Jump to content

Ακραία καιρικά φαινόμενα


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω ακομη παντως με σορτακια ειμαι δεν πολυ νιωθω το κρυο (μεχρι τωρα)οποτε δεν εχω προβλημα :p

Τι σου ειναι οι ειδικες δυναμεις!!:p :p

Παντως δεν μπορω να το καταλαβω αυτο πως μπορουν μερικοι και κυκλοφορουν με σορττσακια ακομα!!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τι σου ειναι οι ειδικες δυναμεις!!:p :p

Παντως δεν μπορω να το καταλαβω αυτο πως μπορουν μερικοι και κυκλοφορουν με σορττσακια ακομα!!

 

μα δεν υπαρχει λογος να βαλω κατι πιο ζεστο εφοσον δεν χρειαζεται.:p μικρος να φανταστεις ειμουν στο γυμνασιο με αμανικα και σορτσακια ιανουαριο μηνα:p

Link to comment
Share on other sites

Τι σου ειναι οι ειδικες δυναμεις!!:p :p

Παντως δεν μπορω να το καταλαβω αυτο πως μπορουν μερικοι και κυκλοφορουν με σορττσακια ακομα!!

 

καποτε κι εγω ετσι ημουν εδω και 2 χρονια ομως κρυωνω πολυ ευκολα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μόνο εγώ θεωρώ το σορτσάκι καγκουριά :yahoo:

(εκτός φυσικά αν συνοδεύεται με πέδιλο και κάλτσα) :heat:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε σορτσακι οχι τον χειμωνα αλλα κοντο μανικακι το εβαζα,θερμοαιμος ημουν φαινεται.κατα τα υπολοιπα δεν το θεωρω καγκουρια,οτι τον βολευει τον καθενα ετσι δεν ειναι?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται, και με αμάνικο να βγαίνει κανείς με -10 εμένα δεν με χαλάει :p

Απλά για μένα βαράει άσχημα να είσαι σε ένα καφέ και να σκάει ο άλλος με το σορτσάκι (ενίοτε και την παντόφλα) Δεν μιλάω για τα κοντά παντελόνια. Προσοχη. Αλλα για το πατροπαραδοτο σορτσάκι :lol:

Κι επειδη ειμαστε οff topic, εμενα αυτος ο καιρος ο σημερινος μου σπαει τα νευρα. Το πρωι κρυο και μετα βγαζει τον ηλιο και βγαζεις την μπεμπελη. Καλυτερα να εχει κρυο ολη μερα :cool: :cold:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλα οντως ο καιρος ειναι πολυ σπαστικος,κανει τα δικα του,κι εδω σημερα τα ιδια εκανε οπως τα αναφερεις κι εσυ φιλε μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[imgalign=right]http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/771321_b.jpg[/imgalign]Δεκάδες νεκροί σε βόρεια και κεντρική Ευρώπη από το σφοδρό κύμα κακοκαιρίας

 

Το θάνατο 47 ανθρώπων έχει προκαλέσει το σφοδρό κύμα κακοκαιρίας που σαρώνει από την Πέμπτη τη βόρεια και κεντρική Ευρώπη.

 

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία, που δόθηκαν στη δημοσιότητα στις 8.30 (ώρα Ελλάδος), τουλάχιστον 14 άνθρωποι έχουν χάσει τη ζωή τους στη Βρετανία, 12 στη Γερμανία, έξι στην Ολλανδία και ισάριθμοι στην Πολωνία, τέσσερις στην Τσεχία, τρεις στη Γαλλία και δύο στο Βέλγιο.

 

Στη Βρετανία, οι ισχυροί άνεμοι, που πνέουν με ταχύτητα 160 χιλιομέτρων την ώρα, προκάλεσαν το θάνατο 14 ανθρώπων, μεταξύ των οποίων και ενός παιδιού δύο ετών, από πτώσεις δέντρων ή κατάρρευση τοίχων.

 

Η χώρα αντιμετωπίζει το χειρότερο πρόβλημα ηλεκτροδότησης των τελευταίων 17 ετών.

 

Περίπου 23.000 Βρετανοί «φωτίζονται» από κεριά στα ανατολικά της χώρας και παρά την έντονη δραστηριοποίηση των συνεργείων, διάχυτος είναι ο φόβος ότι η ηλεκτροδότηση δεν θα αποκατασταθεί μέχρι να περάσει το μεγαλύτερο μέρος του Σαββατοκύριακου.

 

Στη Γερμανία, η καταιγίδα «Κύριλλος», όπως έχει ονομαστεί, συνοδεύεται από ανέμους ταχύτητας 170 χιλιομέτρων την ώρα και έχει στοιχίσει τη ζωή σε 12 άτομα.

 

Η ομοσπονδία Γερμανών ασφαλιστών εκτίμησε ότι το κόστος αποκατάστασης των ζημιών από τα ακραία καιρικά φαινόμενα στη χώρα φθάνει το ένα δισεκατομμύριο ευρώ.

 

Στην Ολλανδία, έξι άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους από την κακοκαιρία -οι τέσσερις από πτώση δέντρων. Το κέντρο αντιμετώπισης της κρίσης που συγκρότησε η κυβέρνηση κάλεσε τους κατοίκους να παραμένουν στα σπίτια τους.

 

Έξι άνθρωποι σκοτώθηκαν και στην Πολωνία, όπου παρατηρούνται και μεγάλες διακοπές στην ηλεκτροδότηση, με αποτέλεσμα να παραλύσουν οι σιδηροδρομικές συγκοινωνίες. Τέσσερις άνθρωποι σκοτώθηκαν στην Τσεχία από πτώση δέντρων, τρεις στη βόρεια Γαλλία και δύο στο Βέλγιο.

 

Συναγερμό έχουν σημάνει επίσης οι αρχές στην Αυστρία και την Ουγγαρία, καλώντας τους κατοίκους να αποφεύγουν τις μετακινήσεις έως και το μεσημέρι της Παρασκευής, όταν και αναμένεται να υποχωρήσουν τα ακραία καιρικά φαινόμενα.

 

Από τους σφοδρούς ανέμους έχουν επηρεαστεί και οι αεροπορικές συγκοινωνίες σε πολλές χώρες. Η British Airways ματαίωσε 130 πτήσεις εσωτερικού από το «Χίθροου», το αεροδρόμιο του Μάντσεστερ και το Λίβερπουλ.

 

Στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης, που είναι το μεγαλύτερο στη δυτική Ευρώπη, ματαιώθηκαν 188 πτήσεις. Στη Γαλλία επίσης ακυρώθηκαν 19 πτήσεις από το αεροδρόμιο «Σαρλ ντε Γκολ» και στην Ελβετία ματαιώθηκαν περί τις 100 πτήσεις στα τρία μεγαλύτερα αεροδρόμια της χώρας.

 

Μεγάλα είναι και τα προβλήματα στις σιδηροδρομικές συγκοινωνίες, με την εταιρεία Eurostar να ματαιώνει όλα τα δρομολόγια μεταξύ Λονδίνου-Παρισιού και Λονδίνου-Βρυξελλών.

 

Στη Γερμανία μάλιστα, για πρώτη φορά στην ιστορία των σιδηροδρόμων της χώρας, οι αρχές αναγκάστηκαν να ματαιώσουν πολλά δρομολόγια. Η εταιρία Deutsche Bahn ανακοίνωσε ότι αρκετές γραμμές παραμένουν κλειστές από πτώση δέντρων.

 

Οι σιδηροδρομικές συγκοινωνίες έχουν παραλύσει επίσης στην Ολλανδία, την Πολωνία και την Τσεχία.

 

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό

 

Προτιμάτε τον καιρό που έχει τώρα ή μήπως προτιμάτε να έρθει απο τα μέρη μας ο Κύριλλος; :worry:

Χωρίς πλάκα τώρα περνάνε δύσκολες στιγμές,όποιος είδε λίγο ειδήσεις θα διαπίστωσε το μέγεθος της καταιγίδας.Και αναρωτιέμαι αν σε τόσο προηγμένες χώρες δημιούργησε τόσα προβλήματα,τι θα γινόταν αν περνούσε και απο δω...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και λίγο οπτικό υλικό στη αναφορά σου.... και 3 βιντεάκια!

Όσο για το αν θα έρθουν τα φαινόμενα κατά εδώ... άστο καλύτερα!:knife:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τετοια κακοκαιρια δεν θα την ηθελα με τιποτα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιέμαι αν σε τόσο προηγμένες χώρες δημιούργησε τόσα προβλήματα,τι θα γινόταν αν περνούσε και απο δω...:confused:

Καλα, εδω μια μπορα εχουμε και πλημμυριζει η Αθηνα...

Τα ειδα στις ειδησεις αυτα που λες, μια ρεπορτερ(αν και ευσωμη:p ) κοντευε να την παρει και να την σηκωσει ο ανεμος...

Πως να αντιμετωπισουν οι ανθρωποι τετοια καιρικα φαινομενα;:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειδα στις ειδησεις σε εναν αγωνα ποδοσφαιρου(μου διαφευγει το που) εφυγαν οι διαφημιστικες πινακιδες που ειναι γυρω γυρω απο τον αερα και τρεχαν οι παικτες να γλυτωσουν, αλλο να το λεω κι αλλο να το βλεπετε...:blink: Ευτυχως τραυματιστηκε μονο ενας και αυτος ελαφρα...:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειδα στις ειδησεις σε εναν αγωνα ποδοσφαιρου(μου διαφευγει το που) εφυγαν οι διαφημιστικες πινακιδες που ειναι γυρω γυρω απο τον αερα και τρεχαν οι παικτες να γλυτωσουν, αλλο να το λεω κι αλλο να το βλεπετε...:blink: Ευτυχως τραυματιστηκε μονο ενας και αυτος ελαφρα...:)

 

-->

Link to comment
Share on other sites

-->

 

:X :X :X :X

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν το εβλεπα αυτο υπο αλλες περιπτωσεις θα "γελουσα"

Αλλα επειδη ξερω οτι αυτπ εγινε στην Ευρωπη ειναι φοβερο... και μονο γελιο δεν μου προκαλει...

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ε μα συγγνωμη τωρα, δεν μπορουσαν να αναβαλλουν τον αγωνα...:worry:

Δεν ειναι και Championsleague...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το παράδοξο είναι ότι εδώ μέσα το θέμα έχει αντιμετωπιστεί λες και είναι σχολιασμός show-biz και λίγοι ενδιαφέρονται για το πού βαδίζει ο πλανήτης.

 

Άλλωστε είναι γνωστό ότι σαν λαός κατα πλειοψηφία έχουμε μηδενικά αντανακλαστικά σε θέματα οικολογίας.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Βασικά και στην Ελλάδα κακοκαιρία έχουμε.

Από την στιγμή που δεν βρέχει και δεν χιονίζει όπως θα ήταν φυσιολογικό, αλλά έχουμε παρατεταμένη ανομβρία/ξηρασία, τότε έχουμε κακοκαιρία.:(

Link to comment
Share on other sites

Το παράδοξο είναι ότι εδώ μέσα το θέμα έχει αντιμετωπιστεί λες και είναι σχολιασμός show-biz και λίγοι ενδιαφέρονται για το πού βαδίζει ο πλανήτης.

Δεν ειναι φετινο το φαινομενο για να μας ξαφνιασει.:confused:

 

Μην ανυσηχειτε, οι Αμερικανοι προσπαθουν να φτιαξουν αποικιες στον Αρη για να πανε εκει μιας και ξερουν οτι η Γη ειναι για πεταμα πλεον.:p :X :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φταίει ο καιρός που η μισή Ελλάδα είναι άρρωστη; Αφού έχουμε καλό καιρό σχετικά. Δηλαδή με την ίδια λογική και το καλοκαίρι έπρεπε να είναι όλοι άρρωστοι;

 

Εγώ ξέρω οτι τον χειμώνα αρρωσταίνουν οι άνθρωποι (εννοώ με κρύο, βροχές κτλ). Πάντως τον προτιμώ αυτό τον καιρό!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...