Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τα τέσσερα μηδενικά "αναγνωρίζει" και τα δύο κινητά μου, αλλά όταν ξεκινήσει η αποστολή (αρχεία midi και εικόνες bmp που δέχεται το τηλέφωνο) μετά από λίγο βγάζει μήνυμα "η αποστολή απέτυχε" :cry:

 

Ισως να μην εχει το ενα απο τα δυο επαρκη μνημη για να δεχτει τα αρχεια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισως να μην εχει το ενα απο τα δυο επαρκη μνημη για να δεχτει τα αρχεια..

 

Καμμιά άλλη συμβουλή; ΄Εσβησα σχεδόν όλη τη μνήμη του ασύρματου και δοκίμασα να του στείλω μια φωτογραφιούλα 2ΚΒ. Τίποτα :( Μόλις ξεκινάει η αποστολή γράφει ότι δεν γίνεται :mad:

Link to comment
Share on other sites

Kserei kaneis pos mporo na kano egrafh onomatos gia na pragmatopoio meta fonhtikh klhsh sto 6233?

 

Gia thn ora kanei profora ton epafon enas aglofonos typas kai otan kano fonhtikh klhsh pernei oti nane.

 

pos kano dikes moy egrafes gia fonhtikh klhsh?

 

exei kanei kaneis dikh tou hxografhsh gia fonhtikh klhsh?

an nai pos?

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τις εντυπωσεις μου.Μερικα απο τα γραφομενα ειναι εντελως ασυστατα και αποπροσανατολιστικα.Π.Χ. Το ακουστικο και το μεγαφωνο σε ξεκουφαινουν [πολυ δυνατα] Γενικως πολυ μου αρεσει. Δυο προβληματακια Η ελλειψη φλας και τα πολυ μικρα γραμματα του μενου.Και μια ερωτηση. Οι μεγαλες καρτες μνημης ειναι πιο ''αργες'';Τι να προτιμησω;512ΜΒ 1 gb η 2gb;Τιμες;
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τις εντυπωσεις μου.Μερικα απο τα γραφομενα ειναι εντελως ασυστατα και αποπροσανατολιστικα.Π.Χ. Το ακουστικο και το μεγαφωνο σε ξεκουφαινουν [πολυ δυνατα] Γενικως πολυ μου αρεσει. Δυο προβληματακια Η ελλειψη φλας και τα πολυ μικρα γραμματα του μενου.Και μια ερωτηση. Οι μεγαλες καρτες μνημης ειναι πιο ''αργες'';Τι να προτιμησω;512ΜΒ 1 gb η 2gb;Τιμες;

Μπορεί το ακουστικό να μην είναι εξαιρετικά δυνατό αλλά τα ηχεία πραγματικά πάιζουν πολύ δυνατά! Δεν έχω βρει κάποιον που να έχει παραπονεθεί για την ένταση των ηχείων.

 

Όσο για την έλλειψη φλας, δεν είναι πρόβλημα αλλά έλλειψη. Πάντως μη νομίζεις πως τα γράμματα του μενού έπρεπε να είναι μεγαλύτερα. Δεδομένου της μεγάλης ανάλυσης και της διάρθρωσης του μενού, βρίσκω τη γραμματοσειρά απλά κατάλληλη.

 

Οι κάρτες μνήμης αρχίζουν να ανταποκρίνονται αργά όσο γεμίζουν με δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το ακουστικό να μην είναι εξαιρετικά δυνατό αλλά τα ηχεία πραγματικά πάιζουν πολύ δυνατά! Δεν έχω βρει κάποιον που να έχει παραπονεθεί για την ένταση των ηχείων.

 

Όσο για την έλλειψη φλας, δεν είναι πρόβλημα αλλά έλλειψη. Πάντως μη νομίζεις πως τα γράμματα του μενού έπρεπε να είναι μεγαλύτερα. Δεδομένου της μεγάλης ανάλυσης και της διάρθρωσης του μενού, βρίσκω τη γραμματοσειρά απλά κατάλληλη.

 

Οι κάρτες μνήμης αρχίζουν να ανταποκρίνονται αργά όσο γεμίζουν με δεδομένα.

 

Όσον αφορά το ακουστικό ακούς εύκολα, έτσι;

Και κάτι άλλο. Αυτό το πρόβλημα με το σήμα που αναφέρθηκε αρκετές φορές πριν, υπάρχει ακόμα; Είναι δηλαδή bug του κινητού ή έτυχε σε κάποιες παρτίδες; Αν το αγοράσω πρέπει να είμαι τυχερός για να πέσω σε καλή συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Ολα μαλλον ειναι θεμα τυχης και πανω που ελεγα να το αγορασω προβληματιζομαι για το σημα οποτε σκεφτομαι να αγορασω κατι απο την σειρα Ε..Ιδωμεν...
Link to comment
Share on other sites

Tιμες και απο που για τις καρτες αδερφια;

egw pira apo germano mia 512mb me 31E... H 1gb eixe 60E nomizw, den mou exei kanei kanena provlima k eimai pragmatika kata tin apopsi mou ekpliktiko kinito

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ολα μαλλον ειναι θεμα τυχης και πανω που ελεγα να το αγορασω προβληματιζομαι για το σημα οποτε σκεφτομαι να αγορασω κατι απο την σειρα Ε..Ιδωμεν...

 

Οπότε αν είναι να πρέπει να είσαι τυχερός για να πέσεις σε καλό κομμάτι, μάλλον δεν αξίζει να το διακινδυνέψω, έτσι; Όχι τίποτα άλλο αλλά είμαι και από επαρχία και αν είναι σκάρτο το κινητό για να το στείλω και να μου έρθει πίσω, θέλει ΠΟΛΥ χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το θέμα του αν τύχετε σε "καλό" κομμάτι είναι πολύ σχετικό. Η διαφορά του service λόγω επαρχίας κι εφόσον πρέπει να σταλεί στα κεντρικά, θα είναι το πολύ μία ημέρα σε σχέση με την Αθήνα. Bugs μπορεί να σου εμφανίσει άνετα κι ένα 8800, ένα Ε50 ή ένα Ν73. Όλα είναι πιθανά, γι' αυτό υπάρχει και η εγγύηση.

 

Πάντως εγώ ήμουν ο πρώτος που το πήρε πριν 3 μήνες από Πλαίσιο Gate Through και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πουθενά δεν βρήκα bug. Σε όλα του πολύ καλό και αξιόπιστο. Σίγουρα κάποια άλλα κινητά δίνουν έμφαση σε θέματα multimedia, όμως το 6233 ενώ τα πάει πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα, είναι κατά βάση επαγγελματικό κινητό. Δύσκολα θα το βρείτε στα χέρια ενός 18χρονου. Αν το θέλετε για παιχνίδια και ράδιο με RDS, απλά ψάξτε αλλού. Αυτό το κινητό είναι για επαγγελματίες που θέλουν καλή αυτονομία, συνδεσιμότητα, εργονομία, λεπτομέρειες στις επαφές και εξαιρετικό organizer.

Link to comment
Share on other sites

Ομως το εχω δει σε χερια νεαρων γιατι εχει και ραδιο και πολυ καλη καμερα και ελεγα να το αγορασω. Ομως το καλυτερο απο ολα που θα ηθελα ειναι το 3G και φυσικα η αανβαθμιση να γινεται αμεσα. Οχι για το ΟΤΑ δεν υπαρχει ανακοινωση φιλε bazile.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το θέμα του αν τύχετε σε "καλό" κομμάτι είναι πολύ σχετικό. Η διαφορά του service λόγω επαρχίας κι εφόσον πρέπει να σταλεί στα κεντρικά, θα είναι το πολύ μία ημέρα σε σχέση με την Αθήνα. Bugs μπορεί να σου εμφανίσει άνετα κι ένα 8800, ένα Ε50 ή ένα Ν73. Όλα είναι πιθανά, γι' αυτό υπάρχει και η εγγύηση.

 

Πάντως εγώ ήμουν ο πρώτος που το πήρε πριν 3 μήνες από Πλαίσιο Gate Through και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πουθενά δεν βρήκα bug. Σε όλα του πολύ καλό και αξιόπιστο. Σίγουρα κάποια άλλα κινητά δίνουν έμφαση σε θέματα multimedia, όμως το 6233 ενώ τα πάει πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα, είναι κατά βάση επαγγελματικό κινητό. Δύσκολα θα το βρείτε στα χέρια ενός 18χρονου. Αν το θέλετε για παιχνίδια και ράδιο με RDS, απλά ψάξτε αλλού. Αυτό το κινητό είναι για επαγγελματίες που θέλουν καλή αυτονομία, συνδεσιμότητα, εργονομία, λεπτομέρειες στις επαφές και εξαιρετικό organizer.

 

Όχι για παιχνίδια και τέτοια, ίσα ίσα. Απλά επειδή άκουσα για το πρόβλημα με το σήμα που υπάρχει σε πολλές συσκευές και όσο να 'ναι το σήμα είναι σημαντικό πρόβλημα, εφόσον υφίσταται, για ένα τηλέφωνο, όπως βέβαια και το ακουστικό... Και εννοείται πως το μόνο που δε θέλω είναι να πάρω ένα κινητό με το οποίο με το καλημέρα θα έχω προβλήματα. Εγώ τα λέω όλα αύτα σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει από εδώ, το τηλέφωνο δεν το έχω πιάσει καν από κοντά και είμαι πολύ κοντά στο να το πάρω απλά κολλάω στα δύο παραπάνω προβλήματα αν υπάρχουν τελοσπάντων

Link to comment
Share on other sites

Όχι για παιχνίδια και τέτοια, ίσα ίσα. Απλά επειδή άκουσα για το πρόβλημα με το σήμα που υπάρχει σε πολλές συσκευές και όσο να 'ναι το σήμα είναι σημαντικό πρόβλημα, εφόσον υφίσταται, για ένα τηλέφωνο, όπως βέβαια και το ακουστικό... Και εννοείται πως το μόνο που δε θέλω είναι να πάρω ένα κινητό με το οποίο με το καλημέρα θα έχω προβλήματα. Εγώ τα λέω όλα αύτα σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει από εδώ, το τηλέφωνο δεν το έχω πιάσει καν από κοντά και είμαι πολύ κοντά στο να το πάρω απλά κολλάω στα δύο παραπάνω προβλήματα αν υπάρχουν τελοσπάντων

 

Εγώ που γενικά είμαι και ...γκαντέμης :cry: το μόνο που έχω να πω είναι ότι το τηλεφωνάκι είναι άπαιχτο! Δεν έχει παρουσιάσει ποτέ το παραμικρό, λειτουργεί άψογα σε όλα (από φωτογραφίες και μουσική μέχρι Internet), έχει σήμα καμπάνα ακόμα και σε μέρη που άλλα κινητά -του ίδιου φορέα- χάνουν το σήμα τους, και όσοι ακούνε τον ήχο του μένουν με το στόμα ανοιχτό :blink: :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω επειδη θελω να εχει καλες αντοχες και να μην χαρασεται ευκολα η οθονη του εχει καμια διαφορα με το 5500? (οσο αφορα την αντοχη ) ειναι καλυτερο το 6633 στο θεμα του ηχου?? :worry:
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έχει αγοράσει το κινητό και επείδη εγώ δεν ασχολούμαι τόσο πολύ με τα Νόκια θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τα εξής:

 

1./ Μπορεί να ορίσει all-day events (όπως π.χ. στο Outlook);

2./ Μπορεί να κάνει το κινητό να γίνεται αθόρυβο αυτόματα για συγκεκριμένες ώρες τις ημέρας (π.χ. κάθε μέρα απο τις 9 μέχρι τις 11 το πρωί); Υπάρχει μια επιλογή για "αθόρυβο" στις σημειώσεις του ημ/γίου, άλλα κάνει αυτό το πράγμα;

3./ Μου έχει πει πως κατα καιρούς για άγνωστους λόγους αλλάζει ο ήχος κλήσεις απο αυτόν έχει επιλέξει σε Nokia Tune. Έχετε και εσείς τέτοιο πρόβλημα;

4./ Στην ενεργή αναμονή τα γράμματα εμφανίζονται με ένα λευκό περίγραμμα, υπάρχει περίπτωση να μην εμφανίζεται αυτό το περίγραμμα;

 

5./ Επίσης με ρωτάει αν γίνεται η φωτογραφία του καλούντος να μην εμφανίζεται ολόκληρη στην οθόνη (full sized), άλλα σε πιο μικρή έκδοση

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τις εντυπωσεις μου.Μερικα απο τα γραφομενα ειναι εντελως ασυστατα και αποπροσανατολιστικα.Π.Χ. Το ακουστικο και το μεγαφωνο σε ξεκουφαινουν [πολυ δυνατα] Γενικως πολυ μου αρεσει. Δυο προβληματακια Η ελλειψη φλας και τα πολυ μικρα γραμματα του μενου.Και μια ερωτηση. Οι μεγαλες καρτες μνημης ειναι πιο ''αργες'';Τι να προτιμησω;512ΜΒ 1 gb η 2gb;Τιμες;

 

Φίλε μου,εγώ που έχω βάλει ήδη την κάρτα μνήμης micro-SD της SanDisk χωρητικότητας των δύο GB στο δικό μου 6233,δεν αντιμετώπισα πρόβλημα μέχρι στιγμής.Όσον αφορά την ταχύτητα δεν είδα καμμιά διαφορά σε σχέση με την προυπάρχουσα στο πακέτο του τηλεφώνου micro-SD κάρτα των 64GB.......Βέβαια δεν έτυχε να γεμίσω μέχρι σήμερα στο όριό της την νέα μου κάρτα,αλλά δεν νομίζω να γίνει πιό αργή γι'αυτόν τον λόγο....Αα,και κάτι σημαντικό.Η πραγματική χωρητικότητα της micro-SD των 2GB είναι 1820 ΜB ή αλλιώς 1,82GB..........

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έχει αγοράσει το κινητό και επείδη εγώ δεν ασχολούμαι τόσο πολύ με τα Νόκια θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τα εξής:

 

1./ Μπορεί να ορίσει all-day events (όπως π.χ. στο Outlook);

2./ Μπορεί να κάνει το κινητό να γίνεται αθόρυβο αυτόματα για συγκεκριμένες ώρες τις ημέρας (π.χ. κάθε μέρα απο τις 9 μέχρι τις 11 το πρωί); Υπάρχει μια επιλογή για "αθόρυβο" στις σημειώσεις του ημ/γίου, άλλα κάνει αυτό το πράγμα;

3./ Μου έχει πει πως κατα καιρούς για άγνωστους λόγους αλλάζει ο ήχος κλήσεις απο αυτόν έχει επιλέξει σε Nokia Tune. Έχετε και εσείς τέτοιο πρόβλημα;

4./ Στην ενεργή αναμονή τα γράμματα εμφανίζονται με ένα λευκό περίγραμμα, υπάρχει περίπτωση να μην εμφανίζεται αυτό το περίγραμμα;

 

5./ Επίσης με ρωτάει αν γίνεται η φωτογραφία του καλούντος να μην εμφανίζεται ολόκληρη στην οθόνη (full sized), άλλα σε πιο μικρή έκδοση

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

1. Ναι

2. Ναι

3. Όχι, καλό είναι να κάνει μια αναβάθμιση

4. Για ποιά γράμματα μιλάς;

5. Απλώς κάνεις σμίκρυνση στην αρχική φωτογραφία :O

Link to comment
Share on other sites

Όχι για παιχνίδια και τέτοια, ίσα ίσα. Απλά επειδή άκουσα για το πρόβλημα με το σήμα που υπάρχει σε πολλές συσκευές και όσο να 'ναι το σήμα είναι σημαντικό πρόβλημα, εφόσον υφίσταται, για ένα τηλέφωνο, όπως βέβαια και το ακουστικό... Και εννοείται πως το μόνο που δε θέλω είναι να πάρω ένα κινητό με το οποίο με το καλημέρα θα έχω προβλήματα. Εγώ τα λέω όλα αύτα σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει από εδώ, το τηλέφωνο δεν το έχω πιάσει καν από κοντά και είμαι πολύ κοντά στο να το πάρω απλά κολλάω στα δύο παραπάνω προβλήματα αν υπάρχουν τελοσπάντων

Το πρόβλημα της λήψης είναι σαφώς μεμονωμένο. Μπορεί να συμβεί ακόμα και σε πανάκριβα κινητά. Γενικότερα τα Nokia θεωρούνται αξιόπιστα σε αυτόν τον τομέα. Πάντως για το σήμα παίζει ρόλο και το δίκτυο. Στην πόλη μου, η Vodafone είναι πάντα προβληματική, σε σημείο που αν εδώ που βρίσκομαι έχει κάποιος σήμα "5", μπορεί στα δύο μέτρα πιο δίπλα να έχει σήμα "2" :lol: Γι' αυτό έχω Cosmote :p

 

Και όπως προανέφερα, προβλήματα στο hardware μπορεί να εμφανίσει οποιαδήποτε συσκευή. Γι' αυτό υπάρχει και η εγγύηση 2 ετών ;)

Link to comment
Share on other sites

4./ Στην ενεργή αναμονή τα γράμματα εμφανίζονται με ένα λευκό περίγραμμα, υπάρχει περίπτωση να μην εμφανίζεται αυτό το περίγραμμα;

Tα κανεις οτι χρωμα θες.

Το περιγραμμα εξαρταται απο το φοντο απο πισω.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...