Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει κανενας να προτεινει καποια καλή ταινια στο στυλ του "apocalypto" ή του "MONGOL" ?? (ζουγκλα, δραση, θρίλερ)
If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είδα κι εγώ το Hangover.

Παιδιά έχει τρελό γέλιο. Είναι τρελή ταινία!:lol:

Καιρό είχα να γελάσω τόσο με κωμοδία.:D

Δείτε την! 7,5-8 από εμένα.:)

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Inglourious Basterds.

 

Ένα όσκαρ για τον κύριο παρακαλώ. :)

 

Arrivederci :lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα χθες το "The Unborn".Απλα χασιμο χρονου, μονο η πρωταγωνιστρια αξιζε.Θα του βαλω ενα 4/10.

Ευτυχως δεν το δα δηλαδη παλι καλα:rolleyes:

Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Inglourious Basterds.

 

Ένα όσκαρ για τον κύριο παρακαλώ. :)

 

Arrivederci :lol:

 

Βγήκε στους σινεμάδες; (:p)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε στους σινεμάδες; (:p)

 

Ναι! Πάρα πολύ καλό!! :) Αν και λίγο μεγαλούτσικο...

 

Ταραντίνο μέτρησε και πάλι :p

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω, μεγαλουτσικο αλλα δεν καταλαβα ποτε περασε η ωρα.

Δεν περιμενα τετοια ταινια απο Ταραντινο, χωρις να τον υποτιμω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια ενδιαφερουσα ταινια που δα προσφατα και με αρεσε μπορω να πω ειναι το THE ORPHAN ...

Η υποθεση περιστρεφεται σε ενα ζευγαρι οπου μετα το χαμο του γιου του αποφασισουν να υοθετησουν ενα ορφανο <τα αλλα 2 παιδια που εχουν δεν τους φτανανε;;:O>Συντομα η αναζητηση δεν θα αργει να βρεθει στο προσωπο ενος 9 χρονου κοριτσιου from russia with love:) ονοματι ESTHER ...

Το μικρο ειναι γλυκιτατο με ταλεντο στο πιανο και την ζωγραφικη και θα τους εντυπwσιασει..ΕΛΑ ΝΤΕ ομως που οι δυστηχοι γονεις δεν ξερουν οτι το σκατο ειναι η <<ενσαρκωση του διαβολου>>:cry:και συντομα δεν θα αργησει να βγει η σκοτεινη διεστραμενη πλευρα της και να γινεται απειλhτικη σε οσους πανε να χαλασουν την οικογενειακη της γαληνη........

Η ταινια αν και θυμιζει λιγο τη προφητεια το 4 και εχει ενα σεναριο χιλιοειπωμενο και καπως μεγαλη δειαρκεια κατορθωνει να κρατησει εμειωοτο το ενδιαφερον του θεατη εχωντας τρομερη αγωνεια ,ενω οι σκληρες σκηνες βιας και αιμα θα εικανοποισουν τους φαν των horror movies.

Απο ερμηνεια πλευρα το 9 χρονο κοριτσι δινει ρεστα <αναρωτιεμαι πως δεν ειχε ψυχολογικα μετα την ταινια>> αν και ειπαρχει μια σκηνη προς το τελος που τη βρικα καπως υπερβολικη για ενα παιδι να την παιξει

Καλη επησης και η ομορφη μητερα σε δραματικες ιδιως εντασεις του εργου,αν και την παρασταση τη κλεβει και ενα αλο μικρο κοριτσακι το αλο μελος της οικογενειας οπου εκτος οτι ειναι γουτσου γουτσου:lol: ο χαρατηρας της πεζει καταλυτικο ρολο στην εξελιξη του εργου.

Εκει ομως που ερχεται να σε απογειωσει η ταινια και να σε αφησει με το στομα ανοιχτο ειναι η ΣΟΥΠΕΡ ΑΝΑΤΡΟΠΗ στο φιναλε που δεν την περιμενεις με τιποτα οσα και χιλιαδες θριλερ και αν εχεις δει..

Ειναι ενα καλο ψυχολογικο θριλερ που δεν θα απογοητευσει:D http://www.imdb.com/title/tt1148204/

 

Η ταινια περνει ενα 7 απο μενα μονο και μονο για το φιναλε της..

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα (καλά πριν από καμία ωρίτσα), από το G.I.Joe

Ένα έχω να πω: :shock: και δέος.

 

Πρώτη φορά μια ταινία ανταποκρίθηκε τόσο πολύ στις προσδοκίες μου. Δεν ξέρω εάν οι ερμηνείες ήταν καλές (που ορισμένες ήταν), ή αν είχε καλό σενάριο, ξέρω ότι από πλευράς θεάματος είχα χρόνια να δω τόσο πλήρες πακέτο. Και από πλευράς σκηνοθεσίας και χορογραφίας και εφέ και τα πάντα όλα.

 

Οι ταινίες δράσης όπως θα έπρεπε να είναι... Εάν σας τραβάει, σπεύσατε!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το Drag Me To Hell.

Αρκετά καλό αν και με τόσα που είχα ακούσει για αυτό περίμενα πολλά περισσότερα. Ο Raimi θυμάται τα νιάτα του κάνοντας μια μοντέρνα εκδοχή του Evil Dead (το οποίο σαφέστατα είναι και η ταινία που θυμίζει περισσότερο το DmtH), οι ηθοποιοί είναι καλοί (όχι αρκετά, όχι πολύ - απλά καλοί) και η υπόθεση λίγο πολύ ξαναειπωμένη. Απλά είχε κάτι το "ιδιαίτερο" ίσως επειδή ήταν ένας φόρος τιμής στο Evil Dead σε συνδυασμό με αρκετα καλά (και πάλι όχι οσκαρικού επιπέδου) εφέ.

 

Ερωτηση κρίσεως: πρωταγωνιστής στην ταινία είναι ο τυπος που λογικά οι fans των ταινιών τρόμου θα ξέρετε από το πρώτο Jeepers Creepers και οι Apple-fans ξέρουμε ως The "Mac" Guy, επειδή πρωταγωνιστεί στη δημοφιλή σειρά διαφημιστικών σποτ της Apple "I am a Mac. I am a PC".

 

Στην ταινία μέτρησα:

Ένα MacBook Pro, έναν iMac και ένα iPhone (σε πρώτο πλάνο πάνω σε docking station :p)

 

Και η ερώτησή μου είναι η εξής: αυτός έχει συμβόλαιο να εμφανίζεται παντού αγκαζέ με Apple προϊόντα; Ή είχε μπλεχτεί στην παραγωγή και η Apple;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα (καλά πριν από καμία ωρίτσα), από το G.I.Joe

Ένα έχω να πω: :shock: και δέος.

 

Πρώτη φορά μια ταινία ανταποκρίθηκε τόσο πολύ στις προσδοκίες μου. Δεν ξέρω εάν οι ερμηνείες ήταν καλές (που ορισμένες ήταν), ή αν είχε καλό σενάριο, ξέρω ότι από πλευράς θεάματος είχα χρόνια να δω τόσο πλήρες πακέτο. Και από πλευράς σκηνοθεσίας και χορογραφίας και εφέ και τα πάντα όλα.

 

Οι ταινίες δράσης όπως θα έπρεπε να είναι... Εάν σας τραβάει, σπεύσατε!

 

Είναι μια απο τις ταινίες που τελευταία θέλω να δω...;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια απο τις ταινίες που τελευταία θέλω να δω...;)

 

Να μην την χάσεις, καθώς ξέχασα να προσθέσω ότι η συγκεκριμένη είναι ο ορισμός της ταινίας για κινηματογράφο. Αλλιώς χάνεται όλη η ουσία...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

@Veco, βγήκε στους κινηματογράφους? Δεν την βλέπω στο athinorama :O

 

Προσωπικά την είδα στην Κύπρο, έκανε πρεμιέρα προχθές.

 

Απ' ότι βλέπω στην IMDb, Ελλάδα βγαίνει στις 17 Σεπτεμβρίου... :ooch:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είδα κι εγώ το Hangover.

Παιδιά έχει τρελό γέλιο. Είναι τρελή ταινία!:lol:

Καιρό είχα να γελάσω τόσο με κωμοδία.:D

Δείτε την! 7,5-8 από εμένα.:)

 

κι εγω την ειδα την ταινια ..οντως πολυ καλη ταινια με πολυ γελιο !!!!

εσπασε τα ταμεια λεει ...35 εκ εξοδα - 265 εκ εσοδα !!!!

και ο Bradley Cooper θεωρειται ενα απο τα ανερχομενα ταλεντα του hollywood !

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το Inglorious Basterds έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια. Απογοητεύτηκα όμως... 148 λεπτά ταινία που μπορούσε να είχε γυριστεί στο μισό χρόνο δεδομένου του απλοϊκού σεναρίου. Είχε σκηνές τραβηγμένες από τα μαλλιά για να διαρκέσουν περισσότερο, εκεί που έλεγα "φτάνει ρε παιδί μου, πάμε παρακάτω" συνέχιζε, σε σημείο που με κούραζε.

Ιστορική ΔΕΝ ήταν, ανελέητη και ασταμάτητη βία όπως μας έχει συνηθήσει ο Ταραντίνο ΔΕΝ είχε, να πει κάτι γενικά ΔΕΝ είχε, τι είχε;

Το μόνο που μου έμεινε από την ταινία ήταν οι ερμηνείες του Brad Pitt και του καταπληκτικού Christoph Waltz ο οποίος έδινε ρέστα :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να δείτε και το UP όσοι γουστάρετε τέτοιες ταινίες. Είναι πάρα πολύ καλή!
Link to comment
Share on other sites

Eχετε να προτεινετε καμια καλη κωμωδια με πολυ γελιο ή κανα καλο θριλερ που να αξιζει?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Eχετε να προτεινετε καμια καλη κωμωδια με πολυ γελιο ή κανα καλο θριλερ που να αξιζει?

 

Αν σ'αρέσουν οι κωμωδίες του Mike Myers θα πρότεινα "Loveguru", προσωπικά έριξα πολύ γέλιο :)

Μια άλλη καλή κωμωδία που είδα τελευταία είναι το "i now pronounce you chuck and larry" με σεξιστικό περιεχόμενο.

Μετά από κλασσικές κωμωδίες που αφήσαν ιστορία θα πρότεινα "Monty Python and the Holy Grail" και γενικά τις ταινίες των Monty Python.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα το "the uninvited"....αψογη ταινια....παρα πολυ φαντασια,θριλερ που ξεφευγει απτα συνηθισμενα...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα το "the uninvited"....αψογη ταινια....παρα πολυ φαντασια,θριλερ που ξεφευγει απτα συνηθισμενα...

To Uninvited???

Μήπως είδες άλλη ταινία;

Το μόνο που θυμάμαι από όλη την ταινία είναι η πρωταγωνίστρια. Όλα τα υπόλοιπα είναι άχρηστες σκηνές για εμένα.

 

Άκυρο! Για το Unborn πήγαινε το σχόλιο!! Μπερδεύτηκα με τόσα "un-"

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...