Jump to content

Fujitsu-Siemens Loox N520 (Review)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο gpslocator βρίσκει το gps και μου εμφανίζει αρκετούς δορυφόρους... απο καποια στιμη μερικοί γίνονται πρασινοι. Μετά πατάω πανω δεξια το ΟΚ και φεύγω απο το gpslocator. Ανοίγω το πχ destinator και μου βγάζει μήνυμα οτι δεν βρέθηκε gps. Μεσα απο τις ρυθμίσεις έχω ορίσει να κάνουn τα windows αυτόματα τις ρυθμίσεις του Gps. To fix δεν ξέρω τί είναι

 

Διόρθωση: Φίλε μου σ'ευχαριστώ. Δήλωσα com8 και baudrate 9600 και πλέον λειτουργεί!!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στο gpslocator βρίσκει το gps και μου εμφανίζει αρκετούς δορυφόρους... απο καποια στιμη μερικοί γίνονται πρασινοι. Μετά πατάω πανω δεξια το ΟΚ και φεύγω απο το gpslocator. Ανοίγω το πχ destinator και μου βγάζει μήνυμα οτι δεν βρέθηκε gps. Μεσα απο τις ρυθμίσεις έχω ορίσει να κάνουn τα windows αυτόματα τις ρυθμίσεις του Gps. To fix δεν ξέρω τί είναι

 

Διόρθωση: Φίλε μου σ'ευχαριστώ. Δήλωσα com8 και baudrate 9600 και πλέον λειτουργεί!!

 

To fix είναι ουσιαστικά το πρώτο άνοιγμα του gps. Η π΄ρωτη ρύθμιση δηλαδή απ'ότι έχω καταλάβει! :)

Επιτέλους βοήθησα κι εγώ κάπου! :p :happy:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
με δυσκολία μου βρίσκει πλέον δορυφόρους με την εσωτερική κεραία. Μπορεί να κάνει και 30 λεπτά μέχρι να βρει την γεωγραφική μου τοποθεσία. Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν παρίσι κι έκανε περίπου 30 με 40 λεπτά για να κλειδώσει. Σήμερα παρέλαβα την εξωτερική κεραία που είχα παραγγείλει και κλειδώνει το πολύ στα 2 λεπτά. Μα είναι δυνατόν με την εσωτερική κεραία να κάνει τόσην ώρα; Μήπως έχει βγεί κάποιο patch απο την εταιρία; Αρχίζω να απογοητεύομαι.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

με δυσκολία μου βρίσκει πλέον δορυφόρους με την εσωτερική κεραία. Μπορεί να κάνει και 30 λεπτά μέχρι να βρει την γεωγραφική μου τοποθεσία. Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν παρίσι κι έκανε περίπου 30 με 40 λεπτά για να κλειδώσει. Σήμερα παρέλαβα την εξωτερική κεραία που είχα παραγγείλει και κλειδώνει γύρω στα 2 λεπτά. Μα είναι δυνατόν με την εσωτερική κεραία να κάνει τόσην ώρα; Μήπως έχει βγεί κάποιο patch απο την εταιρία; Αρχίζω να απογοητεύομαι.

 

Φίλε μου είναι τεράστιος χρόνος 30 λεπτά. Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Πιάνει (σχεδόν) πάντα 7 - 8 δορυφόρους μέσα σε 6 -7 λεπτά αν είμαι σταθερός και κανά τέταρτο αν είμαι στο δρόμο. Στην αρχή του μηνύματός σου, λες πως: "με δυσκολία βρίσκει πλέον δορυφόρους..."

Παλαιότερα δε στο έκανε αυτό; Τους έβρισκε πιο γρήγορα; Μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα στην κεραία; Patch δε νομίζω να έχει βγεί. Υπάρχει μια rom στο support site της fujitsu-siemens αλλά είναι αρκετά παλιά (εμένα την είχε ήδη εγκατεστημένη στο ppc) :mad:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

τις πρώτες μέρες αμέσως εντόπιζε δορυφόρους αλλά αργούσε να κλειδώσει.Χθές, οταν συνέδεα την εξωτερική κεραία τους εντόπιζε και κλείδωνε σε 10 δευτερόλεπτα. έκανα ένα reset μήπως και λυνόταν τίποτα αλλά πλέον δεν εντοπίζει κάν την κεραία gps (εσωτερική κ εξωτερική) σε κανένα port και με κανένα baud rate...

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

τις πρώτες μέρες αμέσως εντόπιζε δορυφόρους αλλά αργούσε να κλειδώσει.Χθές, οταν συνέδεα την εξωτερική κεραία τους εντόπιζε και κλείδωνε σε 10 δευτερόλεπτα. έκανα ένα reset μήπως και λυνόταν τίποτα αλλά πλέον δεν εντοπίζει κάν την κεραία gps (εσωτερική κ εξωτερική) σε κανένα port και με κανένα baud rate...

 

Δε σου άρεσε που κλείδωσε σε 10 δευτερόλεπτα και έκανες reset για να το διορθώσεις; :p

Μήπως να κρατήσεις ένα backup και να κάνεις ένα hard reset μήπως και στρώσει;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

δεν μου άρεσε το γεγονός οτι ήμουν περιορισμένος για να χρησιμοποιήσω το gps να έχω συνδεδεμενη μόνο την εξωτερική κεραία. Την εσωτερική τότε γιατί την έχει; την πλήρωσα και δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω. Το έστειλα στην fujitsu-siemens, πακετάκι να το κοιταξουν.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

δεν μου άρεσε το γεγονός οτι ήμουν περιορισμένος για να χρησιμοποιήσω το gps να έχω συνδεδεμενη μόνο την εξωτερική κεραία. Την εσωτερική τότε γιατί την έχει; την πλήρωσα και δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω. Το έστειλα στην fujitsu-siemens, πακετάκι να το κοιταξουν.

 

Mάλλον το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις! Ενημέρωσε τι θα σου πουν.

Υ.Γ: Την εξωτερική κεραία πόσο και από που την πήρες;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αυριο συμπληρώνονται 2 βδομαδες απο τότε που τους έστειλα το N520 για service. Τους πήρα τηλ. (πριν απο 7 μέρες) για να μάθω την εξέλιξη. Μου είπαν πως το ερευνούσαν και πως θα με ειδοποιούσαν, αλλά ακόμα τίποτα. Μα καλα... γιατί κάνουν τόσο καιρό; Τόση πολύ δουλειά έχει πέσει; Την εξωτερική κεραία την πήρα απο το ebay αλλά τελικά πήγα και αγόρασα την αυθεντική της fujitsu-siemens μαζί με αυθεντικο φορτιστή αυτοκινήτου που ειδικά για το τελευταίο θέλω να είμαι σίγουρος οτι δεν θα πάθει κάτι το ppc μου εαν το συνδέσω!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

αυριο συμπληρώνονται 2 βδομαδες απο τότε που τους έστειλα το N520 για service. Τους πήρα τηλ. (πριν απο 7 μέρες) για να μάθω την εξέλιξη. Μου είπαν πως το ερευνούσαν και πως θα με ειδοποιούσαν, αλλά ακόμα τίποτα. Μα καλα... γιατί κάνουν τόσο καιρό; Τόση πολύ δουλειά έχει πέσει; Την εξωτερική κεραία την πήρα απο το ebay αλλά τελικά πήγα και αγόρασα την αυθεντική της fujitsu-siemens μαζί με αυθεντικο φορτιστή αυτοκινήτου που ειδικά για το τελευταίο θέλω να είμαι σίγουρος οτι δεν θα πάθει κάτι το ppc μου εαν το συνδέσω!

 

Κλασσικό service! :X

Όπως τα περίμενα... :mad:

Να ελπίζω δηλαδή να μην πάθει τίποτα το δικό μου γιατί αλλιώς θα κάνω καιρό να το ξαναδώ! Παρ'τους ξανά τηλ μήπως και μάθεις κανά νέο αν και χλωμό το κόβω.

Τώρα σχετικά με το πρόβλημά σου, διάβασα ότι πολλοί έχουν πάθει το ίδιο και δεν είσαι ο μόνος. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τα δω και πολύ, λόγω περιορισμένου χρόνου! :)

Πάρε τα links να δεις εσύ αν μπορείς:

http://www.firstloox.org/forums/showthread.php?t=8017

http://firstloox.org/forums/showthread.php?t=6936

http://www.firstloox.org/forums/showthread.php?t=7323

Υ.γ. Καλή Ανάσταση! :happy:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλ αλλά δεν πρέπει να δουλευαν Μ. Παρασκευή κ Μ. Σάββατο. Τώρα απο Τρίτη! Ελπίζω οταν μου το επιστρέψουν να έχει λυθεί το θέμα!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Kουράστηκαν πολύ φαίνεται και ήθελαν ξεκούραση... :mad: :rolleyes:

Φίλε μου όταν το πάρεις πίσω δες και πες μου γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για εξωτερική κεραία αλλά με αυτά που διάβασα δεν ξέρω τελικά αν θα πάρω

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

απο το πρωί προσπαθώ να μιλήσω με την εξυπηρέτηση πελατών της fujitsu-siemens αλλά είμαι συνέχεια σε γραμμή προτεραιότητας (10λεπτά αναμονή και μετά πέφτει η γραμμή)... Ευτυχώς που κάνω τις κλήσεις μέσω voipdiscount και δεν χρεώνομαι γιατί θα είχα πληρώσει παρα πολλά στον ΟΤΕ. H ώρα έχει πάει 3 παρά κι ακόμα να ενημερωθώ τι στο καλό γίνεται με το Loox N520. Ζεί, πέθανε, το έφτιαξαν, το χάλασαν, τι?! Μου είχαν πεί οτι θα με ενημέρωναν αλλά ούτε τηλέφωνο ούτε email. Θα κλείσω μήνα και το αστείο της υπόθεσης είναι οτι το ppc το είχα για 7-8 μέρες απο την ημέρα αγοράς.

Το email παραπόνων το έχω ήδη ετοιμο για την Siemens στη Γερμανία αλλά περιμένω σήμερα/αύριο να δώ τί θα μου πεί στο τηλέφωνο η Ελληνική Siemens.

Πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο απο εξυπηρέτηση πελατών... και ειδικά απο την Siemens που θεωρείται απο τις καλές.

Απογοητεύτηκα πάρα πολύ!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

απο το πρωί προσπαθώ να μιλήσω με την εξυπηρέτηση πελατών της fujitsu-siemens αλλά είμαι συνέχεια σε γραμμή προτεραιότητας (10λεπτά αναμονή και μετά πέφτει η γραμμή)... Ευτυχώς που κάνω τις κλήσεις μέσω voipdiscount και δεν χρεώνομαι γιατί θα είχα πληρώσει παρα πολλά στον ΟΤΕ. H ώρα έχει πάει 3 παρά κι ακόμα να ενημερωθώ τι στο καλό γίνεται με το Loox N520. Ζεί, πέθανε, το έφτιαξαν, το χάλασαν, τι?! Μου είχαν πεί οτι θα με ενημέρωναν αλλά ούτε τηλέφωνο ούτε email. Θα κλείσω μήνα και το αστείο της υπόθεσης είναι οτι το ppc το είχα για 7-8 μέρες απο την ημέρα αγοράς.

Το email παραπόνων το έχω ήδη ετοιμο για την Siemens στη Γερμανία αλλά περιμένω σήμερα/αύριο να δώ τί θα μου πεί στο τηλέφωνο η Ελληνική Siemens.

εχε υπομονη και αρκετο κουραγιο, γιατι το service τους ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ!!! εχω παρει n520 3 φορες πισω, για προβλμα της κεραιας gps και ποτε δεν το ειχαν φτιαξει. Και στην Αγγλια που το ξαναστειλα (αγπρασμενο απο expansys) μου ειπαν πως δεν ισχυε η εγγυηση γιατι ειχαν χαλασει το αυτοκολλητο service οταν το ειχαν ανοιξει και ουτε αυτο αλλαξαν!!!

Την τεταρτη φορα μετα απο 2,5 μηνες ηταν ok.

Μην περιμενεις απο τηλεφωνο να βγαλεις ακρη. Πηγαινε απο εκει και κανε φασαρια. Μονο ετσι λειτουργούν.

το ξαναλέω: EINAI ΠΑΝΗΓΥΡΤΖΗΔΕΣ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μένω στην Αθήνα. Και δεν μπορώ να κατέβω Αθήνα με την πιθανότητα να το έχουν φτιάξει... Τα κεντρικά της fujitsu-siemens δεν βρίσκονται στην Γερμανία; Έχασα την email διευθυνση γαμώτο!

 

Update: Τελικά απάντησαν στις 15:27 και μου ζήτησαν να πάρω αύριο τηλ απο τις 09 έως τις 15:00 γιατι τώρα έχουν κλείσει!! Μπράβο τους!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήταν χαλασμένη η κεραία από την αρχή. Πότε δούλευε και έβλεπε δορυφόρους και πότε όχι και επειδή το πρόβλημα δεν ήταν συνεχές νόμιζα ότι ήταν θέμα ρυθμίσεων ή οπτικής επαφής με τον ουρανό.

 

Τελικά το πήγα στο σερβις στη Θεσσαλονίκη και αφού μου το κρατήσαν 20 μέρες μου αλλάξαν κάτι (πλακέτα? κεραία? δεν ξέρω, αλλα όταν το πήρα ήταν αλλαγμένο και το ID της συσκευής). Με πήραν αυτοί 2 φορές τηλέφωνο, μια την 2η μέρα για να περιγράψω στον τεχνικό το πρόβλημα και μία όταν ήταν έτοιμο.

20 μέρες όμως είναι πολλές...

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση πως κάτι τέτοιο συμβαίνει και σ'εμενα. Τα ίδια συμπτώματα είχε. Σε 10 μερες συμπληρώνω 1 μήνα! Οπότε να περιμένω μέρα παρα μέρα πως θα μου το έχουν φτιαξεί; (Που έχουμε καταντήσει... αντί να ενημερωνόμαστε απο την ίδια την εταιρεία να ενημερωνόμαστε απο ομοιοπαθείς!)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με το σήμα του gps, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Υπήρχαν κάποιες μέρες που δυσκολευόταν να βρεί δορυφόρους αλλά συνήθως ok...Ας ελπίσουμε ότι δε θα χρειαστώ service.

Τώρα εσύ Φίλιππε, κουράγιο φίλε μου. Τι άλλο να πω μ'αυτούς που μπλέξαμε; :mad: Επέμενε αύριο να μάθεις τι γίνεται.

Ρε παιδιά έχετε να προτείνετεε μια καλή εταιρία με ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και ΓΡΗΓΟΡΟ service στη θεσ/νίκη ή έστω σε όλη την Ελλάδα. Θέλω το επόμενο ppc μου να ξέρω ότι αν πάθει κάτι θα το ξαναδω σύντομα. Πάντως με hp (με λάπτοπ και όχι με ppc) είχα επίσης προβλήματα με το service...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε με courrier.

Του έκανα αμέσως δοκιμή στο gps και είδα πως χωρίς εξωτερική κεραία πλέον εντοπίζει γρήγορα τους δορυφόρους και κλειδωνει (στο GPSLocator).

Παρατήρησα όμως πως το μικρόφωνο δεν δουλεύει καθόλου.

Ούτε ηχογραφήσεις, ούτε στο skype με ακούνε ούτε στο sjphone, μόνο ακούω... μου φτιάξαν το gps αλλα μου χαλάσαν το μικρόφωνο;

Υπάρχει τρόπος να ελεγξω εαν όντως λειτουργεί; Μου φαίνεται εξωφρενικό να το ξανα στείλω για service και να περιμένω άλλον ένα μήνα!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

oxi, με καμία εφαρμογή δεν λειτουργούσε το μικ. Το έστειλα πάλι πισω με courier

Ωχ!

Καλά κρασιά... Καλό κουράγιο. Μήπως να ζητήσεις αντικατάσταση; Είναι καινούρια η συσκευή ή την έχεις καιρό;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καινούργια είναι. 8 μερες την ειχα στα χέρια μου (αρχές Μαρτίου την πήρα) όλες τις υπόλοιπες μέρες στο service είναι!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Πίκραααααα...

Εγώ πάντως θα ζητούσα αντικτάσταση στη θέση σου.

Κανά νέο απ'το service; Σε πήραν κανά τηλ;

EDIT: Έχω ένα πρόβλημα. Όταν πατάω στην οθόνη το κλειδί για να κλειδώσω την οθόνη, καμιά φορά ανοίγουν το ημερολόγιο ή η καρτέλα με τον owner, τα οποία όμως δεν τα έχω καν στα today plugins... Καμιά λύση;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Χτες κατάφερα να χάσω την ακίδα... Βάλε βγάλε απο τη θηκη για να δω αν εχει σημα gps παει μου έπεσε στο δρόμο και χαμπαρι δεν πηρα...:(

 

Ευκαιρια λοιπον να αγοράσω ακιδα και εξωτερική κεραία μπας και δω την υγεια μου με το σημα γιατι εχει αρχισει να μου τη δινει η ενσωματωμενη κεραια.:mad: Έχει κανεις να προτεινει μαγαζι -ιντερνετικο η μη- για ακιδα-κεραια;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...