Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο που σου λεω ειναι μεταπτυχιακο,γιατι λες για απολυτηριο?Πατα στα link που εστειλα.

 

Σου λέει για απολυτήριο γιατί και το GCSE κάτι αντίστοιχο είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σου λέει για απολυτήριο γιατί και το GCSE κάτι αντίστοιχο είναι.

 

Για να καταλαβω,οταν θα στειλω αιτησεις περα απο το πτυχιο θα στειλω και απολυτηριο γ' λυκειου?

Link to comment
Share on other sites

Otan tha kaneis aithseis tha steileis afta pou zhtaei h aitish. Sto link tou Bath:

 

http://www.bath.ac.uk/management/msc_management/how_to_apply.php

 

leei akrivws ti theloun. De zhtaei na steileis apoluthrio.

 

O Spuros sou eksigouse aplws ti einai to GCSE. Mporei sthn aithsh na zhtaei vathmous apo GCSE sthn opoia periptwsh tha sumplhrwseis me vash to apoluthrio sou.

 

De xreiazetai na tous to steileis ektos an sou to zhtaei (pou to Bath de fainetai na to zhtaei).

Link to comment
Share on other sites

Gmac gia mena ton naftiliako eheis na proteineis kapio kalo Msc se kapion allo tomea (p.x. MBA)? Se efharistw poli gia tis simvoules file.

Gia na psaxw gia metaptihiako stin ipolipi evropi xerei kaneis kapio site anazitisis? O Gmac mou evale idees

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεταπτυχιακό σε Banking & Finance αυτό που θα σου προσφέρει εσένα θα είναι μια επανάληψη του πτυχίου σου. Τίποτα παραπάνω.

 

Οι επιλογές σου είναι οι εξής αν δε θες να χάνεις το χρόνο σου κάνοντας πάλι τα ίδια:

 

- κανεις κάτι πολύ εξειδικευμένο πάνω σε Finance (δες πχ τα μεταπτυχιακά του ISMA στο University of Reading). Αυτό ΑΝ θέλεις να εξειδικευτείς.

 

- Κανεις κάτι παρεμφερές, πχ Risk Management.

 

- Κανεις κάτι μη Finance. Πχ Management, Strategy κτλ. Αυτό θα σου δώσει καινούριες γνώσεις και εμπειρίες και φυσικά δε θα σε εμποδίσει να δουλέψεις Finance αν θες (έχεις ήδη τις γνώσεις από το πρώτο πτυχίο).

 

thanks file gmac gia tis panta ameses symboyles!!

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Gmac gia mena ton naftiliako eheis na proteineis kapio kalo Msc se kapion allo tomea (p.x. MBA)? Se efharistw poli gia tis simvoules file.

Gia na psaxw gia metaptihiako stin ipolipi evropi xerei kaneis kapio site anazitisis? O Gmac mou evale idees

 

MBA opws egrapse kai o allos filos de mporeis na kaneis xwris arketa xronia experience. Mporeis na kaneis kati se Management, Finance ktl. Eksartatai kai to ti theleis na kaneis meta.

 

Apo naftiliaka pantws, sto UK, des tou City to programma na deis ti kainourio tha sou prosferei. Ta upoloipa proswpika tha ta aperipta logw onomatos kai mono. Sto City plirwneis kati parapanw, alla kaneis ta cone sou kai eisai stin kardia twn ekseliksewn.

 

Gia upoloipi Evrwpi ksekinas googlarontas ... kai sigoura ekei sto Pa.Pei tha exoun resources?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχει κανεις πληροφοριες για το university of Durham? Σκεφτομαι για Msc Finance.

 

polu dunato to durham file..Eidika ston tomea pou anaferesai ,epeidh to exw psaxei ton teleytaio kairo, 8ewreitai poly kalo.

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera paides!!

 

sunexizw to psaximo kai sunupologizontas ta admission requirements(prepei na exw elpides na me dextoun) katelhxa sta exhs:

 

Cranfield (Msc Finance and Management)

Aston (Msc Finance and Investment)

Exeter (Ena apo ta 2 proanafer8enta h

Msc Finance and Accounting)

Leicester

 

Anagkastika prwta psaxnw gia panepisthmio k meta gia sygkekrimeno Master logw twn krithriwn eisodou..8a prospa8hsw k gia kalytera(Durham,UCL,Loughborough,Edinburgh)alla dyskolo..

 

Apo ta prwta pou anefera pou tupika plhrw tis proypo8eseis poio 8a epilegate??

 

eyxaristw!

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Jimmy oute egw evgala akri gi afto tha dwsw kai ta 2 ton iounio kai opio piasw . Etsi ki alliws ama sto ena den ta pas kala eheis to dikaiwma na mhn steileis ton vathmo sta panepisthmia pou se endiaferoun

 

thanks...pantos katevasa kati test tou ielts kai mou fainetai pio vato.eidika gia to speaking afou dineis se examiner kai ohi sto pc. I gnomi sou?

Link to comment
Share on other sites

thanks...pantos katevasa kati test tou ielts kai mou fainetai pio vato.eidika gia to speaking afou dineis se examiner kai ohi sto pc. I gnomi sou?

 

 

ap'oti ema8a to ielts einai pio bato,giati oi aggloi to prow8oun (ontas bretaniko) zhtwntas poly ypshles ba8mologies gia to amerikaniko toefl..Etsi ki egw katelhxa sto ielts kai o 8eos boh8os :O

 

p.s. xwria k to 8ema tou speaking pou exeis apolyto dikio..

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το Toefl δεν εχω ιδεα, αλλα εγω που εδωσα τον Απριλιο το Ielts μου φανηκε πολυ νορμαλ. Βοηθησε βεβαια κ το οτι ειχα παρει το Proficiency του Cambridge το 2004. Το listening γινεται υπο αριστες συνθηκες. Η προετοιμασια που θα χρειαστειτε ειναι αναλογη του τωρινου σας επιπεδου. Εγω πχ με ενα μηνα διαβασμα απο ενα βιβλιο του εμποριου με CD εξασκησης για το listening ημουν οκ.

Οσον αφορα το writing καλο ειναι να βρειτε καποια/ον να σας διορθωνει τις εκθεσεις κ να σας καθοδηγησει. Να διαβασετε βεβαια κ κανα αγγλικο βιβλιο!:p

Θα ελεγα οτι το πιο αυστηρο μου φανηκε το speaking, οπου γενικα ενω οι εξεταστες ειναι πολυ φιλικοι κ η ατμοσφαιρα θετικη ,δεν σου χαριζονται κιολας. Θελουν να τους δειχνεις οτι τα πιανεις ευκολα , να μην κανεις μεγαλες διακοπες κ να εχεις ενα αλφα λεξιλογιο βεβαια.

 

Αυτα τα ολιγα! Ελπιζω να βοηθησα λιγακι :)

Take life the way you go
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το Toefl δεν εχω ιδεα, αλλα εγω που εδωσα τον Απριλιο το Ielts μου φανηκε πολυ νορμαλ. Βοηθησε βεβαια κ το οτι ειχα παρει το Proficiency του Cambridge το 2004. Το listening γινεται υπο αριστες συνθηκες. Η προετοιμασια που θα χρειαστειτε ειναι αναλογη του τωρινου σας επιπεδου. Εγω πχ με ενα μηνα διαβασμα απο ενα βιβλιο του εμποριου με CD εξασκησης για το listening ημουν οκ.

Οσον αφορα το writing καλο ειναι να βρειτε καποια/ον να σας διορθωνει τις εκθεσεις κ να σας καθοδηγησει. Να διαβασετε βεβαια κ κανα αγγλικο βιβλιο!:p

Θα ελεγα οτι το πιο αυστηρο μου φανηκε το speaking, οπου γενικα ενω οι εξεταστες ειναι πολυ φιλικοι κ η ατμοσφαιρα θετικη ,δεν σου χαριζονται κιολας. Θελουν να τους δειχνεις οτι τα πιανεις ευκολα , να μην κανεις μεγαλες διακοπες κ να εχεις ενα αλφα λεξιλογιο βεβαια.

 

Αυτα τα ολιγα! Ελπιζω να βοηθησα λιγακι

 

Thanks penelope. To warwick μου ζητάει 7 και πήρα το Δεκέμβριο proficiency του michigan. Any comments για καιρό προετοιμασίας;

Επίσης, στείλε αν θες pm πιο βιβλίο αγόρασες και την τιμή του.

Τhanks:)

Link to comment
Share on other sites

Thanks penelope. To warwick μου ζητάει 7 και πήρα το Δεκέμβριο proficiency του michigan. Any comments για καιρό προετοιμασίας;

Επίσης, στείλε αν θες pm πιο βιβλίο αγόρασες και την τιμή του.

Τhanks:)

 

Πανω απο ενα μηνα δεν χρειαζεσαι για προετοιμασια.Βιβλια μην αγορασεις,οτι θες εδω: http://artefact.lib.ru/languages/eng_textbooks_ielts.shtml

Κατεβαζεις και τα listening περα του βιβλιου.Και να ξερεις οτι δηλωνεις για την ημερομηνια που θελεις να το δωσεις 3-4 βδομαδες πιο πριν.Σου το λεω γιατι εγω την πατησα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το Toefl δεν εχω ιδεα, αλλα εγω που εδωσα τον Απριλιο το Ielts μου φανηκε πολυ νορμαλ. Βοηθησε βεβαια κ το οτι ειχα παρει το Proficiency του Cambridge το 2004. Το listening γινεται υπο αριστες συνθηκες. Η προετοιμασια που θα χρειαστειτε ειναι αναλογη του τωρινου σας επιπεδου. Εγω πχ με ενα μηνα διαβασμα απο ενα βιβλιο του εμποριου με CD εξασκησης για το listening ημουν οκ.

Οσον αφορα το writing καλο ειναι να βρειτε καποια/ον να σας διορθωνει τις εκθεσεις κ να σας καθοδηγησει. Να διαβασετε βεβαια κ κανα αγγλικο βιβλιο!:p

Θα ελεγα οτι το πιο αυστηρο μου φανηκε το speaking, οπου γενικα ενω οι εξεταστες ειναι πολυ φιλικοι κ η ατμοσφαιρα θετικη ,δεν σου χαριζονται κιολας. Θελουν να τους δειχνεις οτι τα πιανεις ευκολα , να μην κανεις μεγαλες διακοπες κ να εχεις ενα αλφα λεξιλογιο βεβαια.

 

Αυτα τα ολιγα! Ελπιζω να βοηθησα λιγακι :)

 

Θα συμφωνήσω σε μεγάλο βαθμό με την Πηνελόπη με τα παραπάνω στοιχεία καθώς η εμπειρία μου ήταν εφάμιλλη, παρότι έδωσα το 2004 το IELTS με μία βδομάδα μόνο προετοιμασία με το βασικό βιβλίο και κασέτα.

Δεν είναι κάτι δύσκολο να σας τρομάζει, ακόμη και αν τα αγγλικά σας έχουν «αραχνιάσει» εδώ και χρόνια. Χρειάζεται βέβαια κάποιο επίπεδο στον λεξιλόγιό σας και στον πλούτο του, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι όλη η επιτυχία βασίζεται μόνο και μόνο στην ψυχραιμία σας και την άριστη αξιοποίηση του διαθέσιμου χρόνου.

 

Στην ουσία αυτό που δοκιμάζεστε είναι η ανταπόκρισή σας στην ψυχολογική πίεση του χρόνου, καθώς παραείναι αυστηρά τα χρονικά πλαίσια για το μέγεθος της ύλης που έχετε να αντιμετωπίσετε. Αν το έχετε πάρει ζεστά θα τελειώνετε στην ώρα σας και θα είστε και ικανοποιημένοι παράλληλα με αυτά που γράψατε, που ενώ δεν είναι πολύ δύσκολα, είναι απλά πολλά μαζί και πρέπει να τα βάλετε στην σειρά για να προλάβετε.

 

Αυτοπεποίθηση, προσεκτική μελέτη και ψυχραιμία θα σας βοηθήσουν να γλιτώσετε έναν χρόνο από την ζωή σας που κάλλιστα θα μπορείτε να κάνετε Master σε ένα χρόνο (για όσους το σκέφτονται) αντί να ξοδευτείτε -κυριολεκτικά και μεταφορικά- για το foundation year.

 

Καλή επιτυχία σε όσους και όσες θα φύγουν για το μεγάλο νησί!:cool:

 

Υ.Γ.Προς ψυχολογική ανάταση των υποψηφίων, χρειαζόμουν 5.5 (λόγω αντικειμένου σχολής) και πήρα 6.5/9 χωρίς καθόλου κόπο στην καρδιά του καλοκαιριού.Απλά πάρτε το ζεστά ;)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.θα ηθελα να πω 2 πραγματα για συστατικες επιστολες προκειμενου να μην την 'πατησετε' οπως παραλιγο εγω.Μην δεχτειτε συστατικη που να ειναι γενικη και να λεει ειναι καλος/η,τον/την προτεινω ανεπιφυλακτα και αλλα τετοια γενικα.Θα πρεπει να ξεκιναει dear Sir ταδε,δλδ, να γραφει σε ποιον απευθυνεται και να εμπεριεχει μεσα τον τιτλο του μαστερ (π.χ. Msc in finance) που σε συστηνει ανεπιφυλακτα ο καθηγητης και οχι για παραδειγμα τον συστηνω σε μεταπτυχιακα που εχουν να κανουν γενικα με οικονομικα ή παραπλησιων αντικειμενων.Άρα θα πρεπει να γραφτουν απο τους καθηγητες τοσες συστατικες οσα και τα πανεπιστημια που θα στειλετε αιτησεις.Επισης προσπαθηστε να μαθετε οτι ο καθηγητης που θα απευθυνθειτε για συστατικη εχει στειλει και αλλα ατομα στα πανεπιστημια που θα δηλωσετε.Αν οι προηγουμενοι φοιτητες τελειωσαν με επιτυχια τα μαστερ τους ο συγκεκριμενος καθηγητης εχει ενα πολυ καλο ονομα και συνεπως αυτο θα το λαβουν πολυ σοβαρα υπ' οψην τους.Αντιθετα,αν ενας κορυφαιος αναγνωρισμενος καθηγητης που εχει κανει πολλες δημοσιευσεις κτλ στειλει καποιον/α και αυτος τα παρατησει τοτε το ονομα του δεν θα ειναι πλεον αξιοπιστο και αυτο θα ειναι αρνητικο για τον επομενο που θα παρει συστατικη απο αυτον.Προσοχη γιατι τελικα οι συστατικες παιζουν σημαντικο ρολο και κρυβουν πολλες παγιδες.
Link to comment
Share on other sites

Kalhspera paides!!

 

sunexizw to psaximo kai sunupologizontas ta admission requirements(prepei na exw elpides na me dextoun) katelhxa sta exhs:

 

Cranfield (Msc Finance and Management)

Aston (Msc Finance and Investment)

Exeter (Ena apo ta 2 proanafer8enta h

Msc Finance and Accounting)

Leicester

 

Anagkastika prwta psaxnw gia panepisthmio k meta gia sygkekrimeno Master logw twn krithriwn eisodou..8a prospa8hsw k gia kalytera(Durham,UCL,Loughborough,Edinburgh)alla dyskolo..

 

Apo ta prwta pou anefera pou tupika plhrw tis proypo8eseis poio 8a epilegate??

 

eyxaristw!

 

ematha apo didaktoriko tou Cranfield pws afto ekleise theseis gia ta full time courses gia fetos, tin prohgoumenh paraskevi. egw stelnw thn aithsh avrio 18-5, mhpws ginei kamia akirwsh ths teleftaias stigmhs , kane to idio AVRIO , alla pleon einai poli diskolo gia to sigekrimeno UNI...

Link to comment
Share on other sites

thanks...pantos katevasa kati test tou ielts kai mou fainetai pio vato.eidika gia to speaking afou dineis se examiner kai ohi sto pc. I gnomi sou?

 

kai ta 2 einai test epipedou advance, to ielts einai pio efkolo nomizw, afto pou me provlimatizei emena sto toefl den einai to speaking pou prepei na milas 1 lepto monos sou alla i ekthesi grammeni sto pc... borei na se xegelasei kai na kaneis haza lathi kai na mhn ypologiseis swsta thn ektash ths ektheshs, kalo einai opws sou eipan kai ta alla pedia na kaneis merika mathimata panw se aftes. Oso gia ta ipoloipa pistevw 2 vdomades - 1 minas proetimasias einai ok.. analoga to epipedo vevea.

 

Parte kai apo mena 2 link me vivlia toefl - ielts - gmat ktl. to prwto einai sta agglika to deftero rwsiko alla ehei epilogi na to valete sta agglika , nomizw thelei na ginetai kai members

 

http://www.seebooks.blogspot.com

http://www.englishtips.org

Link to comment
Share on other sites

ematha apo didaktoriko tou Cranfield pws afto ekleise theseis gia ta full time courses gia fetos, tin prohgoumenh paraskevi. egw stelnw thn aithsh avrio 18-5, mhpws ginei kamia akirwsh ths teleftaias stigmhs , kane to idio AVRIO , alla pleon einai poli diskolo gia to sigekrimeno UNI...

 

thanks,outws h allws gia tou xronou telika phgainw!

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.θα ηθελα να πω 2 πραγματα για συστατικες επιστολες προκειμενου να μην την 'πατησετε' οπως παραλιγο εγω.Μην δεχτειτε συστατικη που να ειναι γενικη και να λεει ειναι καλος/η,τον/την προτεινω ανεπιφυλακτα και αλλα τετοια γενικα.Θα πρεπει να ξεκιναει dear Sir ταδε,δλδ, να γραφει σε ποιον απευθυνεται και να εμπεριεχει μεσα τον τιτλο του μαστερ (π.χ. Msc in finance) που σε συστηνει ανεπιφυλακτα ο καθηγητης και οχι για παραδειγμα τον συστηνω σε μεταπτυχιακα που εχουν να κανουν γενικα με οικονομικα ή παραπλησιων αντικειμενων.Άρα θα πρεπει να γραφτουν απο τους καθηγητες τοσες συστατικες οσα και τα πανεπιστημια που θα στειλετε αιτησεις.Επισης προσπαθηστε να μαθετε οτι ο καθηγητης που θα απευθυνθειτε για συστατικη εχει στειλει και αλλα ατομα στα πανεπιστημια που θα δηλωσετε.Αν οι προηγουμενοι φοιτητες τελειωσαν με επιτυχια τα μαστερ τους ο συγκεκριμενος καθηγητης εχει ενα πολυ καλο ονομα και συνεπως αυτο θα το λαβουν πολυ σοβαρα υπ' οψην τους.Αντιθετα,αν ενας κορυφαιος αναγνωρισμενος καθηγητης που εχει κανει πολλες δημοσιευσεις κτλ στειλει καποιον/α και αυτος τα παρατησει τοτε το ονομα του δεν θα ειναι πλεον αξιοπιστο και αυτο θα ειναι αρνητικο για τον επομενο που θα παρει συστατικη απο αυτον.Προσοχη γιατι τελικα οι συστατικες παιζουν σημαντικο ρολο και κρυβουν πολλες παγιδες.

 

vagelis_23 σωστές είναι οι παραπάνω οδηγίες, κακό δεν κάνουν απλά εγώ θα ήθελα να πω οτι δεν είναι απαραίτητο και μιλάω από προσωπική εμπειρία. Δεν ξέρω σε ποιο πανεπιστήμιο έκανες αίτηση και σου απέρριψαν συστατική για αυτόν τον λόγο αλλά προσωπικά έκανα αίτηση σε 8 πανεπιστήμια στην Αγγλία για μεταπτυχιακό course με δύο γενικές συστατικές που φυσικά εξηγούσαν την ικανότητά μου με παραδείγματα δουλειάς μου στο παρελθόν και με δέχτηκαν όλα στο course τους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παίζει να πάω Αγγλία για σπουδες (undergraduate) αλλά έχω πρόβλημα με τη γλώσσα. Πριν 2 χρόνια πήρα το proficiency του Michingan αλλά πρόσφατα έμαθα οτι δεν αναγνωρίζεται στη Βρετανία! Αναγκαστικά θα δώσω αυτή τη βλακεία το IELTS χωρίς καθόλου ειδική προετοιμασία!Οι εξετάσεις πώς είναι? Έχετε να προτείνετε κανα site με ασκήσεις για προετοιμασία?

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου μετα απο 5 χρονια σπουδες στην Αγγλια (3 χρόνια πτυχίο και 2 μεταπτυχιακα σε διαφορετικα πανεπιστήμια)

 

BSc Computing and Economics - University of Essex

MSc Information Systems Management - London South Bank University

MSc Financial Services Management - University of Surrey

 

1. Toefl - Ielts

Εννοείται IELTS, πιο βατο και ειναι αυτο που θελουν ολα (αν οχι ολα τα περισσοτερα) τα βρετανικα πανεπιστήμια.

 

2. Επίπεδο πανεπιστημίου

Απο μια γρήγορη ματιά που έριξα στις απαντήσεις των μελών πολλοι ειναι αυτοι που δινουν σημασια στο επιπεδο του πανεπιστημιου. Εγς θα προτεινα να μην το παρετε σαν κριτίριο. Καλύτερα να βασιστείται στο τι μαθήματα έχει και εαν εχει αναγνώριση απο το ΔΙΚΑΤΣΑ (εχουμε και αυτη τη μπουρδα).

 

3. Επίπεδο γλώσσας

Οποιος εχει proficiency δεν εχει σίγουρα και θέση σε αγγλικο πανεπιστήμιο, και θα τα καταλάβει οταν παει εκει. Τι εννοώ... τα αγγλικά που θα μάθετε εκει δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τα αγγλικά που μαθαίνουμε στα φροντιστήρια! Γι αυτο το λόγο δεν τους δέχονται αυτα τα διπλώματα.

 

4. Συστατικές Επιστολές

Τα περισσότερα αγγλικά πανεπιστήμια έχουν συγκεκριμένο τρόπο για τέτοια κείμενα οπότε μια απλή ερώτηση (με email ή τηλεφωνικά) στην γραμματεία του τμήματός που ανήκει το πτυχίο σου και όλα λύνονται. Άλλωστε με το που σου κάνουν το λεγόμενο offer σου στέλνουν αναλυτικά τα χαρτιά που πρέπει να τους στείλεις αλλα και το format αυτών. Δεν ειναι τοσο σημαντικες οι συστατικές μην αγχώνεστε αλλα είναι τυπικές. Όσο τυπικος είσαι γενικα με τους άγγλους τοσο λιγότερα προβλήματα θα έχεις να αντιμετωπίσεις. Γενικά ειναι μια καλή δικαιολογία για να μην σε πάρει το πανεπιστήμιο.

 

5. BSc και MSc Finance

Αυτός που θα κάνει ένα απο τα 2 να εοιμαστει για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ διαβασμα και γνώμη μου μολις τελειώσει και αντέχει 2 χρόνια δουλειά Αγγλιά σε μια δυνατή εταιρεία, ερχεται μετα Ελλαδα και απολαμβάνει!!!

 

Αυτα τα ολιγα....

 

Στα παιδιά που πάνε τώρα για σπουδές στο νησί καλη επιτυχία και...

relax and enjoy the ride... μακάρι να ήμουνα στην θέση σας

 

5 χρόνια εκει και δεν τα αλλάζω με τπτ...

 

p.s. για τους άπιστους "ναι τελείωσα πτυχίο και μεταπτυχικά ontime"

Link to comment
Share on other sites

vagelis_23 σωστές είναι οι παραπάνω οδηγίες, κακό δεν κάνουν απλά εγώ θα ήθελα να πω οτι δεν είναι απαραίτητο και μιλάω από προσωπική εμπειρία. Δεν ξέρω σε ποιο πανεπιστήμιο έκανες αίτηση και σου απέρριψαν συστατική για αυτόν τον λόγο αλλά προσωπικά έκανα αίτηση σε 8 πανεπιστήμια στην Αγγλία για μεταπτυχιακό course με δύο γενικές συστατικές που φυσικά εξηγούσαν την ικανότητά μου με παραδείγματα δουλειάς μου στο παρελθόν και με δέχτηκαν όλα στο course τους...

 

Δεν εστειλα πουθενα αιτησεις,του χρονου σκοπευω να παω απλα ψαχνομαι απο τωρα.Ετυχε να δω 2 δυνατες συστατικες απο ΕΜΠ σε αριστη φοιτητρια που βγηκε Αγγλια και μιλωντας με 2 καθηγητες μου,μου ειπαν ουσιαστικα αυτα που εγραψα παραπανω και ειδα στις 2 συστατικες.Και εγω λεω οτι παραλιγο να την πατησω γιατι πηρα μια συστατικη που ηταν πολυ γενικου περιεχομενου και ρωτωντας καταλαβα οτι δεν μετραει μια!Οποτε κανονισα να παρω απο αλλους καθηγητες.

Για να καταλαβεις ηταν μια συστατικη αποθηκευμενη προφανως στο pc του και την εκανε εκτυπωση με αλλαγμενο ονομα σε οποιον του ζητουσε.Η δικια σου δεν ηταν 'γενικη' με τον τροπο που εγω το εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...