Jump to content

[Επίσημο] Qtek S200 (Prophet)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@jiannisk που βρίσκω την κανονική ROM? ποιο είναι ακριβώς το filename? δεν εχω δει τπτ στα γυρω γυρω site, πλζ αν την εχεις ανεβασε την μου σε κανενα uploadιρι...

 

Ευχαριστώ

Na pernate kala...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σας ρωτήσω 2-3 πράγματα.

 

1) Από σήμα πως είναι το S200? από ακουστική? ακούγεται καλά στους άλλους? εσύ ακούς καλά?

 

2) Γενικά σαν χρήση τηλεφώνου, είναι βολικό? Μπορείς να δεις τις κλήσεις σου, τις αναπάντητες? Αναφορά παράδοσης στα μυνήματα υπάρχει?

Ρωτάω γιατι έχω διαβάσει στα forum ότι ενώ σφυρίζει σαν pda, σαν τηλέφωνο δεν ειναι και πολυ βολικό. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

3) Μπορείς σε wm5 να τρέξεις προγράμματα που είχαν γραφτεί για wm2003?

 

Και επίσης κάτι όχι και τόσο σημαντικό αλλά μπορείς να βάζεις στα qtek άλλες εκδόσεις windows. Π.χ. εάν βγεί αργότερα wm6 μπορείς στο s200 που να κάνεις αναβάθμιση από την 5?

 

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το τηλέφωνο, το έχω δει και από κοντά και την ψάχνω την δουλειά. Γενικά έχω ενθουσιαστεί με τα qtek, τις δυνατότητες και την βιβλιοθήκη προγραμμάτων.

 

thanks

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο.:(

 

Πήγα να φωτίσω μερικά sms να σβήσω και όπως το έκανα με το πενάκι έκανε γραμμή. Δεν είχα βάλει ακόμα screen protector. Η μπροστινή μεμβράνη αλλάζει? Αν ναι πόσο πάει?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Πακέτο.:(

 

Πήγα να φωτίσω μερικά sms να σβήσω και όπως το έκανα με το πενάκι έκανε γραμμή. Δεν είχα βάλει ακόμα screen protector. Η μπροστινή μεμβράνη αλλάζει? Αν ναι πόσο πάει?

 

Ποια μπροστινή μεβράνη; Η οθόνη είναι, φυσικά και αλλάζει

αν δώσει καμία 100άρα...

:(

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω 2-3 πράγματα.

 

1) Από σήμα πως είναι το S200? από ακουστική? ακούγεται καλά στους άλλους? εσύ ακούς καλά?

 

2) Γενικά σαν χρήση τηλεφώνου, είναι βολικό? Μπορείς να δεις τις κλήσεις σου, τις αναπάντητες? Αναφορά παράδοσης στα μυνήματα υπάρχει?

Ρωτάω γιατι έχω διαβάσει στα forum ότι ενώ σφυρίζει σαν pda, σαν τηλέφωνο δεν ειναι και πολυ βολικό. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

3) Μπορείς σε wm5 να τρέξεις προγράμματα που είχαν γραφτεί για wm2003?

 

Και επίσης κάτι όχι και τόσο σημαντικό αλλά μπορείς να βάζεις στα qtek άλλες εκδόσεις windows. Π.χ. εάν βγεί αργότερα wm6 μπορείς στο s200 που να κάνεις αναβάθμιση από την 5?

 

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το τηλέφωνο, το έχω δει και από κοντά και την ψάχνω την δουλειά. Γενικά έχω ενθουσιαστεί με τα qtek, τις δυνατότητες και την βιβλιοθήκη προγραμμάτων.

 

thanks

 

Απαντήσεις:

 

1) Από σήμα δεν έχω πρόβλημα. Από ακουστική, το ηχείο του δεν είναι και σπουδαίο. Καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος αλλά τον ακούς κάπως θαμπά. Οι άλλοι που μιλάω δεν έχουν πρόβλημα να με καταλάβουν. Πάντως αν πάρεις ακουστικό, θα ακούς τέλεια

 

2) Τα WM5 έχουν προοδεύσει πολύ στον τομέα της ευχρηστίας σε σχέση με τα WM2003. Σε συνδυασμό με τα πολλά πλήκτρα του S200, η χρήση του είναι αρκετά βολική. Όλα αυτά που ζητάς για κλήσεις, αναφορές κ.λπ. υπάρχουν και είναι εύχρηστα. Αυτό που θα σε ξενίσει πιο πολύ μετά από «κανονικό» τηλέφωνο είναι το γεγονός ότι δεν υπάρχουν πλήκτρα και έτσι το δάκτυλο δεν μπορεί να «προσανατολιστεί» καλά στο εικονικό πληκτρολόγιο. Για παράδειγμα, μηνύματα μπορείς να γράφεις είτε με ένα εικονικό αριθμητικό πληκτρολόγιο όπως σε ένα κινητό, είτε με ένα εικονικό πληκτρολόγιο και το πενάκι: το δεύτερο μπορεί να είναι και πιο γρήγορο, αλλά ξεχνάς τη χρήση στα τυφλά που μάλλον θα είχες συνηθίσει.

 

3) Δεν είμαι και σίγουρος. Απλά προγράμματα μπορεί να τρέξουν, για μεγάλα ή περίεργα σίγουρα θα πρέπει να βρεις έκδοση για WM5 -- αλλά υπάρχουν εκδόσεις πλέον σχεδόν για ο,τιδήποτε θα ψάξεις.

 

Όσο για τη χρήση επόμενης έκδοσης, αυτό θα εξαρτηθεί από την κατασκευάστρια εταιρία, αν θα θελήσει να βγάλει έκδοση του firmware με επόμενη έκδοση του λειτουργικού. Συνήθως δεν νομίζω ότι γίνεται, για να πάρεις το επόμενο μοντέλο της :)

Link to comment
Share on other sites

@jiannisk που βρίσκω την κανονική ROM? ποιο είναι ακριβώς το filename? δεν εχω δει τπτ στα γυρω γυρω site, πλζ αν την εχεις ανεβασε την μου σε κανενα uploadιρι...

 

Ευχαριστώ

 

Δεν την εχω δυστυχως. Αν ειναι απο την ACE το κινητο αου γραψου στο forum της qtek.gr και θα σε βοηθησουν απο εκει.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Πακέτο.:(

 

Πήγα να φωτίσω μερικά sms να σβήσω και όπως το έκανα με το πενάκι έκανε γραμμή. Δεν είχα βάλει ακόμα screen protector. Η μπροστινή μεμβράνη αλλάζει? Αν ναι πόσο πάει?

 

Τι δηλαδή τόσο ευαίσθητη είναι η οθόνη του s200??Αν είναι έτσι να αγοράσω επειγόντως screen protector!!

Link to comment
Share on other sites

Τι δηλαδή τόσο ευαίσθητη είναι η οθόνη του s200??Αν είναι έτσι να αγοράσω επειγόντως screen protector!!

 

Δεν είναι και τόσο ευαίσθητη αλλά καλό θα είναι να πάρεις

ένα screenprotector για καλό και για κακό!

;)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

kalimera paidia. eimai enas anypomonos pou perimenei na apokthsei to q-tek s200.dystixws omws eimai anagasmenos na to parw mono apo tin TIM logo anavathmisis pou diathetw apo ekei. mou exoume pei apo tin tim oti to kinhto den einai diathesimo sta katasthmata tous giati leei yparxei mono sta agglika!!! h ace ellas den tous exei aposteilei lene akomi s200 me elliniko menu!!!! isxiei kati tetoio; yparxei kaneis pou to exei parei apo TIM me elliniko menou; giati to exoun OLOI(germanos ,fnac,plaisio,e-shop) ektos apo tin TIM i opoia to poulaei kai AKRIVOTERA(676euro me fpa!!!!)

Euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τις οδηγίες του gmail για την pop πρόσβαση

https://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13287

νομίζω πως θα μπορέσεις να το φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ nplatis για τις απαντήσεις.

Βρήκα και ενα review των wm5 και γράφει ότι όλες οι εφαρμογές των 2003 τρέχουν σε wm5

 

To Review είναι λίγο παλιό αλλά είναι καλό και έχει τις διαφορές από παλιότερες εκδόσεις

http://mobile-review.com/pda/articles/wm2005-1-en.shtml

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ nplatis για τις απαντήσεις.

Βρήκα και ενα review των wm5 και γράφει ότι όλες οι εφαρμογές των 2003 τρέχουν σε wm5

 

To Review είναι λίγο παλιό αλλά είναι καλό και έχει τις διαφορές από παλιότερες εκδόσεις

http://mobile-review.com/pda/articles/wm2005-1-en.shtml

 

Υπάρχει συμβατότητα με αρκετές εφαρμογές που γράφτηκαν για PPC2003,

αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι τρέχουν όλες!

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Hello δεν θυμάμαι όνομα αλλά το πήρα από το Play247.gr και είναι πολύ καλό φαντάζομαι οτι θα υπάρχει και σε άλλα e-shops .... skroutz it για να δείς....
Link to comment
Share on other sites

Kalimera, poion screen protector exete sto s200 kai apo pou to peirate?

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_99_149&products_id=3432

 

Πολυ καλό.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Πακέτο.:(

 

Πήγα να φωτίσω μερικά sms να σβήσω και όπως το έκανα με το πενάκι έκανε γραμμή. Δεν είχα βάλει ακόμα screen protector. Η μπροστινή μεμβράνη αλλάζει? Αν ναι πόσο πάει?

αλλο η οθονη και αλλο το digitizer (οπως το λες εσυ μεμβράνη). Μπορεις να αλλαξεις μονο to digitizer, το οποιο ειναι μερος το εμπροσθεν μερος της οθόνης. Αν εισαι καλος με torx t6 κατσαβιδακια, μπορεις να το κανεις και μονος σου. Το κοστος ενος digitizer για s100-s200 ειναι γυρω στα 40 ευρω στο ebay. Εχω αλλαξει σε 2 s100 και ενα s200;)

Link to comment
Share on other sites

αλλο η οθονη και αλλο το digitizer (οπως το λες εσυ μεμβράνη). Μπορεις να αλλαξεις μονο to digitizer, το οποιο ειναι μερος το εμπροσθεν μερος της οθόνης. Αν εισαι καλος με torx t6 κατσαβιδακια, μπορεις να το κανεις και μονος σου. Το κοστος ενος digitizer για s100-s200 ειναι γυρω στα 40 ευρω στο ebay. Εχω αλλαξει σε 2 s100 και ενα s200;)

 

Αν μπορεις κανε μια αναλυτικη παρουσιαση με φωτογραφιες να δουμε και εμεις πως γινεται. Νομιζω ειναι πολλοι αυτοι που θα ενδιαφερθουν. :O

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις κανε μια αναλυτικη παρουσιαση με φωτογραφιες να δουμε και εμεις πως γινεται. Νομιζω ειναι πολλοι αυτοι που θα ενδιαφερθουν. :O

καταρχην θα τις βρειτε εδω:

http://search.ebay.com/search/search.dll?sofocus=bs&sbrftog=1&frpp=50&from=R10&satitle=jam+touch+screen&sacat=-1%26catref%3DC6&bs=Search&fsop=1%26fsoo%3D1&coaction=compare&copagenum=1&coentrypage=search&fgtp=&sadis=200&fpos=151+22&ftrt=1&ftrv=1&saprclo=&saprchi=&seller=1&sass=che_sir

 

και για το πως θα ανοιξετε το s100 τουλαχιστον, θα βρειτε φωτογραφιες εδω

(αποσυναρμολογει ενα s100, με σκοπο να φτιαξει το ακουστικο, αλλα

οι φωτογραφιες ειναι κατατοπιστικότατες, και εγω απο εκει ξεκινησα)

για το s200 ειναι περιπου ιδια, δεν εχω φωτογραφιες ομως, θα πρεπει να πειοραματιστείτε - λιγο επικινδυνο για οποιον δεν εχει ξανανοιξει κινητό :O

 

ftp://xda:xda@ftp.xda-developers.com/Magician/unspecified/Instructions_to_fix_earphone_connector.pdf

Link to comment
Share on other sites

καταρχην θα τις βρειτε εδω:

http://search.ebay.com/search/search.dll?sofocus=bs&sbrftog=1&frpp=50&from=R10&satitle=jam+touch+screen&sacat=-1%26catref%3DC6&bs=Search&fsop=1%26fsoo%3D1&coaction=compare&copagenum=1&coentrypage=search&fgtp=&sadis=200&fpos=151+22&ftrt=1&ftrv=1&saprclo=&saprchi=&seller=1&sass=che_sir

 

και για το πως θα ανοιξετε το s100 τουλαχιστον, θα βρειτε φωτογραφιες εδω

(αποσυναρμολογει ενα s100, με σκοπο να φτιαξει το ακουστικο, αλλα

οι φωτογραφιες ειναι κατατοπιστικότατες, και εγω απο εκει ξεκινησα)

για το s200 ειναι περιπου ιδια, δεν εχω φωτογραφιες ομως, θα πρεπει να πειοραματιστείτε - λιγο επικινδυνο για οποιον δεν εχει ξανανοιξει κινητό :O

 

ftp://xda:xda@ftp.xda-developers.com/Magician/unspecified/Instructions_to_fix_earphone_connector.pdf

 

 

Ωραιο το pdf. Ξερει κανεις αν γινεται αν αλλαξουμε το ηχειο με καποιο πιο ποιο καλο? Θα ηταν τελεια να ειχε ενα καλο ηχειο το οποιο θα εχει καλυτερη ποιοτητα.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Είμαι συνδρομητής στην TIM και λόγω αναβάθμισης που δικαιούμαι έχω παραγγείλει το S200. :) Δυστηχώς όμως περιμένω ήδη 11 μέρες και ακόμη να μου το φέρει το TIM Center στο οποίο το παρήγγειλα. :cry: Σε ερώτηση μου που τους έκανα μου απάντησε μια πολίτρεια ότι το σύστημα της στον υπολογιστή της βγάζει ότι το κινητό θα είναι σύντομα διαθέσιμο. :confused: Μα έιναι δυνατόν το κινητό να κυκλοφορεί ήδη σχεδόν δύο μήνες σε όλα τα καταστήματα (Πλαίσιο, Γερμανός κτλ) και τα TIM Center να το αναφέρουν ως σύντομα διαθέσιμο? :mad: Το έχει πάρει κανείς άλλος από την TIM και αν ναι πόσο περίμενε για να το παραλάβει;

 

Ευχαριστώ και να το χαίρονται αυτοί που ήδη το έχουν στα χέρια τους

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Είμαι συνδρομητής στην TIM και λόγω αναβάθμισης που δικαιούμαι έχω παραγγείλει το S200. :) Δυστηχώς όμως περιμένω ήδη 11 μέρες και ακόμη να μου το φέρει το TIM Center στο οποίο το παρήγγειλα. :cry: Σε ερώτηση μου που τους έκανα μου απάντησε μια πολίτρεια ότι το σύστημα της στον υπολογιστή της βγάζει ότι το κινητό θα είναι σύντομα διαθέσιμο. :confused: Μα έιναι δυνατόν το κινητό να κυκλοφορεί ήδη σχεδόν δύο μήνες σε όλα τα καταστήματα (Πλαίσιο, Γερμανός κτλ) και τα TIM Center να το αναφέρουν ως σύντομα διαθέσιμο? :mad: Το έχει πάρει κανείς άλλος από την TIM και αν ναι πόσο περίμενε για να το παραλάβει;

 

Ευχαριστώ και να το χαίρονται αυτοί που ήδη το έχουν στα χέρια τους

 

Γιώργος

 

σε κατάστημα της ΤΙΜ που ρώτησα για το S200 με νέα σύνδεση που είπαν 1 μήνα αναμονή:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...