Jump to content

Wi-Fi και κινητά τηλέφωνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ξαναδιαβασεις το thread απο την αρχη, θα τα καταλαβεις ολα μια χαρα!

 

auto pou legame gia to wireless oti simenei to idio me WLAN k wifi isxiei..??

 

Ναι, οπως 802.11 b/g αμα δεις πουθενα, το ιδιο ειναι.

 

kai to access point ti einai?????????

 

Στο access point συνδεονται και παιρνουν δικτυο απο αυτο.Το router κανει τις δρομολογησεις και προωθησεις των πακετων στο δικτυο.

 

Γιατι δε θες να παρεις ενα modem router με wireless που ειναι η καλυτερη λυση??

Ετσι θα γεμισεις συσκευες χωρις λογο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ξαναδιαβασεις το thread απο την αρχη, θα τα καταλαβεις ολα μια χαρα!

Γιατι δε θες να παρεις ενα modem router με wireless που ειναι η καλυτερη λυση??

Ετσι θα γεμισεις συσκευες χωρις λογο..

ta exo diabasei ola...!!! apla den katalabaino ti einai to access point ...pou syndeete...???? an paro wireless adsl modem 1) den xreiazomai access point? 2) einai dyskolo na valeis oles tis rythmiseis tou modem pou eixa sto kainourgio pou tha paro..??

http://img228.imageshack.us/img228/2820/166708maxao3.jpg
Link to comment
Share on other sites

ta exo diabasei ola...!!! apla den katalabaino ti einai to access point ...pou syndeete...???? an paro wireless adsl modem 1) den xreiazomai access point? 2) einai dyskolo na valeis oles tis rythmiseis tou modem pou eixa sto kainourgio pou tha paro..??

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Access_point

Το ΑΡ συνδεεται στο modem.

1)Οχι δε χρειαζεσαι.

2)Οχι δεν ειναι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Access_point

Το ΑΡ συνδεεται στο modem.

1)Οχι δε χρειαζεσαι.

2)Οχι δεν ειναι δυσκολο.

diladi pou tha vro tis rythmiseis gia na tis valo sto adsl router ??

http://img228.imageshack.us/img228/2820/166708maxao3.jpg
Link to comment
Share on other sites

Mia suskeui me BT mporei n epikoinwnisei me mia alli me WiFi?

genika t BT"einai sumvato"me WiFi?

οχι, δεν ειναι, αν και παιζουν στην ιδια συχνοτητα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα υπολογιστη και εχω DSL 384 απο τη ΗΟΛ. Δηλαδη εχω modem router αυτο που ηταν στο Broadband pack.

Επειδη υπαρχει και αλλος υπολογιστης στο σπιτι.Αν βαλω μια καρτα δικτυου(wlan) και στον ενα και στον αλλο υπολογιστη, μπορει και ο αλλος(που δεν εχει DSL)να μπαινει στο δικτυο και να εχει και αυτος DSL (να μπορει να εκμεταλευτει τις δυνατοτητες αυτες δηλαδη)Εννοειτε πως θα πρεπει να ειναι και ο αλλος υπολογιστης ανοιχτος.

Γινεται αυτο?

Και αν εχεις ενα κινητο με wi-fi μπορεις να το συνδεσεις και αυτο με το δικτυο και να εχεις ταχυτητες DSL στο να σερφαρεις στο ιντερνετ απο το κινητο σου??Χωρις να ειναι το κινητο αυτο 3G?

Ευχαριστω! :)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ο τροπος που ξερω ειναι με internet connection sharing. για το pc θα ειναι ευκολο αφου αυτος ειναι και ο σκοπος της λειτουργιας αυτης. αν εχεις PPC παλι ετσι θα γινεται και φανταζομαι ευκολα :)
Link to comment
Share on other sites

(PER.616012) LEVEL ONE WNC-0301 USB LAN ADAPTER

 

USB Adapter ασύρματης δικτύωσης στα 2.4GHz συμβατό με τα πρότυπα 802.11b και 802.11g. Υποστηρίζει ταχύτητες μέχρι και 54Mbps. Υποστηρίζει αυτόματη ρύθμιση ταχύτητας για 802.11g: 54, 48, 36, 24, 18,12, 9, 6 Mbps Mbps.

# Συχνότητα Λειτουργίας:2.4 GHz

# Θύρες: USB 2.0 Type A.

# Μέγιστη ισχύς εκπομπής: 16dBm.

# Υποστηριζόμενα modes λειτουργίας: Infrastructure, Ad-hoc, Station mode.

# Ασφάλεια: 64/128-bit WEP/ WPA-TKIP IEEE 802.1x authentication AES Encryption.

# Ενδείξεις: Λειτουργία, Link.

# Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Παραμετροποίηση μέσω WEB Interface, συμβατότητα με Windows 98SE, ME, 2000 και Windows XP.

# Εγγύηση: 1 χρόνος.

# Διαστάσεις: 9mm(H)x29mm(W)x 87mm(D)

# Συσκευασία: Retail.

 

 

23.7 € + 4.5 € 19% ΦΠΑ = 28.20 €

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616012

 

για αυτό τι έχετε να πείτε?θα καταφέρω να μοιράσω την dsl μου και στο ppc μου και με τι εμβέλεια?δεν εχω ιδέα από ασύρματα:O ,οπότε σας ξαναλέω πως ήδη μοιράζω την γραμμή μ με ενσύρματο lan, και προσπαθώ να αποφύγω την αγορά ενός ακόμα-ασύρματου αυτή τη φορά-router.θα ήταν δυνατό να συνδέσω κάπως πάνω στο υπάρχων lan ένα access point, ή να συνεχίσω να ψάχνω για κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε οτι αφορα την εμβελεια ολα εξαρτωνται παιδια απο την ιδιομορφια των εσωτερικων χωρων αλλα πιστευω οτι ο καθενας στηνει ενα δικτυο συμφωνα με τις πραγματικες του αναγκες...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν...

Ας πούμε πως είμαι κάτοχος του Ν80.Βρίσκομαι στο σπίτι μου,όπου έχω έναν ασύρματο router.

Έχω τη δυνατότητα να πλοηγηθώ στο διαδίκτυο μέσω της συσκευής μου δωρεάν,απλά παίρνοντας σήμα από τον router ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Ας πούμε πως είμαι κάτοχος του Ν80.Βρίσκομαι στο σπίτι μου,όπου έχω έναν ασύρματο router.

Έχω τη δυνατότητα να πλοηγηθώ στο διαδίκτυο μέσω της συσκευής μου δωρεάν,απλά παίρνοντας σήμα από τον router ;

yeap ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά καλημέρα!!!

 

πολύ καλή συζήτηση και πολύ επιμορφωτική!!!

 

να το αλλάξουμε λοιπόν το κινητό μας σε Wi-Fi, [WLAN, Αύρματο LAN, 802.11B,...].... αλλά μπορείτε να προτείνετε και σε μας που δεν έχουμε εμπειρία ποιον είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο κινητό Wi-FI που κυκλοφορεί λαμβάνοντας υπόψη:

 

Features, Μέγεθος αλλά και τιμή (τιμή/ απόδοση).

 

Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

einai pio eukolo na exoun touch screen !! an endiferese kai gia metaxeirismena sigoura ena 2020i tha se afhsei apoluta ikanopoihmeno (kainourio kanei pano pao 700 euro kai dn xero kai an kukloforei ) allios kai to 8310 einai polu kalo !!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
τί προτείνεται wep ή wpa στο wireless security????:X

 

wpa.

Είναι πιο καινούριο και πιο αξιόπιστο από το wep.

Βέβαια εάν κάποιος καταφέρει και "σπάσει" το wep, δε νομίζω να τον σταματήσει το wpa, αλλα τέλος πάντων!

Link to comment
Share on other sites

απλά απορώ γιατί στο τοπικ του Ν80 αναφέρουν η πλειοψηφία των χρηστών μόνο για το wep,και δεν γίνεται σχεδόν καθόλου αναφορά στο wpa :rolleyes:
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΑΠο οτι εχω διαβασει το Ε60-61-70 ολα τα κινητα της Νοκια που εχουν ασυρματ συνδεση παιζουν κανονικα μεσω ρουτερ ασυρματου ακομα και αν εχεις τοποθετησει AP στον χωρο σου αρκει να επιλεξεις το ΑP. Τωρα ψαχνω να βρω ως αξεσουαρ αν το Μ600 που διαθετω μπορει να παρει ασυυρματη καρτα...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια περιεργη ερωτηση:

Εχω ενα 8310,πως μπορω να χρεισιμοποιησω εξωτερικη κεραια για το wifi

Σκευτηκα οτι αν το ανοιξω και βρω του 2 ακροδεκτες τις εσωτερικης κεραιας του θα μπορουσα να σ'αυτους να συνδεσω την εξωτερικη κεραια,ομως αυτοι οι ακροδεκτες τι μηκους ειναι;

για παραδειγμα η κεραια του gsm ειναι αρκετα μεγαλη και μπορει καποιος να εχει προσβαση σ'αυτη,συμβαινει το ιδιο στη κεραια του wifi;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το Wi-Fi στο Ν95 είναι εξαιρετικά εύχρηστο και αποτελεσματικό.Οι ιστοσελίδες εμφανίζονται ολοκληρωμένα και άμεσα.

Επιτέλους θα εκμεταλλευθώ τη σημαντικότατη αυτή ασύρματη τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...