Jump to content

Fujitsu-Siemens Loox N520 (Review)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ αυτόν έχω. Τι εννοείς δεν κάνει; Το βύσμα του φορτιστή δε μπαίνει στον αντάπτορα που είχε το LOOX; :confused:

 

Δεν ήξερα ότι ο φόρτιστής του Loox έχει αντάπτορα :O

Τελικά όντως είναι το ίδιο βύσμα και γλύτωσα την αγορά φορτίστη!! :D :D Thx for the tip :happy:

Κάρτα SD πάρε την πιο γρήγορη που θα βρεις. εγώ έχω αυτή

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=49126133&product=810010

 

και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

έχεις φορτωμένο και dest στην κάρτα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχεις φορτωμένο και dest στην κάρτα?

 

Ναι φυσικά, χωρίς κανένα προβλημα.

Παλιά είχα μία 512 80x της trancend και όταν πήρα την 150x είδα ότι υπήρχε διαφορά στην ταχύτητα. Μην φανταστεις τιποτα τρελό, απλά λίγο καλύτερη απόκριση όταν ξυπνούσε απο stand by και στο dest όταν παίζεις με το ζοομ στο χαρτη.

 

Και μια συμβουλή, το ξέρω ότι οικονομικά θα έχεις λίγο ξεφύγει μετα την αγορά άλλα από όλα όσα σκέφτεσαι να αγοράσεις σαν περιφεριακά δεν έχεις ρωτήσει για το βασικότερο:

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_99_203&products_id=3337

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω screen protector για το 520;

Μιλάω πάντα για μαγαζί (εδώ στη θεσ/νίκη) και όχι για e-shop!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Το PDA είναι κουκλί Btw... Ειδικά η οθόνη του είναι μακράν καλύτερη του Ρ550!!

 

Εγω για screen protector ακουλήθησα την λύση ενός παιδιού από άλλο forum...

 

Πήγα στο βιβλιοπωλείο και πήρα μία διαφάνεια για projector την πιο λεπτή... Την έκοψα ακριβως στις διαστασης της οθονης με κοπίδi (ίσως και 1mm μεγαλύτερη) και την έβαλα πάνω στην όθονη... και κουμπώνει... Απλά τέλεια και το κόστος 50 λέπτα η διαφάνεια και 1 ευρώ το κοπίδι..!!! :)

 

Και παίζει να έιναι και καλύτερη από τα screen protector του εμπορίου γιατί είχα ακούσει ότι κολλάνε στην οθόνη επειδή τα μαγνητίζει και αυτό λέει καταστρέφει την οθόνη με τον καιρό... (Σε άλλο forum το άκουσα και αυτό)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

To πήρααααααααααααααααα! :yahoo: :up:

Επιτέλους!

Λοιπόν, τώρα φορτίζει και αναβοσβήνει ένα κόκκινο ledάκι. Όταν φορτίσει πλήρως, θα σταματήσει να αναβοσβήνει ή θα ανάψει πράσινο;

Ξέρω ότι πρέπει να το φορτίσω 12 ώρες (σύμφωνα με το manual) αλλά θέλω να ξέρω πότε θα γεμίσει! :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί μήπως κάποιος να με βοηθήσει να ρυθμίσω τη συσκευή μου ώστε να παίρνει, μέσω wlan, ίντερνετ από το router; Προσπαθώ εδώ και καιρό κ δεν ξέρω τι να κάνω... :(
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί μήπως κάποιος να με βοηθήσει να ρυθμίσω τη συσκευή μου ώστε να παίρνει, μέσω wlan, ίντερνετ από το router; Προσπαθώ εδώ και καιρό κ δεν ξέρω τι να κάνω... :(

Σε κάποια μπάρα πάνω - κάτω δεν θυμάμαι έχεις ένα σχετικό εικονείδιο. Πάτα το αν βρεί δίκτυο σε ρωτάει αν θες να μπεί και αν χρειάζεται κωδικός τον δίνεις. Αυτό είναι. Αν έχεις ανοίξει έστω και μιά φορά τη σχετική εφαρμογή που έχεις στα προγράματα πας γιά hard reset, αλλιώς δεν θα δουλέψει. Μην την ανοίξεις ποτέ. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια μπάρα πάνω - κάτω δεν θυμάμαι έχεις ένα σχετικό εικονείδιο. Πάτα το αν βρεί δίκτυο σε ρωτάει αν θες να μπεί και αν χρειάζεται κωδικός τον δίνεις. Αυτό είναι. Αν έχεις ανοίξει έστω και μιά φορά τη σχετική εφαρμογή που έχεις στα προγράματα πας γιά hard reset, αλλιώς δεν θα δουλέψει. Μην την ανοίξεις ποτέ. :rolleyes:

 

Thanks φίλε Πάνο!

Μιλάς για την εφαρμογή E2C ή κάπως έτσι; Αν ναι, είχα ακούσει τι προβλήματα προκαλεί και δεν την άνοιξα! (Ξέρεις μήπως πως μπορώ να την αφαιρέσω; - Δεν είναι στο program remove)

Κάτω έχει ένα εικονίδιο που λέει: turn wlan on/off (wlan power). Το βάζω στο οn, αλλά δε μου λεει αν βρίσκει τίποτα...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε Πάνο!

Μιλάς για την εφαρμογή E2C ή κάπως έτσι; Αν ναι, είχα ακούσει τι προβλήματα προκαλεί και δεν την άνοιξα! (Ξέρεις μήπως πως μπορώ να την αφαιρέσω; - Δεν είναι στο program remove)

Κάτω έχει ένα εικονίδιο που λέει: turn wlan on/off (wlan power). Το βάζω στο οn, αλλά δε μου λεει αν βρίσκει τίποτα...

Αυτή λέω μην την ανοίξεις και δεν βγαίνει. Δεν βρίσκει δίκτυο, γιά δοκίμασε να το κρατήσεις λίγο πατημένο, δεν θυμάμαι ρε γμτ. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!

Το έκανα!

Είχα το pda σε flight mode και γι'αυτό δε μου έβγαζε καμμία ειδοποίηση :O :stupid: :X

Με το που το έβγαλα από flight mode, αμέσως ήρθε ειδοποίηση!

Thanks Πάνο! :happy: :D

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατ' αρχάς θα ήθελα να ρωτήσω τί ακριβώς κάνει το update στο παρακάτω link και αν είναι απαραίτητο να το κάνω κι εγώ! Δεν έω κάποιο πρόβλημα με το wifi τουλάχιστον μέχρι τώρα! Link: http://support.fujitsu-siemens.de/forum/viewtopic.php?t=17388

Επίσης, χθές είχα ένα πρόβλημα με το n520 μου. Μπήκε σε "standby mode" με ενεργοποιημένο wifi, irda και μετά δεν μπορούσα να το ανοίξω ούτε με κάποια από τα hardware buttons (έχω ενεργοποιημένη την επιλογή να ανοίγει η οθόνη και με αυτά) αλλά ούτε και με το πλήκτρο on/off. Δεν έπιανε ούτε το soft reset ούτε το on/off κρατημένο. Δεν άναβε ούτε η οθόνη, ούτε τα πλήκτρα. Πατώντας την touchscreen είδα ότι το pda λειτουργούσε, καθώς ακουγότανε ο ήχος από το tap στην έναρξη. Αφαίρεσα τη μπαταρία για λίγο αλλά και πάλι τίποτα. Τελικά μετά από δεύτερη αφαίρεση της μπαταρίας έγινε. Διάβασα για ένα πρόβλημα στα n520 και 560 όπου η συσκυή δεν ανοίγει μετά από σβήσιμο με ενεργοποιημένο wlan, sd κάρτα μέσα στη συσκευή και το navigon, αλλά δεν έχω το navigon. Tί μπορεί να έφταιγε; Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;:confused:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατ' αρχάς θα ήθελα να ρωτήσω τί ακριβώς κάνει το update στο παρακάτω link και αν είναι απαραίτητο να το κάνω κι εγώ! Δεν έω κάποιο πρόβλημα με το wifi τουλάχιστον μέχρι τώρα! Link: http://support.fujitsu-siemens.de/forum/viewtopic.php?t=17388

Επίσης, χθές είχα ένα πρόβλημα με το n520 μου. Μπήκε σε "standby mode" με ενεργοποιημένο wifi, irda και μετά δεν μπορούσα να το ανοίξω ούτε με κάποια από τα hardware buttons (έχω ενεργοποιημένη την επιλογή να ανοίγει η οθόνη και με αυτά) αλλά ούτε και με το πλήκτρο on/off. Δεν έπιανε ούτε το soft reset ούτε το on/off κρατημένο. Δεν άναβε ούτε η οθόνη, ούτε τα πλήκτρα. Πατώντας την touchscreen είδα ότι το pda λειτουργούσε, καθώς ακουγότανε ο ήχος από το tap στην έναρξη. Αφαίρεσα τη μπαταρία για λίγο αλλά και πάλι τίποτα. Τελικά μετά από δεύτερη αφαίρεση της μπαταρίας έγινε. Διάβασα για ένα πρόβλημα στα n520 και 560 όπου η συσκυή δεν ανοίγει μετά από σβήσιμο με ενεργοποιημένο wlan, sd κάρτα μέσα στη συσκευή και το navigon, αλλά δεν έχω το navigon. Tί μπορεί να έφταιγε; Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;:confused:

 

Λοιπόν το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε πρίν λίγο με ενεργοποιημένο μόνο το wifi. Έχει κανείς κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Μήπως πρέπει να κάνω κάποιο rom update; Πως βλέπω την έκδοση της rom που έχω εγώ;

Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp!!!

(btw μόνο εγώ έχω n520;;; :confused: )

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ http://support.fujitsu-siemens.com/com/support/linkapplication.html?LNG=EN&ID=3394 επιλέγοντας τη συσκευή σου υπάρχουν μερικά patch που πιστεύω θα σου λύσουν το πρόβλημα. Προσοχή κατέβασε την Αγγλική έκδοση και ακολούθησε πιστά τις οδηγίες. :D
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο τα έχω δεί αυτα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιό ταιριάζει στο πρόβλημα μου :(
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο τα έχω δεί αυτα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιό ταιριάζει στο πρόβλημα μου :(

Service Patch - Pocket LOOX N520 - Pocket LOOX N520

 

Description:

This patch is only suitable for Pocket LOOX N520 and N560 series!

Important Note: For N520 is ROM Version P22452-P919-v21x required!

It solves the problem, that the device could not be switched on after a shutdown with activated WLAN, plugged SD-card and installed NAVIGON MN5 (from version 5.2).

Link to comment
Share on other sites

ΑΠο σήμερα είμαι κι εγώ κάτοχος του N520.

Εχω μια ερώτηση... το σύνδεσα με το pc για να κάνει συγχρονισμό και του έχω μεταφέρει αρκετά αρχεία στην SD 2GB κάρτα. Όταν όμως πάω να του μεταφέρω ένα αρχείο WCE_A.DAT 9ΜΒ χάνεται η σύνδεση με το pc σαν να τράβηξα το καλώδιο usb. Τι μπορεί να φταίει;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Service Patch - Pocket LOOX N520 - Pocket LOOX N520

 

Description:

This patch is only suitable for Pocket LOOX N520 and N560 series!

Important Note: For N520 is ROM Version P22452-P919-v21x required!

It solves the problem, that the device could not be switched on after a shutdown with activated WLAN, plugged SD-card and installed NAVIGON MN5 (from version 5.2).

 

Αυτό εδώ δεν το έχω όμως...

Λες να κάνει;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

ΑΠο σήμερα είμαι κι εγώ κάτοχος του N520.

Εχω μια ερώτηση... το σύνδεσα με το pc για να κάνει συγχρονισμό και του έχω μεταφέρει αρκετά αρχεία στην SD 2GB κάρτα. Όταν όμως πάω να του μεταφέρω ένα αρχείο WCE_A.DAT 9ΜΒ χάνεται η σύνδεση με το pc σαν να τράβηξα το καλώδιο usb. Τι μπορεί να φταίει;

 

Καλώς ήρθες φίλε μου στο thread του n520 (άντε για να μη γράφω και μόνος μου :p ).

Σχετικά με το πρόβλημά σου, στο κάνει μόνο στο συγκεκριμένο αρχείο;

Τί αρχείο είναι; (έχει σχέση με rom update; )

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κατέβασε το και ακολούθησε τις οδηγίες. ;)

 

Ακολούθησα τις οδηγίες αλλά τίποτα. Μου λέει: "installation of ServicePatch2.cab was unsuccesful". Γιατί;

Έχω την κατάλληλη rom (21x) και κατέβασα την αγγλική έκδοση!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στο thread του n520 (άντε για να μη γράφω και μόνος μου :p ).

Σχετικά με το πρόβλημά σου, στο κάνει μόνο στο συγκεκριμένο αρχείο;

Τί αρχείο είναι; (έχει σχέση με rom update; )

 

Απ'οτι φαίνεται μου το κάνει στο συγκεκριμένο αρχείο.

Είναι αντιγραφή απο εναν ελληνικό χάρτη που βρήκα στο ιντερνετ.

Αλλα δεν τον αντιγράφει. Περίεργο!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαίνεται μου το κάνει στο συγκεκριμένο αρχείο.

Είναι αντιγραφή απο εναν ελληνικό χάρτη που βρήκα στο ιντερνετ.

Αλλα δεν τον αντιγράφει. Περίεργο!

 

Να σου πω δεν ξέρω και πολλά και δεν μπορώ να βοηθήσω :(

Καλύτερα να περιμένεις βοήθεια από άλλους! :)

Πάντως δοκίμασες να κάνεις ένα soft reset σε ppc και μια επανεκίννηση στο pc ήπως είναι τίποτα τυχαίο;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα zip το αρχείο και το μετέφερα κανονικά στο N520 και μετά extract μέσα απο το N520...

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο info για το πως θα κάνω το gps να λειτουργήσει με τα διάφορα navigation software? Μου βγάζουν μήνυμα πως δεν βρίσκουν το gps

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο info για το πως θα κάνω το gps να λειτουργήσει με τα διάφορα navigation software? Μου βγάζουν μήνυμα πως δεν βρίσκουν το gps

 

Έκανες κατ'αρχάς το πρώτο fix σε ανοιχτό χώρο; Με το gpslocator βρίσκει το gps;

Στις ρυθμίσεις των προγραμμάτων πρέπει να βάλεις com:8 και baud rate:9600.

Eπίσης, όπως έχουν αναφέρει ο katsj και ο panosha υπάρχει ένα ιταλικό site, που αν ακολουθήσεις τις ρυθμίσεις που προτείνει βελτιώνεται το σήμα του gps.

Το site είναι το: http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.webalice.it%2Frob.mar%2FFix%2520Page.htm&langpair=it%7Cen&hl=en&ie=UTF8

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...