Jump to content

Νέο κόλπο: Απαντάμε σε αυτόματο τηλεφωνητή!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το τόπικ για να θέσω ένα ζήτημα που τελευταία μάλλον εξαπλώνεται και στην Ελλάδα. Το διάβαζα για το εξωτερικό αλλά πλέον ήρθε και στην εγχώρια αγορά.

 

Μέσα σε μια βδομάδα λοιπόν δέχτηκα 3 τηλεφωνήματα στο σταθερό. (τα δύο με απόκρυψη, το άλλο με αναγνώριση). Όλα είχαν κάτι κοινό. Όταν το σήκωνα για να μιλήσω, μιλούσα με αυτόματο σύστημα ενημέρωσης, κοινώς με αυτόματο τηλεφωνητή. :w00t: Χωρίς να έχω δώσει το δικαίωμα σε κανέναν να με καλεί από πουθενά, παίρνουν λοιπόν κάποιες εταιρείες και αναγκαστικά πρέπει να τους ανεχόμαστε... Βέβαια το κλείνεις το τηλέφωνο και τελειώνει εκεί η δουλειά, αλλά δεν είναι αρκετά ενοχλητικό; :mad:

 

Το ένα μάλιστα από αυτά τα τηλεφωνήματα ήταν από τον ίδιο τον ΟΤΕ και έλεγε συγκεκριμένα ότι ο ΟΤΕ σας χρειάζεται και σας αναζητεί, επικοινωνήστε με έναν αριθμό ή μείνετε στη γραμμή σας για να μιλήσετε τώρα. :w00t:

 

Έμεινα στη γραμμή (ήταν και πρωί πρωί με ξύπνησαν βασικά) και μίλησα με έναν κύριο για να μου πει ότι πέρασε η ημερομηνία λήξης του λογαριασμού μου και θα έπρεπε να τον είχα εξοφλήσει. Αφού κατέβασα τα απαραίτητα καντήλια για πρωινιάτικο ξύπνημα, ζήτησα να ενημερωθώ για το νέο φρούτο.

 

Μου είπε ότι πρόκειται για νέα υπηρεσία του ΟΤΕ που ενημερώνει αυτούς που έχουν ανεξόφλητο υπόλοιπο.

 

Βέβαια ένα ερώτημα που γεννάται αυτομάτως είναι, καλά εκεί στον ΟΤΕ δε λέγαν ότι βαράνε διάλυση αν μείνει ο υπάρχων αριθμός εργαζομένων και ότι θα διώξουν αρκετούς, εθελουσία έξοδος κλπ; :confused: :worry: Ξαφνικά ανοίγουν και νέες υπηρεσίες με νέο προσωπικό;

 

Υ.Γ. Ο λογαριασμός ήταν εξοφλημένος, απλά δεν ενημερώθηκε το $@%@!# σύστημά τους. :down:

 

Το τόπικ επικεντρώνεται κυρίως στα ενοχλητικά διαφημιστικά τηλεφωνήματα με αυτόματο τηλεφωνητή. Έχουν δικαίωμα να μας ενοχλούν; Κάλεσα το 134, αλλά δεν έβγαλα άκρη και αρκέστηκαν να μου απαντήσουν ότι είναι γνωστό το θέμα... Τα σχόλιά σας...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έχει τύχει 3 φορές.Η τελευταία,μάλιστα,ήταν την Πέμπτη το πρωί και με ξύπνησαν οι μ@λ@κες.Μόλις άκουσα αυτόματο τηλεφωνητή το έκλεισα αμέσως.Τι να πείς?

Υ.Γ.Εμένα όλες οι κλήσεις με απόκρυψη.

Link to comment
Share on other sites

Ine xronia auti i istoria den ine kenourio fenomeno.

Alla den mporo na katalabo giati sto stathero mou to kanoniko den me pernoun pote apo trapezes ktl kai sto stathero mou eki pou ime fititis, 3-4fores tin ebdomada me pernoun sinexia.I plaka ine oti me pernoun kai eteries stis opies ime sindromitis tous :) :)

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε και εμενα ο ΟΤΕ για ανεξόφλητο λογαριασμό, ο οποιος ήταν πληρωμένος.

 

Βαζουν που βάζουν ενα συστημα, ας το ενημερωσουν τουλαχιστον να μην ενοχλουν αδικα !!!

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με είχαν πάρει με αυτό το σύστημα πριν από 6 με 7 χρόνια και ήθελαν όπωσδήποτε να μου κλήσουν ραντεβού για να μου κάνουν επείδηξη τάπερ!:wacko: :mad:
Link to comment
Share on other sites

Το αυτόματο σύστημα ενημέρωσης είναι προφανώς μια νέα ανακάλυψη για να κάνουν τη δουλειά τους και να πληρώνουν λιγότερους μισθούς.

 

Τώρα αν το χρησιμοποιούν και για το σοβαρότατο θέμα των τάπερ...

 

:down:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κάλεσαν για να με ενημερώσουν σχετικά με τον τσελεμεντέ, συνταγές μαγειρικής. :X Ακούσαν τα κάλαντά τους από τώρα! Υπάρχει καμιά λύση για να γλυτώσουμε από την καταιγίδα του spam που ετοιμάζεται να ξεσπάσει; :worry:
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμένα με κάλεσαν για να με ενημερώσουν σχετικά με τον τσελεμεντέ, συνταγές μαγειρικής. :X Ακούσαν τα κάλαντά τους από τώρα! Υπάρχει καμιά λύση για να γλυτώσουμε από την καταιγίδα του spam που ετοιμάζεται να ξεσπάσει; :worry:

Με πήραν και εμένα τηλεφωνο από τον Τσελεμεντέ... κάτι λέει κέρδισα και άλλες σαχλαμάρες... τόκλεισα αμέσως γιατί φοβήθηκα να μην με χρεώσουν τίποτα χωρίς να το ξέρω... :mad:

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα για τσελεμεντε κι ελεγε να πατησω κατι πληκτρα. Το εκλεισα μην παθω καμια λαχταρα. Παντως νομιζω οτι αν πας στον εισαγγελεα δινει εντολη αυτος να του δωθουν οι αριθμοι των τηλεφωνων απο τον οτε εστω κι αν ειναι απορρυτα. Βεβαια αν ειναι να μπλεξεις με δικαστηρια...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ego exo allh mia aporia..

me phran ena apogeyma na mou poune pos kerdisa kati-taksidi nomizo....

an h8ela prissoteres plhrofories(gioa ton kairo as poume,na mh ksero ti rouxa na paro sto taksidi?) eprepe na pathso to 1

an de endiaferomoun eprepe na pathso to 2

kai eroto...an kapoios dne endiaferete giati na pathsei to 2 kai polu apla na mh tous to kleisei?(opos ekana ego)mhpos paizei tpt allo??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κάλεσαν για να με ενημερώσουν σχετικά με τον τσελεμεντέ, συνταγές μαγειρικής. :X Ακούσαν τα κάλαντά τους από τώρα! Υπάρχει καμιά λύση για να γλυτώσουμε από την καταιγίδα του spam που ετοιμάζεται να ξεσπάσει; :worry:

 

emas mas kalesan xoris apokripsi,sxetika gia ton tselemente.. patisa 1 oti endiaferome.. rotisa ton ari8mo pos ton brikate? einai aporito na sas poyme.. kai ego apantisi: e aporipto to doro sas, kai klino stin mapa to tel. :rolleyes:

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

O αυτόματος τηλεφωνητής - τσελεμεντές "χτύπησε" και εμένα! Το έκλεισα αμέσως! Απαράδεκτος τρόπος πωλήσεων. Πρέπει να σταματήσει το spam.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

ego exo allh mia aporia..

me phran ena apogeyma na mou poune pos kerdisa kati-taksidi nomizo....

an h8ela prissoteres plhrofories(gioa ton kairo as poume,na mh ksero ti rouxa na paro sto taksidi?) eprepe na pathso to 1

an de endiaferomoun eprepe na pathso to 2

kai eroto...an kapoios dne endiaferete giati na pathsei to 2 kai polu apla na mh tous to kleisei?(opos ekana ego)mhpos paizei tpt allo??

Απλά αν το κλείσεις χωρίς να πατήσεις το 2 ίσως δεν σε διαγράψει το σύστημα και σε ξανατηλεφωνήσουν. :blink: Ενώ αν το πατήσεις διαγράφεσαι και δεν σε ξαναενοχλούν. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και εμένα με πήρε αυτό το σύστημα τηλέφωνο προχτές. Δεν τους έχουν πει να μην ξυπνάνε τον κόσμο πρωί πρωί? :happy: . Το έκλεισα διότι δεν είχα όρεξη να πιάσω συζήτηση πρωινιάτικα. Την επόμενη έγινε ξανά το ίδιο και το σήκωσε η μάνα μου και επικοινηνώνησε, της είπαν οτι έληξε η προθεσμία πληρωμής. Κάποιες γιαγιές που έχουν τηλέφωνα του 60 με τον δίσκο πως θα πατήσουν το 2 εφόσον έχουν παλμικό τηλέφωνο? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νόμο 2472 / 1997, πριν εφαρμόσει οποιαδήποτε εταιρεία πρακτικές τηλεφωνικής προώθησης πωλήσεων (το αν η ειδοποίηση δια ηχογραφημένου μηνύματος από τον ΟΤΕ -μου έχει συμβεί κι εμένα- ανήκει σε αυτήν την κατηγορία είναι άλλο θέμα) οφείλει να συμβουλευτεί το σχετικό κατάλογο προσώπων που ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ τη χρήση των ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ για τέτοιους σκοπούς. Εαν ο καλούμενος συμπεριλαμβάνεται στον κατάλογο, τότε ο καλών παραβιάζει το νόμο 2472 / 1997. Στην περίπτωση αυτή ο καλούμενος έχει δικαίωμα να προβεί σε καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (ΑΠΠΔ) ή και δικαίωμα προσφυγής στη Δικαιοσύνη για επιδίκαση αποζημίωσης. Η αίτηση εγγραφής στο σχετικό κατάλογο βρίσκεται κάπου στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔ: http://www.dpa.gr. Διευκρινίζω και πάλι ότι ο νόμος αναφέρει προώθηση/διαφήμιση αγαθών και υπηρεσιών εξ αποστάσεως και όχι τηλεφωνική εξυπηρέτηση πελατών (π.χ. συνδρομητών του ΟΤΕ). Επίσης, ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δείχνουμε κατά την υποχραφή συμβολαίων με εταιρείες παροχής υπηρεσιών: τα περισσότερα συμβόλαια -στα ψιλά γράμματα- περιέχουν άρθρα με τα οποία δίδεται στην εταιρεία η άδεια να ασκήσει στον πελάτη πρακτικές telemarketing. Πρόσφατα έκανα συμβόλαιο με Cosmote και μόλις ¨ανακάλυψα¨ το συγκεκριμένο αρθρο τους επέστρεψα το συμβόλαιο και έκανα άλλο. Πιστεύω ότι κάθε Ελληνας πολίτης οφείλει πάρει τα αναγκαία μέτρα να προστατεύσει την προσωπική του ζωή και κατ΄επέκταση την ησυχία του γιατί σε κάθε άλλη περίπτωση η διάδοση της πρακτικής του telemarking δε θα έχει τέλος...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με πήρε και εμενα ο ΟΤΕ για ανεξόφλητο λογαριασμό, ο οποιος ήταν πληρωμένος.

 

Βαζουν που βάζουν ενα συστημα, ας το ενημερωσουν τουλαχιστον να μην ενοχλουν αδικα !!!

 

Ακριβως το ιδιο και με μενα.2 φορες ενημερωση σε 4 μερες και ο λογαριασμος ειναι πληρωμενος...:confused:

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο και με μενα.2 φορες ενημερωση σε 4 μερες και ο λογαριασμος ειναι πληρωμενος...:confused:

Σύνηθες πρόβλημα απλά όταν εσύ πλήρωσες με καθυστέρηση και το σύστημα κάνει ένα 3ήμερο να περάσει τη πληρωμή (δυστυχώς στον ΟΤΕ ακόμα και τα υπολογιστικά συστήματα είναι τα ζώα μου αργά) και το τμήμα των ληξιπρόθεσμων οφειλών κάνει ακόμα μια μέρα να ενημερωθει καταλαβαίνεις γιατί σε πήραν ένα σωρό φορές

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο έτυχε και σε μένα...

 

πήρα καπάκι τηλέφωνο και μίλησα με έναν υπάλληλο, ο οποίος μου επιβεβαίωσε ότι ο λογαριασμός έχει πληρωθεί αλλά δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα :p

Link to comment
Share on other sites

Έχει αποστείλει κανείς την αίτηση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, για να μας πει αν σταμάτησε να δέχεται κλήσεις τηλεπωλήσεων?

 

Γενικά το κακό έχει παραγίνει (πιστωτικές και δάνεια, ασφάλειες ζωής, τάππερ :lol:, τσελεμεντέδες, εταιρείες τηλεφωνίας, για να μην αναφερθούμε στις απάτες με δήθεν "διαγωνισμούς" όπου... έχεις κερδίσει χωρίς ποτέ να συμμετάσχεις!). Κατά την γνώμη μου το τηλεφωνικό spam είναι πολύ χειρότερο από εκείνο του ταχυδρομείου (ηλεκτρονικού ή γραμματοκιβωτίου), καθώς στην δεύτερη περίπτωση μπορείς να το αγνοήσεις ή να το κοιτάξεις όποτε θέλεις, ενώ στην πρώτη αποτελεί άμεση ενόχληση. Eπιπλέον, μέσω ταχυδρομείου μου έχουν έρθει ορισμένες φορές και προσφορές ή διαφημίσεις τις οποίες θεώρησα ενδιαφέρουσες, ενώ ποτέ δεν συνέβη το ίδιο σε τηλεπωλήσεις. Αλλά φαίνεται ότι το να στείλεις μια καλοσχεδιασμένη διαφήμιση με το τιμολόγιο της υπηρεσίας σου θεωρείται ακριβότερο από το να πληρώνεις πωλητές μέσω τηλεφώνου (εξάλλου τα γραπτά μένουν, ενώ προφορικά μπορείς να πετάς και ανακρίβειες για τις οποίες δύσκολα θα σου ζητήσουν τον λόγο αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα που είχα καθύσει στο τηλεφωνικό κέντρο για να απαντάω τα τηλέφωνα, χτυπάει και ακούω οτι έχω λέει κερδίσει τον τσελεμεντέ και να πατήσω το πλήκτρο ταδε. Φυσικά το κατέβασα, αλλά έτσι φαίνετε οτι ολα αυτά είναι στημένα για τα λεφτά (οχι δηλαδή οτι δεν το είχα πάρει χαμπάρι, αλλά βγάζει ματι), είναι δυνατόν μια εταιρία να έχει κερδίσει τσελεμεντέ? :lol:

Απο το σπίτι έχουν περάσει διάφορες τηλεφωνικές λέλαπες, όπως ασφαλιστηκές εταιρίες, τράπεζες, κέντρα αισθητικής κλπ και να χτυπάνε κάθε μέρα κιόλας! Να είναι καλά η αναγνώριση κλήσης και την γλιτώναμε. Το κακό βέβαια είναι οτι με τα τηλεφωνίματα σε αποσπάνε απο τι κάνεις εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
emena me kalese ena apogeuma kapoia apo tellas na mou poulhsei proepilogi kai paketo diko ths eno eimai 2 xronia peripou syndromhths ths. Ta prwta kalanta ta akouse h thlefonhtria gia to aisxos ths mh enhmerwshs apo tous idious poioi einai syndromhtes ths kai ta deutera kai perisotera ta akouse o 'ypey8ynos'. zhthsa onoma kai 8esh esteilla fax me to symban kai mou apanthse h etaireia meta apo kapoies meres oti mou dinei ena mhna dwrean klhseis. phran thn eksoflisi tous kai allaksa paroxo san apanthsh gia thn anaideia. eleos
Link to comment
Share on other sites

emena me kalese ena apogeuma kapoia apo tellas na mou poulhsei proepilogi kai paketo diko ths eno eimai 2 xronia peripou syndromhths ths. Ta prwta kalanta ta akouse h thlefonhtria gia to aisxos ths mh enhmerwshs apo tous idious poioi einai syndromhtes ths kai ta deutera kai perisotera ta akouse o 'ypey8ynos'. zhthsa onoma kai 8esh esteilla fax me to symban kai mou apanthse h etaireia meta apo kapoies meres oti mou dinei ena mhna dwrean klhseis. phran thn eksoflisi tous kai allaksa paroxo san apanthsh gia thn anaideia. eleos

Πέρσι είχα Tellas My Greece και από τότε που βγήκε της Altec με 0,098 ανά κλήση (χωρίς ΦΠΑ) έκοψα την Tellas. Είχαν πάρει από την Tellas και στο δεύτερο νούμερο που έχω (msn στην isdn γραμμή μου για την προεπιλογή της Altec) και με ζήτησαν με το όνομά μου χωρίς να έχω δώσει τα στοιχεία μου για αυτό τον αριθμό. Τους γείωσα. Άλλη φορά είχαν πάρει από την Tellas στο κινητό μου (τους το είχα δώσει όταν έκανα το My Greece) όταν είχα μάθημα στο ΤΕΙ. Διάλογος:

Tellas: Γεια σας, τηλεφωνούμε από την Tellas, την εταιρία σταθερής τηλεφωνίας της ΔΕΗ που διαφημίζει η τηλεόραση για να πληρώνετε φθηνότερα στο σταθερό σας τηλέφωνο.

Εγώ: Δεν ενδιαφέρομαι, είμαι σε άλλη εταιρία.

Tellas: Θέλετε να σας πω τις τιμές μας για να τις συγκρίνετε με την εταιρία σας;

Εγώ: Όχι τις γνωρίζω και αυτό που παρέχει η άλλη εταιρία δεν το παρέχετε εσείς.

Tellas: Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Όπως είδατε δεν μασάω από κάτι τέτοια! Με έχουν πάρει και από την Forthnet και τους γείωσα και αυτούς. Αλλά με την Forthnet νευρίασα γιατί πήραν μεσημέρι που κοιμόμουν (ένα από τα ελάχιστα μεσημέρια που κοιμάμαι) και άκουσαν γερά καντήλια :mad: Περιμένω τώρα να ξαναπάρουν από οποιαδήποτε εταιρία για να τα ακούσουν.

 

EDIT

Πέρσι είχαν πάει στο σπίτι μου στην Βούλα από την Tellas και άρχισαν να λένε στην μάνα μου να γραφτεί κ.λ.π. Φυσικά έχω κυρήξει στρατιωτικό νόμο και αν δεν με ρωτήσουν για οτιδήποτε έχει σχέση με τηλέφωνα και internet, δεν κάνουν τίποτα :grin: Ο πατέρας μου δεν μασάει από τέτοια και μπορεί (ακόμα και πριν με ρωτήσει) να τους γειώσει ο ίδιος ή να τους μπινελικώσει που μας ενόχλησαν. Η μάνα μου όμως μπορεί να πει ναι σε ότι πουν και έτσι την έχω εκπαιδεύσει κατάλληλα, της τα υπενθυμίζω συχνά και μέχρι τώρα τηρούν ότι λέω για αυτά τα θέματα :grin:

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...