Jump to content

Harry Potter Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποιά ταινία του Harry Potter σας άρεσε περισσότερο;  

250 members have voted

  1. 1. Ποιά ταινία του Harry Potter σας άρεσε περισσότερο;

    • Harry Potter and the Philosopher's Stone (2001)
      28
    • Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002)
      22
    • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)
      32
    • Harry Potter and the Goblet of Fire (2005)
      38
    • Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007)
      31
    • Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)
      32
    • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)
      40
    • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
      1
    • Όλες
      22
    • Καμία
      4


Recommended Posts

Εγώ πήγα και νωρίς να το δώ :p και συνάντησα ακριβώς την ίδια κατάσταση. Ενας φίλος μου πήγε στη προβολή των 11 και ήταν άτομα 18+ :lol: Επίσης είχα και τον αδερφό μου σαν πρόσχημα μαζί μου και να δικαιολογήσω τη παρουσία μου εκεί με όλα τα παιδάκια εκεί.:p:lol: Όταν μπήκε ο άλλος στο μπάνιο με το χρυσό αυγό τα κοριτσάκια απο κάτω να στριγκλιζουν σαν τα υστερικά. Αντε να ακούσεις πως έκαναν ότα πέθανε ο άλλος. :lol:

Επιδή το έργο το έχω ξαναδεί (όχι το Harry Potter ;) ) πήγα την Παρασκευή στο village στις 12:00 το βράδυ και όλα οκ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα μ'αρεσε πολυ η ταινια. Καταλαβαινω οτι κοπηκαν πολλα πραγματα ομως τι να κανανε? 4 ωρες ταινια? Απλα ο σκηνοθετης εμεινε στο ζουμι, δηλαδη τουρνουα και βολντεμορτ. Οσο για το θεμα του υπουργου αυτα θα τα δουμε σιγουρα στην επομενη.
Link to comment
Share on other sites

duskolo afou kai to 5o einai terastio biblio. pantws h tainia se orismena shmeia htan entelws e3w apo to pneuma tou bibliou. uphrxe gia paradeigma skhnh opou prokalouse gelio h sumperifora tou snape pros ton harry. 8a hmoun polu pio euxaristhmenh me thn tainia an den eixa diabasei ta biblia, to idio eniw8a kai sthn 3h tainia.
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μισό ήταν τελειως βαρετό. Ήταν ακόμα πιο παιδικό και από το πρώτο...

Παιδικό σε τραγικό βαθμό όμως...

Μετά την δευτερη δοκιμασία πάντως έφτιαξε πολύ. Η τελέυταία ώρα ήταν όλα τα λεφτά.

Στο πρώτο μισό δεν υπήρχε ούτε ένα σοβαρό μαγικό.

Το τέλος ανταμείβει αλλά σε καμία περίπτωση δεν ξεχνάς το πρώτο μέρος που ήταν μια τεράστια κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση απο την πρώτη κιόλας στιγμή είναι η άψογη σκηνοθεσία. Υπάρχουν πάρα πολλές σκηνές απίστευτης ομορφιάς. Σε αυτό τον βαθμό , ευτυχώς, υπάρχει μια σταδιακή βελτίωση.

 

Η ταινία ήταν αρκετά δεμένη και κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον καθόλη την διάρκειά της (μόνη ένσταση ίσως αποτελέι το όλο σκηνικό με τον χωρό που παραπέμπει αρκετά σε teen movies).

 

Ο επίλογος της ταινίας ήταν καταπληκτικός. Μας ετοιμάζει για μεγάλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

γενικα εμενα μου αρεσαν ολες οι ταινιες του Potter αν και η πρωτη ηταν πιστευω η καλυτερη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τις βρήκα αρκετά ψυχαγωγικές.Με ευχαρίστησαν αρκετά οι 3 που έχω δει.

 

 

Είδα και την τέταρτη!Πολύ καλή,εμφανώς ανώτερη σε σχέση με την 3η η οποία είναι η τελευταία κατ εμέ

Link to comment
Share on other sites

:lol: δε πεθαίνει η Ερμιόνη:p αλλος πεθαίνει αλλα δε σου λέω ποιός :p και αποτι κατάλαβα στη πρώτη ταινία θα δείξουν και το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου με τον Frank Bryce ;)

 

Ποιός είναι ο Frank Bryce?

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολυ καλές! :p Ελπίζω να παίζει και στο 7ο! ;)

 

Tο οτι η ερμιόνη θα παιζει και στο 7ο ειναι δεδομένο, απ' τη στιγμή που δεν πεθαιίνει στο 6ο βιβλίο! :)

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

Ποιός είναι ο Frank Bryce?

Ενας muggle. Ασήμαντος στη πλοκή. ;) Και επειδή είδα στο άλλο thread ότι έχεις διαβάσει τα βιβλία σου λεω ότι είναι αυτός που

ήταν κήπουρός στο σπίτι τον Χέρτ και τον σκότωσε στο πρώτο κεφάλαιο του 4ου ο Βόλντεμορτ

 

Link to comment
Share on other sites

Eμενα που αρέσει πιο πολύ η πρώτη ταινία. τώρα για την τελευταία το μονο που μου άρεσε είναι η ερμιόνη :p
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, αλλά βλέποντας την 4η ταινία, είχα την αίσθηση οτι μερικά κομμάτια της ταινίας περνάνε στο γρήγορο μόνο και μόνο για να μας δείξουν κάποια σημεία τα οποία είναι σημαντικά στην πλοκή. Και σε κάποιες άλλες φάσης έπιανα τον εαυτό μου να σκέφτεται πως εδώ το βιβλίο σίγουρα θα το ανέλυε περισσότερο και πολλά ακόμα γεγονότα θα διαδραματιζόντουσαν.
Link to comment
Share on other sites

o tom riddle einai o lord voldemort, kai o pateras tou, afou exoun to idio onoma. o anton hurt an den kanw la8os einai o papous tou(pateras ths mhteras tou).

Όρίστε το γενεολογικό δέντρο του Voldemort (προσοχή spoilers απο το 6ο βιβλίο.

 

 

Το όνομα του Voldemort είναι Anton-Morvol Hert (ή αλλιώς Tom Riddle)

Το όνομα του πατέρα του είναι Anton Hert

To όνομα της μητέρας του είναι Merope Gaunt

Το όνομα του παππού του είναι Morvol Gaunt

 

Ό πατέρας του ήταν ένας muggle που ο Voldemort τον σκότωσε στα 16 του. Η μητέρα του πέθανε μετά απο τη γέννα και στο ορφανοτροφείο που τον γέννησε ζήτησε να του δώσουν το όνομα του muggle που αυτή είχε ερωτευτεί (Anton Hert) ο οποίος την παράτησε πριν ακόμα γεννηθεί ο Voldemort και το όνομα του πατέρα της, του Morvol Gaunt.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το Muggle?

 

κάποιος που δεν ανήκει στη μαγική κοινότητα :p

Link to comment
Share on other sites

Όρίστε το γενεολογικό δέντρο του Voldemort (προσοχή spoilers απο το 6ο βιβλίο.

 

 

Το όνομα του Voldemort είναι Anton-Morvol Hert (ή αλλιώς Tom Riddle)

Το όνομα του πατέρα του είναι Anton Hert

To όνομα της μητέρας του είναι Merope Gaunt

Το όνομα του παππού του είναι Morvol Gaunt

 

Ό πατέρας του ήταν ένας muggle που ο Voldemort τον σκότωσε στα 16 του. Η μητέρα του πέθανε μετά απο τη γέννα και στο ορφανοτροφείο που τον γέννησε ζήτησε να του δώσουν το όνομα του muggle που αυτή είχε ερωτευτεί (Anton Hert) ο οποίος την παράτησε πριν ακόμα γεννηθεί ο Voldemort και το όνομα του πατέρα της, του Morvol Gaunt.

 

 

Το Tom Marvolo Riddle, είναι αναγραμματισμός του I am Lord Voldemort. Τον πατέρα του Voldemort/Tom Riddle τον έλεγαν Tom Riddle και τον παππού του Marvolo. Όπως αναφέρετε στο δεύτερο βιβλίο, ο Tom Riddle άλλαξε το όνομα του σε Lord Voldemort για να μην θυμίζει τον μη μάγο πατέρα του.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
exo mia aporia legete anton xert i tom riddle?

Tom Riddle. Αντον Χέρτ τον έκαναν στην ελληνική μετάφραση για να υπάρχει ο αναγραμματισμός που έπρεπε (ποιος αναγραμματισμός? Δες το 2 ;))

 

Όσο για την 4η ταινία...

Στη Fleur και στην Cho πιστευω οτι δεν έκαναν καλό casting. Τις περίμενα πολύ πιο εντυπωσιακές, ειδικά την Fleur. Eπίσης πολύ ουάου η σκηνή που έκανε μπάνιο ο χάουρι!! Αααχ ο χάουρι χωρίς μπλουζάκι! :O :O :O

Επίσης πολύς εντυπωσιασμός για το τίποτα. Ήταν ανάγκη πχ όταν έμπαιναν οι μαθητές απο τις άλλες σχολές να κάνουν ολόκληρο show?

Έλιωσα στο γέλιο όταν εκεί που βγήκε όλο περηφάνια ο Voldemort απο το καζάνι πετάει ο φίλος μου ένα σχόλιο "Σορρυ που θα σε απογοητευσω φίλε, αλλά σκ@τ@ βγήκες..." Το είπε και με ένα ύφος που μιλάμε χτυπιόμουν απο το γέλιο!

Πάντως οι ηθοποιοί πιστευω οτι μεγάλωσαν πολύ. Σόρρυ τώρα αλλά έμοιαζαν αυτοί για 14????

Στο θάνατο του Cedric έκλαψε κανείς? Γιατί σε ένα ξένο σαιτ είδα poll "Έκλαψες όταν πέθανε ο Cedric?" Μόνο εγώ δεν ένιωσα τίποτα απολύτως?

Χμμ...αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Tom Riddle. Αντον Χέρτ τον έκαναν στην ελληνική μετάφραση για να υπάρχει ο αναγραμματισμός που έπρεπε (ποιος αναγραμματισμός? Δες το 2 ;))

 

Όσο για την 4η ταινία...

Στη Fleur και στην Cho πιστευω οτι δεν έκαναν καλό casting. Τις περίμενα πολύ πιο εντυπωσιακές, ειδικά την Fleur. Eπίσης πολύ ουάου η σκηνή που έκανε μπάνιο ο χάουρι!! Αααχ ο χάουρι χωρίς μπλουζάκι! :O :O :O

Επίσης πολύς εντυπωσιασμός για το τίποτα. Ήταν ανάγκη πχ όταν έμπαιναν οι μαθητές απο τις άλλες σχολές να κάνουν ολόκληρο show?

Πάντως οι ηθοποιοί πιστευω οτι μεγάλωσαν πολύ. Σόρρυ τώρα αλλά έμοιαζαν αυτοί για 14????

Στο θάνατο του Cedric έκλαψε κανείς? Γιατί σε ένα ξένο σαιτ είδα poll "Έκλαψες όταν πέθανε ο Cedric?" Μόνο εγώ δεν ένιωσα τίποτα απολύτως?

Χμμ...αυτά...

 

Πράγματι, για τα κορίτσια συμφωνώ ότι θα μπορούσαν πολύ καλύτερα. Πόσω μάλλον δε, αφού ειδικά η πρώτη

εμφανίζεται και στην έκτη ταινία (δεν θυμάμαι αν εμφανίζεται και στο πέμπτο βιβλίο - ταινία).

Το show των ξένων μαθητών φυσικά και ήταν απαραίτητο, αφού ήταν η μοναδική "γνωριμία" με τους μαθητές που έχουμε σε όλη τη ταινία. Δεν μπορώ να πω ότι λυπήθηκα ιδιαίτερα με τον θάνατο του Σέντρικ, ούτε κανένας άλλος νομίζω, τόσο γρήγορα που παρουσιάζεται. Όσο για τις ηλικίες, που να δεις τα 14χρονα της Αγγλίας. Φαίνονται μεγαλύτερα κι από αυτούς...

 

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καταλάβαμε . Ότι και να πούμε θα την αδικήσουμε.

Μήπως ξέρετε κάποιο τρόπο επικοινωνίας ;

 

Πάρε κόσμε. Απ' ότι ξέρω απαντάει... Δεν το έχω δοκιμάσει (ακόμη), αλλά απαντάει.

 

Emma Watson

Hermione Granger

PS/SS, COS, POA, GOF

c/o PFD 503/504 The Chambers

Chelsea Harbor Lots Road

London

SW10 0XF

United Kingdom

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

e-mail έχουμε? :O :happy: :p

 

Ε, μην τα θέλετε όλα δικά σας! Κάντε και καμία αναζήτηση στο επίσημο site. Και να μην ξεχνάμε. Google is your friend... Κι εμένα τη διεύθυνση μου την δώσανε!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...