Jump to content

Harry Potter Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποιά ταινία του Harry Potter σας άρεσε περισσότερο;  

250 members have voted

  1. 1. Ποιά ταινία του Harry Potter σας άρεσε περισσότερο;

    • Harry Potter and the Philosopher's Stone (2001)
      28
    • Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002)
      22
    • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)
      32
    • Harry Potter and the Goblet of Fire (2005)
      38
    • Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007)
      31
    • Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)
      32
    • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)
      40
    • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
      1
    • Όλες
      22
    • Καμία
      4


Recommended Posts

Την Τετάρτη 13/7 το είδα και εγώ! Το 2ο μέρος ειναι όλα τα λεφτά!! Όσο αργό ήταν το 1ο τόσο καθηλωτικό ήταν το δεύτερο! (δείτε το)..

Το 3D toy θα έλεγα ότι ήταν αρκετά διακριτικό!

 

[Offtopic]Καλά! είδα ορισμένα τρέιλερ που έπαιξε σε 3D και έπαθα πλάκα (παπoυτσoμένος γάτος, tintin, captan america, conan).[/Offtopic]

 

(Φοβερή εμπειρία το 3D)

 

 

(send from iPhone)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eίδα χθες το δεύτερο και τελευταίο μέρος!

Πραγματικά, δεν έχω λόγια. Ήταν απίστευτα συγκινητικό και σοκαριστικό. :cry: Αν και είμαι ΠΟΛΥ φανατικός, έχω διαβάσει ΟΛΑ τα βιβλία και τα ξέρω απέξω, έχω δει και τις ταινίες, δεν περίμενα να με συγκινήσει τόσο. Παρόλο που έκοψαν πολλά και άλλαξαν επίσης πολλά, η ταινία με συγκίνησε απίστευτα πολύ. Το γεγονός ότι ήμουν 7 χρονών όταν άρχισαν όλα και τελείωσαν μετά από 10 χρόνια είναι για μένα πολύ σημαντικό.

 

Είχε πάλι σκ@τόπαιδα να φωνάζουν χθες; Μόνο που δεν πλάκωσα τον απο πίσω μου όταν πήγα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτο το πως ενα ταξιδι δεκα χρονων φτανει στο τελος του. Ποσο γρηγορα περνανε.

Δεν θα μπορουσα να ζητησω καλυτερο τελος απο την εννοια ταινιας. Ηταν απιστευτη, με γρηγορο τεμπο, πολλη δραση και εδιεξαν παρα πολυ ωραια τον Βολντεμορντ. Χρειαζοταν να δειξει περισσοτερες πτυχες απο τον ιδιο σε καποια φαση.

Απο την αλλη πολλα κενα αλλα και λαθη στη ταινια σε σχεση με το βιβλιο κατι που μου εκανε μεγαλη εντυπωση καθως στο πρωτο μερος ηταν ελαχιστα.

Το ειδα την Τεταρτη και κοντα ενα μηνα ημουν ενθουσιασμενος που θα εβλεπα την ταινια και τα σχετικα και την Τεταρτη το πρωι ξυπνησα νωρις και τετοια. Να πω σ αυτο το σημειο οτι ποτε δεν ημουν ο φαν που φοραρει γιαλια και ολα αυτα, ποτε μου ομως. Ηξερα ομως οτι ηταν και στεναχωρο καθως δεν εχεις κατι αλλο να περιμενεις. Δεκα χρονια οποτε εβγαινε η μια ταινια λεγαμε αντε να βγει το επομενο βιβλιο και μετα η ταινια και παει λεγοντας. Τωρα δεν υπαρχει τιποτα να περιμενεις. Αλλα δεν πειραζει ενα κεφαλαιο εκλεισε οπως ειχε κλεισει κι αυτο του Αρχοντα παμε για αλλα!

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη πολλα κενα αλλα και λαθη στη ταινια σε σχεση με το βιβλιο κατι που μου εκανε μεγαλη εντυπωση καθως στο πρωτο μερος ηταν ελαχιστα.

 

Σαν τι λάθη; Αν μπορείς μας τα αναφέρεις (με spoilers εννοείται), καθώς αυτό που λες μου κάνει εντύπωση...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος τις ταινίας το ραβδί από κουφοξιλιά το έσπασε και το πέταξε στο γκρεμό!!!

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο:

 

Δεν εξηγείται ποτέ για ποιο λόγο ΑΚΡΙΒΩΣ δεν πεθαίνει ο Χάρι, αφού ο Βόλντεμορτ τον χτυπάει με την Αβάντα Κεντάβρα. Κάτι φίλοι μου που δεν είχαν διαβάσει τα βιβλία, νόμιζαν ότι δεν πεθαίνει επειδή έχει την πέτρα της Ανάστασης, ενώ ουσιαστικά έχει να κάνει με το ότι ο Βόλντεμορτ για την αναγέννηση του χρησιμοποίησε το αίμα του Χάρι.

Επίσης, το να σκοτώσει ο Νέβιλ το φίδι του το λέει ο Χάρι. Στην ταινία, φαίνεται σαν να του ήρθε η επιφοίτηση να το κάνει...

 

 

Και αρκετά ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω αυτα που εγραψα σε αλλο σαιτ για αυτα που έλλειπαν απο την ταινια-δεν μ'αρεσαν

 

-Η Πολύ μικρη διαμονη στο σελ κοτατζ.

-Ο ολιβαντερ που ηξερε για τους κληρους.

-Στο Θυσαυροφυλακιο των λεστρειντζ οπου δεν καιγόταν απο τον χρυσο.

-Η καθόλου αναλυση των εφηβικων χρόνων του Νταμπλντορ απο τον Αμπερφορθ και απο τον ιδιο τον Αλμπους

-Που δεν επισκεφθηκαν τον κοιτώνα του Ραβενκλοου.

-Η ανυπαρκτη μαχη μεταξυ Σεβερους και Μινερβας

-Ο θανατος μπελατριξ βολντεμορντ.

-Η "μεγαλη" μαχη που δεν εγινε στην μεγαλη τραπεζαρια.

-Που δεν πολεμησαν ΜακΓκοναγκαλ, Φλιτγουικ και Σλαγκχορν(αν θυμαμαι καλα) με βολντι.

-Το οτι ειδαμε τον θανατο των ποτερ μεσα απο σεβ (γελοιο) αντι να τον δουμε μεσα απο τον βολντυ (πολυ πιο εντυποσιακο)

-Που πεσαν απο τον πυργο χαρι-βολντι (Απο οταν το ειδα στο τρειλερ λεω τι στον π****; )

-Το 19 χρονια αργοτερα που ήταν τουλαχίστος προχειροδουλεια οι χαρακτηρες δεν μοιαζαν καθολου με 40ριδες μαλλον μοιαζαν με παιδακια που φορουσαν τα ρουχα του μπαμπα και της μαμας (ολοι στο σινεμα ειχαν σκασει στα γελοια)

-Ο ερωτας μεταξυ λονγκμποτομ-λουνας (γελοιότητες)

-Το οτι ο Χαρι ειχε γινει gps πεμπτουσιοτών...

-Το οτι ο βολντι αρχισε να διαισθανεται την καταστροφη των πεμπτουσιοτών

-Τα δακρυα του σεβ ήταν οι αναμνήσεις του... εφετζίδικο δεν μπορω να πω αλλα γελοίο.

-Στη Κιβωτο των Στοχασμών που οπως και στις προηγουμενες (εκτος απο τις πρωτες)απλα παρακολουθουσες απο επανω και δεν ήσουν εκει (δεν μπορω να καταλαβω γιατι το καναν αυτο)

-Η πετρα της αναστασης που ήταν κυριολεκτικα μια πετρα και οχι το δαχτυλίδι του Βολντι

-Το γεγονος οτι εσπασε το ραβδι και δεν μιλησε στο τελος με τον Νταμπλντορ...

-Το οτι ενα απο τα τσιρακια του μαλφοι (δεν θυμαμαι αν ηταν ο κραμπε ή ο γκοιλ) εγινε μαυρο(φοβερο ρικαστινγκ!)

 

 

That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Veco με προλαβαν τα παιδια απο επανω. Ειδικα αυτο που ειπε ο Ακης για εμενα ειναι ισως το πιο σημαντικο. Επισης

Στο τελος που μας τους εμφανιζει μεγαλους στο βιβιλιο περιεχει διαλογους, αστειου χαρακτηρα λεγοντας ελαχιστα για το παρελθον αλλα ολα αυτα εχουν εξαφανιστει και απλως γελανε μεταξυ τους.

Λιγο περιεργο που δεν γινεται εκτενης αναφορα στους πεμπτουσιαστες. Φανταστειτε οτι φιλος που δεν ειναι τοσο φαν με ρωταγε κατα τη διαρκεια τη ταινιας τι ειναι, παρολο που το προηγουμενο μερος το ειχε δει μια εβδομαδα πριν.

Δεν μας δειχνει την ιστορια του Ναμπλντορ καθως ουτε και για τη μικρη του αδερφη την Αριανα.

Η τελικη μαχη μεταξυ χαρι και τομ με βαση το βιβλιο γινεται αναμεσα σε ολο το κοσμο και οχι ετσι οπως στην ταινια που ειναι απολυτως μονοι τους.

Δεν εξηγουν γιατι ο Χαρι δεν πεθανε οπως σωστα προαναφερθηκε.

Απο την τελικη μαχη λειπουν κενταυροι, ξωτικα, ο Χαγκριντ, τα φαντασματα που στο βιβλιο περιγραφοντε κανονικατατα.

Απο την αποψη των σποιλερς καποιος ο οποιος εχει διαβασει τα βιβλια και περιμενει να δει καποια πραγματα τα οποια τα χει φανταστει και εν τελει δεν τα βλεπει ειναι λιγο ξενερωμα. Μπορω να σκεφτω οτι σαν ταινια για καποιον ο οποιος δεν εχει διαβασει τα βιβλια ή δεν ειναι τοσο απαιτητικος, ειναι τελεια.

 

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ τελικά χθες το βράδυ. Όντως, αρκετά λάθη, σημαντικές παραλείψεις και λίγο προβληματικό σενάριο. Επίσης δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα οι κωμικές νότες σε ορισμένα σημεία, τις βρήκα εντελώς αχρείαστες.

 

Σε γενικές γραμμές καλό, σίγουρα αξίζει να το δεις στο κινηματογράφο και όχι σε DVD, αλλά θα μπορούσε να ήταν μακράν καλύτερο...

 

Υ.Γ.

Αυτό που μου άρεσε αρκετά ήταν ότι χρησιμοποίησαν σκηνές από τις προηγούμενες ταινίες. Αλλά στο τέλος πράγματι, όπως λέει και ο slash7 θα μπορούσαν να είχαν κάνει καλύτερη δουλειά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ τελικά χθες το βράδυ. Όντως, αρκετά λάθη, σημαντικές παραλείψεις και λίγο προβληματικό σενάριο. Επίσης δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα οι κωμικές νότες σε ορισμένα σημεία, τις βρήκα εντελώς αχρείαστες.

 

Σε γενικές γραμμές καλό, σίγουρα αξίζει να το δεις στο κινηματογράφο και όχι σε DVD, αλλά θα μπορούσε να ήταν μακράν καλύτερο...

 

Υ.Γ.

Αυτό που μου άρεσε αρκετά ήταν ότι χρησιμοποίησαν σκηνές από τις προηγούμενες ταινίες. Αλλά στο τέλος πράγματι, όπως λέει και ο slash7 θα μπορούσαν να είχαν κάνει καλύτερη δουλειά...

 

Αυτες οι κωμικες νοτες που λες ουτε εμενα με ενθουσιασαν αν και σχεδος οσες ειχε ο Ρον ξεκαρδιστηκα. Επαιξε ρολο βεβεια και το οτι τον "παω" πολυ τον Ρον.

Σιγουρα στο σινεμα και αμα δεν εχετε θεμα με τα ματια σας ή κατι τετοιο αξιζει να το δειτε σε 3D καθως η ποιοτητα του ειναι παρα πολυ καλη! Σαν 3D μπορω να πω οτι ηταν ισως το καλυτερο. Δεν κουραστηκα ουτε στιγμη, ουτε ζαλιστηκα ουτε τπτ.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με ενόχλησε πολύ το γεγονός ότι άλλαξαν πολλά, ειδικά το κομμάτι με

την κάμαρα με τα μυστικά, που δεν υπήρχε καν

, η ταινία όμως με συγκίνησε πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μονο το τελος ηταν λιγο αστειο.

 

κατα τα αλλα η ταινια μαζι με το 3 και το 4 ειναι η αγαπημενη μου της σειρας

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Anastas95 σε ορισμενα εχεις δικιο αλλα εχεις και πολλες ελλειψεις :)

Εγιναν πολλες αλλαγες,το τελος ειδικα το φοβομουν. Εχω να πω τελικα πως η ταινια ηταν επικη,ενα αξιο τελος για την σειρα. Οι αλλαγες εγιναν σιγουρα κι απ'το χερακι της J.K. Μεγαλυτερη ελλειψη για μενα,το παρελθον του Dumbledore

Link to comment
Share on other sites

Anastas95 σε ορισμενα εχεις δικιο αλλα εχεις και πολλες ελλειψεις :)

Εγιναν πολλες αλλαγες,το τελος ειδικα το φοβομουν. Εχω να πω τελικα πως η ταινια ηταν επικη,ενα αξιο τελος για την σειρα. Οι αλλαγες εγιναν σιγουρα κι απ'το χερακι της J.K. Μεγαλυτερη ελλειψη για μενα,το παρελθον του Dumbledore

 

Τεραστια ελλειψη πραγματικα. Επρεπε να διαθεσουν καποιο χρονο 5 λεπτα πχ, οπως και με τον Σνειπ να το δειξουν. Κριμα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Πάω και γω αύριο στο 2ο μέρος...Για να δούμε...

 

Βλέπω τώρα το 1ο μέρος...Αυτή η λοίθη που κάνει η Ερμιόνη τι είναι; Πάει και καιρός που έχω διαβάσει τα βιβλία και δεν τα θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λοίθη που κάνει η Ερμιόνη τι είναι; Πάει και καιρός που έχω διαβάσει τα βιβλία και δεν τα θυμάμαι καλά...

Χάνεται η μνήμη , δεν θυμούνται. :)

 

(Send from iPad)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω το 1ο μέρος της τελευταίας ταινίας με ελληνικούς υπότιτλους; Η χαμηλότερη τιμή που βρίσκω είναι στα 20€ στην ελληνική αγορά. Κοιτάζω στο eBay και κανείς δεν αναγράφει για υπότιτλους με αποτέλεσμα να πρέπει να ρωτάω τον κάθε πωλητή ξεχωριστά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσε η 4...αυτην ειδα μονο ολοκληρη...τις αλλες τις βαρεθηκα...μου αρεσε σχετικα με το περιεχομενο η ταινια

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχω διαβάσει και τα 7 βιβλία (μερικά και στα Αγγλικά) Η αλήθεια είναι ότι τα βιβλία είναι αυτά που έχουν το περισσότερο ενδιαφέρον, γιατί λένε καλύτερα τα διάφορα περιστατικά! Έχω δει όλες τις ταινίες από 2 και 3 φορές (Καλά τη πρώτη την είδα πάνω από 10!) :lol: Έχω όλα τα παιχνίδια που εχουν κυκλοφορήσει για το Playstation 1, Playstation 3, PC και Nintendo Wii :D Επίσης έχω αρκετές συλλεκτικές φιγούρες και επιτραπέζια ''Χάρι'' Αγόρασα από το eBay τη γνήσια στολή Γκρίφιντορ, το μαγικό ραβδί του Χάρι και το καλύτερο έχω επισκεφτεί το θεαματικό πάρκο που είναι αφιερωμένο στον Χάρι Πότερ, στο Ορλάντο της Φλόριντας :D Ω ναι είμαι φαν!! :D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τι??!!!

 

το τελευταιο Harry Potter τα εσπασε κανονικα. ηταν τελειο

 

λιγο τα τελευταια δεκα λεπτα ηταν cheesy αλλα χαλαλι

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

τι??!!!

 

το τελευταιο Harry Potter τα εσπασε κανονικα. ηταν τελειο

 

λιγο τα τελευταια δεκα λεπτα ηταν cheesy αλλα χαλαλι

 

Το βιβλίο το έχεις διαβάσει; Χειρότερο φινάλε δεν περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω διαβασει.

 

φυσικα και δεν περιμενω να ειναι ισαξιο του βιβλιου.

και το ειπα και ο ιδιος πως το φιναλε ηταν αστειο (με την κακη εννοια)

 

αλλα οι υπολοιπες δυο και κατι ωρες τα εσπασαν στην κυριολεξια.

 

για εμενα Prisoner, Goblet και DH: part 2 ειναι τα τοπ.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να είναι ισάξιο του βιβλίου, αυτό δεν θα γίνει σε καμία ταινία, απλά να ακολουθεί την ιστορία, και όχι να την αλλάζει. Εκεί χαλάστηκα εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...