως μπορώ να τους στείλω ρούχα που μένω επαρχία και δεν μου απάντησαν ακόμα. Ελπίζω να απαντήσουν γιατί είναι κρίμα να πετάμε ρούχα ενώ άλλοι δεν έχουν να φορέσουν.
Μόνο Nokia!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα mail πριν μία εβδομάδα στο Δήμο Αθηναίων πως μπορώ να τους στείλω ρούχα που μένω επαρχία και δεν μου απάντησαν ακόμα. Ελπίζω να απαντήσουν γιατί είναι κρίμα να πετάμε ρούχα ενώ άλλοι δεν έχουν να φορέσουν.

 

Ειλικρινά μετά απ' αυτά που έκανε ο Δήμος ΑΘηναίων παραμονές του χιονιά εναντίον των αστέγων, αμφιβάλλω εάν έχει κάποιο ίχνος ευαισθησίας ο οιοσδήποτε εκεί μέσα και εάν δίνουν κάποια σημασία στα ρούχα που τυχόν τους στέλνουν και δεν τα πετάνε στις χωματερές......είναι λυπηρή μια τέτοια κατάσταση.

 

Υ.σ. Η υπογραφή σου τα σπάει! Είναι γ@@@@η!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά μετά απ' αυτά που έκανε ο Δήμος ΑΘηναίων παραμονές του χιονιά εναντίον των αστέγων, αμφιβάλλω εάν έχει κάποιο ίχνος ευαισθησίας ο οιοσδήποτε εκεί μέσα και εάν δίνουν κάποια σημασία στα ρούχα που τυχόν τους στέλνουν και δεν τα πετάνε στις χωματερές......είναι λυπηρή μια τέτοια κατάσταση.

Μακάρι να βρώ άκρη και να δώσω τα ρούχα που δεν θέλω. Ας είναι οπουδήποτε δεν με νοιάζει, αρκει να μην πεταχτούν.

 

Υ.σ. Η υπογραφή σου τα σπάει! Είναι γ@@@@η!

Το έχει πει ο Ayrton Senna!

Μόνο Nokia!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα δίνω σε αλλοδαπές οικογένειες της περιοχής μου που έχουν ανάγκη και τους γνωρίζω.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...