Jump to content

[Επίσημο] Qtek S200 (Prophet)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συνέχεια από http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2030868#post2030868

 

"Γεια σας...Μετά από χρόνια απουσίας εντατικής παρακολούθησης του χώρου, χρειάστηκα ξανά την βοήθεια των ειδικών :happy: .Πρόκειται να αγοράσω ένα Qtek S200 το οποίο εμφανισιακά είναι σε καλή κατάσταση και πρόσφατα πήγε για γενικό service λόγω πρόθεσης πώλησης.Σε γενικές γραμμές δηλαδή είναι ok!Το άτομο που θα μου το πουλήσει μου είπε πως το μόνο προβληματάκι είναι πως η οθόνη χρειάζεται ευθυγράμιση.Δηλαδή απ'ότι κατάλαβα από αυτά που μου είπε είναι πως μερικές φορές δε πατιέται στο σημείο που θα'πρεπε και χρειάζεται ρύθμιση.Μου είπε πως δεν είναι κάτι σοβαρό και δε τρέχει τίποτα.Υπάρχει κάποιος που να έχει το ίδιο πρόβλημα ή να μου πει αν υπάρχει λύση?Τι θα κάνατε στη θέση μου.Το κινητό θα το πάρω σε απίστευτα καλή τιμή λόγω γνωριμίας!Α...αν περάσω το firmware του touch δηλαδή αυτό που δίνεται στο foroum από xda-developers λέτε να διορθωθεί? :worry: ...Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :respect: "

 

Δε του είπαν τίποτα για αυτό στο service.Εκείνος το πήγε για να το κοιτάξουν γενικά και να διορθώσουν ότι δε πήγαινε καλά.Απλά ρωτάω μιας και μου είπε πως είναι θέμα ρυθμίσεων μήπως γίνεται κάτι αν βάλω άλλο firmware πχ wm6.Ελπίζω να μην είναι θέμα hardware και να διορθώνεται :worry: .Εσείς τι λέτε?Το είχε-έχει κάποιος αυτό το πρόβλημα?Λογικά αν ήταν θέμα hardware δε θα γινόταν να φτιάχνεται εύκολα κάθε φορά με μια ρύθμιση ε :worry: ? Παιδιά έκανα λάθος...ευθυγράμιση ήθελα να πω και όχι συγχρονισμό...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους λέω να δοκιμάσω και εγώ τα wm6, γιατί αισθάνομαι σαν τελευταίος των μοϊκανών... Επειδή αυτά αλλάζουν κάθε μέρα και έχει πολύυυυυυ διάβασμα, ποια έκδοση είναι τώρα η πιο hot, να έχω σαν μπούσουλα να ξεκινήσω από κάπου?? :confused:

 

Τώρα βέβαια αν πάλι είναι χιλιοειπωμένο, απλά αγνοήστε αυτό το μήνυμα και θα την βρω την άκρη! :O

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους λέω να δοκιμάσω και εγώ τα wm6, γιατί αισθάνομαι σαν τελευταίος των μοϊκανών... Επειδή αυτά αλλάζουν κάθε μέρα και έχει πολύυυυυυ διάβασμα, ποια έκδοση είναι τώρα η πιο hot, να έχω σαν μπούσουλα να ξεκινήσω από κάπου?? :confused:

 

Τώρα βέβαια αν πάλι είναι χιλιοειπωμένο, απλά αγνοήστε αυτό το μήνυμα και θα την βρω την άκρη! :O

kalimera se katalavainw plirws :P k egw etsi aisthanomun...

Arxika tha se symvuleua na mpaneis sto xda-developers (kai gia downloads) ekei exei ta PANTA.

Telos gia rom tha su prwtina apo proswpiki dokimi sxedon olwn oti i pio omorfi kai statheri einai i PDAVIET TRANSFORMER. (su aresei perisotero to mavro tu touch i to klasiko twn wm6?) anyway ta syndiazei k ta 2 an kai protimw to klasiko...

Guide gia to pws na kaneis update tha vreis pali ekei....

Link to comment
Share on other sites

kalimera se katalavainw plirws :P k egw etsi aisthanomun...

Arxika tha se symvuleua na mpaneis sto xda-developers (kai gia downloads) ekei exei ta PANTA.

Telos gia rom tha su prwtina apo proswpiki dokimi sxedon olwn oti i pio omorfi kai statheri einai i PDAVIET TRANSFORMER. (su aresei perisotero to mavro tu touch i to klasiko twn wm6?) anyway ta syndiazei k ta 2 an kai protimw to klasiko...

Guide gia to pws na kaneis update tha vreis pali ekei....

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε iassael, και εγώ προς τα εκεί έχω καταλήξει από το λίγο που τα διάβασα και έχω ασχοληθει... Η ομορφιά είναι σημαντικό θέμα, αλλά μάλλον το σημαντικότερο όλων είναι η σταθερότητα (τουλάχιστον για εμένα).. Ωραία μηχανάκια έχουμε, μην τα "χαλάσουμε" για να τα κάνουμε πιο όμορφα.. Αυτό ήταν που με φρενάριζε μέχρι τώρα, αλλά από ότι λένε αυτή είναι αρκετά σταθερή rom και θα τη δοκιμάσω πολύ σύντομα! :) :D

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με κάποιον τρόπο να στείλω όλες μου τις επαφές μέσω bluetooth? Αγόρασα για δεύτερο κινητό το Nokia 6300 και θα ήταν προτιμότερο να τις όλες στείλω με τη μία!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπαρχει κάποια απάντηση για το θέμα της ευθυγράμμισης :( ?

 

Κι εμένα το χάνει που και που και χρειάζεται alignment, αλλά δεν είναι και τίποτα τρομακτικό. Υπάρχει και συντόμευση (windows key + μεσαίο) οπότε τσακ μπαμ διορθώνεται η κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

α οκ...να μην ανησυχώ δηλαδή :O .Δε ξέρω τι ακριβώς παίζει με το πρόβλημα αυτό οπότε αφού είναι εύκολο και γρήγορο να διορθωθεί δε τρέχει κάτι!Ωραία...οπότε το μόνο που μου μένει τώρα είναι να προετοιμαστώ ψυχολογικά για την υποδοχή!Άλλωστε δεν είναι και λίγο (για εμένα τουλάχιστον) η αλλαγή από WM5 to WM6 :p ...:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει κάτι σαν το Microsoft Transcriber, αλλά με αναγνώριση χαρακτήρων ΚΑΙ στα ελληνικά; Δοκίμασα το Penreader, αλλά δεν δουλεύει καν...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

πριν ενα χρονο ειχα αγορασει απο το ebay.de το s200. Μετα απο μια αναβαθμιση της ROM ξεκινησε κανονικα στα win κ αφου εγκατεστησα το προωτο προγραμμα (δεν θυμαμαι πλεον πιο, αλλα σιγουρα το ειχα ξαναβαλει πριν και ειχε δουλεψει μια χαρα) μου ζητησε επανεκινηση και πατησα "ναι". Εκλεισε και δεν ξανανοιξε μετα!

 

Εκανε κανονικα την διαδικασια "κλεισιματος" εσβησε η οθονη και δεν ξανανοιξε! Γενικτερα δεν ειχε προβληματα απο πτωσεις ή κατι αλλο!

 

Την μπαταρια την δοκιμασα και σε αλλο κινητο και δουλευε μια χαρα οπως και η δικια μου δουλευε σωστα στο αλλο κιν.

 

Απο τοτε εχω σηκωσει τα χερια ψηλα και κλαιω την μοιρα μου που δεν το πηρα απο Ελλαδα να εχω την εγγυηση. ( γλιτωσα βεβαια 250 Ε αρχικα αλλα μετα τα εχασα ολα)

 

 

Καμια ιδεα??? Υπαρχει κανεις που να ασχολειτε ??? Καποιος μου ειπε οτι υπαρχουν καποια test pins που βραχυκυκλονονται και συνδεεται το κιν απ ευθυιας με το πισι για να γινει ελεγχος αν εχει καει το mobo ή οχι....

 

 

 

Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ.

 

 

 

Φιλικα,

 

/ThoDis

T.T. Is Watching U ! ! ! ;)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπρορω να μπω στο Ίντερνετ με τον Explorer :mad: και μπένω με τον ΝetFront :D από WiFi? Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις?

www.nbillis.gr

www.pctuning.gr

www.inim.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπρορω να μπω στο Ίντερνετ με τον Explorer :mad: και μπένω με τον ΝetFront :D από WiFi? Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις?

 

mipws exeis kapoion proxy?

Link to comment
Share on other sites

Έχει φτιάξει κανείς κανένα videaki (γίνεται να το κάνει κάποιος αν έχει χρόνο?Θα ήταν τέλειο για όλους εμάς που φοβόμαστε να το κάνουμε...) στο οποίο να δείχνει το τρόπο που περνάμε τα wm6?Έχετε δει να κυκλοφορεί τπτ?Έψαξα μα δε βρήκα κάτι...Διάβασα αυτά που λέει στο site xda-developers αλλά θέλω να σιγουρευτώ πριν κάνω κάτι.ΤΗΧ:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Loipon irthe i stigmi na mpw kai egw sti parea twn qtek problems an iparxei xwros :rolleyes: .To pira simera sta xeria mou kai exw to eksis provlima me to wifi.To energopoiw kai vriskei me full sima to indoor diktio mou to opoio einai ena aplo AP.Ti mia leei diathesimo-sindesi kai tin alli mi diathesimo.Otan leei sindesi kai fenetai na einai ok paw ston internet explorer kai ksekinaei ti prospatheia

 

"sindesi me:Cosmote Internet

sindesi GPRS..."

 

kai meta

 

"Adinati i sindesi

klithike:

Den apantaei modem se ayton ton arithmo...mpla mpla mpla

rythmiseis"

 

Mporei kapoios na mou dwsei me leptomeries tis sigoura aples odigies gia to pws prepei na einai seturismeno?Mallon kati lathos kanw egw :O

 

Sas eyxaristw poli...

Link to comment
Share on other sites

loipon...me ena format kai pali install egine i douleia!Twra...

1)Kserete an iparxei kanena Theme gia to qtek?

2)Pws vazw diko mou mp3 gia ixo sms?

 

Skeftomai na dokimasw na kanw install kapoia nea rom ma re paidia...90+ pages sto forum kai vale kai poses sto xda-developers...:blink: ...Mporei kapoios na dwsei mia APLI lista apo link opou tha doume mia gkama apo metatropes kai telos na kataliksoume kapou?An iparxou kai stable sta ellinika ok!

 

Sas parakalw min agnoeisete ayto to post giati tixon apantisi sas tha voithisi para poli emena kai osous prokeite na epixeirisoun kati tetoio...allwste einai oti kalitero na vriskeis mazemeno to yliko pou psaxnei xari se kapious pou kseroun kati parapanw kai exoun to xrono kai ti kali diathesi na voithisoun:!: An iparxoun tetoia atoma edw...pou ap'oti exw katalavei iparxoun as apantisoun sas parakalw...

 

Eyxaristw poli kai SORRY:O gia to megalo post...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση:

 

Πειράζει αν είναι G3 h G4 η συσκευή άμα θέλεις να κάνεις αναβάθμιση σε WM6? Παίζει κανένα ρόλο? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξει κάποιος? :worry:

 

Αυτό ισχύει για όλες τις εκδόσεις WM6?

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση:

 

Πειράζει αν είναι G3 h G4 η συσκευή άμα θέλεις να κάνεις αναβάθμιση σε WM6? Παίζει κανένα ρόλο? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξει κάποιος? :worry:

 

Αυτό ισχύει για όλες τις εκδόσεις WM6?

 

Οταν κανεις το downgrade σε Windows Mobile 5,πρεπει να τρεξεις το setup.exe που αντιστοιχει στην συσκευη σου(G3 ή G4).O τροπος που μπαινουν τα windows mobile 6(μεσω του upgrade.bat)ειναι κατα καποιο τροπο universal(και G3 και G4).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link...φένεται καλή λύση.Μπορείτε να πείτε κάποια πλεονεκτήματα της αναβάθμισης?Είχα δει σε ένα video πως μπορείς να το χρεισημοποιήσεις και με το δάκτηλο για να παρεις τηλ και να δεις βίντεο,να ακούσεις μουσική και τέτοια...αυτό ποιο είναι?Είναι καλό?Το έχει κάνει κανείς?Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες οδηγίες για την αναβάθμιση και για τη διαδικασία την ώρα που θα το κάνω παρακαλώ να μου στήλει ένα pm ώστε να τα πούμε τηλ. ή μέσω msn.

 

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το S200 μου τρέχει WM6 PDAViet Transformer 1.1 (ναι, ναι το ξέρω άργησα, μη βαράτε :p )!!!

 

Πρώτη εντύπωση, εκτυφλωτική και εκθαμβωτική!

Νομίζεις ότι έχεις πάρει καινούργιο κινητό! Άλλο πράγμα, άλλη εμπειρία!

Έχει άπειρα πράγματα να ψάξεις και να ρυθμίσεις! Όσο για διάφορα bugs, θα φανούν στην πορεία και θα επιστρέψω με νεότερα!

 

Προτείνω και συστήνω ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε σκέφτεται να κάνει κάτι τέτοιο να το δοκιμάσει (χωρίς φυσικά να λαμβάνω ευθύνες για οτιδήποτε λάθος γίνει!)!! Όπως είπα και πριν είναι ΑΛΛΟ κινητό! Θα το ευχαριστηθείτε πάρα πολύ!

 

Να τσεκάρετε το G3 / G4 όταν είναι να περάσετε "καθαρά" WM5, για την αναβάθμιση σε WM6!

 

Όποιος θέλει κάτι ρωτάει! Εδώ είμαστε! :D

 

ΥΓ. Και μία ερώτηση από εμένα... Με τα ελληνικά τι γίνεται τώρα?? :confused: Ήμουνα με ACE Hellas ROM που ήταν όλα ρυθμισμένα... :O

 

ΥΓ2. Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν!!

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...