Jump to content

Harry Potter Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποιά ταινία του Harry Potter σας άρεσε περισσότερο;  

250 members have voted

  1. 1. Ποιά ταινία του Harry Potter σας άρεσε περισσότερο;

    • Harry Potter and the Philosopher's Stone (2001)
      28
    • Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002)
      22
    • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)
      32
    • Harry Potter and the Goblet of Fire (2005)
      38
    • Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007)
      31
    • Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)
      32
    • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)
      40
    • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
      1
    • Όλες
      22
    • Καμία
      4


Recommended Posts

Είναι ελεεινοί οι τυπάδες. Είμαστε η τελευταία χώρα που θα την δεί. Ακόμη και ο Λίβανος, η Νότια Αφρική, η Βενεζουέλα, η Σλοβακία θα το δούν πρώτοι απο μας. Και η Κύπρος που το χει 20 Ιουλίου τι διαφορά θα έχει η κόπια με τους υπότιτλους από την ελληνική; Είναι επιεικώς απαράδεκτοι και άθλιοι. Μου θέλουν να μου πάνε και τον ελληνικό κινηματογράφο μπροστά. Κοιτάνε να κάνουνε παγκόσμιες πρεμιέρες πρώτοι σε άκυρα έργα και όχι στα blockbusters. ΑΙΣΧΟΣ.

 

Δεν είναι θέμα κόπιας. Απλά - όπως έχουμε πει πολλάκις - θέλουν να «πιάσουν» το κοινό το οποίο - κατά τη γνώμη τους - θα λείπει σε διακοπές την περίοδο που θα - έπρεπε να - είναι η πρεμιέρα. Γι' αυτό και την βάζουν τέλη Αυγούστου.

 

Υ.Γ.

Μην ανησυχείτε, θα μας πει ο Demis (κι εγώ) κριτική... :devil: :p

 

Υ.Γ.2

Μήπως το παράκανα με τις παύλες; :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανακοινώθηκαν οι ημερομηνίας της πρεμιέρας για την κάθε χώρα. Οι φόβοι μας επιβεβαιώθηκαν και η ταινία θα κάνει πρεμιέρα εν Ελλάδα στις 23 Αυγούστου 2007, και είναι η μοναδική χώρα που θα δει την ταινία τον Αύγουστο.

 

Περισσότερα εδώ.

 

Credits go to Le_los

 

Δεν πάνε καλά μου φαίνετε.. άκου εκεί 23 Αυγούστου… :angry:

Ένα είναι το σίγουρο την πρεμιέρα την χάνω :(.

Και το μόνο που εύχομαι είναι να παίζεται και των Σεπτέμβριο

που θα έχω γυρίσει από της διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε καλά μου φαίνετε.. άκου εκεί 23 Αυγούστου… :angry:

Ένα είναι το σίγουρο την πρεμιέρα την χάνω :(.

Και το μόνο που εύχομαι είναι να παίζεται και των Σεπτέμβριο

που θα έχω γυρίσει από της διακοπές.

 

Λες να προβάλλεται μονάχα μία εβδομάδα στους κινηματογράφους; Φυσικά και θα παίζεται. :)

 

Μόλις 142 λεπτά θα διαρκεί η ταινία, ένα λεπτό περισσότερο από την τρίτη ταινία, η οποία και παραμένει η μικρότερη μέχρι τώρα. Η μεγαλύτερη σε διάρκεια ήταν η δεύτερη (161 λεπτά). Αυτό σημαίνει ότι ο καθαρός χρόνος της ταινίας θα είναι περίπου δύο ώρες και δέκα λεπτά (130 λεπτά).

 

Δεν θα απογοητευθώ (αν και θα έπρεπε) και θα περιμένω να την δω για να κρίνω αν η διάρκεια ήταν αρκετή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι δυνατον να φτασουν 2ωρες μονο για ενα βιβλιο 800 σελιδων??? Με τοση δραση και τοσα γεγονοτα....???:mad: :mad: :mad:

 

Κριμα για το βιβλιο....:down:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι δυνατον να φτασουν 2ωρες μονο για ενα βιβλιο 800 σελιδων??? Με τοση δραση και τοσα γεγονοτα....???:mad: :mad: :mad:

 

Κριμα για το βιβλιο....:down:

 

Κρίμα για την ταινία να λες... Πιστεύω πως αρκετές από τις σκηνές του βιβλίου, θα είναι πολύ περιορισμένης διάρκειας, καμία σχέση με τις λεπτομερειακές αφηγήσεις του βιβλίου (όπως έγινε λ.χ. στην τέταρτη ταινία, που κόπηκε εντελώς από την ταινία ο τελικός του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Quidditch).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο διαβασα εχουν κοψει την ολη υποθεση του Ρον με το κουιντιτς!!!

Εδειξαν πως αρχιζει να ωριμαζει και να περνα απο δοκιμασιες με αλλο τροπο λεει.....:down:

 

Κολοκυθια λεω εγω....

Γιατι κατακρεουργουν τα βιβλια????:mad:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη είναι πως το κάνουν για να μην βαρεθούν τα μικρά παιδιά που θα είναι στην αίθουσα... Αλλά προσωπικά το έχω δηλώσει επανηλειμμένα, διαφωνώ κάθετα με τη μικρή διάρκεια των ταινιών, που στην συγκεκριμένη, είναι υπερβολικά μικρή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το 3ο L.O.T.R. δεν ηταν πανω απο 3 ωρες???

Παραπονεθηκε κανεις απο τους θεατες??? Η μηπως επεσαν οι εισπραξεις???

 

Οταν το βιβλιο εχει υποθεση δεν πρεπει να κοβεται στην ταινια....

 

Ελπιζω να μην εχουν κοψει πολλα απο το κεφαλαιο που ακουει την προφητεια ο Χαρι.....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Το 3ο L.O.T.R. δεν ηταν πανω απο 3 ωρες???

Παραπονεθηκε κανεις απο τους θεατες??? Η μηπως επεσαν οι εισπραξεις???

 

Οταν το βιβλιο εχει υποθεση δεν πρεπει να κοβεται στην ταινια....

 

Ελπιζω να μην εχουν κοψει πολλα απο το κεφαλαιο που ακουει την προφητεια ο Χαρι.....

 

Και τα τρία Lord of the Rings ήταν πάνω από τρεις ώρες. Αυτά όμως δεν απευθύνονται τόσο πολύ σε παιδιά όσο τα Harry Potter (εγώ τώρα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου βέβαια...).

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ.

 

Δεν νομίζω να μην υπάρχει αυτή η σκηνή.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το return of the king ήταν πάνω από 3 ώρες, 210 λεπτά. (fellowship 178' και two towers 179', τα γράμματα στο τέλος είναι κανα 15λεπτο).

 

Γιού αρ ράιτ. Είχα υπ' όψιν μου τις extended edition και είχα ξεχάσει ότι ήταν κάτω από 180 λεπτά οι δύο πρώτες...

 

Υ.Γ.

Η τρίτη ταινία στην extended edition είναι 251 λεπτά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη είναι πως το κάνουν για να μην βαρεθούν τα μικρά παιδιά που θα είναι στην αίθουσα... Αλλά προσωπικά το έχω δηλώσει επανηλειμμένα, διαφωνώ κάθετα με τη μικρή διάρκεια των ταινιών, που στην συγκεκριμένη, είναι υπερβολικά μικρή...

 

Το 3ο L.O.T.R. δεν ηταν πανω απο 3 ωρες???

Παραπονεθηκε κανεις απο τους θεατες??? Η μηπως επεσαν οι εισπραξεις???

 

Οταν το βιβλιο εχει υποθεση δεν πρεπει να κοβεται στην ταινια....

 

Ελπιζω να μην εχουν κοψει πολλα απο το κεφαλαιο που ακουει την προφητεια ο Χαρι.....

 

Γιού αρ ράιτ. Είχα υπ' όψιν μου τις extended edition και είχα ξεχάσει ότι ήταν κάτω από 180 λεπτά οι δύο πρώτες...

 

Υ.Γ.

Η τρίτη ταινία στην extended edition είναι 251 λεπτά...

 

Χθες ειπα αρχικα να μην απαντησω, αλλα μιας και βλεπω οτι συνεχιζεται η διαφωνια, ας πω και εγω την αποψη μου:

 

Το ποσο θα διαρκεσει μια ταινια εχει φυσικα μια αναλογια, αλλα αυτη δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι ευθεως αναλογη! Επειδη το βιβλιο δηλαδη αυξανει με καθε νεα προσθηκη, δεν σημαινει (τουλαχιστον με τη δικη μου λογικη, μπορει με τη δικη σας να ειναι ετσι) οτι στο 7ο η ταινια θα διαρκει περιπου 4,5 ωρες!

 

Το σινεμα εχει τους δικους τους κανονες, τους οποιους πρεπει να ακολουθει. Το βιβλιο αν ειναι μεγαλο, το αφηνεις μια μερα, και το ξαναπιανεις την επομενη. Αν ειναι κουραστικο λογω περιγραφων σε καποιο σημειο, το προσπερνας. Στο σινεμα δεν μπορει - εκ των πραγματων - να γινει το ιδιο. Επισης ειναι πολυ πιο δυσκολο (και στο βιβλιο δεν ειναι και παντα επιθυμητο) να κρατησεις υψηλα την "ενταση" καθολη τη διαρκεια της ταινιας!

 

 

Αν θεωρουμε υπερβολικα μικρη μια ταινια που διαρκει 2 ωρες και 20 λεπτα, καηκαμε! Και ναι, ειδικα στην τριτη ταινια, ακουστηκαν παραπονα οτι οι ταινια διηρκησε υπερβολικα πολυ. Δεν ακουσατε τα αστειακια για την τελευταια σκηνη που δεν τελειωνε ποτε (με τα 123 διαφορετικα endings);

 

Και τελος, αυτα τα σχολια για τις διαρκειες, ακουγονται συνηθως μονο σε τετοιες περιπτωσεις (LotR, HP, κτλ) οπου υπαρχουν οι φανατικοι της σειρας των βιβλιων. Στις υπολοιπες περιπτωσεις μεταφορας βιβλιων, το κυριο ενδιαφερον ειναι να αποδοθει σωστα το βιβλιο, οχι να φανουν ολα τα γεγονοτα του...:)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ειπα αρχικα να μην απαντησω, αλλα μιας και βλεπω οτι συνεχιζεται η διαφωνια, ας πω και εγω την αποψη μου:

 

Το ποσο θα διαρκεσει μια ταινια εχει φυσικα μια αναλογια, αλλα αυτη δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι ευθεως αναλογη! Επειδη το βιβλιο δηλαδη αυξανει με καθε νεα προσθηκη, δεν σημαινει (τουλαχιστον με τη δικη μου λογικη, μπορει με τη δικη σας να ειναι ετσι) οτι στο 7ο η ταινια θα διαρκει περιπου 4,5 ωρες!

 

Φυσικά και δεν λέμε αυτό το πράγμα. Δεν είναι απαραίτητο η ταινία να έχει μέγεθος ανάλογο του βιβλίου, αλλά κατά τη δική μου γνώμη είναι απαραίτητο να έχει κάποιες σκηνές ιδιαίτερα σημαντικές για την πλοκή της ταινίας. Τώρα επειδή εγώ θεωρώ κάποιες σκηνές σημαντικές, δεν σημαίνει πως τις θεωρείς κι εσύ και οποιοσδήποτε άλλος και κυρίως ο σεναριογράφος.

 

Αυτό που όμως ξέρω, είναι πως η τέταρτη ταινία, δεν ήταν καλή από πλευράς διάρκειας, γιατί είχες την εντύπωση πως διάβαζες το βιβλίο σε fast forward... Γι' αυτό και εκφράζω την ανησυχία μου σχετικά με την διάρκεια της πέμπτης ταινίας, καθώς έχοντας τελειώσει πρόσφατα ξανά το πέμπτο βιβλίο, έχω την εντύπωση πως υπάρχουν πολλές σημαντικές σκηνές, οι οποίες είναι αδύνατον να μπουν όλες στην ταινία εάν αυτή θα έχει διάρκεια κάτω από 150 λεπτά.

 

Πριν από 10 μόλις posts όμως, έγραψα πως δεν θα απογοητευθώ με την διάρκεια της, αλλά θα περιμένω για να δω αν ήταν αρκετή.

 

Το σινεμα εχει τους δικους τους κανονες, τους οποιους πρεπει να ακολουθει. Το βιβλιο αν ειναι μεγαλο, το αφηνεις μια μερα, και το ξαναπιανεις την επομενη. Αν ειναι κουραστικο λογω περιγραφων σε καποιο σημειο, το προσπερνας. Στο σινεμα δεν μπορει - εκ των πραγματων - να γινει το ιδιο. Επισης ειναι πολυ πιο δυσκολο (και στο βιβλιο δεν ειναι και παντα επιθυμητο) να κρατησεις υψηλα την "ενταση" καθολη τη διαρκεια της ταινιας!

 

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά ακριβώς επειδή η ταινία είναι πάνω από 2 ώρες, πρέπει να έχει και κάποια σημεία που να σε ξεκουράζει, όχι συνεχή δράση. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, αλλά όταν μία ταινία είναι μεγάλη σε διάρκεια, δεν μπορεί να έχει συνεχή δράση γιατί μετά θα είναι κουραστική...

 

Αν θεωρουμε υπερβολικα μικρη μια ταινια που διαρκει 2 ωρες και 20 λεπτα, καηκαμε! Και ναι, ειδικα στην τριτη ταινια, ακουστηκαν παραπονα οτι οι ταινια διηρκησε υπερβολικα πολυ. Δεν ακουσατε τα αστειακια για την τελευταια σκηνη που δεν τελειωνε ποτε (με τα 123 διαφορετικα endings);

 

Φυσικά, αλλά μιλάς για ένα βιβλίο σημαντικά πιο μικρό από το πέμπτο. Δεν θεωρούμε υπερβολικά μικρή την διάρκεια της ταινίας, απλά ανησυχώ (-ουμε) για το αν θα είναι αρκετή η διάρκεια για να δείξει όλα αυτά που πρέπει να δείξει.

 

Και τελος, αυτα τα σχολια για τις διαρκειες, ακουγονται συνηθως μονο σε τετοιες περιπτωσεις (LotR, HP, κτλ) οπου υπαρχουν οι φανατικοι της σειρας των βιβλιων. Στις υπολοιπες περιπτωσεις μεταφορας βιβλιων, το κυριο ενδιαφερον ειναι να αποδοθει σωστα το βιβλιο, οχι να φανουν ολα τα γεγονοτα του...:)

 

Αυτό είναι σίγουρο, καθώς η Rowling συνεργάζεται κάθε φορά με τους σεναριογράφους. Εξ άλλου οι ταινίας δεν βασίζονται στα βιβλία, είναι καθαρή μεταφορά τους στον κινηματογράφο.

 

Μέχρι τώρα προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τις μεταφορές και των 4 ταινιών. Απλά εξέφρασα κάποιες αντιθέσεις/ανησυχίες μου. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μετά αντιδρούν στην πειρατεία. Αν το βρώ πλαστό πιθανόν να το δώ νωρίτερα. Αυτό είχα κάνει και για το 3ο. Και μετά θα πάω να το δω και στο σινεμά.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το δω στην Κύπρο μόλις κατέβω, αλλά και εδώ όταν επιστρέψω.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμος: Αν η διαρκεια που ανακοινωνει το imdb ειναι η οριστικη και επισημη, δε θα το ειχαν ανακαλυψει τα fan sites τυπου mugglenet, leaky cauldron κλπ???

Επειδη μπαινω καθημερινα, δεν εχουν γραψει τιποτα ακομα.....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμος: Αν η διαρκεια που ανακοινωνει το imdb ειναι η οριστικη και επισημη, δε θα το ειχαν ανακαλυψει τα fan sites τυπου mugglenet, leaky cauldron κλπ???

Επειδη μπαινω καθημερινα, δεν εχουν γραψει τιποτα ακομα.....

 

Τι να σου πω... Σπάνια κάνει λάθος η IMDb, μακάρι να κάνει...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μολις εγραψαν και στο mugglenet πως η τελικη διαρκεια που ανακοινωθηκε ειναι 138 λεπτα....:( :mad:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελες λιγοτερο????????:confused: :confused: :confused:

 

Εδω εμεις εχουμε γινει :mad: που ειναι τοσο μικρη!!!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελες λιγοτερο????????:confused: :confused: :confused:

 

Εδω εμεις εχουμε γινει :mad: που ειναι τοσο μικρη!!!!!

E to poly 2wres ithela. Ntaksei den tha skasw kiolas pou ksefyge se diarkeia. :/

Link to comment
Share on other sites

Στην IMDb πάντως παραμένει στα 142 λεπτά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στην IMDb πάντως παραμένει στα 142 λεπτά...

 

4 λεπτα πανω, 4 κατω...το θεμα ειναι οτι επεσε πετσοκομμα :mad:

 

Το καλο που τους θελω να βαλουν τα 45 λεπτα κομμενων σκηνων (γιατι τοσο φημολογειται οτι ειναι) στο dvd. :cry:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν είναι 138 λεπτά η ταινία, θα είναι η ταινία με την μικρότερη διάρκεια από τις 5, ενώ βασίζεται στο μεγαλύτερο από τα 5 βιβλίο... :blink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν είανι 138 λεπτά η ταινία, θα είναι η ταινία με την μικρότερη διάρκεια από τις 5, ενώ βασίζεται στο μεγαλύτερο από τα 5 βιβλίο... :blink:

 

Αυτο ειναι πολυ κουλο οντως. Τουλαχιστον ο Κουαρον που ειχε κανει την αμεσως επομενη σε μικρη διαρκεια ταινια εδωσε μια διαφορετικη πινελια στη σκηνοθεσια και στην ταινια γενικα αλλα και παλι ο POA ηταν 317 σελιδες οχι 766! Τρεμω και μονο στην ιδεα του τι σημαντικες σκηνες εχουν μεινει απεξω. :cry:

 

Το OOTP ειναι το αγαπημενο μου απο τα βιβλια so far και ειναι ανεπιτρεπτο να καταληγει να γινεται τοσο μικρη ταινια. Ωρες ωρες σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερο να αναλαμβανε το BBC τη μεταφορα των 3 τελευταιων βιβλιων ως μινι σειρες οπως ειχε ακουστει καποτε κι ας αλλαζαν και οι πρωταγωνιστες.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...