Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα μαστερ In finance στο warwick αναγνωριζεται στην ελλαδα?και επισης πιστευετε αξιζουν απο αποψη μετεπειτα αποκαταστασης τα πολυ περισσοτερα χρηματα που θα δψσεις εκει αν θες να δουλεψεις εδω?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενα μαστερ In finance στο warwick αναγνωριζεται στην ελλαδα?

 

Όταν λες αναγνωρίζεται, εννοείς από το ΔOΑΤAΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ); Καταρχάς στον τομέα που σε ενδιαφέρει ποσώς θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει η αναγνώριση, αλλα δε βλέπω το λόγο να μην αναγνωρίζεται το Warwick, από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Αγγλίας.

 

και επισης πιστευετε αξιζουν απο αποψη μετεπειτα αποκαταστασης τα πολυ περισσοτερα χρηματα που θα δψσεις εκει αν θες να δουλεψεις εδω?

ευχαριστω.

 

Ποσο ακριβώς είναι η διαφορά; Αν είναι μεγάλη δύσκολα θα κανεις απόσβεση στην Ελλάδα. Στην Αγγλία ναι.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ποσο ακριβώς είναι η διαφορά; Αν είναι μεγάλη δύσκολα θα κανεις απόσβεση στην Ελλάδα. Στην Αγγλία ναι.

 

Η διαφορα ειναι γυρω στα 20000 ευρω για εκει.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι γυρω στα 20000 ευρω για εκει.

 

 

Είσαι σίγουρος;;; 20000 Ευρώ είναι γύρω στις 15500 λίρες. Το Msc Finance (http://www.wbs.ac.uk/students/masters/finance/tuition-fees.cfm) έχει £16950 δηλαδή τα άλλα έχουν £1500?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

συνυπολογιζω σε γεννικες γραμμεσ και το κοστος ζωης εδω και εκει,αλλα αν ειναι να συγκρινω μονο τα διδακτρα η διαφορα ειναι περιπου 14000 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

OK γράψε λάθος. Κατάλαβα κάτι τελείως διαφορετικό - νόμιζα αναφέρεσαι στη διαφορά χρημάτων του να κάνεις μαστερ στο Warwick από οτι σε ένα άλλο, πιο φθηνό αγγλικό όμως πανεπιστήμιο.

 

Προφανώς εσύ δε ρωτάς αυτό οπότε αγνόησε τις παραπάνω απαντήσεις μου. Από άποψη κόστους, με βάση το δεδομένο ότι θέλεις (όπως λες) να εργαστείς στην Ελλάδα, δε συμφέρει.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι γιατί συγκρίνεις τη διαφορά κόστους παίρνοντας ως παράδειγμα ένα πολύ ακριβό πρόγραμμα όπως αυτό του Warwick, ενώ υπάρχουν και άλλα με πολύ χαμηλότερα δίδακτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχει κανείς γνώμη (προσωπική ή από γνωστό) για το MSc in Human-Centered Systems (City University UK);
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στα πανεπιστημια ειναι με το IELTS αυστηροι ή μπορει να γινουν και ...ελαστικοι; Ρωταω, γιατι πηρα 7 overall, αλλα speaking 6.

Το προβλημα ειναι οτι το Bristol ζηταει 7 overall, αλλα να μην "πεσεις" κατω απο 6.5 πουθενα.

 

Τι λετε; Στελνω αιτηση κ οτι γινει ή ξαναδινω;

Take life the way you go
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στα πανεπιστημια ειναι με το IELTS αυστηροι ή μπορει να γινουν και ...ελαστικοι; Ρωταω, γιατι πηρα 7 overall, αλλα speaking 6.

Το προβλημα ειναι οτι το Bristol ζηταει 7 overall, αλλα να μην "πεσεις" κατω απο 6.5 πουθενα.

 

Τι λετε; Στελνω αιτηση κ οτι γινει ή ξαναδινω;

 

Στειλε!!

Συνηθως αυτο το οριο το βαζουν για το writing, οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα..

Προσωπικη αποψη!:)

Link to comment
Share on other sites

kalhspera k pali paidia..

h8ela na rwthsw an systatikes epistoles apo douleia boh8oun sthn epilogh apo panepisthmio ths Agglias gia Master (eidika an einai panw sto antikeimeno h douleia)akoma ki an den zhteitai aparaithtws.Eyxaristw

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

kalhspera k pali paidia..

h8ela na rwthsw an systatikes epistoles apo douleia boh8oun sthn epilogh apo panepisthmio ths Agglias gia Master (eidika an einai panw sto antikeimeno h douleia)akoma ki an den zhteitai aparaithtws.Eyxaristw

 

Kako den kanei sigoura, apla exe upopsi sou oti an zitaei 2 akadimaikes kai steileis 1 apo ergodoti tha prepei na steileis KAI tis 2 akadimaikes (sunolo 3). Kai oxi 1 akadimaiki + 1 ergodoti, ektos an h aitisi leei safws oti to dexontai etsi.

 

Aftonoito, kserw, apla eipa na to tonisw.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι γιατί συγκρίνεις τη διαφορά κόστους παίρνοντας ως παράδειγμα ένα πολύ ακριβό πρόγραμμα όπως αυτό του Warwick, ενώ υπάρχουν και άλλα με πολύ χαμηλότερα δίδακτρα.

 

Γιατι το warwick ειναι θεωργτικα καλυτερο απο τα αλλα μαστερ με χαμηλοτερα διδακτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσα σε Newcastle και Liverpool τι θα διαλέγατε;

 

Επίσης γνωρίζετε πόσο καιρό περίπου δίνουν προθεσμία μέχρι να δώσεις την απάντησή σε offer που σου έχουν κάνει; Όσο πιο νωρίς απαντήσεις τόσο καλύτερα (για να διασφαλίσεις την θέση;);

 

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στα πανεπιστημια ειναι με το IELTS αυστηροι ή μπορει να γινουν και ...ελαστικοι; Ρωταω, γιατι πηρα 7 overall, αλλα speaking 6.

Το προβλημα ειναι οτι το Bristol ζηταει 7 overall, αλλα να μην "πεσεις" κατω απο 6.5 πουθενα.

 

Τι λετε; Στελνω αιτηση κ οτι γινει ή ξαναδινω;

 

Να την στείλεις, δεν νομίζω να μην δεχτούν στο score σου για μισό βαθμό διαφορά στο Speaking!!! Και πράγματι, πιο αυστηροί είναι για ορισμένες σχολές σχετικά με το writing!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσα σε Newcastle και Liverpool τι θα διαλέγατε;

 

Επίσης γνωρίζετε πόσο καιρό περίπου δίνουν προθεσμία μέχρι να δώσεις την απάντησή σε offer που σου έχουν κάνει; Όσο πιο νωρίς απαντήσεις τόσο καλύτερα (για να διασφαλίσεις την θέση;);

 

ευχαριστώ!!!

 

Βασικα πες για πιο course και για τι πτυχιο(undergraduate or postgraduate)!?

Προσωπικα θα επελεγα το Newcastle(ειναι και το insurance μου εμενα)..

 

Φετος για τους undergraduate η προθεσμια ηταν μεχρι τις 6 Μαίου!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πες για πιο course και για τι πτυχιο(undergraduate or postgraduate)!?

Προσωπικα θα επελεγα το Newcastle(ειναι και το insurance μου εμενα)..

 

Φετος για τους undergraduate η προθεσμια ηταν μεχρι τις 6 Μαίου!

 

Γεια σου olympiakos7_69! είναι για postgraduate με course στα media/international journalism. Στο ranking του guardian το Newcastle είναι πρώτο ενώ το Liverpool αρκετά πιο χαμηλά..αλλά κολλάω λίγο στην πόλη έχω ακούσει πως το Liverpool είναι πάρα πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Στο ranking του guardian το Newcastle είναι πρώτο ενώ το Liverpool αρκετά πιο χαμηλά..αλλά κολλάω λίγο στην πόλη έχω ακούσει πως το Liverpool είναι πάρα πολύ ωραίο.

 

Με λαθος κριτηριο ξεκινας την επιλογη σου. Τουρισμο μπορεις να κανεις ανα πασα στιγμη, MSc μια φορα θα κανεις και θα σ ακολουθει μια ζωη.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου olympiakos7_69! είναι για postgraduate με course στα media/international journalism. Στο ranking του guardian το Newcastle είναι πρώτο ενώ το Liverpool αρκετά πιο χαμηλά..αλλά κολλάω λίγο στην πόλη έχω ακούσει πως το Liverpool είναι πάρα πολύ ωραίο.

 

Με ενα προχειρο search(εσυ ειδες την λιστα του 2008):

  1. Guardian University Guide 2009 - Media studies, communications and librarianship
  2. Guardian University Guide 2008 - Media studies, communications and librarianship
  3. The Good University Guide 2009(Independent) - Communication & Media Studies

 

Δυστυχως δεν εχω παει στο Liverpool αλλα το Newcastle ηταν αρκετα(παραξενα) ομορφο!

Για το Liverpool ρωτα τον χρηστη thetoday7..

Εχεις κανει αιτησεις στα πανεπιστημια η ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου olympiakos7_69! είναι για postgraduate με course στα media/international journalism. Στο ranking του guardian το Newcastle είναι πρώτο ενώ το Liverpool αρκετά πιο χαμηλά..αλλά κολλάω λίγο στην πόλη έχω ακούσει πως το Liverpool είναι πάρα πολύ ωραίο.

 

Με λαθος κριτηριο ξεκινας την επιλογη σου. Τουρισμο μπορεις να κανεις ανα πασα στιγμη, MSc μια φορα θα κανεις και θα σ ακολουθει μια ζωη.

 

Αφενός συμφωνώ 100% με τον spyrosdan. Μια φορα κανεις master και είναι για ένα χρόνο. Διάλεξε πανεπιστήμιο κι όχι πόλη.:)

 

Αφετέρου, δεν έχω πάει στο Liverpool αλλα το Newcastle έχει τρομερή ζωή και είναι πολύ μοντέρνα πόλη. Ακόμα και με κριτήριο την πόλη, ανάμεσα στα 2 το Newcastle θα επέλεγα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Epeidi exw paei Liverpool, kai se arketes megales kai mikres poleis voreia kai notia agglia, to Liverpool den mou arese KATHOLOU... To limanaki wraio alla i poli den leei polla - Antiesthitki poli. Twra prospathoun na tin ftiaksoun logw oti tha einai politistiki prwteousa tis Eurwpis fetos (i tou xronou dn thimamai) *thumbs down for Liverpool*
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Στειλε!!

Συνηθως αυτο το οριο το βαζουν για το writing, οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα..

Προσωπικη αποψη!:)

 

Να την στείλεις, δεν νομίζω να μην δεχτούν στο score σου για μισό βαθμό διαφορά στο Speaking!!! Και πράγματι, πιο αυστηροί είναι για ορισμένες σχολές σχετικά με το writing!

 

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις! Με κανετε κ αισιοδοξω. Μακαρι να μετραει το writing περισσοτερο, γιατι εκει εχω 8. Οχι τιποτα αλλο ,αλλα ειναι σκετη φασαρια να το ξαναδωσεις για ενα μονο part, με κινδυνο παντα να πεσεις σε καποιο αλλο! :lol:

Take life the way you go
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις! Με κανετε κ αισιοδοξω. Μακαρι να μετραει το writing περισσοτερο, γιατι εκει εχω 8. Οχι τιποτα αλλο ,αλλα ειναι σκετη φασαρια να το ξαναδωσεις για ενα μονο part, με κινδυνο παντα να πεσεις σε καποιο αλλο! :lol:

 

Πως το καταφερες αυτο?:lol:

Τελος παντων, μην ανησυχεις.. 99% δεν θα εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

na rwthsw kati ki egw re paidia..

 

ta perissotera zhtane ielts 7 h toefl 107(ib afou to pb paei gia katarghsh)

h ielts 6.5/toefl 100

 

egw brhka kapou sto internet (http://secure.vec.bc.ca/toefl-equivalency-table.cfm) mia antistoixia metaxy twn score ielts k toefl k eida oti to 100 px sto toefl antistoixei se poly panw apo 6.5 sto ielts..einai dynaton ayto?

 

Eimai sto dilhmma poio apo ta 2 na kanw kai enw logw proetimasias 1 xronou sto Proficiency tou Michigan syneklina sto amerikaniko toefl meta apo ayto pou parathrhsa blepw oti de me symferei...

 

Kapoios na boh8hsei?

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Epeidi exw paei Liverpool, kai se arketes megales kai mikres poleis voreia kai notia agglia, to Liverpool den mou arese KATHOLOU... To limanaki wraio alla i poli den leei polla - Antiesthitki poli. Twra prospathoun na tin ftiaksoun logw oti tha einai politistiki prwteousa tis Eurwpis fetos (i tou xronou dn thimamai) *thumbs down for Liverpool*

 

Φίλε kolabrou διαφωνώ Πιστεύω οτι το Liverpool είναι εκπληκτική πόλη ειδικά για έναν φοιτητή.

Καταρχάς είναι μια απο τις λίγες που μπορείς να πας να πιείς ένα καφέ δίπλα απο την θάλασσα.

Νυχτερινή ζωή πάρα πολυ δυνατή και τουλάχιστον όσο ήμουν εγω υπήρχε και Ελληνάδικο καθώς και ταβέρνα με nova.

Εχει ένα απο τα μεγαλύτερα εμπορικά κέντρα στην Ευρώπη (νομιζω τελείωσε μόλις φέτος) και πάρα πολυ καλή αγορά.

Ισως να είναι η πόλη με την μεγαλύτερη ποικιλία απο εστίες.

 

Συγκριτικά με άλλες πόλεις της Αγγλίας που έχω επισκευτεί (Leicester, B'ham, Nottingham, Bradford) θεωρώ το Liverpool πολύ ανώτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...