Jump to content

Απορίες σχετικά με Internet Café και ανήλικους


Hunter
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ti les bre power z?

de 8a se noiazei an to paidi sou apo 6-7 eton kshmerobradiazete sta net kafe agnosto me poious?

agnosto to ti paixnidia 8a paizei...pos 8a ksereis an ayta ta paixnidia 8a blaptoun h oxi thn psuxoula toy?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 142
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Υ.Γ: Για όσους ενδιαφέρονται να στρέψουν τα παιδιά τους σε κάτι πιο εποικοδομητικό, κάντε click πάνω στην υπογραφή μου και δεν θα χάσετε ;)

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ more info?

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

ξερεις γιατι γινεται της πουτ..νας οπως λες?

γιατι λεω την γνωμη μου που τις περισσοτερες φορες διαφερει απο σας αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν τα πιστευω αυτα που λεω ναι διαφωνω γιατι να μην το πω? αν πω οτι συφωνω με τις υπερβολες σας θα ειναι ψεμα μεγαλο!

σιγα μην γινει το παιδι και δολοφονος επειδη περναει τις ωρες του στον υπολογιστη σοβαρευτητε λιγακι αν πραγματικα ηταν τοσο σοβαρο το θεμα θα ειχε επεμβει και η αστυνομια που με τοση χαρα φωναξες αλλα προς εκπληξη σου δεν εκανε τιποτα..

αληθεια πως και δεν συνελαβε τα παιδακια?

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
προφανως ισως καποιοι θεωρουν οτι εαν καποιος γονιος τα παρει στο κρανιο αν μαθει οτι την ωρα που θα επρεπε ο γιος του να ειναι στο σχολειο ειναι σε int cafe ειναι υπερβολικος :blink: θα μου πεις τωρα αποψεις ειναι αυτες....
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειπα εγω? ειπα πως ειναι υπερβολικο να κανετε ετσι λες και περνουν ναρκωτικα ηρεμιστε παιχνιδια παιζουν στον υπολογιστη τετοια παιχνιδια πολεμικα με οπλα κτλ επαιζαν και παιζουν 1000αδες παιδια τοσα χρονια κανεις δεν εγινε δολοφονος και κανενος παιδιου δεν εβλαψε την ψυχη του αυτο βρισκω υπερβολικο και οχι αυτο που λες εσυ lagoudakis!

εσυ τι απο τα 2 θα προτιμουσες βασικα? να ειναι το παιδι σου ουτε ξερεις που και να χε μπλεξει πχ καπου η να ξερεις που βρισκεται με τους φιλους του και να παιζει στον υπολογιστη? δεν ξερω τι λετε εσεις εγω παντος διαλεγω το δευτερο..

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειπα εγω? ειπα πως ειναι υπερβολικο να κανετε ετσι λες και περνουν ναρκωτικα ηρεμιστε παιχνιδια παιζουν στον υπολογιστη τετοια παιχνιδια πολεμικα με οπλα κτλ επαιζαν και παιζουν 1000αδες παιδια τοσα χρονια κανεις δεν εγινε δολοφονος και κανενος παιδιου δεν εβλαψε την ψυχη του αυτο βρισκω υπερβολικο και οχι αυτο που λες εσυ lagoudakis!

εσυ τι απο τα 2 θα προτιμουσες βασικα? να ειναι το παιδι σου ουτε ξερεις που και να χε μπλεξει πχ καπου η να ξερεις που βρισκεται με τους φιλους του και να παιζει στον υπολογιστη? δεν ξερω τι λετε εσεις εγω παντος διαλεγω το δευτερο..

 

και το ξαναλεω..... κανε εσυ παιδια και μετα ελα να μας πεις

 

σαν σπασμενο γραμμοφωνο ειμαι :blink:

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

ξερεις γιατι γινεται της πουτ..νας οπως λες?

γιατι λεω την γνωμη μου που τις περισσοτερες φορες διαφερει απο σας αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν τα πιστευω αυτα που λεω ναι διαφωνω γιατι να μην το πω? αν πω οτι συφωνω με τις υπερβολες σας θα ειναι ψεμα μεγαλο!

σιγα μην γινει το παιδι και δολοφονος επειδη περναει τις ωρες του στον υπολογιστη σοβαρευτητε λιγακι αν πραγματικα ηταν τοσο σοβαρο το θεμα θα ειχε επεμβει και η αστυνομια που με τοση χαρα φωναξες αλλα προς εκπληξη σου δεν εκανε τιποτα..

αληθεια πως και δεν συνελαβε τα παιδακια?

 

κανεις δεν σου ειπε να μην εκφραζεις την γνωμη σου, ολες οι γνωμες ειναι σεβαστες, απλα δεν μπορεις να επιβαλλεις την γνωμη σου σε αλλους, εγω ανοιξα το θεμα με συγκεκριμενα ερωτηματα και ζητησα γνωμες, απαντησες και σε ευχαριστω για τον κοπο που εκανες, αλλα μην προσπαθεις να με βγαλεις και ψυχακια και τρλο επειδη θελω το καλο του παιδιου μου

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
αυτο ειπα εγω? ειπα πως ειναι υπερβολικο να κανετε ετσι λες και περνουν ναρκωτικα ηρεμιστε παιχνιδια παιζουν στον υπολογιστη τετοια παιχνιδια πολεμικα με οπλα κτλ επαιζαν και παιζουν 1000αδες παιδια τοσα χρονια κανεις δεν εγινε δολοφονος και κανενος παιδιου δεν εβλαψε την ψυχη του αυτο βρισκω υπερβολικο και οχι αυτο που λες εσυ lagoudakis!

εσυ τι απο τα 2 θα προτιμουσες βασικα? να ειναι το παιδι σου ουτε ξερεις που και να χε μπλεξει πχ καπου η να ξερεις που βρισκεται με τους φιλους του και να παιζει στον υπολογιστη? δεν ξερω τι λετε εσεις εγω παντος διαλεγω το δευτερο..

και φυσικα να πανε να παιξουνε 1-2 ωρες,αφου βεβαια ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ oι γονεις και το εγκρινουν,κατα την γνωμη σου ειναι οκ δηλαδη να ειναι σε αυτους τους χωρους παιδια 6-12 ετων ασυνοδευτα;πιστευεις οτι δεν διατρεχουν καποιο κινδυνο;ειχε αδικο ο hunter που εγινε τουρκος με την κοπανα του 11χρονου γιου του;ειναι φυσιολογικο καποιος και οχι μονο παιδι να αποβλακωνετε 6 ωρες μπροστα σε μια οθονη;εγω σε αυτα διαφωνω και οχι οτι το pc ειναι κακο,η υπερβολη κανει κακο οπως και σε ολα τα πραγματα
Link to comment
Share on other sites

giati re paidia briskete oloi logiko ena 6xrono na 8elei na paiksei tetoiou eidous paixnidia?

de milame gia pio megala 16+ alla gia paidakia 6-12 eton...

to 8eoreite fusiologikh anagh tou paidiou?pos an de paiksei 8a tou meinei apo8hmeno?mh trela8oume kiolas...

"ειπα πως ειναι υπερβολικο να κανετε ετσι λες και περνουν ναρκωτικα ηρεμιστε παιχνιδια παιζουν στον υπολογιστη τετοια παιχνιδια πολεμικα με οπλα κτλ επαιζαν και παιζουν 1000αδες παιδια τοσα χρονια κανεις δεν εγινε δολοφονος και κανενος παιδιου δεν εβλαψε την ψυχη του"

bre power moy..an to paidi sou aurio me8aurio eksafanizete me tis ores alla esu ksereis pos einai se net kafe de 8a anyshxeis?exeis mpei pote sopu se internet kafe?exo dei prosopika-opos kai alla paidia eipan pio pano- 10xrono na kapnizei eno kala kala de ftanei na dei thn o8onh!!

alloste to an traymatizoun thn paidikh psuxoula tetiou eidous paixnidia ase tous eidikous na to krinoun

oute ego,oute esy oute kapoios apo tosu metexontes sth koubenta einai klinikos paidopsuxologos..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

PowerZ νομίζω πως δεν γνωρίζεις τι γίνεται με αυτά τα λογισμικά πλέον που εσύ αποκαλείς "παιχνίδια"... Νομίζω πως δεν ξέρεις πως οι εταιρίες ανάπτυξης λογισμικού τέτοιων παιχνιδιών κατέχουν πολλά λεφτά και μεγάλα ποσοστά σε οικονομίες μεγάλων χωρών... Νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει ότι αυτές οι εταιρίες και κατ'επέκταση το κάθε netcafe αποτελούν ολόκληρη βιομηχανία... Νομίζω πως νομίζεις ότι μιλάμε για απλά παιχνίδια και έχεις στο μυαλό σου την διασκέδαση μέσα από αυτά για τα παιδιά. Δεν είναι διασκέδαση... είναι εθισμός και αυτό στο λέω εγώ που είμαι 15 χρονών και είμαι φανατικός gamer από τα 7,5 μου...

 

Τώρα μπορεί να σας φαίνεται απλά παιχνίδι αλλά θυμηθείτε με σε λίγα χρόνια ότι όταν θα ακούτε παρόμοιες λέξεις θα μεταφράζονται στον εγκέφαλο σας όπως μεταφράζονται τώρα οι λέξεις τσιγάρο,φρουτάκια,ναρκωτικά και γενικά εθισμός.

 

Καταλάβετε λοιπόν ότι τέτοιου είδους παιχνίδια δεν αποτελούν διασκέδαση αλλά μία βιομηχανία που παράγει εθιστικά προϊόντα, πλήρως καλυμμένα καθώς στο κοινό (του γονέα περισσότερο) μυαλό και μάτι παρουσιάζονται και φαίνονται σαν παιχνίδια αλλά στην ουσία είναι πολλά παραπάνω όπως προπαγάνδα (δείτε το προηγούμενο post μου στην πίσω σελίδα) και διάφορα άλλα...

 

Ξέρω τι λέω γιατί έχω κάτσει και το έχω ψάξει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος.

 

Λάθος, τραγικό λάθος. Εγγυημένα και αποδεδειγμένα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα...

 

Το να ρίξεις καμιά φάπα άμα ο πιτσιρικάς σου κάνει του κεφαλιού του, σήμερα θεωρήται "κακούργημα" που επιδρά αρνητικά στο παιδί, του αφήνει τραύματα κι ένα σωρό ακόμα ¨παρενέργειες¨.

 

Δεν θεωρείται, είναι. Εδώ και δεκαετίες η χρήση βίας ως... παιδαγωγική μέθοδος απαγορεύεται και καταδικάζεται σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο.

 

Χωρίς παρεξήγηση. Απλά λέω τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, τραγικό λάθος. Εγγυημένα και αποδεδειγμένα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα...

 

 

 

Δεν θεωρείται, είναι. Εδώ και δεκαετίες η χρήση βίας ως... παιδαγωγική μέθοδος απαγορεύεται και καταδικάζεται σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο.

 

Χωρίς παρεξήγηση. Απλά λέω τι ισχύει.

Εγώ πάντως που έφαγα τις ψιλές μου όταν έκανα μ@λακίες μικρός, συνετίστηκα και δεν απέκτησα ψυχολογικά τραύματα :) Δεν θεωρώ κι εγώ το ξύλο ως πρώτη λύση. Κάποιες φορές όμως πιστεύω ότι χρειάζεται κι αυτό. Θα μπορούσα να το αναπτύξω περισσότερο το θέμα αυτό (όχι απαραίτητα στο οικογενειακό πλαίσιο), αλλά δεν είναι της παρούσης :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Off topic

Αγαπητέ Αίσωπε θα ήθελες να έρθει κάποιος ένα μέτρο ψηλότερος απο σένα και καμμιά σαρανταριά κιλά βαρύτερος, να σου ρίξει ένα χέρι ξύλο, όσο δικαιολογημένος και να 'ναι, για να συνετιστείς?

Ετσι δεστο.

Και ναι, έχω δυο παιδιά, το ένα στην εφηβεία και το άλλο στο νηπιαγωγείο. Και τα δυο δηλαδή στην ηλικία που σου τσακιζουν το νευρικο σύστημα.

Αλλά το ξύλο το θεωρώ απίστευτη βαρβαρότητα. Ακόμα και ένα απλό χαστούκι. Ασε που συνήθως έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Ασε που παιδιά που τις έτρωγαν μικρά, κάνουν ακριβώς τα ίδια στα δικά τους..

Τέλος του off topic

Link to comment
Share on other sites

Kαλά προφανώς δεν μιλάμε για ξύλο. Απλά λίγο αγριάδα και καμιά φάπα στα κωλομέρια...

Δεν είπε κανείς να το βαράς το παιδί μέχρι να μολογήσει..........

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Bayern είναι...όταν λέμε ξύλο φυσικά δεν εννοούμε βρεγμένη σανίδα κλπ...

 

Θέλω να πιστεύω ότι όλοι μας φάγαμε μερικές φάπες κατά την παιδική μας ηλικία αλλά δεν πάθαμε κανένα ψυχολογικό τραύμα :Ρ

 

Προσωπικά δεν αγαπώ λιγότερο τους γονείς μου επειδή με συνέτησαν (spelling?) όταν ήμουν μικρός και σίγουρα αν χρειαζόταν να κάνω το ίδιο για τα δικά μου παιδιά, αν έβλεπα ότι είχαν αρχίσει να ξεφεύγουν, τότε θα το έκανα.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Η βία είναι βία όπως και να χει. Είτε φάει χοντρές, είτε ψιλές, είτε του μαυρίσεις τον κ..., είτε το μάτι, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Απλώς στη μια φάση έχεις λιγότερες ενοχές απο ό,τι την άλλη.

Προσωπικά δεν έχω φάει ξύλο απ τους γονείς μου και είμαι ευτυχής γι' αυτό.

Αυτό προσπαθώ κι εγώ με τα δικά μου παιδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Η βία είναι βία όπως και να χει. Είτε φάει χοντρές, είτε ψιλές, είτε του μαυρίσεις τον κ..., είτε το μάτι, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Απλώς στη μια φάση έχεις λιγότερες ενοχές απο ό,τι την άλλη.

Προσωπικά δεν έχω φάει ξύλο απ τους γονείς μου και είμαι ευτυχής γι' αυτό.

Αυτό προσπαθώ κι εγώ με τα δικά μου παιδιά. :)

Κι εμείς που φάγαμε μερικές από τους δικούς μας, trust me, είμαστε το ίδιο ευτυχείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Και πετροπόλεμο έπαιξα και μας έπαιρναν τα αίματα, και πόλεμο παίξαμε με ξύλινα όπλα. Τα ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι η εξέλιξη αυτού ακριβώς.

 

Κοπάνες έκανα από το σχολείο για να παίξω ηλεκτρονικά. Όπως και για να παω για καφέ. Όπως και για να πάω βόλτα με το κορίτσι μου. Όλα στο πρόγραμμα είναι.

 

Αυτά δεν με έκαναν κακό/χειρότερο άνθρωπο. Ούτε και καλό. Είναι απλώς το συμπλήρωμα που κάνει τη ζωή/εκπαίδευση/διαπαιδαγώγηση να μην είναι βαρετή και αποστειρωμένη.

 

Ξαναλέω: Το πρόβλημα δεν είναι ΤΙ παίζουν τα παιδιά. Αυτά αλλάζουν με τα χρόνια. Το θέμα είναι να έχει ο γονιος έναν έλεγχο (όσο μπορει) στις παρέες του παιδιού του. Οι παρέες, μαζί με τη διαπαιδαγώγηση από το σπίτι φυσικά, επηρεάζουν περισσότερο από όλα τα άλλα τη συμπεριφορά και τις συνήθειες του παιδιού.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς που φάγαμε μερικές από τους δικούς μας, trust me, είμαστε το ίδιο ευτυχείς. :)

Ουδείς αμφιβάλλει γι' αυτό. :)

Απλά, τα παιδιά του κανείς τα μεγαλώνει όπως αυτός θεωρεί καλύτερα. Τυγχάνει να πιστεύω ότι και η απλή φάπα είναι ταπείνωση γι' αυτόν που τη δέχεται, είτε είναι 4 είτε 14. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να θέσεις όρια. Στα δικά μου παιδιά για παράδειγμα το να μην δουν η μεγάλη τα friends και η μικρή τον Spongebob τα τσούζει πιο πολύ.

Τέλος πάντων, επειδή παραείμαστε εκτός θέματος, σταματάω εδώ και σε άνοιγμα παρόμοιου θέματος το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα με τα παιδια(6-12) ετών που πανε σε net cafe και αποβλακωνονται μπροστα απ της οθόνες παίζοντας LineAge &CS με φτάνει στα ορια μου πραγματικα.

Το καλοκαιρι καθως είχαμε αραξει με κατι φίλους και γελαγαμε μας ήρθε η ίδεα να παμε σε net cafe να παιξουμε cs... Κατα της 3 φτάνουμε στο net cafe μπαινουμε μεσα και βλεπω πιτσιρικια να είναι σαν ζόμπι μπροστα απο μια οθόνη να εχουνε απο την μια πλευρα τασακι με τσιγαρακι(αν δεν φουμαρεις λιγο οταν τρως Headshot..θα τρελαθείς)...και απ την αλλη κατι να πινουνε(κυρίως Red Bull.. το Red bull σου δίνει φτεράααα).

Να βριζουνε τα θεία(οχι δεν ειμαι Λουκα ,ούτε καποιος τρελα θρήσκος) και να παιζουνε....

Και ερωτω 3 το βραδυ τα παιδια αυτα δεν εχουν σπιτι?

Γονεις?

Φύτρωσαν?

Κανεις δεν νοιαζετε γι αυτά....?

 

 

Τωρα για καποιους που είπανε οτι το ξύλο δημιουργει 'ψυχολογικα τραύματα'..παν μετρον αριστον ελεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι...

Δεν ειπε κανεις να το σαπίσεις το κ@λοπαιδο που ειναι ολη την ωρα εκει... αλλα καμια φαπιτσα μπας και βαλει μυαλο δεν ειναι κακο να την ρίξεις!

Δηλαδη εμεις που φαγαμε και λίγο ξυλο(ειμαι 22) τι παθαμε?

Βγηκαμε χαζα,προβληματικα ?

Δεν νομιζω...

Αν δεν πιασει με την φαπιτσα... τοτε υπαρχει και αυτο που λεγετε τιμωρεία... τους τραβας μια ξεγυρισμενη τιμωρεια για το ποτε θα ξαναβγει απο το σπιτι του... και σου λεω εγω αν θα κατσει 4-5-6 ώρες στο net cafe...και μην πει κανεις οτι ειναι φασιστικο ...γιατι οταν το παιδι σου βλεπεις οτι φτανει σε τετοια επιπεδα εθισμου τοτε χρησιμοποιεις ολες της μεθοδους ωστε να τον συνετησεις.

 

 

Αλλα για ολα τα αυτα φταινε οι γονεις ,γιατι αυτοί πρέπει να τα βαλουν στον 'ισιο δρόμο' να τους μαθουν και να τους διδαξουν πραγματα....

Οταν βλεπεις το 10 χρονο και μιλαει στο κινητο με τουπε και προχωραει μαγκικα... μπαινει μεσα και δίνει την special member club του ΧΥΖ net cafe(εδω δεν ξερει τι εγινε την 28ή Οκτωμβριου και την 25 Μαρτίου)πως να μην τρελενεσε...

Εχω φτασει 2 -3 φορες να σηκωσω εναν απ αυτους τους μπομπυρες και να τους βάλω 3πόντο σε καποιον καδο σκουπιδιων...αλλα σκεφτομαι της συνεπειες....

 

Θυμαμαι τα δικα μου παιδικα χρονια (22 ειμαι οποτε μπορειτε να καταλαβετε για το ποτε μιλαω) που περιμενα το απογευμα να παρω το ποδηλατο μου να παω ν α βρω τους φιλους μου ,να γελασουμε να παιξουμε να κυνηγηθουμε... Παιζαμε μπασκετ ποδοσφαιρο.... τωρα μονο LineAge -CS και τα μυαλα στα.....

 

Ωραια γενια θα είναι αυτή...η γενια της αποβλακωσης..

 

 

 

Τωρα για το θεμα των net cafe ναι απ 'οτι γνωριζω υπαρχει απαγορευση ηλικιας αλλα δεν τηρείται... τι πρωτοτυπο!!!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα του καπνίσματος στα net cafe θέλω να παραθέσω την εμπειρία μου πάνω σε αυτό, δεν καπνίζω και γενικά ο καπνός με ενοχλεί, στα περισσότερα net cafe δεν χρειάζεται να καπνίζεις ειδικά στο υπόγειο του ΒnB στην Αγια Παρασκευή (λέω αυτό γιατί μόνο εκεί έχω πάει) είναι κανονικός θάλαμος αερίων... Το fog of war σε όλο του το μεγαλείο....

Κάθε φορά που επιστρέφω σπίτι τα ρούχα μου μυρίζουν περισσότερο απ' οτι να είχα πάει σε κάποιο club.

Link to comment
Share on other sites

υπηρχαν και αλλοι μεσα στο μαγαζι, κατι τυποι πολυ λιγδιαριδες, με κατι κοτσιδες που εφταναν μεχρι το πατωμα κτλ.
Εαν είχε κάτσει λίγο παραπάνω θα είχες προσέξει οτι ξεχωρίζουν οι τύποι που παίζουν Lineage από αυτούς που παίζουν Wold of Warcraft...

 

Ίσως να γράψω αργότερα έναν οδηγό σχετικά με αυτό...

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Off topic

Αγαπητέ Αίσωπε θα ήθελες να έρθει κάποιος ένα μέτρο ψηλότερος απο σένα και καμμιά σαρανταριά κιλά βαρύτερος, να σου ρίξει ένα χέρι ξύλο, όσο δικαιολογημένος και να 'ναι, για να συνετιστείς?

Ετσι δεστο.

Και ναι, έχω δυο παιδιά, το ένα στην εφηβεία και το άλλο στο νηπιαγωγείο. Και τα δυο δηλαδή στην ηλικία που σου τσακιζουν το νευρικο σύστημα.

Αλλά το ξύλο το θεωρώ απίστευτη βαρβαρότητα. Ακόμα και ένα απλό χαστούκι. Ασε που συνήθως έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Ασε που παιδιά που τις έτρωγαν μικρά, κάνουν ακριβώς τα ίδια στα δικά τους..

Τέλος του off topic

Δεν μιλώ για τον οποιονδήποτε μαντράχαλο, αλλά για τους γονείς μου.

Όσο για το τι εννοώ "καμιά ψιλή" και την επίδρασή της, νομίζω ότι με κάλυψαν οι προλαλήσαντες :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχουμε ξεφύγει όλοι θα έλεγα. Σας ενοχλούνε τα internet cafe που πάνε οι πιτσιρικάδες και παίζουνε? Εγώ παιδιά είμαι 28 χρονών και αυτό που ξέρω που θα έπρεπε να ξέρατε και εσείς οι μεγαλύτεροι που έχετε και παιδιά είναι ότι οι εποχές αλλάζουν. Σήμερα είναι τα internet καφε αύριο θα είναι κάτι άλλο, όταν ήμουν εγώ 15 ήταν το γήπεδο. Δηλ τότε που εγώ ήμουνα 15-17 και πηγαίναμε όλη η παρέα στο γήπεδο και πλακωνόμασταν και πετάγαμε καπνογόνα ήταν καλύτερα ? Η που αράζανε στις πλατείες οι πιτσιρικάδες και όλο και Κανά τσιγαράκι κάποιος μάγκας της παρέας θα του πάσαρε και θα το κάνανε.

Δεν μπορώ να καταλάβω επίσης πως μερικά άτομα λένε ότι καίγονται οι πιτσιρικάδες στα καφε; και έχουν σε Κανά 2-3 forum από 2000posts.Και ειδικά όταν τα άτομα αυτά είναι πατεράδες και ο γιος τους βλέπει να λιώνουν και αυτοί μπροστά από μια οθόνη τι περιμένετε να κάνει το παιδί σας??? Το ίδιο ακριβώς θα κάνει και αυτό.

Δεν μου φταίει εμένα το περίπτερο επειδή καπνίζω. Ούτε αν θα με πιάνανε οι γονείς και κάνανε μήνυση στο περιπτερά και τον κλείνανε και με πλακώνανε και στο ξύλο θα με εμπόδιζε να ξανάβρισκα κάπου να αγοράσω τσιγάρα και να ξανά καπνίσω.

Και στο cafe να μην πήγαινε θα καθότανε σπίτι και θα έλιωνε μπροστά από τον δικό του υπολογιστή. Εγώ λέω πάλι καλά που μαζεύονται και σε ένα μέρος και μιλάνε και γελάνε και βρίζονται και ότι άλλο κάνουνε γιατί αν δεν υπήρχαν και αυτά θα ήταν μόνοι τους μπροστά από μια οθόνη και θα λιώνανε χωρίς να μιλάνε και σε κανέναν.

Έχω μια γειτόνισσα που κάνει παράπονα ότι ο γιος της πάει συνεχεία σε internet café (16 χρονών) αλλά η κόρη της που είναι 20 χρονών και δουλεύει σερβιτόρα σε μια cafeteria και την περνάει ένα χεράκι ο υπεύθυνος της καφετερίας και ο μπάρμαν δεν την ενοχλεί.

Μάλλον έχουμε γίνει όλοι περίεργοι και γεροπαράξενοι, δεν είμαι και σαράντα αλλά και εμένα μου την σπάνε όταν βλέπω τους πιτσιρικάδες με τα κινητά και το στυλακι το γα.... και δέρνω όπως ακριβώς τους την έσπαγα εγώ όταν ήμουνα 16 χρονών και είχα το αντίστοιχο στιλακι της εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...