Jump to content

Ακραία καιρικά φαινόμενα


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ακουσα οτι χτες στην τουρκια 51 βαθμους!αποκλειεται να ζησει ανθρωπος με αυτες τις συνθηκες!απο την αλλη βδομαδα προβλεπω βροχες!

 

Αν το πει και ο Αρναούτογλου (ΕΤ-3) θα σε πιστέψω!:p

Μακάρι, διότι δεν βαίνομεν καλώς...

Link to comment
Share on other sites

Αν το πει και ο Αρναούτογλου (ΕΤ-3) θα σε πιστέψω!:p

Μακάρι, διότι δεν βαίνομεν καλώς...

 

ασχετο ο αρναουτογλου εχει σπουδασει σχετικα με μετεωρολογια(μαθηματικο,φυσικο)!διαφορετικα δεν βρισκω λογο να παρουσιαζει τον καιρο αντρας κ το εχει παρει κ στα σοβαρα!

Link to comment
Share on other sites

40.5 υπο σκια σημερα στο ΤΕΙ Αθηνας και απο το αεροδρομιο της Ελευσινας 45 βαθμοι αυτη τη στιγμη.Προχθες που γυρνουσα απο Ψαθα,37 βαθμοι στις 21:15.

 

Ευτυχως που δεν εγραφα σημερα.Αυτοι που γραφανε το μεσημερι,τσουρουφληστηκανε,καθψς οι αιθουσες δεν διαθετουν τιποτα μεσα,οι συνθηκες οταν γραφεις ειναι τραγικες.με τετοιο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που έχω δεί τέτοιο κάυσωνα. Στη δουλειά σήμερα χτύπησε ο συναγερμός πυρασφάλειας, και το ασανσέρ στην πολυκατοικία τα έπεξε επίσης. Στις 12.00 το μεσημέρι το θερμόμετρο του αυτοκινήτου έλεγε 40 βαθμούς στο Περιστέρι, τέρμα το ac στο ποιό κρύο και με ανακύκλωση, και δεν έβγαζε την Σηβηρία όπως κάνει συνήθως, ενα δροσερό αεράκι μόνο :worry:

Θα πάω να μείνω στη Νορβηγία :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που δεν εγραφα σημερα.Αυτοι που γραφανε το μεσημερι,τσουρουφληστηκανε,καθψς οι αιθουσες δεν διαθετουν τιποτα μεσα,οι συνθηκες οταν γραφεις ειναι τραγικες.με τετοιο καιρο.

Αστα, περιμενουν να γραψουμε με τετοιες θερμοκρασιες!:heat:

Μη χαίρεσαι.. Σε πέντε χρόνια που θα έχει εδώ 60βαθμούς εκεί θα φτάσει 45... :cry:

Τουλαχιστον θα ειναι καπως καλυτερα...Εγω σκεφτομαι να μεταναστευσω παντως!

 

Μας εχει κοψει απο το μεσημερι το ρευμα στο μισο σπιτι η ΔΕΗ(δεν ξερω πως γινεται αυτο αλλα γινεται:p ) και δεν λειτουργουν τα air condition και λιωνουμε.:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακουσα οτι χτες στην τουρκια 51 βαθμους!αποκλειεται να ζησει ανθρωπος με αυτες τις συνθηκες!απο την αλλη βδομαδα προβλεπω βροχες!

 

Aυτες οι ακραιες θερμοκρασιες ρε παιδια αποκλειεται να ειναι υπο σκια. Μαλλον τα "χτυπαει" ο ηλιος τα θερμομετρα εκεινα. Αλλιως δεν ζει ανθρωπος σε τετοιες θερμοκρασιες για πολυ.

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θερμόμετρο στο αυτοκίνητο έδειχνε στις 4.30-5 παρά 52 βαθμους :!:

 

 

Τα έπαιξε το αμάξι από την ζέστη :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, δεν είναι δυνατόν να έχει τέτοια ζέστη στο Βόλο :!:

Η ώρα είναι 9:20 το βράδυ και έξω έχει 40 (πραγματικούς) βαθμούς! Το μεσημέρι ξεπέρασε τους 46 στη σκιά όπως είδα σε μετεωρολογικό site που ενημερώνεται κάθε 5λεπτο. Δεν είναι να βγεις έξω, παθαίνεις ασφυξία, ειδικά το μεσημέρι που ήταν γύρω στους 52-55 στον ήλιο.

Αμα δεν είχαμε και τη θάλασσα δηλαδή πόσο θα πήγαινε το θερμόμετρο; :X

Link to comment
Share on other sites

Kala katw apo ton hlio einai logiko na exei tetoies.

Ypo skia 45 max na xtyphse shmera se kanena argos paradosiaka...

Emena shmera mou fanhke ligotero zesth apo xthes. Kala htan. Thn palepsame kai shmera :p Kai tha lega pio aneta apo tis alles meres..

Link to comment
Share on other sites

η κατασταση ειναι απελπιστικη

εχουμε φτασει να λεμε θα δροσισει απο πεμπτη με 38 βαθμους!!!!!!!!κ την παρασκευη με 36!!!

 

ουτε κλιματισμος δεν σωζει την κατασταση...λιωσαμε κυριολεκτικα σημερα

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

χθές το μεσημέρι στις 6 περίπου το αμάξι μου έγραφε 48 βαθμούς και στις 9μιση το βράδυ 41!! http://smileys.sur-la-toile.com/repository/M%E9chant/0026.gif
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που άκουσα στις ειδήσεις από έναν περιβαντολόγο...

Τα κλιματιστικά βγάζοντας ουσιαστικά την ζέστη προς τα έξω δηλαδή από τα σπίτια, γραφεία, αυτοκίνητα κλπ προς την ατμόσφαιρα, επιδεινώνουν τον δείκτη δυσφορίας στο εξωτερικό περιβάλλον στις μεγάλες πόλεις!

Φαύλος κύκλος δηλαδή!:wacko:

Βλέπω από του χρόνου να ντυνόμαστε όπως οι άραβες με τα "σεντόνια".

Κάτι ξέρουν αυτοί και τα φοράνε τόσα χρόνια με τόση ζέστη!:p

Link to comment
Share on other sites

Η φύση χτυπάει τα καμπανάκια της (πχ ο ζεστός φετινός χειμώνας, ή ότι σε 24 ώρες έβρεξε στην Θεσσαλονίκη όσο έβρεξε τους προηγούμενος 5 μήνες κτλ), αλλά δυστυχώς δεν τα ακούμε.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω ούτε να ξέρω πόσους βαθμούς είχε χθες το μεσημέρι στο αυτοκίνητό μου που το κλιματιστικό με τίποτα δεν έπιανε...

Θυμάται κανείς ρε παιδιά πέρσυ πως ήταν? Έτσι χάλια ήταν και το περσινό καλοκαίρι? Κάθε χρόνο και χειρότερα μου φαίνεται...

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που άκουσα στις ειδήσεις από έναν περιβαντολόγο...

Τα κλιματιστικά βγάζοντας ουσιαστικά την ζέστη προς τα έξω δηλαδή από τα σπίτια, γραφεία, αυτοκίνητα κλπ προς την ατμόσφαιρα, επιδεινώνουν τον δείκτη δυσφορίας στο εξωτερικό περιβάλλον στις μεγάλες πόλεις!

Φαύλος κύκλος δηλαδή!:wacko:

Βλέπω από του χρόνου να ντυνόμαστε όπως οι άραβες με τα "σεντόνια".

Κάτι ξέρουν αυτοί και τα φοράνε τόσα χρόνια με τόση ζέστη!:p

Μπηκαμε για τα καλα στο κλιμα ετσι???:lol: :happy:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω ούτε να ξέρω πόσους βαθμούς είχε χθες το μεσημέρι στο αυτοκίνητό μου που το κλιματιστικό με τίποτα δεν έπιανε...

Θυμάται κανείς ρε παιδιά πέρσυ πως ήταν? Έτσι χάλια ήταν και το περσινό καλοκαίρι? Κάθε χρόνο και χειρότερα μου φαίνεται...

Όχι καμία σχέση ούτε με πέρσι ούτε πρόπερσι.

Νομίζω ότι πρέπει να είναι οι υψηλότερες θερμοκρασίες από το 1987.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαμε για τα καλα στο κλιμα ετσι???:lol: :happy:

 

Ειδικά, οι Αιγύπτιοι φορούν τα καλύτερα σεντόνια, ε;:lol: :lol:

 

Πέρα από την πλάκα όμως όλη η Ευρώπη αυτήν την στιγμή είναι τελείως ότι να'ναι από κλιματολογικής απόψεως.:(

Ο Θεός να βάλει το χέρι του, γιατί εμείς οι άνθρωποι ούτε καμπάνες της φύσης ακούμε ούτε τίποτε...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά, οι Αιγύπτιοι φορούν τα καλύτερα σεντόνια, ε;:lol: :lol:

 

Πέρα από την πλάκα όμως όλη η Ευρώπη αυτήν την στιγμή είναι τελείως ότι να'ναι από κλιματολογικής απόψεως.:(

Ο Θεός να βάλει το χέρι του, γιατί εμείς οι άνθρωποι ούτε καμπάνες της φύσης ακούμε ούτε τίποτε...:cry:

 

εμ ετσι οπως εχουμε κανει την φυση αυτα παθαινουμε.. ντακσ τα περιμεναμε αλλα οχι και τοσο συντομα.. παντος ελπιζω να περασει αυτη η περιοδος και μερικοι "μεγαλοι" να βαλουν μυαλο και να κανουν τπτ γτ απο τους -10 C θα πηγαινουμε στους 50 C και τουμπαλιν.. :cry:

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και οι θερμοκρασίες αυτές είναι απόλυτα φυσιολογικές για την βιοκλιματική για να μας δείξει η γή πως προσπαθεί να προστατευτεί.Τεράστιες θερμοκρασίες,τεράστια εξάτμιση νερού,τεράστιες βροχοπτώσεις για την ψύξη του πλανήτη.Τίποτε δεν είναι τυχαίο για μια ακόμη φορά.

όλοι ασχολούνται με το λιώσιμο των πάγων μα κανείς δεν λέει για αυτό που μόλις ανέφερα.ένας μονάχα επιστήμονας μίλησε φέτος γι'αυτό και δεν ξανακούστηκε.

Ο πλανήτης μας ξέρει πως να συντηρηθεί, όσο δεν τον αφήνουμε να αποκαθιστά τις ισσοροπίες, τόσο υπερβολικά για εμάς τους ανθρώπους θα μας φαίνονται όλα αυτά τα φυσικά φαίνόμενα.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και οι θερμοκρασίες αυτές είναι απόλυτα φυσιολογικές για την βιοκλιματική για να μας δείξει η γή πως προσπαθεί να προστατευτεί.Τεράστιες θερμοκρασίες,τεράστια εξάτμιση νερού,τεράστιες βροχοπτώσεις για την ψύξη του πλανήτη.Τίποτε δεν είναι τυχαίο για μια ακόμη φορά.

όλοι ασχολούνται με το λιώσιμο των πάγων μα κανείς δεν λέει για αυτό που μόλις ανέφερα.ένας μονάχα επιστήμονας μίλησε φέτος γι'αυτό και δεν ξανακούστηκε.

Ο πλανήτης μας ξέρει πως να συντηρηθεί, όσο δεν τον αφήνουμε να αποκαθιστά τις ισσοροπίες, τόσο υπερβολικά για εμάς τους ανθρώπους θα μας φαίνονται όλα αυτά τα φυσικά φαίνόμενα.

 

Μα μας φαίνονται υπερβολικά γιατί είναι κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που ζούσαμε έως τώρα σχετικά με το κλίμα, και οι αντιδράσεις όπως λες του πλανήτη είναι επικίνδυνες για την ζωή του ανθρώπου και κυρίως για τον τρόπο ζωής του.

Αν ο πλανήτης π.χ δημιουργήσει σεισμούς, πλημύρες κλπ για να προστατευθεί, απειλήται σε μεγάλο βαθμό ο άνθρωπος. Το θέμα είναι να το καταλάβουμε έστω και τώρα. ΑΝ το καταλάβουμε, οριακά πιστεύω ότι θα αποφύγουμε τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

μερικοι "μεγαλοι" να βαλουν μυαλο και να κανουν τπτ γτ απο τους -10 C θα πηγαινουμε στους 50 C και τουμπαλιν.. :cry:

 

Το θέμα είναι ότι τα περιμένουμε όλα από τους "μεγάλους" (κράτος, μεγάλες επιχειρήσεις κτλ) αλλα εμείς ατομικά δεν κάνουμε τίποτα. :O

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις άδικο, ο πλανήτης όμως δεν έχει ανάγκη τον άνθρωπο.προυπήρχε πολύ πρίν την δημιουργία μας και απλά φιλοξενούμαστε.

είμαστε δυστυχώς χειρότεροι απο τις ακρίδες....

και μιας και είπες για σεισμούς, άλλος ένας τρόπος για να ανακυκλώνει η γή τα εδάφη της και να δημιουργεί στεριές και θάλασσες με τις καταβυθίσεις και τις ανυψώσεις τις.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αστα, περιμενουν να γραψουμε με τετοιες θερμοκρασιες!:heat:

 

Τουλαχιστον θα ειναι καπως καλυτερα...Εγω σκεφτομαι να μεταναστευσω παντως!

 

Μας εχει κοψει απο το μεσημερι το ρευμα στο μισο σπιτι η ΔΕΗ(δεν ξερω πως γινεται αυτο αλλα γινεται:p ) και δεν λειτουργουν τα air condition και λιωνουμε.:mad:

 

Μαλλον εκοψαν τη μια φαση μονο!

Σε μενα ετσι λειτουργει μονο το πισι (παλι καλα! :p) και το φωτιστικο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...