Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγγώμη που ξεθάβω αυτό το θέμα ,αλλά εψάχνα στο google και βρήκα αυτό ακριβώς που ήθελα...:pΛοιπόν, θα ήθελα να ρωτήσω τελικά τι ισχύει και αν όλα αυτά που λένε είναι αποδεδιγμένα ( για το όταν πρέπει να το φορτίζουμε παράπανω ώρες ).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω σε ολα τα νεα κινητα τα τελευταια 5 χρονια ακολουθω το παρακατω ποστ του Storman και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Βεβαια το σκαλιζω δεν το αφεινω στην αναμονη οπως λεει το παλικαρι!:lol: Αυτο ελειπε νεο gadget να περιμενω 2 εβδομαδες να το εξερευνισω??:p

Ολα τα ειδη μπαταριας καποια στιγμη χανουν την αυτονομια τους, οτι αλχημιες και να κανεις στις πρωτες φορτισεις, αλλα για 1-1.5 χρονο δεν υπαρχει ουσιαστικα θεμα.

Αν καποιος κραταει για πανω απο 2 χρονια την ιδια συσκευη ας παει καποια στιγμη να παρει νεα μπαταρια με 20 ευρω και λυθηκε το θεμα!:cool:

Εξαλου το προβλημα δεν ειναι οι πρωτες φορτισεις που ολοι προσεχουμε μια νεα συσκευη αλλα μετα που κανουμε συνεχεια περιτες και κακες φορτισεις: π.χ. το αφεινουμε ολο το βραδυ στην πριζα, το φορτιζουμε ενω ειναι στη μεση η μπαταρια για να μην ξεμεινουμε επειδη θα ειμαστε εξω κλπ

Εγώ είμαι το παιδί με την τσουρουφλισμένη μπαταρία που του αντικαταστήθηκε δωρεάν!

Μια διώρθωση, δεν ήταν Νοκια Shop, ήταν το κεντρικό service της Nokia στην Γλυφάδα, και το παιδί ήταν γνώστης!

Αλλιώς, σιγά μην τον εμπιστευόμουνα!

Αυτά που συμπέρανα και ακολουθώ πιστά πια είναι:

*Πρώτα αφήνουμε να ξεφωρτίσει το κινητό μόνο του, χωρίς όμως να το χρησιμοποιήσουμε καθόλου!

Μόνο σε αναμονή δηλαδή!

*Έπειτα το φορτίζουμε κανονικά, μέχρι να σβήσει το λαμπάκι! Αλλά και πάλι δεν το τρελένουμε στην χρήση όσο και αν μας χαλάει κάτι τέτοιο!

*Μετα, ξανά φόρτιση και από εκεί και πέρα κανονικά!;)

 

Σημείωση: Με αυτόν τον τρόπο έχω ένα 6600 που η μπαταρία του κρατάει 3 μέρες και βάλε!:D

 

Και κάτι άλλο, αυτό με τις τόσες ώρες ήταν πραγματικότητα!

Αλλα μόνο για τις παλιότερες μπαταρίες και όχι τις λιθίου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες καλησπερα!!Εχω το Νοκια 6233 και οταν παω να ανοιξω την καμερα μου λεει

ο χειρισμος απετυχε!!Ειχα την τελευταια αναβαθμιση και την ξαναπερασα την v5.60 αλλα τιποτα τα ιδια!!!!

Εχει κανεις το ιδιο προβλημα η αν ξερει κανεις κατι μπορει να βοηθησει??

Ευχαριστω!!!!!

Ericsson 388 -> Nokia 6110 -> Nokia 6150 -> Ericsson T29 ->Nokia 8210 -> Nokia 6510 Nokia -> 8850 Nokia -> Nokia 3650 -> Nokia 6630 Ericsson K750i->Nokia N70 -> Nokia N73 ->Nokia N82 ->N79->N97 Mini
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να υπάρχει πουθενά κανένα κομμάτι καινούργιο? Θα το τσιμπούσα :p

 

και εγω το ψαχνω.το ειχα παλια.τετοια ηχεια δεν υπαρχουν.γνωριζει καποιος αν πωλειται πουθενα καινουργιο ακομη?

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ψαχνω.το ειχα παλια.τετοια ηχεια δεν υπαρχουν.γνωριζει καποιος αν πωλειται πουθενα καινουργιο ακομη?

 

Εντάξει, κι εγώ το είχα παλιά και ήταν όντως πολύ καλό, αξιόπιστο και στιβαρό σα κατασκευή αλλά να μη λέμε και υπερβολές! Έχουν υπάρξει και καλύτερα ηχεία όπως για παράδειγμα του N73!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ψαχνω.το ειχα παλια.τετοια ηχεια δεν υπαρχουν.γνωριζει καποιος αν πωλειται πουθενα καινουργιο ακομη?

 

Οντως μοναδικό σε ένταση και ποιότητα ηχείο!Ειχα ενα μαυρο και το πουλησα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.Εχω αλλο ενα καινούργιο -αθικτο σε καταπληκτικο χρώμα (champanize)και το φυλάω σαν κορη οφθαλμού.Απο τα καλύτερα nokia που εχουν περασει απο τα χέρια μου.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!!Εχω το Νοκια 6233 και οταν παω να ανοιξω την καμερα μου λεει

ο χειρισμος απετυχε!!Ειχα την τελευταια αναβαθμιση και την ξαναπερασα την v5.60 αλλα τιποτα τα ιδια!!!!

Εχει κανεις το ιδιο προβλημα η αν ξερει κανεις κατι μπορει να βοηθησει??

Ευχαριστω!!!!!

Ericsson 388 -> Nokia 6110 -> Nokia 6150 -> Ericsson T29 ->Nokia 8210 -> Nokia 6510 Nokia -> 8850 Nokia -> Nokia 3650 -> Nokia 6630 Ericsson K750i->Nokia N70 -> Nokia N73 ->Nokia N82 ->N79->N97 Mini
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
λοιπον εχω και γω ενα προβληματακι, εκανα την λαλακια και του εβαλα ενα θεμα με αποτελεσμα να κολλησει και να μην μπορω να μπω στο μενού για να το αλλάξω, κολλαει στην αρχική οθόνη. Εχετε καποια λύση να προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Να το συνδέσεις με το PC να μπεις στον φάκελο που είναι αποθηκευμένο το θέμα στο κινητό και να το σβήσεις από κει ώστε να μην μπορεί να το βρει το κινητό για να το φορτώσει και να φορτώνει απευθείας το default.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κανένας που να πήρε κινέζικη μπαταρία και να είναι καλή? Βλέπω στο ebay ξεκινούν οι τιμές από 2-3 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς είναι άχρηστες.

Δεν υπάρχει καμία με προδιαγραφές της γνήσιας. Τα κυκλώματα που χρησιμοποιούν εσωτερικά είναι απλά για να εξομοιώνουν την γνήσια και να είναι συμβατά με το τηλ. Δεν παρέχουν καμία προστασία.

Οσο για τη λειτουργία της μπαταρίας ισχύει ο κανόνας φτηνό=όχι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην ψηφιακή μου που έχω πάρει μία μπαταρία με 3,5 ευρώ εδώ και 8 μήνες περίπου, δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα και η διάρκειά της είναι αντίστοιχη με την γνήσια. Βέβαια η χρήση της μπαταρίας σε μία ψηφιακή είναι διαφορετική και η φόρτιση γίνεται με εξωτερικό φορτιστή (τουλάχιστον στην δική μου) οπότε είμαι επιφυλακτικός στο να πάρω τέτοιου είδους μπαταρία και για το κινητό. Γι' αυτό ρωτάω μήπως έχει κάποιος εμπειρία..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εχετε προσεξει οτι αν φορτισεται το κινητο σας με τον κλασσικο φορτιστη νοκια και ενα βισμα (για να τεριαζει με το λεπτο "καινουργιο" βισμα) η φορτιση διαρκει περισσοτερο αλλα και η διαρκεια της μπαταριας ...... Edited by anastas95
That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά έχω το Nokia 6233 με μπαταρία ΒP-6M η οποία εδώ και 2 εβδομάδες περίπου φούσκωσε! Γιατί συνέβη αυτό? Είναι επικίνδυνο? Edited by MetroStar
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να την αλλάξεις άμεσα. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να κάνει μπαμ η μπαταρία.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Nokia 6233 με μπαταρία ΒP-6M η οποία εδώ και 2 εβδομάδες περίπου φούσκωσε! Γιατί συνέβη αυτό? Είναι επικίνδυνο?

 

Το ίδιο έπαθα και εγώ έστειλα μαίλ στην νοκια Φιλανδιας και μου την άλλαξαν

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα απο 4 χρονια που εχω το κινητο η δικη του μπαταρια αδειαζε σε μια μερα και ειχε φουσκωσει με αποτελεσμα να κλεινει με δυσκολια το καπακι.

 

Πριν κανενα εξαμηνο πηρα μια κινεζικη απο ebay με 2 ευρω και ησυχασα. Κραταει με πολυ χρηση περιπου 2 μερες(ειμαι και σε σημειο με 1 μπαρα σημα) και με λιγη χρηση κραταει 4-5 μερες. Διαφορες που παρατηρησα ειναι οτι φορτιζει(με τον γνησιο φορτιστη που εχω) σε 1 ωρα ακριβως ενω η παλια γνησια φορτιζε σε 1 ωρα & 50 λεπτα.

 

Λιγο χαμηλοτερα να κοστολουγαν τις γνησιες να την αγοραζα...αλλα 2 ευρω με 32,5 εχει καποια διαφορά....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έχω ένα 6233 σε άριστη κατάσταση χρώματος ασημί στο κουτί του, έχει δουλέψει κανα χρόνο πρώτα σε θήκη και αργοτερα σε crystal case. Αξίζει να το δώσω ή θα πιάσει λίγα χρήματα οπότε καλύτερα να το κρατήσω?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημέρα στην παρέα, έχω ένα 6233 σε άριστη κατάσταση χρώματος ασημί στο κουτί του, έχει δουλέψει κανα χρόνο πρώτα σε θήκη και αργοτερα σε crystal case. Αξίζει να το δώσω ή θα πιάσει λίγα χρήματα οπότε καλύτερα να το κρατήσω?

 

Φίλε κι εγώ το έχω και πιστεύω ότι καλύτερα είναι να το κρατήσεις γιατί πάνω απο 60 € δεν το δίνεις τώρα πιστεύω.Και είναι λίγα για τέτοιο κινητό αλλά αν το πάς παραπάνω θα σου πεί ο άλλος πάω να πάρω καινούργιο.Έτσι πιστεύω.Είναι παλιό πλέον αλλά απο τα καλύτερα Nokia που είχα ποτέ και με κορυφαία ηχεία

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κι εγώ το έχω και πιστεύω ότι καλύτερα είναι να το κρατήσεις γιατί πάνω απο 60 € δεν το δίνεις τώρα πιστεύω.Και είναι λίγα για τέτοιο κινητό αλλά αν το πάς παραπάνω θα σου πεί ο άλλος πάω να πάρω καινούργιο.Έτσι πιστεύω.Είναι παλιό πλέον αλλά απο τα καλύτερα Nokia που είχα ποτέ και με κορυφαία ηχεία

 

Δεν το δίνω, είναι απίστευτο το τηλεφωνάκι

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνω reset το security code (δεν είναι το default) γιατί μόλις ξέθαψα την συσκευή και το έχω ξεχάσει?Σε διαφορετική περίπτωση μπορούν να το κάνουν σε κάποιο κατάστημα της Nokia? κι αν ναι γνωρίζετε περίπου το κόστος?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...